Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451964/bmid_mlcici-fontany-kxG-451964.jpg 4 1343 356

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

klarka009
15.08.2023 3 z 5

Od této knihy jsem očekávala hodně díky tomu, jak je všude vychvalovaná, ale bohužel jsem trošku zklamaná :-/ Těšila jsem se, že se dozvím o občanské válce a poválečné době ve Španělsku více. Bohužel se mě příběh nedotkl a nezanechal ve mě takovou stopu jakou jsem pocítila u jiných historických románů, které jsem četla. Za mě to chtělo víc emocí, jít víc do hloubky..
Ale abych jen nekritizovala.. Našlo se tam i několik krásných myšlenek. A navíc se to četlo velmi dobře. Hlavně díky krátkým kapitolám, ve kterých se střídá více postav a každý z nich vypráví část příběhu. Nejvíce mě dostal příběh Fugy a to jak byl statečný a měl dobré srdce i přesto co zažil.
Romantická linka mezi Danielem a Anou také nebyla špatná, jen Aně jsem tu lásku moc nevěřila ale Daniel byl sympaťák, kapitoly s ním mě bavily :) na konci je časový skok skoro o dvacet let a úplný závěr mi přišel takový moc rychlý a v některých částech neuzavřený.
I když jsem si z toho na zadek nesedla, mám v plánu i ostatní autorčiny knihy :)

Verrrunka
07.08.2023 4 z 5

Po minulé knize od Ruty Sepetys jsem byla trochu v rozpacích, ale Mlčící fontány byly super!

Příběh ze Španělska v dobách vlády diktátora Franca pro mě byla zatím neprobádaná oblast a jsem ráda, že jsme se dozvěděla něco nového. I když dost hrozivého a znepokojujícího.
Furt teda jde o young adult literaturu, díky čemuž se knížka čte svižně, ale pro náročné čtenáře to úplně není.
Takže skoro 600 stránek uteklo jak nic.
Romantika, historie, napětí pro ženy spíše :-)

_Knihomolka_
02.08.2023 4 z 5

"Ty jsi fotograf, vyprávíš příběhy. Na deseti fotkách jsi mi ukázal deset vrstev Texasu. Vyber si ten správnej úhel a předveď mi deset vrstev Madridu."
Ruta Sepetysová se mi s každou další přečtenou knihou zamlouvá čím dál tím více. Ty její statečné a charizmatické postavy, do posledního detailu propracované dějové linie, tu a tam texty z dobového tisku a kapitoly navzájem provázané tajemstvím, na to prostě člověk nemá jen tak šanci zapomenout. Navíc se každý z příběhů odehrává v historicky zajímavé době, takže si čtenář neodnese jen krásný, několikadenní prožitek, ale i spoustu faktických informací.

Ajli
01.08.2023 4 z 5

Skvělá knížka, ale ocenila bych nějaký slovníček. Neustále si dohledávat významy slov bylo unavující.

Janča1532
30.07.2023 5 z 5

Kniha se četla od začátku úplně sama.Dozvěděla sem se o historii Španělska,o které sem neměla ani potuchy. Nakonec vše skončilo hapyendem.

elzicek1610295
29.07.2023 4 z 5

Miluju téma,název, příběh, postavy a asi úplně všechno, až na ten konec za který musím dát čtyři hvězdičky

mončičák42
14.07.2023 4 z 5

Kniha s výborně zvoleným názvem nás seznamuje s nedávnou historií Španělska, o které jsem měla minimální znalosti. Příběh je velmi poutavě napsán, prožívala jsem s hrdiny vše intenzivně, zaujaly mě jejich vlastnosti. Závěr mi v jedné věci úplně nesedl, ale to tak někdy bývá. Nic se nemění na tom, že jsem se čtením této knihy obohatila.

Renatas
10.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha, jako obvykle autorka odhaluje neznámá fakta z historie. Moc zajímavé.

marketa7
08.07.2023 4 z 5

Příběh lásky s velmi krutým pozadím vlády despotického Franca. Velmi dobře se kniha čte, navic s historickými fakty, což kvituji dvojnásob.
"Estamos más guapas con la boca cerrada." - Se zavřenou pusou jsme hezčí."
Jak kdy.... Tehdy ale určitě.

Janinkniznisvet
04.07.2023 5 z 5

Další přečtená kniha od autorky. Zajímavé téma pro knihu si autorka vybrala, Španělsko mám ráda, španělský se malinko učím. Příběh, který byl silný. Musím říct že,nedokážu si představit žít v té době, co museli všechno Španělé prožívat muselo to být hodně těžké. Kapitoly byly krátké a dobře se četly. Knihu mužů jen a jen doporučit

Librorumistka
04.07.2023 3 z 5

Knihy do Ruty Sepetys mám moc ráda, avšak Mlčící fontány budou v mých očích patřit mezi její slabší kousky. Jako ve jejích příbězích je zde perfektně zvládnuté historické pozadí, kniha je navíc proložena historickými dokumentami, které dokreslují atmosféru příběhu. Pochválit musím také perfektně zvolené ústřední téma, které mi přišlo zajímavé. Problém však trochu nastává s postavami a především se čtivostí. Do knihy jsem se bohužel zprvu nedokázala správně zakousnout a četla jsem ji na můj vkus poměrně dlouho. Bohužel do postav jsem se také nedokázala vcítit tak jako v předešlých knihách a ani romantická linka mi nepřišla tak dobře vykreslena. Konec se mi také líbil, nicméně přišel mi možná mírně nerealistický. Celkově je to za mě určitě dobrá kniha, avšak od autorky mám větší favority.

Vjeerus
03.07.2023 5 z 5

Přečíst si historický román byl pro mě dost velký výstup z komfortní zóny. Ale musím říct, že jsem příjemně překvapená. Kniha je silná, srdce mi rozdrtila fakt mockrát a to hlavně svými částmi týkající se dětí.
Autorka zvolila opravdu perfektní hlavní hrdiny a i když se ze začátku zdá, že je jich možná až moc, člověk si rychle zvykne a díky tolika různým charakterům je krásně proveden příběhem. Střípky událostí jsou sdělovány od různých postav a dohromady dávají velmi děsivé a mrazivé svědectví o tom, jak se lidem z různých společenských vrstev a rodinných zázemí asi žilo za vlády Franca.
Vím, že příběh je fikce, ale postavena na mnoha skutečností. A právě tyto reálné střípky dodávají příběhu perfektní atmosféru se spoustou emocí. Chápu to vychvalování nejen knihy, ale hlavně i autorky. Tolik let, které věnovala rešerším, je znát a jsem opravdu vděčná za obohacení svých znalostí ze Španělské historie.

Borntobike
01.07.2023 4 z 5

Nádherná kniha! Alespoň jeji část do roku 1975. ⁸Četla se skoro sama. Atmosféra frankistického Španělska připomínala situaci v tehdejším Československu. Musím si něco o novodobé historii Španělska přečíst.
Bála jsem se o Anu. O její rodinu a vlastně i o Daniela. I když byl privilegovaný. Konec jako z pohádky trošku knihu "shodil". Přetení ale doporučuji.

princesse
27.06.2023 5 z 5

Skvělá, naprosto skvělá. Nádherný historický román, který se čte sám. Téma nelehké, opravdu, ale stojí za přečtení. Moje třetí kniha od autorky a dvě naprosto TOP. Doporučuji rozhodně přečíst.

Safrika
26.06.2023 4 z 5

Cetlo se uplne skvele, rychle jsem se ponorila do deje, moc se mi libilo. Pribeh zajimavy, takze za me super.

Vojslava
23.06.2023 4 z 5

Příběh, od kterého se špatně utíká; jednak rozvíjení tématu, které na prvních stránkách vypadalo ach! tak primitivně, ale překvapilo: kladla jsem si často otázku, CO je vlastně hlavním autorčiným záměrem? S čím se to vypořádává a jak to, že jí záměr tak skvěle funguje? Možná i proto, jak překvapivě odkrývá jednotlivé vrstvy své příběhové reality způsobem, který připomíná velmi dlouhý a velmi ostrý nůž... A když celou historii dovede k - asi - šťastnému konci, utne závěr jako sekerou a zůstane víc otázek na vyústění celého příběhu než odpovědí. A teprve pak jsem pochopila, co autorka myslela tím názvem. Každopádně je to kniha, kterou si dopřeju časem ještě jednou.

Anička.pa
09.06.2023 5 z 5

Vůbec mě díky kategorii YA nenapadlo, co se v knize skrývá za poklad. Téměř okamžitě mě kniha pohltila a nechtěla jsem ji už odložit! O této minulosti Španělka jsem neměla téměř žádné povědomí, takže jsem si díky knize rozšířila i své znalosti. Byl to silný příběh, který ve mě rezonuje i dlouho po přečtení. Opravdu doporučuji!

Kristy.Seb
08.06.2023 5 z 5

Zlato se pozná v ohni a stateční lidé v neštěstí.

Tím, že se postavíš svému strachu, se očisťuješ, zbavuješ se hrůz, kterými jsi prolezlý.

Strach dává životů rozměr. Bez strachu bychom nikdy nepoznali odvahu.

Důstojný protivník je někdo, koho uznávate, kdo má podobné cíle jako vy a koho musíte porazit.

Nejnebezpečnější protivník je ten, kterého podceníte.

Život je řeka. Pořád pluje, pořád je v pohybu.

Člověk se časem vyvíjí. To, co si myslíme, že víme, může mít k pravdě ve skutečnosti opravdu dost daleko. Pokud dal hledáme a klademe otázky, jednoho dne možná najdeme cestu k odpovědím. Ale odpovědi někdy vedou k dalším otázkám.

Velmi hluboký příběh. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Obdivuji všechny lidi, kteří i v tak nelehké životě, dokážou jít hlavou vzpřímenou a neustále se rvou za život. Neskutečná odvaha.

Hethera
06.06.2023 5 z 5

Od knížky zařazené do kategorie YA jsem rozhodně nečekala tak hluboký příběh. Tato knížka je mým prvním setkáním s autorkou. Naprosto neočekávaně mě pohltila a inspirovala k tomu abych si dohledala více podrobností o Francově režimu. Určitě si přečtu i další knihy.

Eorin
03.06.2023 5 z 5

Označení YA mě u této knihy ve výsledku překvapilo. Rozhodně nejde o lehké téma a psáno je to také stylem, na který nejsem u YA zvyklá - což je ovšem obrovské plus!
Seriózní a velmi uvěřitelný příběh o nelehkých osudech s hrdiny, kterým fandím a prožívám s nimi všechny jejich naděje i trápení.
Trochu mi to připomínalo A. Doerra a ač nelehké téma, nemohla jsem knihu odložit. Majstrštyk ;) doporučuji