Finální říše

Finální říše https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19839/bmid_finalni-rise-aEi-19839.jpg 5 668 127

Mistborn série

Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost „spalovat“ kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti – sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Pánu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Pána Vládce. Kelsierův plán se ovšem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění… Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Final Empire , 2006

welcomeboredom
11.08.2019 2 z 5

možná je problém v tom, že jsem začal s archivem bouřné záře.. úplně jiná liga než naivní mistborn

Ilirea25
05.08.2019 5 z 5

(Spoilery)
To, že nás Kelsier opustil hned v první knize, mi lámalo srdce. Není možné, aby nám umřel. Stejné jako s Vládcem, umřel velmi rychle. Člověk by čekal mnohem více od někoho, kdo si podmanil Říši.
(Konec spoilerů)

Nelze říci nic jiného, než to, že kniha je skvělá, ačkoliv místy sklouzává k YA. Sanderson píše skvěle. Mistborn je zase něco nového. Utlačování Skati, nad kterými se svými biči stojí Obligátoři. Bylo na čase, aby se postavili Říši.
Kniha je čtivá, plná akce, plesy nebyly nudné a musím číst, měli velkou váhu v knize. Postavy jsou vtipné a hned jsem si je oblíbila. 5* z 5 a těším se na další díly.

Sabulep
12.07.2019 4 z 5

Kniha byla fajn, jen chvílema mi přišla jako young adult. Jinak celkově čtivá, líbí se mi ten velmi originální systém magie. Přišlo mi že někde moc nejde do hloubky a některé zápletky byly moc jednoduché, ploché.

LucasNovel
07.07.2019 3 z 5

Tuto knihu věnoval Sanderson své babičce.
V průběhu čtení mě však napadla myšlenka, že knihu nejspíš napsala pravě jeho babička, alespoň její dvě třetiny, které byly neskutečně nudné, bez akce a napětí. Samé plesy a schůze nad jejímž počtem by se i soudruzi červenali.
Finále knihy to už byl jiný level jako by si autor všechno nechával až na konec, ale bohužel tím už můj dojem z knihy nenapravil.
Zase jednou jsem se nechal oklamat vysokým hodnocením.

Metla
26.06.2019 4 z 5

Popelem zasypávaná Finální říše je bezútěšné a drsné místo pro život. Především pro skaaty, nejnižší a zdaleka nejpočetnější vrstvu obyvatel, otročících pro božského Pána Vládce a šlechtu. Existují však lidé, kteří chtějí změnit svět a právě mezi ně osud zavede mladičkou Vin. Osobně jsem s dotyčnou umíněnou osůbkou, jíž je věnováno nejvíce prostoru, trochu zápasila. Zato jsem si oblíbila jejího mentora Kelsiera a zbytek bandy, co bojuje proti zažitým pořádkům.
Jako drobný zápor bych uvedla opadnutí tempa ve střední třetině románu, kde se navršil přebytek holčičích starostí (jaké šaty si mám vybrat na ples? miluje mě? miluji já jeho? achich ouvej). Jinak děj nezpomaluje z poklusu, v závěru uhání jako splašený a přes uzavřenost ponechává mnoho potenciálu do dalších dílů.
Sanderson mě zatím nikdy vyloženě nezklamal, dokáže čtenáře snadno vcucnout do příběhu a utíkám k jeho tvorbě pokaždé, když potřebuji jednoduchost s příchutí originality. "Finální říše" mě neokouzlila intenzitou "Vyjednavače", proto "jen" čtyři naleštěné hvězdy, ovšem pokračování si určitě nenechám ujít.

knihomolkajanca
19.06.2019 5 z 5

Po přečtení trochu váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale co...nechám tam 5 :) Rozhodně oceňuji nápaditost při vykreslení magie. Allomancie i feruchemie je něco nového a neokoukaného. Osobně se mi více líbila allomancie, jelikož mi přišlo, že byla taková komplexnější.

(Obsahuje spoiler)
Co bych dále vyzdvihla, tak jsou postavy, které byly napsány uvěřitelně, no a pak samozřejmě jejich dialogy. Ty jsem si užívala. Ačkoliv tady někteří v komentářích zmiňují, že se s Vin nemohli sžít, tak já musím říct, že mi její postava vůbec nevadila a její chování mi přišlo logické. Jako pozitivum jsem brala i její zvědavost, alespoň jsem na některé informace nemusela čekat (a navíc já sama si v dračáku tvořím postavy, které jsou zvědavé úplně stejně, takže za mě rozhodně plusové body :D ). Že jsme přišli o Kelsiera mi přišlo nemilé, protože mě bavil. A osobně jsem zvědavá, co se do budoucna vyklube z Elenda, který mi byl od počátku sympatický svou odlišností.
(Konec spoileru)

Z počátku jsem měla obavy, že plesy pro mě budou nudnou záležitostí, ale naštěstí se tak nestalo. I tam se vždy našlo něco zajímavého. I tak jsem ale váhala, zda nepřidělit jen 4 hvězdy a to z toho důvodu, že i když mě kniha bavila, tak přibližně do tří čtvrtin tam chyběla taková ta neodkladná napínavost děje, kdy prostě knihu nechcete odložit, i kdyby to znamenalo, že druhý den v práci kvůli tomu budete ospalí a unavení, protože budete ponocovat bůhví do kdy :) To přišlo až v samotném závěru.

Nepochybně ale sáhnu po dalších dílech. Věřím tomu, že celý díl teprve nabere obrátky :)

nocnymotyl38
16.06.2019 5 z 5

spokojnosť, niečo iné, nové :)

kklepkaa
12.06.2019 5 z 5

Mistborn je opravdu luxusní počin, který si, jako milovníci fantsy, prostě musíte přečíst. Jedna z perel, která opravdu za to stojí, mít jí doma v poličce.
Brandon Sanderson mě už při čtení Elantris přesvědčil, že psát rozhodně umí, ale tady vše povyšuje na mistrovskou úřoveň.

,,Vždy je nějaké další tajemství"

tlackacka
02.04.2019 5 z 5

Skvělá kniha, kde se v příběhu rozvíjí jak allomantické schopnosti a jejich možná využití, tak intrikaření a rozsáhlé plánování. Tahle vyvážená kombinace mě neskutečně bavila.

Alex.Barunka
30.12.2018 5 z 5

Pět z pěti, tady to prostě jinak nejde. A ještě teď si nadávám, že jsem autorovi nedala šanci dřív.

kocour_mikeš
29.12.2018 5 z 5

Příjemné a návykové čtení :) Těším se na další díly. Dávám 85%

Mabie
28.11.2018 4 z 5

Hodně dobré! Líbila se mi myšlenka spalování kovů i samotný příběh a na rozdíl od většiny se mi líbila i Vin. Teprve po přečtení jsem zjistila, že se jedná o 1. díl ságy. Příběh ale působí velice uceleně a pouze kvůli “plesovým” scénám, které byly opravdu nudné, ubírám jednu hvězdičku. Určitě jdu ale shánět další díly.

Mygli
04.11.2018 5 z 5

To byl vpravdě nářez. Tenhle svět miluju

Jeegles
14.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha, vlastně celá sága. Vtáhla mě do děje, ani jsem nevěděla jak.

hankapimi
14.10.2018 1 z 5

Zvládla jsem Finální říši i Pramen povýšení, ale pro nesmrtelného Pána Vládce třetí díl už nemusím.... Není to můj šálek čaje ...

acrev
01.10.2018 5 z 5

Zajímavý fantasy námět, se kterým jsem se ještě nesetkala. Myšlenka spalování kovů byla opravdu zajímavá, což hodnotím velmi pozitivně. I když jedinou věcí, na kterou jsem při čtení dokázala myslet bylo, že v tomto světě se musí kovy hrozně plýtvat a že přeci tímto stylem musejí brzy dojít...
Protože jsem věděla, že jsou i další díly, tak jsem se trochu bála, že kniha nebude mít v podstatě žádný konec. Ten sice byl, ale i tak bych si představovala, že bude trochu více rozpracovaný. Dle mého názoru by si to příběh zasloužil.
Další trochu nepříjemný pocit jsem měla ze stylu psaní, který na mě působil příliš jednoduše. To je ovšem způsobeno spíše překladem.
Knihu rozhodně doporučuji. Jen také doporučuji nečekat bezchybné fantasy veledílo, aby vás pak naopak nezklamala.

Eldar80
30.09.2018 5 z 5

Kniha je skutečně skvěle napsaná. Hned rozeznáme autorův osobitý styl. Na začátku jsem se trochu lekl, protože se to hodně podobalo Elantris. Ale jemu podobná pohádkovost velmi rychle mizí. A ve srovnání s ním má čtyřikrát rychlejší nástup děje. Vůbec to totiž nepůsobí jako první díl, ale jako samostatná kniha. Třeba sága o zaklínači je perfektní, ale Krev elfů by bez ságy neobstála. Tohle je naopak plně ucelené dílo.
Po rychlém nástupu děje kniha v polovině mírně zvolní. Je to však natolik zábavné, že klidnější prodlevy vůbec nevadí. Kdo očekává čisté fantasy bude nadšený. Kniha vyniká především čtivostí, ale přitom není nijak bezduchá. Ta pozitivní nota, na kterou Sanderson hraje je perfektní. Sice to inklinuje k černobílému pojetí dobra a zla, ale vůbec to nevadí.
Nenacházím slov. Pokud máte rádi fantasy, tohle si musíte přečíst. Snad by se dalo vytknout, že se děj se nevyplatí kriticky zkoumat. Hlavně ke konci. K tomu ostatně kniha není určená. To stejné platí pokud někdo očekává Sapkowského literární um nebo má jiná přehnaná očekávání. Podařený originální svět, perfektní pojetí magie. (Ikdyž podobnosti by se našly...) Škoda, že autor některé zvraty v ději lépe nepromyslel. Jinak skvostné. 90%

Thekingofdisco
14.08.2018 4 z 5

Mám rád knihy, ve kterých se objevuje motiv svržení vlády. Navíc si všichni vychvalovali Sandersona, tak jsem to rozhodl zkusit. Ze začátku mě kniha nadchla, samozřejmě zaujal originální systém "magie". Jen jsem se celou knihu nějak nemohl sžít s Vin... Někde zhruba v půlce jsem však knihu na nějakou dobu odložil, protože mě unavovaly plesové scény, měl jsem u nich víc než kde jinde pocit, že čtu young adult. Díky bohům jsem se však ke knize vrátil a strhující finále mě naprosto dostalo.

Elizza
28.07.2018 5 z 5

Spalování kovů je absolutně super nápad. Překlad příšerný, ale za to autor nemůže. Pasáže s plesy trochu nudily a ve jménech šlechticů mám guláš, ale jinak dobrý. Vlastně jediná zásadní vada: hlavní postavy nemají umírat!

yawe
08.06.2018

Díly 1-3 jeden velký příběh. Ze začátku mě to strááášně nebavilo, ale chce to jen vydržet. Tahle fantasy gradovala s přibývajícími díly, nakonec víc než o schopnostech hrdinů to bylo pro mě filozofické dílo o tom, co může udělat moc a zodpovědnost, lhostejnost a vlastní profit, ponižování nebo nadutost s lidskou povahou a charakterem. Schopnosti postav a svět Finální říše jen dokreslily příběh. Nic není jen černé nebo bílé...
Určitě doporučuju....