Mistr a Markétka

Mistr a Markétka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45627/mistr-a-marketka-45627.jpg 4 2800 420

Bulgakovovo vrcholné a poslední dílo, které autorovi právem získalo světovou proslulost. V Bulgakovově groteskním mnohavrstevném mystériu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem, eschatologickou vizí i ostrou satirou na poměry. Svůj "příběh novodobého Fausta" začal Bulgakov psát v r. 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Levné knihy

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita) , 1967

IvanaB
01.04.2021 3 z 5

Když pročítám komentáře, říkám si, jestli jsme četli stejnou knížku :-) Já jsem ji teda nepochopila. Zkusila jsem film, taky nic.

Knižní střípky
28.03.2021 5 z 5

Poslech audioknihy

Mistra a Markétku jsem za svůj život četla dvakrát - poprvé kdysi dávno na střední a potom zhruba kolem třicítky. Tento příběh, i přes jeho obtížnost, jsem si zamilovala. Když jsem zjistila, že audiotéka připravila cyklus na pokračování v podání 60 našich předních hereckých interpretů, neváhala jsem a začala poslouchat. Každý týden v klubu audiotéky byla zveřejněna jedna část, po dobu 9 týdnů jsem každý strávila poslechem úžasné chvíle. Audio zpracování této knihy bylo opravdu fenomenální, věřím, že i ti, kteří si na Mistra a Markétku netroufli v klasické podobě, by tady byli nadšení. Jen tak namátkou pár interpretů – Martin Myšička, Anička Fialová, Jiří Lábus, Václav Neužil, Leoš Noha, Petr Čtvrtníček, Václav Kopta, Viktor Preiss, Karel Heřmánek a spousta dalších. Už jen z těchto pár jmen je jasné, že zážitek z poslechu byl dokonalý.

esma
24.03.2021 4 z 5

Moskva, třicátá léta 20. století. Zpodobnění toho, jak vnímal tu dobu, ten režim, ty důsledky. Nešlo to ztvárnit jinak než formou frašky, komedie, fantasmagorie, psychotropní halucinace. Bláznivé čtení. Bez toho zakuklení by knížka nevyšla.
Přemýšlení o existence dobra a zla a existenci ďábla v nás přetrvává. Je pořád aktuální. Ta malost, zbabělost, to nejhorší v nás. V různých podobách. A pokud se přemístíme do dvacátých let 21. století, tak si nadefinujme další podoby : sobeckost, vypočítavost, povýšenost, absence sociální inteligence v situacích, kde by měla mít přednost solidarita.
To by si Bulgakov pošmáknul...

Louisareading
04.03.2021 5 z 5

Dokonalost! Skvely text k zamysleni, dalsi ze zasadnich knih. Tedy alespon pro me.

Okoslav
14.02.2021 5 z 5

Některé knížky je fajn přečíst si ještě jednou. Román Mistr a Markétka jsem poprvé četla coby gymnazistka zamilovaná do ruské literatury a připadal mi (samozřejmě) skvělý. Až dnes, s odstupem času a po druhém čtení, vidím, že je nejenom skvělý, ale doslova geniální. V prvním plánu funguje jako groteska, v druhém plánu jako společenská satira a ve výsledku je (navzdory vší té řachandě a Korovjevovi) jako celek neuvěřitelně šílenej a depresivní (bez spoilerů: zamysleli jste se někdy nad tím, jak, ale opravdu, nakonec skončili MaM?).

... můžu dát šest hvězdiček z pěti? :-)

Marcela52
14.02.2021 5 z 5

Skvěle napsané, krásné šílené, v každém případě mimořádná kniha. Barvitý popis Moskvy dvacátých let dvacátého století je fascinující a pokud vydržíte číst až do konce, máte o čem přemýšlet...

Jenda_985
30.01.2021 5 z 5

Kniha celkem náročná. Ale pozorného čtenáře děj úplně pohltí. Bulgakova Moskva mě naprosto okouzlila a kniha asi navždy zůstane jednou z mých nejoblíbenějších.

Marfulka007
14.01.2021 3 z 5

Absolutně šílená jízda. Nepochopitelná. Na začátku jsem myslela, že to ani nedám. Pak se mi z celého toho "blázince" roztočila hlava. A nakonec ani nevim jak jsem se přes ďábelský ples dostala až na konec. Do teď nevím, co si o tomhle díle vlastně mám myslet :-D

camelopardus
08.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak toto mě tedy vůbec nezasáhlo,neoslovilo. Knihu jsem přečetla celou, stále čekala, kdy začnu chápat smysl těch pěti set stran, snažila se, ale nepřišlo to...
Za zmínku stojí to, že na sovětský povýšený ateismus se už ani ďábel nemohl dívat, a proto začal jednat po svém...
Také popisy socialistické Moskvy či myšlenkových pochodů Piláta mě zaujaly... ale k samotnému Mistrovi ani k Markétce jsem za celou dobu nedokazala přilnout.

bílárůže
08.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Když jsem si Mistra a Markétku půjčila v knihovně, netušila jsem, že se bude jednat o knihu, která v mém žebříčku nejoblíbenějších knih bude soupeřit s Annou Kareninou. Ze začátku jsem moc nechápala, co je autorův záměr a o čem vlastně čtu, ale po zhruba dvou sté straně jsem najednou pochopila, že vše do sebe skvěle zapadá a dává smysl. Mám ráda knihy, nad kterými se člověk musí zamyslet, aby pochopil, jaké nesou poselství, nebo dokonce děj. Musím přiznat, že zvlášť posledních sto stránek jsem se od knihy téměř nemohla odlepit a toužila jsem ji hned dočíst, protože sebemenší pauza oddalovala vysvětlení mnoha otázek, které jsem během četby nasbírala. Na některé otázky se mi dostalo odpovědi, na některé ne, ale to je, myslím si, známka dobré knihy. Po dočtení jsem své dojmy z knihy umocnila poslechem rozboru této knihy, který jsem náhodou objevila. Samotný autor byl s knihou spjat více, než jsem si při četbě mohla uvědomit, což jen podpořilo můj celkový dojem z knihy. Spojitost a podobnost s Goethovým Faustem je do očí bijící, avšak i přes to Bulgakov dokázal napsat knihu, jež nemá obdoby. Jistě bylo mnoho dalších autorů, kteří se snažili napodobit styl, jakým je Mistr a Markétka napsán, avšak pro mne se bude vždy jednat o průkopnické dílo nesrovnatelné s čímkoli, co jsem četla dříve. Kdyby se tak dalo hodnotit, jistě bych této knize dala hodnocení 12/10. V každém případě doporučuji dalším čtenářům. Snad i vy budete mít to štěstí a pohltí vás svou pozoruhodností "Ples u satana" tak, jako mě.

Jackail
06.01.2021 5 z 5

jedna z nejoblíbenějších knih povinné četby

MartyManCZ
30.12.2020 4 z 5

Mnohovrstevnatá věc, která se košatí a prolíná do sebe velmi zajímavým způsobem. Je to hodně crazy a při čtení mi to velmi často připomínalo řádění Jokera, protože rozsévání chaosu, dělání z lidí blázny, posílání je proti sobě a užívání si celé této situace, končící menší apokalypsou, jsou rozhodně faktory, které mají tato dvě díla společná :)

Pasáž o Pilátovi pro mne byla mnohem čtivější a srozumitelnější než zbytek. Velký zlom pro mě nastal, když se děj přehoupl do druhého dějství, které mě už to tolik nebavilo... Jako by se změnil styl a přibylo těch fantastických věcí až moc a zdálo se mi že to příliš nekoresponduje s dosavadním chytrým dějem.

Nicméně dobře to dopadlo. Je to velmi propracované a kvalitní dílko, kterým se nechávám uvést do světa velikánů ruské literatury. Myslím, že jsem zvolil dobře.

Laféeverte
22.12.2020 5 z 5

Přečteno v obou překladech - každý má něco do sebe a pokud čtete podruhé, je dobré si zkontrolovat, který překlad se vám dostal do ruky, protože jinak se z Kňoura stane Kocomour, z Korovjeva Kravinkin, z Bezprizorného Bezdomovec, z Lotrova Mizerov atd. Jinak knihu samotnou mám na seznamu svých nejoblíbenějších, a to jednoduše proto, že v sobě má to, co mám nejraději - humorné podání lidské malosti a materialismu a k tomu kouzla, magické momenty, filozofie a lidskost v náboženství...

Atuin
19.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Nevim co z přisad vylovit dříve, je to věc, ktera vám ožije pod rukama a doslova zaplni dům sobe vlastní genialitou. Toto vydání se četlo jako po másle... úplně stejně jako když Anuška rozlila slunečnicový olej, takže pozor na hlavu. To uz veděl i Pilát Pontský, že hlava je sídlem všech potíží.
Čtete, bavte se a nebudte zklamání, tato kniha vam to nedovolí..

stagno
11.12.2020 5 z 5

Skvěle napsaný román,do posledního slova vycizelovaný a po zásluze kultovní.
Magicko realisticky propojuje ateistickou Moskvu 30.let minulého století a Jeruzalém
na počátku našeho letopočtu.Obě města jsou zrovna neklidná-do Jeruzaléma vstoupil
Ješua a Moskvu navštívil sám ďábel.
Bulgakov vytvořil vlastně úplný obraz tohoto světa,v románu je obsaženo vše-dobro
i zlo,víra,svět profánní,zásadovost i zbabělost/"nejhorší z lidských vlastností"/,špatné
svědomí,chamtivost,hloupost,velkorysost,humor a ovšem i láska.S každým dalším
přečtením okouzluje víc a víc.
/Moje poslední setkání s tímto románem ale nebylo přečtení-aby nezůstal oslyšen již
letitý vánoční dárek,odhodlal jsem se k poslechu nezkrácené audioverze z roku 2011
ve výborném podání Jiřího Ornesta.Byla to má první zkušenost s touto disciplínou a
určitě obohacující/.

ZaS
02.12.2020 4 z 5

Kniha je jedinečná svým stylem a imaginací. Děj samotný není nejdůležitější - je jen kulisou základního motivu střetu duchovního a materiálního světa.

Matt3ss
26.11.2020 5 z 5

Knihu jsem měl v povinné četbě.Jako "největší" rebel jsem ovšem seznamem opovrhoval.Když už se blížil šibeniční termín,sáhl jsem právě po této knize.Jediná kniha ze seznamu povinné četby,kterou jsem přečetl a já si jí u maturity vytáhl.Ale nemám ji rád jen kvůli tomuhle. Tohle veledílo ve mě zažehlo lásku k četbě a hlavně je to neskutečný nářez!

Lucyiel
18.11.2020 5 z 5

Čím jsem starší, tím je tato kniha lepší! Dlouhá léta patří mezi mé nejoblíbenější knihy ze všech. Je v ní prostě všechno - láska, cynismus, historie, celospolečenská kritika, mystika, otázka komplikovanosti morálky, a mnoho dalšího. Aktuálně přečteno potřetí (a jistě ne naposledy). Pokaždé mě dostane na lopatky a pokaždé to je v trochu jiné, kvalitnější nuanci. Mé cynické já zbožňuje Wollanda, Korovjeva, Azazela a zejména Kňoura a mé romantické já vzhlíží k Markétce a Mistrovi. Mít možnost přát si cokoliv? Vzít si trošku zlatého krému spolu s Markétkou a rozjet pořádnou party na smetácích, s nimiž bychom vymetli kdejaký kout města, lesa, bažin i hor :-)

petrn
07.11.2020 3 z 5

Namlsán Bulgakovými Zápisky mladého lékaře jsem se s chutí vrhl na jeho (podle mnohých) masterpiece, Mistra a Markétku. Zpočátku mi příběh přišel celkem dynamický a už jsem se těšil, až se ta pekelná rošáda na Zemi rozjede. Bohužel se to moc nerozjelo, vyvrcholením byl pekelný ples a, alespoň pro mě, od půlky knížky už to tolik netáhlo. Asi moje chyba, možná jsem měl příliš vysoká očekávání, ale rozuzlení nemělo zdaleka takové grády, jaké jsem předpokládal. Kdo ví, možná mi jen unikl nějaký hlubší smysl.

cziss
21.10.2020 5 z 5