Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415253/bmid_misery-suo-415253.jpg 5 3034 442

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou najde Paula po těžké havárii jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného „léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky jejím šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jaké si neuměl představit ani v těch nejděsivějších představách. Stephen King dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořil přesvědčivé postavy, text dokořenil suchým sarkasmem a doplnil autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

moore.allonsy
21.01.2017 5 z 5

Mnoho lidí si může pod pojmem horor představit nějaké nadpřirozenosti vyhnané autorem až do extrému, ale u Kinga to tak není. Jeho horory čtenáře děsí proto, že dějové linie zakládá na možnosti, že TOHLE se vážně může stát. Obyčejní lidé s nějakou danou povahou, která ovlivňuje jejich chování, jak už to bývá, a k tomu příběh. TEN příběh.
Chvílemi máte chuť přeskakovat jednotlivé řádky, abyste věděli, jak to dopadne. Hltáte slovo za slovem, protože žasnete nad tím, co autor dokázal vtěsnat do jednoho pokoje, jedné postele a dvou postav. Paula mi bylo nesmírně líto, protože celou tu dobu byl vystaven psychickému vypětí. Přece jenom, zapálit z donucení a pod výhrůžkami svou pracně připravenou knihu k výtisku a zničit ji - to chce kuráž. Bezpráví. Strach. A o to víc, když si uvědomím, že lidi jako Annie se na světě skutečně vyskytnout mohou.

VeronikaEn
16.01.2017 4 z 5

Z jedné strany Misery, z jejíž nepředvídatelnosti máte strach i přes to, že jste zachumlaní pod peřinou a jen otáčíte stránky knížky. Z druhé strany Paul, kterému držíte prsty (až z toho skoro máte vytlačené měsíčky od nehtů na dlaních), ale zároveň až tak úplně nechcete, aby tu bláznivou mrchu přelstil, protože by to znamenalo konec příběhu. Tleskám, smekám a ukláním se!
Po prvním rozečtení, před delší dobou, jsem tuhle knihu odložila.. ale teď rozhodně nelituji, že jsem po ní sáhla znovu.

MichelleKing
08.01.2017 5 z 5

Celá kniha si vystačí vlastně jen se dvěma základními charaktery, kteří jsou ale detailně vykresleni. Zatímco Paul Sheldon je od počátku celkem logicky středobodem vyprávění, pak Annie Wilkesová se nám odkrývá postupně. Právě z této základní premisy King buduje neuvěřitelné napětí. Na zdánlivě banálních a obyčejných věcech staví ostrý střet dvou charakterů, které nemohou být odlišnější a musí spolu vydržet žít. Sheldon je zhýčkaný intelektuál, který je vycpaný penězi a zvyklý na luxus toužící po uznání (knižní kritika alter ego Stephena Kinga odhalila ihned po vydání knihy) a Annie Wilkesová je buranka, s dluhy a neskutečnými problémy, pro kterou jsou jeho knihy jedinou radostí v jejím osamělém životě.

Misery však není Kingovou typicky čtivou prózou do vlaku. Naopak. King skládá složité pocitové věty, nervní scény střídá s lyrickými pasážemi a jde dokonce tak daleko, že do knihy zařadí i brakový styl červené knihovny Paula Sheldona. Je ale příliš dobrý obchodník na to, aby zklamal své čtenáře, ostatně proč by to dělal. King má na rozdíl od Sheldona své fanoušky rád. Oproti filmu, který si jako vizuální médium ani zdaleka nemůže dovolit násilné scény, které popisuje King v knize, je Misery pochopitelně mnohem brutálnější. Scény se sekačkou i pověstná ,,pajdavost“ vám pravděpodobně už z paměti nevymizí.

''Po určitou dobu, která mu připadala velmi dlouhá (a byla dlouhá, protože ta bolest a ta bouřlivá mlha byly jediné dvě věci, které existovaly) představovaly ty zvuky jedinou vnější skutečnost. Neměl sebemenší ponětí, kdo je či kde je, a ani ho to nezajímalo. Přál si být mrtev, a ta bolestí prosáklá mlha, která vyplňovala jeho vědomí jako letní bouřlivý mrak, mu zabraňovala pochopit, že si to přeje.''

Dávám **************..... BRAVO PANE KINGU

JankoSvec
05.01.2017 2 z 5

Nudná a nezaživna kniha, ani som ju nedočital.

Icequeen
23.12.2016 5 z 5

Annie Wilkesová je fanynkou číslo 1 a objektom jej zbožňovania je spisovateľ Paul Sheldon. Problém je, že Annie je aj prípad pre psychiatra číslo 1 a pokiaľ sa s ňou nenarába ako s puknutým vajcom, môže sa stať čokoľvek. A tým čokoľvek myslím, že Annie má určité znalosti z anatómie, či farmakológie a nebojí sa ich použiť. Nespočetne veľakrát som na Paula chcela vykríknuť "To nehovor!" alebo "Vypadni odtiaľ!" a iné zmysluplné rady. Prí čítaní knihy som dosť často zažívala silné pocity beznádeje a takmer cítila Paulovu bolesť. Vďaka Štefan, si génius.

TallulahDragon
11.12.2016 4 z 5

Misery je zajímavá kniha i sama o sobě, ale pokud víte, že je jakousi metaforou pro tehdejší Kingovu drogovou závislost, působí ještě zajímavěji. Sledujeme, jak Annie postupně připravuje úspěšného spisovatele úplně o všechno.
Ale mám-li být upřímná, Misery by byla skvělá povídka třeba na 150 stran, ale jako 300 stránková kniha mi to přišlo místy dost natažené.

dva.v.1
09.11.2016 5 z 5

Opět mistrně napsané. ...

eestera
25.08.2016 5 z 5

King prostě detailně umí popsat slovy abnormálnost i mentální vyšinutost postav i až někdy konkrétní pasáže mučení-brrr.Přesto právě proto je to King :-) za mě 5 hvězdiček :-)

Maus
09.07.2016 5 z 5

Nádherná a napínavá kniha. Četla jsem ji, když jsme byli na chatě a hltala jsem a každou stránku. Tahle kniha se Kingovi vážně moc povedla. :)

Pampeliishka
07.07.2016 5 z 5

Hodně silný příběh s opravdu ďábelskou paní v hl. roli.

smoldo56
27.06.2016 4 z 5

Stále čakám, kedy budem môcť s pokojným svedomím dať nejakej Kingovke plný počet hviezd, a pokaždé, keď dočítam ďalšiu a ďalšiu knihu, si hovorím, že ten čas ešte len príde... Ale späť k dielu - je to zvrátené, je to brutálne, je to perfektné! Na to, že sa celý príbeh odohráva v jednom dome a hlavný hrdina je pripútaný na vozík (či skôr na posteľ) a jeho hostiteľka je psychopatická krava, ktorej by ste najradšej strčili hlavu do vriacej vody a čakali, než sa z jej očí spraví alternatívna škvarenica, je príbeh naozaj dobrý! V rámci podžánrov (únos, teror), možno to najlepšie, čo som čítal.
Inak každý nadáva, že KING má slabé alebo zlé konce. Zatiaľ som od neho prečítal 4 knihy a ani raz som s koncom nebol sklamaný. Tak neviem..

IvanaB
24.06.2016 5 z 5

Viděla jsem film a až za dlouho jsem zjistila, že je to kniha :-) Obojí super.

Mengej
19.06.2016 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Kinga četla (a předposlední). Jediná kniha, aspoň myslím, po jejímž přečtení mi bylo vyloženě fyzicky špatně. To jen dokazuje, jak skvěle je napsaná. Přesto nikdy víc.

Klark
13.06.2016

Kniha lepší než film

Shimy
27.05.2016 4 z 5

První film od Kinga, který jsem viděla dřív, než jsem si přečetla knížku. Proto jsem se docela bála, aby mi to nezkazilo požitek a překvapení v knize, ale naštěstí se tak vůbec nestalo. Zatím totiž jakýkoli film na motivy Kingovy knihy, co jsem viděla, nikdy nebyl úplně totožný s knihou. Navíc Misery už jsem viděla i před delší dobou, takže jsem si to zas až tak do podrobna už nepamatovala. Ale podle mě byla kniha mnohem drastičtější a byla jsem často stejně napjatá a vystrašená jako hlavní hrdina. I přesto, že si už nemůžu dovolit pročíst celé dny, alespoň na pár stránek jsem si čas denně vždycky našla. Takže vřele doporučuji, neodtrhnete se od ní.

Rade
28.04.2016 5 z 5

Drsné, kruté, absurdní psycho. Neuvěřitelně plasticky vykreslená šílená Annie versus uvězněný spisovatel Paul, který se postupně mění ze sebevědomého chlapa ve fyzickou a psychickou trosku. A souboj v podobě šílené hry na „Jak to bude dál?“ Komorní horor o dvou postavách.
Trochu i o spisování, záludnostech popularity, a něco málo i o samotném Kingovi.

"(Takovou živou představivost!)"

Hodně váhám s hodnocením, v rámci žánru a toho, jak moc to bylo působivé, zaslouží maximum, ze subjektivního hlediska té fyzické krutosti tam bylo občas na mě až moc… Nakonec 90%

katerina5544
16.04.2016 5 z 5

Úžasná kniha!

Klacekzlesa
06.04.2016 5 z 5

Misery jsem si půjčila, protože v knihově neměli Osvícení.. Musím říct, že jsem ničeho nelitovala!! Pecka!

marek6463
23.03.2016 4 z 5

Dobrý thriller v knižní podobě.

ElenRiannon
20.03.2016 5 z 5

Výborně napsané. Scénu s Annie a sekerou jsem měla v hlavě dlouho.