Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370/bmid_modlitba-pro-katerinu-horovitzovou-iwA-370.jpg 4 2332 2332

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl vlastní existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy. Samostatné knižní vydání šesté, v EMG první.... celý text

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Zpočátku se mi kniha četla docela špatně, skrz dlouhá souvětí. Ale když jsem si nad to sedla, tak už jsem nemohla přestat. Je to opravdu čtivé, Lustig má dar vtáhnout vás do děje, využívá i psychologie postav.

tatruszka
17.06.2013 4 z 5

Příběh této knihy je jedním z těch, o kterých by lidé měli vědět co nejvíce. Celý příběh mě ale bohužel nebavil, musela jsem se mnohdy snažit, abych se ke knize vrátila, ale konečný pocit byl moc dobrý.

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Arnošt Lustig je pre mňa zatiaľ nepreskúmaný spisovateľ, a táto kniha je druhým jeho dielom, ktoré sa mi dostalo do rúk.
Je to krátka novela, ktorej príbeh poukazuje na vrchol ľudského hyenizmu, bezbrannosť vopred odsúdených židov a fanatizmus nemeckých nacistov, pričom si človek znova uvedomí, že holocaust bol niečím neľudským a ďaleko za hranicami normálnosti.
Lustigov štýl písania je osobitý, aj keď mne pripadal trošku rušivý a taktiež na mňa príliš dobre nepôsobili pomerne dlhé vety. Síce je z tých riadkov cítiť ponurosť, až bezmocná stiesnenosť, podtrhnutá skutočne silným príbehom, nevedela som si v jeho štýle nájsť to tempo, ktoré by ladilo s tým čo čítam a preto dávam 3,5/5.

Miken008
30.05.2013 2 z 5

Vůbec mi nesedl Lustigův styl psaní a musím přiznat, že jsem se v textu často ztrácel. Námět je ovšem pozoruhodný a ten konec byl jednoduše šokující. Všechno mi ale přišlo takové těžce stravitelné. Nejspíš si ji už nikdy nepřečtu :/

cessy
14.05.2013 5 z 5

Síce útla, ale obsahovo veľmi silná a emotívna kniha. Číta sa bolestivo, človeku až zviera hrdlo odporom nad fraškou, ktorú rozohral gestapák Bedřich Brenský a súcitom nad skupinou Židov, ktorí si pomaly uvedomujú nevyhnutnú realitu, ale napriek tomu sa nechcú vzdať posledného kúska svojej nádeje. V knižnej i filmovej verzii ma fascinovalo Lustigovo stvárnenie postavy Bedřicha Brenského, mrazilo ma zo všetkého jeho cynizmu, drzého, ale predsa len geniálneho manipulátorstva, zverstva, surovosti, hyenizmu...

Kimmie
16.04.2013 4 z 5

Velmi dobrá a záživná kniha. Příběh je zajímavý a velmi silný. Vlastně celý styl popisu je skvělý.

Terisha
14.04.2013 3 z 5

Místy mě kniha nudila - při přílíš dlouhém monologu nacistického důstojníka. Jako celek ale hodnotím kladně. Až na pár pasáží se četla poměrně dobře.

Warana
01.04.2013 3 z 5

Zajímavé. Paradoxně - vystupňovanému napětí nahrávají dvě události. Známe dějiny, předpokládáme úskok a známe předtuchu Kateřiny Horovitzové. To, co by hrálo ve prospěch toho, abychom se při čtení unudili k smrti nebo knihu odložili s nezájmem stranou, nás u ní překvapivě naopak udrží...

Tinuse
07.03.2013 4 z 5

Kniha velmi zajímavá, nejvíc mě na ní překvapovalo, jak jsem se asi 20x snažila odhadnout, "jak to v tom vlaku dopadne" a 20x jsem měnila názor podle měnících se situací, což bylo velmi zajímavé, akorát konec mě trochu zklamal, přišel mi "nemastný, neslaný", jestli se to tak dá říct, proto čtyři hvězdy, jinak jsem byla velmi spokojená.

Andrejz
14.02.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Jde o to překonat začátek plný otazníků, protože závěr opravdu stojí za to! Skvěle ho vystihuje podtitul knihy "I ten nejslabší může udělit bezpráví lekci". Lustigův styl jistě taky stojí za zmínku, nesnaží se zachytit na stránkách všechnu krutost druhé světové války, nezachází do drastických detailů, ale i přesto tohle všechno do knížky nějak dokázal vtisknout!

Moni33
11.02.2013 4 z 5

Sice se mi do knihy vůbec nechtělo a začátek se mi nijak nezamlouval, po pár stránkách jsem změnila názor. Knížka je velmi působivá a ukazuje jak se nacističtí vojáci snažili získat z bohatých židů všechen jejich (a nejen jejich) majetek a neberou je jako lidi. I když si Kateřina celou dobu vyčítá, že v táboře nechala celou svou rodinu a zachovala se jako zbabělec, když nechtěla zemřít a proto zbytek opustila, na konci se z ní stane hrdinka... Na mě velmi působivá kniha, i když se mi místy trochu hůř četla

mautina7
29.01.2013 4 z 5

Přestože knihy z válečného období beru do ruky opravdu nerada, tuto jsem přečetla jedním dechem. A nemám slov..

Tyyynab
10.01.2013 5 z 5

(SPOILER) Od začátku mi bylo jasné, že to dopadne špatně, přesto mě však autor dokázal stále držet v bláhové naději. Výborně napsané, realisticky ztvárněné. Válka a Osvětim přece nebyly žádná romantika!

Es.
06.01.2013 5 z 5

takový jednodušší děj, který dokáže zaujmout už jen situací, ve které se to celé odehrává..

BellC
30.12.2012 3 z 5

Jsem ráda, že jsem nebyla jediná, kdo při čtení trochu tápal. sdílím názor s uživatelkou Eneo. Po zhlédnutí téměř úděsného filmu jsem ještě s radostí vzpomínala na knížku.

Eneo
27.12.2012 3 z 5

Tato knížka pro mě byla ze začátku utrpení, pak jsem ji nějak dočetla, ale rozhodně to není jedna z těch, kterou bych doporučovala...

LilyFair
27.11.2012 4 z 5

Ze začátku byla kniha nezáživná. Musela jsem se "prokousávat" a hodně soustředit na to, aby myšlenky neulítavaly někam jinam. To byl ale bohudík jen začátek. Poté se děj rozjíždí na plné obrátky a už není co dodat.

Je to silná kniha, která stojí za přečtení.

kika 13
14.11.2012 3 z 5

Smutný děj ale čtivé.

růža
07.11.2012 5 z 5

Síla. Jsem rád, že není válka. Celou dobu jsem věřil, že se z toho dostane...

YvLeZa
03.09.2012 3 z 5

Začátek hrozně slabý, proto jsem si na internetu přečetla konec. A ke konci se to rozjelo! Hodně mě ale mrzí začátek, tam jsem moc nevěděla co a kde se děje, ale konec mě opravdu dostal.