Kníže z mlhy

Kníže z mlhy https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175496/bmid_knize-z-mlhy-bBc-175496.jpg 4 180 41

Mlha série

Je válka a Carverovi se rozhodli opustit město a přestěhovat se do malé pobřežní vesničky, kde koupili dům. Ale od chvíle, kdy překročí jeho práh, se začnou dít podivné věci. V domě totiž před lety záhadně zahynul Jacob, malý syn předešlého majitele. S pomocí nového kamaráda Rolanda odhalují Max a Alicia Carverovi podezřelé okolnosti této smrti a objeví tajemné, ďábelské stvoření, jež si říká Kníže z mlhy. Vrátil se ze stínů, aby vyřídil dluhy z minulosti. Podaří se hrdinům rozplést všechny nitky příběhu? Uniknou ze spárů nevypočitatelného nepřítele?... celý text

Horory Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

El príncipe de la niebla , 1993

trudoš
05.01.2017 5 z 5

Na Knížeti z mlhy je nejsympatičtější rozsah. Necelých dvě stě stran využívá Carlos Ruiz Zafón beze zbytku, nikde žádná pauza na oběd. Navíc do příběhu dokázal zakomponovat bravurní sekvence, ze kterých by i Guillermo del Toro ryčel nadšením. Nejsilnější stránkou je však fantastická stylistika, jež zaujme kouzelnou poetikou i silnými emocemi. Ctí staré dobré řemeslo a nic nezanedbává, nezjednodušuje si práci novodobými postupy, cool vyjadřováním nebo dětinskými malůvkami.
Pár výtek by se ovšem našlo. Škraloupem jsou především některé nedotažené nitky, které by si zastřihnutí rozhodně zasloužily. Pak je tu možná až příliš mnoho nápadů, které díky nerozpracovanosti lehce ztrácejí na děsivosti. Trochu trpí i závěr, který šmahem vyprávění uzavře a ve čtenáři zůstane dojem nenaplněnosti.
V základu jde ale o dobrodružný příběh pro mládež, kdy přátelství funguje za každých podmínek a Zlo je nutno porazit, i když to dospělí třebas nevnímají stejně. A v tomhle ohledu funguje kniha skvěle.

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Všehochuť

Stačilo si přečíst Marinu a tohle dílo a z jejich autora se stal pro mě milovaný autor. Zkuste ho a myslím, že rozhodně nebudete litovat. Jen se vám asi bude špatněji shánět. V Moravské zemské knihovně totiž tohoto autora nepůjčují domů a tak se nabízí knihovna Jiřího Mahena či ji získat jak já z knihovny Filosofické fakulty Masarykovy univerzity. Tam ostatně mají celé autorovo dílo. Teď už k samotné knize. Opět je to taková všehochuť a nutno dodat, že opět skvělá. Najdeme tu prostě takový zajímavý a dobře pospojovaný pelmel. Nechybí takové to pohádkové téma, fantasy prvky, romantika, napětí, popisy přírody a okolí atd. Sice je dle mého názoru tato kniha horší než další autorovo dílo Marina, ale zase na to, že se jedná o jeho prvotinu, tak je to paráda. Líbí se mně opět všechny postavy v knize a také velice kvituju, že autor netlačí zbytečně až moc na pilu co se toho fantasy a nadpřirozena týče, ale ani nezůstává úplně při zemi. Řekl bych, že dokázal najít akorát ten pravý střed. Rozsahově opět takové čtení na jednu maximálně dvě noci. Žádné zbytečné odbočky jsou určitě taky plus a příběh rozhodně nenudí. Možná by se ke knize hodili i nějaké doprovodné ilustrace, ale samozřejmě se dá obejít i bez nich. Trošku mně mrzí pozapomnění některých motivů v knize. Třeba zrovna kocour se později ještě klidně objevit mohl. Rozhodně plus také zasluhuje popis prostředí. Španělsko jako takové prostě miluju, takže tímhle se mně autor přesně trefil do noty a hned bych se tam zajel podívat. Těším se na další knihu od tohoto autora. Dalším obrovským plusem autorových knih je to, že se dají číst v jakémkoliv věku. Na závěr opět hodnocení procenty. Knížeti z mlhy uděluji 85%.

lilites
01.11.2016 5 z 5

Krásné oddechové čtení, které v člověku zanechá stopy, a nutí ho stále nad příběhem přemýšlet. Prostě dokonalé.

ELMA
14.09.2016 3 z 5

Tyhle jemný duchařiny mám ráda. A tahle nebyla špatná. Přesto, že je toto autorova prvotina, jsem si připadala jako Max u vyprávění Viktora Kraye. Zůstal ve mně pocit, že mi autor neřekl úplně všechno...

Christo
04.08.2016 3 z 5

Precteno z nostalgie a ucty ke Stinu vetru.Myslim,ze by Zafon udelal lepe,kdy by byl spisovatelem pouze jednoho romanu.

Jido
29.06.2016 5 z 5

Škoda, že jsem tuto knížku nemohla číst ve věku, pro který je určená. Asi bych strachy neusnula:-) Nádherně napínavé a strašidelné čtení, děj byl nahuštěný. Doporučuji mladším i starším čtenářům.

Makii
08.06.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila, je krásně tajemná, až strašidelná.. Akorát nevím - možná jsem jen špatně počítala..? Nějak mi ale nevycházely věky jednotlivých postav - jakože Jacobově mamince by muselo být při porodu cca 50 let..?? Ale možná že jsem byla jen nepozorná :) Jinak doporučuji.

Želvička94
19.05.2015 5 z 5

Přiznám se, trochu jsem se bála při popisu soch v zahradě! Báječná kniha! :)

PetraBery
13.02.2015 5 z 5

Ač knížka pro mládež, jsem ráda, že jsem si jí přečetla i já, dospělá. Spisovatel Zafón má neuvěřitelnou schopnost vtáhnout do děje a při jeho popisech mi fantazie pracuje na plné obrátky. Skvělý příběh (ač jeho prvotina), jen ten konec mě překvapil.

bookworm007
22.01.2015 4 z 5

Přes lehkou počáteční nedůvěru jsem knížku přečetla téměř jedním dechem. Vřele doporučuji.

Selket
16.01.2015 4 z 5

I když jsem si knihu vychutnala, klidně bych ji snesla delší. Více možností sblížit se s postavami.

TheCiko5
06.12.2014 5 z 5

Trochu jsem se vyděsil, když jsem si přečetl, že se jedná o román, psaný pro mládež. A na literaturu a'la upíří deníky jsem opravdu nebyl zvědavý. Jenže se mi během čtení knihy stala malá příhoda, která by se dala shrnout do jedné věty: Nikdy jsem nečetl lepší román,který by byl zároveň autorova prvotina.
Jako čtenáři samozřejmě registrujeme jisté zlehčování děje v podobě ubírání postav, spoléhání na magii a nadpřirozeno... Ale je zajímavé, že jediné postavy,které jsou v knize fyzicky popsány, jsou Kain a Roland. Všechny ostatní si člověk musí domýšlet a představovat, což beru trochu jako hlavní (ale skoro jedinou) komplikaci při čtení.
Nechybí děj, napětí a jakási přesnost - děj autor směřoval k určitému bodu, ani v nejmenším se nejedná o psaní na náhodu. Dokážu si představit jasný emoční i dějový graf celé knihy...
Přečteno za pět hodin, za pět hvězd.

Petra Ďat
27.11.2014

naprosto skvělá kniha

michde01
31.08.2014 4 z 5

Knížka se mi moc líbila,ačkoliv na ní bylo patrné, že je to autorova prvotina,nezdržoval se přílišnými popisy okolí, pocitů atd,takže to šlo rychle. Přečetla jsem ji jedním dechem během dvou dní,takže doporučuji všem,kteří mají rádi dobrodružsví a mystiku. Je vhodná pro mladší čtenáře i jako oddechovka pro ostaní. :-)

Maragad
22.08.2014 4 z 5

Knížete z mlhy určitě doporučuji jak mladším, tak i starším čtenářům, kteří mají rádi dobrodružné a tajemné, místy až hororové příběhy. Protože Carlos R. Zafón umí vytvořit opravdu skvělou atmosféru, kterou dokáže udržet během celé knihy. Konec je opravdu velmi dramatický a jako celý příběh, velmi nepředvídatelný.

lucifuk
26.07.2014 5 z 5

Zafón, jednoducho nemôže sklamať. Príjemná jednohubka na letné večery

Nicol González
29.03.2014 5 z 5

Jedna z prvních knížek co jsem přečetla, a možná kniha, která mě vedla ke čtení. Krásné popisky a napínavý příběh se nesl ze začátku až do konce. Jedna z hodně mála knih, která mě překvapila, a kterou už se chystám přečíst po několikate. Všem doporučuju. El príncipe de la niebla vážně stojí za to si ho přečíst.

kusma
15.03.2014 4 z 5

Zafón umí psát velmi čtivě a napínavě. A Kníže z mlhy je toho dalším důkazem. Knihu jsem spolkla jako jednohubku. Jediná nevýhoda knihy byla, že byla moc krátká. Myslím, že dnes by si jí spisovatel víc vychutnal, děj víc popsal, nepálil by jednu napínavou scénu za druhou a nechal by čtenáře taky chvilku oddechnout.
Trochu mě tedy mrzí, že kniha není víc popisná a delší. I proto, že by si s ní člověk užil víc času.

medvěd
30.12.2013 4 z 5

skvělá jednohubka nejen pro mládež, ale i pro nás "věčné" děti :-)

Boboking
05.12.2013 4 z 5

Včera jsem přečetl další knihu slavného španělského autora Ruiz Zafona : Kníže z mlh. Je to jeho prvotina primárně určená pro dospívající čtenáře, ale jinak pro každého milovníka temných příběhů. Je to jako Stín větru, takový ala gotický román z válečného Španělska, ale snad ještě díky závěru ještě hororovější a krutější. Skvělá atmosféra zmaru a beznaděje. Zafón to umí :-)

španělská literatura

Carlos Ruiz Zafón