Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415253/bmid_misery-suo-415253.jpg 5 3030 442

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou najde Paula po těžké havárii jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného „léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky jejím šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jaké si neuměl představit ani v těch nejděsivějších představách. Stephen King dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořil přesvědčivé postavy, text dokořenil suchým sarkasmem a doplnil autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

evvva
03.09.2017 4 z 5

Závěrečná Kingovka letošního léta, opět nezklamala, dějově sice omezená do "zamčeného pokoje", ale autor vás donutí až do konce přemýšlet, jak se z tohohle hororu může hlavní hrdina vlastně dostat. Nechybí krev a strach. Tak jak to King umí.

LK65
01.09.2017 5 z 5

Výborná kniha, o které budu dlouho přemýšlet. Hodnocení 5 hvězdiček je v tomto případě nedostačující, smekám před vypravěčským talentem pana Kinga.

Darling89
27.08.2017

Knihu jsem doslova zhltla, je napsaná velice napínavým způsobem a nemůžete předem očekávat chování Annie, které tak vytvořilo velice zajímavý děj. Také filmové zpracování nezůstalo pozadu, hercům se povedla vystihnout atmosféra z knihy, což se moc často nestává.

renova
22.08.2017 5 z 5

Napínavá a velice čtivá kniha, která Vás donutí spřádat plány společně s hlavním hrdinou a totálně Vás dostane.

Kirrie
16.08.2017 5 z 5

Má první kingovka a já s potěšením musím říct, že nic lepšího jsem už dlouho nečetla. Hlavní postavě musíte držet palce od začátku do konce a naříkat s ním, když se vrátí Annie se sekyrou.
Přečteno za dva dny, což je pro mě po Harrym Potterovi rekord. Doporučuji!

lenkaBajza
15.08.2017 3 z 5

Na knihy od Kinga jsem se chystala pěkně dlouho, proto jsem při výběru sáhla po Misery - dle popisu nejzdařilejší a nejslavnější dílo.
King je znám jak "mistr hororu", proto jsem čekala knihu, u které se budu v noci pěkně bát. Bohužel, to se u této knihy nestalo a zklamalo mě to.
Nedá se říct, že by byla kniha zle napsaná, hlavní dvě postavy byly pečlivě propracované a popsané, námět také super. Bohužel jsem však čekala něco mnohem jiného, chybělo tam nějaké pořádné napětí, šok atd., kapitoly z Paulovy psané knihy Misery mne nebavily...
Na první pokus tedy King nezaujal, i když mu dávám ještě šanci:-)

Michaleus
09.08.2017 5 z 5

Čítal som už veľa kníh od Kinga. Ani pri jednej som nepocítil nejaký významnejší strach. A tak, stojac na stolčeku pri obrovskej knižnici môjho priateľa som si vybral túto knihu a pustil sa do nej, mysliac si, že pôjde o ďalšiu tuctovku.

Mýlil som sa. Veľmi som sa mýlil.

Kniha vo mne zanechala veľkú stopu. Kingov prirodzený rozprávačský talent a vynikajúce vykreslenie psychológie hlavných postáv vás nenechá chladnými. Začiatok knihy pôsobí nevinne, ba až komicky, v strede knihy to už začne byť psycho a v určitom momente som musel prestať čítať a vydýchať sa (áno, pri tej príhode so sekerou). King dokáže neuveriteľne verne popísať psychopatiu a pri niektorých pasážach je zjavné, že na knihe spolupracoval so psychiatrami.

Vrelo odporúčam.

JelloBiafra
03.07.2017 5 z 5

V priebehu posledných cca 2 rokov som od Stephena Kinga prečítal veľa kníh. Ale práve táto vo mne asi najviac zanechala nezmazateľnú stopu. Nie je žiadne tajomstvo, že King pri písaní tohto románu bojoval s drogovou závislosťou a to zrejme vysvetľuje tú silnú atmosféru, akú sa mu podarilo vytvoriť. Snáď nikdy predtým a ani potom som nezažívaval prí čítaní jeho kníh takú úzkosť a strach. Vďaka znalosti filmovej adaptácie som samozrejme vedel ako to celé skončí, ale napriek tomu je tu mnoho brutálnych a krvavých momentov, ktoré som vôbec nečakal. Scéna s kosačkou vo mne rezonovala ešte veľmi dlho po dočítaní a vôbec celé klaustrofobické prostredie špinavej a zanedbanej farmy pôsobí ako dokonalá kulisa celého príbehu. Hlavná záporáčka Annie Wilkesová je jednoducho démon v ľudskej podobe. Nielenže je to špinavá a umastená sedláčka so zanedbávanou hygienou, navyše je to aj psychopatka a niekoľkonásobná vrahyňa, ktorá neváha ísť cez mŕtvoly. Čo sa ale autorovi podarilo najviac, to sú osobné myšlienkové pochody hlavného hrdinu, ktorý sa snaží neurobiť chybu a prežiť za každú cenu. Veľmi pôsobivé a po všetkých stránkach kultové dielo.

JPBelmondo
22.05.2017 4 z 5

Tak od toho se nedá odrthnout! Držíte tak strašně palce Paulovi a zároveň čím dál víc nenávidíte Misery, že se vám z toho v nejlepším případě "jen svírá žaludek a mrazí v zádech". Neskutečný zážitek, na který zcela jistě nikdy nezapomenete.

MalatekD
18.04.2017

Skvělá a velmi dobře napínavá knížka, ale musí na to člověk mít nervy.

luciasek86
13.04.2017 5 z 5

Hororový děj úžasně propracovaný,plný napětí a zvratů a s perfektním závěrem. Opravdu všem vřele doporučuji. Knížku jsem přečetla jedním dechem.

Werčíík
13.04.2017 5 z 5

Odteď jsem "Fanynka číslo jedna"!!!!!

Ivan Kučera
05.04.2017 4 z 5

Annie bola toho dňa veľmi nepokojná. Jedna z moja najobľúbenejších kníh Stephena Kinga. Ako k malému sa ku mne dostal slovenský preklad s absurdným názvom Mizéria, o ktorom dodnes neviem, či je natvrdlý, alebo geniálny. Príbeh je až nepríjemne vystupňovaný: od úsmevných začiatkov cez mrazivý stred, kedy začíname tušiť, že to bude riadny humusu, až po odporné finále, v ktorom by Paul určite radšej bojoval proti Cujovi. Postava bývalej zdravotnej sestry Annie Wilkes, ktorá má v skrini schované nejedno desivé tajomstvo, je totiž napísaná famózne. Doslova tŕpneme, aby sme sa spolu s ním nestali svedkami ďalšieho Annieinho záchvatu, počas ktorého je schopná páchať najotrasnejšie veci. Opäť sa tak potvrdzuje, že nejeden raz je v horore najstrašidelnejšou postavou obyčajný človek a nie upír, čo je ostatne badať aj zo Stephenovej tvorby, kedy je Prekliatie Salemu (aspoň pre mňa) slabší nervák, než Misery. Ide zároveň o pomerne vzácny prípad, kedy sa film vydaril rovnako, ako kniha. Niektorým sa možno snímka Roba Reinera s fenomenálnou Kathy Bates dokonca bude páčiť ešte o štipku viac, než predloha. King ide miestami až za hranicu krvavej únosnosti (nohy, sekačka), čo je síce v hororoch OK, ale paradoxne Reinerova úspornosť mi pripadala strašidelnejšia ("len" kladivo, fuj dodnes ma pri tej scéne striasa). Oceňujem parádnu snežnú atmosféru. Misery som prvý raz čítal ako žiak základnej školy a z niektorých napínavých (a iných) pasáží (napr. keď sa Paul musí dostať z Annieinej izby) som bol napnutý tak, až to ani pekné nebolo. Mimochodom, okrem filmu sa Annie prebojovala aj do seriálu (konkrétne do druhej série Castle Rock, kde sme sledovali prequel k tejto antagonistke).

rene6927
18.03.2017 5 z 5

POZOR, OBSAHUJE SPOILER!!!
Misery: účinky - Jednu chvíli jsem četl s otevřenou pusou, v další kousajíc si nehty. Dále se mi svíral žaludek a taky jsem se v práci musel vymlouvat na střevní potíže, abych si mohl na záchodě číst :D Nemohl jsem se odtrhnout. Bolest, neskutečnou trýzeň a pocity jsem prožíval společně s Paulem. Bylo mi ze sebe fyzicky špatně když jsem si uvědomil jak v některých pasážích mi bylo Anie líto. Jak to stále gradovalo... Pro mě velká kniha. Ještě dlooouho jí budu mít živé v paměti. Miluji magory. Anie byla kure*sky labilní a vypatlaná. Její stavy byly "krásně" šilený. Naprosto skvělé!

Etelea
16.03.2017 5 z 5

Kdysi jsem viděla film, bylo mi asi 17 a scéna, kdy Annie bere do ruky palici mě strašila pěkně dlouho. Jsem ráda, že jsem si knížku nechala až na "teď ". Nejspíš by mi tenkrát hrozily trvalé následky. Koncentrovaná hrůza, zkrátka jak jsme u Stephena zvyklí. Oceňuji, že film nijak zvlášť neodbočuje od linie knihy. Je to naprosto dokonalé.

martina.culik
24.02.2017 4 z 5

Mrazilo mě (a ne jednou), když jsem se dostala k některým scénám...

LaBrume
20.02.2017 2 z 5

První a jediná kniha, kterou jsem od Kinga četla. Nezaujal. Zřejmě nejsem ten správný typ na tuto literaturu. Ač byl samotný děj vlastně zajímavý, napínavý a vůbec, ten konec byl tak absurdní, řekla bych až béčkový, že jsem to zkrátka nerozdýchala a celá kniha u mě propadla. A s ní bohužel i King. Všichni nade mnou kroutí hlavou, zavalují mě dalšími a dalšími tipy na Kingovy skvělé knihy, ale zatím jsem imunní a zvědavost ve mně znovu neprobudili. Třeba jednou.

Nikolas0311
12.02.2017 5 z 5

Přečíst tuto knihu je pro fanoušky Kinga povinnost!!!!!!

n.ezn.amy
31.01.2017 5 z 5

King dokázal, že naprosto mrazivý horor jde i bez nadpřirozených bytostí či jevů. Paul Sheldon zachráněný nejoddanější čtenářkou prožívá naprosté peklo. Tahle knížka je napínavá od začátku až do konce a nejoddanější čtenářka je šílenec v tom pravém slova smyslu

whiolet
28.01.2017 5 z 5

Výborné! S chutí jsem tuto knihu četla