Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370/bmid_modlitba-pro-katerinu-horovitzovou-iwA-370.jpg 4 2332 2332

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl vlastní existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy. Samostatné knižní vydání šesté, v EMG první.... celý text

Rozmarýna Rozm
18.07.2017 1 z 5

Nudně napsané, pořád se řešilo, za co mají Židé zase zaplatit, už při třetí platbě bylo jasné, jak to skončí. Závěr je nereálný. Styl psaní je strašný. Pokud si chcete přečíst, skvělý román o holocaustu napsaný podle skutečné osoby R. Hösse, zvolte Robert Merle: Smrt je mým řemeslem.
Skvěle napsáno.

Gabi13
16.07.2017 5 z 5

Mistrovské dílo. Krásně napsané o hrůzách války.

rosalee3974
15.07.2017 5 z 5

Kniha se četla velice dobře, i když jsem se místy trochu ztrácela v ději. Bohužel, příběh byl tragický, ale přiznám se, že jsem se chvilku nechala unést okolnostmi a doufala jsem, že hlavní postavy přežijí... Jak jsem se mýlila.

vipera
14.07.2017 4 z 5

Krátká a úderná kniha...tak jako samotný život a čin Kateřiny Horovitzové

Richisa
13.07.2017 4 z 5

Líbil se mi styl, jakým byla kniha napsaná. Myslím, že to není poslední kniha od pana Lustiga, kterou jsem přečetla. Trochu mi vadilo, že je příběh příliš známý, takže jsem věděla, jak dopadne.
Jinak doporučuji - i pro maturanty, kteří neholdují čtení je to, dle mého názoru, stravitelné.

Bonnet
04.07.2017 5 z 5

Má první a určitě ne poslední kniha od pana Lustiga. Mrazivě zoufalé, člověku se chce křičet na postavy židovských obchodníků, ať se, kurva, proberou a zároveň jim drží palce. Skvěle vystihnutá manipulace v detailech (přímý pohled do očí, když člověk lže či důmyslně skryté gesto Brenskeho, jímž dával rozkaz k popravě aj.).

Devil-Ivet
29.06.2017 4 z 5

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou se mi četla hůř, až ke konci (posledních 40 stránek) to mělo nějaký spád. Na druhou stranu je to něco, nad čím se člověk musí pozastavit a zapřemýšlet...

ZajDa37
11.06.2017 5 z 5

Kniha, která je stejně tíživá jako doba, ve které se odehrává. Člověk nemůže na konci nefandit Kateřině Horovitzové, když (pozor spoiler) se rozhodne pomstít se. Za rodiče, skupinu obchodníků, krejčího, za ohně vycházející z komínů krematorií, za popel, který bude navždy na povrchu země, ve všech lidech.
Ano, mohlo by se říci, Kateřina Horovitzová není o nic lepší než nacisté, taky vraždila. Jenže si musíme všimnout, že Kateřina nezabíjela lidi, ale bojovala proti bestiím, bezcitným bestiím. Někomu, kdo si jako kočka s myší hraje s lidskou nadějí, vírou a sny. A Kateřinu hájím i přesto, že jinak opovrhuji trestem smrti, vrahy, kteří se hají vznešenými myšlenkami.
Celou knihou se navíc táhne motiv toho, jestli je vůbec někde místo pro klidný život. Jestli už je celý svět táborem s ohni, kouřem, plynem a obviňujícím popelem.

Damato
11.06.2017 4 z 5

Další z knih pana Lustiga u které se sice zastaví dech,ale v zápětí se člověku vyloudí myšlenka ...nežli však tu myšlenku napíšu,chtěla bych upozornit,ze jsem člověk,který je dalek jakéhokoli porovnávání člověka s člověkem,jakýkoli projev rasové diskriminace a povyšování je proti mému životnímu krédu ŽÍT A NECHAT ŽIT, utrpení,které prožívali židé v období jakýchkokiv pogromů mě velice citově dostává na kolena,protože století od století je to horší a horší a člověka tak napadne,co bude proboha dál,nesčíslněkrát jsem vedla debatu s představiteli cirkve o existenci Boha a jak tedy mohl vůbec dopustit holocaust a to šílenství a ztrátu lidské důstojnosti...vždycky jsem ale jimi " byla přesvědčena" ,že všechno se děje vůlí zhora. Tak dobře,když vůle,tak vůle. Ale zrovna tady na této knize je markantně vidět,jak se někteří Židé snažili tu vůli zvrátit. A čím jiným než tím co je jejich srdci nejbližší...láskou, velkou láskou ...k penězům..Kolik jich zbytečně pak taky stálo pred plynovou komorou???Ale samozřejmě,berme v potaz i to,že sám člověk dovolil,aby takové hrůzy nastaly.

SnoopyMa
09.06.2017 5 z 5

Kniha, která drásá nervy s každou novou lží, zdržením, komplikací. Skvělé dílo sledující smutný osud Židů během holocaustu - nehledě na jejich majetek či sociální postavení.

allebra
23.05.2017 4 z 5

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou byla moje první knížka od Arnošta Lustiga a určitě nebude poslední. Chvilku mi trvalo, než jsem si na jeho styl psaní zvykla, ale četla se mi dobře. Patří mezi silné příběhy, na které by se nemělo zapomínat. Škoda, že jsem si nejdříve přečetla Zajímavosti, takže jsem od začátku věděla, jak příběh skončí, jinak by to bylo nejspíš za plný počet.

Eorin
04.04.2017 5 z 5

Když jsem knihu četla, byla to povinná četba do školy, ovšem stejně jako u ostatních titulů ze "školního seznamu" jsem i v tomto případě byla unesená jak po dějové, tak po jazykové stránce. Bylo to pro mě neskutečné čtení a těch pár stran bylo za jedno posezení na internátní posteli pryč doslova jedním dechem. Mrazivé, silné, nádherné. Děkuji, pane Lustigu.

Rup
12.03.2017 4 z 5

Jaksi jsem se ne a ne začíst, leč uznávám, že je chyba spíše na mé straně. Uznávám tedy a potvrzuji, že je příběh silný a skvěle napsaný. Ovšem nejvíc mě mrazí z vědomí, že se dějiny opakují... Doporučuji.

DasaN
04.02.2017 4 z 5

Příběh je moc dobrý a až znepokojivě mrazivý. Ale vzhledem ke stylu psaní, jsem se musela na četbu hodně soustředit. Tohle rozhodně není oddechové čtení, ale stojí za přečtení.

michaela2523
21.01.2017 5 z 5

První kniha kterou jsem od pana Lustiga četla, ale rozhodně není poslední. Neskutečný příběh, který postupně graduje až k silnému konci. Jedná se o knihu, kterou nebudete moci dostat z hlavy a i po přečtení nad ní budete přemýšlet. Nádherné.

makushenka
08.01.2017 4 z 5

Styl Lustiga není vůbec čtivý, ale jeho knihy hovoří o silných příbězích, tudíž by každý měl přečíst alespoň jednu knihu od tak významného autora. Modlitba je podle mě docela dobře schůdná, když se člověk nevzdá hned na začátku. Atmosféra postupně houstne, závěr je perfektně vygradovaný. Po přečtení jsem pak musela uvažovat nad otázkou "Proč?". Ačkoliv jsme si s panem Lustigem úplně nesedli stylem, novela vzbuzuje v člověku znepokojení a touhu pídit se po odpovědích, proto hodnotím velmi kladně. :-)

tatafa
07.01.2017 2 z 5

Úchvatná knížka od jedinečného autora, zároveň však také jediná knížka, ze které se mi po přečtení úvodu a závěru udělalo natolik špatně, že jsem knihu nebyla schopna přečíst. A vlastně díky ní ani nejsem schopna knihy s podobnou tematikou číst. Což by měla být pro autora vlastně velká pochvala, protože jen málo lidí dokáže takto realisticky a surově popsat problematiku holocaustu.

kara
01.01.2017 5 z 5

Silné a drsné!

taborak
25.11.2016 4 z 5

Drsné... Není co dodat

TheMelorry
02.11.2016 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou velice rychle. Moc mi nevyhovoval styl psaní a tak mi trvalo poměrně dlouho než jsem se pořádně začetla. Už od začátku jsem tušila , že to celé nebude jen tak a měla jsem pravdu. Ten konec mě musím říct docela dostal. Každopádně kniha je povedená, chápu proč je autor tak oceňován, ale můj šálek kávy to není a tak si nejspíš další jeho knihy už nepřečtu...