Mise Afghánistán

Mise Afghánistán https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268992/bmid_mise-afghanistan-268992.jpg 4 515 114

"Desetiletý Rahmudin přišel s proraženou lebkou. Nevěřil jsem, že se kdy probudí z kómatu. A po operaci ten malej syčák chodí!" Tomáš Šebek byl v Afghánistánu dvakrát, v roce 2013 a 2015, pokaždé s Lékaři bez hranic. Mezi zákroky, při nichž operoval těžce zraněné z bojů i léčil docela "běžné" úrazy, fotil a psal. Výsledkem je soubor záznamů, které zaujmou nejen autentickou a syrovou výpovědí, ale i neotřelým pohledem na život v pusté hornaté krajině. Šebkovo vyprávění je osobité a mnohdy humorné. Je to nepatetické svědectví lékaře a přítele Afghánců, jejichž zemi už několik desetiletí sužují teror a válečné konflikty.... celý text

Ilona18
17.08.2017 5 z 5

Knížka o člověku, který opravdu pomáhá... více tak odvážných lidí. Je to psané formou deníku, takže čtenář má pocit, že je součástí událostí. Klobouk dolů, pane doktore.

Mia77
14.08.2017 4 z 5

Musím říct, že mi tato kniha zase otevřela nové obzory. Psané spíše formou deníku, ale zajímavé vyprávění Tomáše Šebka bylo nad mé očekávání. Moc fandím takovým lidem, kteří opravdu v životě něco dokáží vlastní pílí. Myšlenka pomáhat lidem tam kde to opravdu potřebují, učit místní doktory v jejich prostředí, je přesně to co si myslím, že má smysl a je to opravdová pomoc pro tyto země. Hned jsem zabloudila na stránky Lékařů bez hranic a možná bych i přispěla, kdybych věděla, že to opravdu jde na tyto účely. Bohužel nejsem fanoušek převážení uprchlíků do Evropy. Přečetla jsem o tom pár článků, vyslechla jsem plno diskuzí, ale bohužel mne zatím nikdo nepřesvědčil a tak jinou než morální podporu neposkytnu. Každopádně pane Šebek vám moc fandím a obdivuji vaši práci.

Gabba99
31.07.2017 4 z 5

Moc dobrá kniha,pan doktor popisuje prostředí i práci bez příkras,doplněné o zajímavé fotografie,a i styl psaní dodává knize autentičnost. Jsem ráda,že existují lidé,pro které je práce posláním.

rozvera
05.07.2017 5 z 5

Strhující deník ze dvou misí, psaný hovorovým jazykem chirurgů, bez zbytečných emocí popisuje denní mnohahodinovou, neuvěřitelně náročnou, práci v prostředí válečné traumatologie. Díky autorovi má čtenář možnost nahlédnout do prostředí, které si jinak neuměl ani představit. Velká čest všem Lékařům bez hranic.

HáTa94
03.07.2017 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se strašně těšila. Hltala jsem to od začátku do konce. Občas ve mně trnulo, ale celou dobu jsem před lidmi pracujícími pro MSF smekala a klaněla se. Hlavně, když jsem si pak uvědomila, že zanedlouho, co pan Šebek opustil Afghanistán, byla nemocnice vybombardována...tolik zmařených životů, o které každý den těžce bojují, zmařené několikaleté úsilí vybudovat funkční lékařské zázemí, které je nestranné a pomáhá všem bez rozdílu, ať už to jsou ženy, děti nebo muži, oběti války i ti, co všechnu tu bolest způsobují....člověk si pak uvědomí, jaké má štěstí, že žije tam, kde žije...ať si stěžujeme sebevíc na cokoliv, máme doopravdy štěstí...

Evelína002
27.06.2017 5 z 5

Bezva literární počin. Pro mě jako laika byla knížka chvílemi těžší na čtení, jelikož nejsem vůbec nějak zběhlá v lékařských térmínech, a chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na Šebkův styl psaní, ale rozhodně stála za přečtení. Je naprosto neuvěřitelné, co lékaři v takových, pro nás naprosto nepředstavitelných, podmínkách dokáží. Lékaři bez hranic mají mé velké uznání.

IvanaB
08.05.2017 5 z 5

Úžasná knížka. Náhodou jsem vyslechla rozhovor s Tomášem Šebkem v rádiu, pak jsem se koukla na Hyde park a už jsem sháněla knížky. Klobouk dolů před ním a jemu podobným. Je sympaťák, skromný a sexy, vražedná kombinace :-) Knížka se četla sama, souhlasím s většinou už tady napsaného.

Zorka
15.03.2017 3 z 5

Šebek je frajer. A to nikoli v pejorativním slova smyslu. Je to člověk, který něco dokázal a který na sebe může být pyšný. Není spisovatel! Musím se přiznat, že po druhé knize už jsem trošku přešebkovaná, obě dílka jsou si hodně podobná, jen na Haiti je více úrazů na motorce a v Afghánistánu více "zástřelů". Třetí knihu už bych asi nečetla. Navzdory tomu, že autor píše čtivě, poutavě, odlehčeně, a dokonce i z nevtipného prostředí vtipně :-). Kdybych ale měla hodnotit "společenský" význam knihy, pak bych dala plný počet. Více takových Šebků ve společnosti!

hana1070
08.03.2017 5 z 5

Nečekejte žádné hlubokomyslné úvahy či exkurse do afgánské historie. Šebek je hlavně doktor, praktik, který o Afgánistánu píše prostřednictvím svých chirurgických a ortopedických výkonů. Občas se pokouší dívat se na vše očima svých pacientů, velký prostor věnuje svým kolegům, ať už těm domorodým afgánským, nebo expatům ze všech koutů světa, kteří na mise Lékařů bez hranic jezdí. Knížka je tvořená krátkými deníkovými záznamy uvozenými vždy tematickým nadpisem, bavilo mě, jak jsou některé záznamy vypointované, jiné sebekritické, další srší černým humorem.

marara
31.01.2017 4 z 5

Autor píše s tak strhujícím zanícením pro práci Lékařů bez hranic, že jsem se šla podívat na jejich stránky a koukala, co bych mohla udělat já. Činnost organizace představuje ze všech úhlů pohledu, hezky píše i o mezikulturních rozdílech a spolupráci a o předimenzovanosti západní medicíny, která je zbytečně drahá.

marara
31.01.2017 4 z 5

Kniha odráží obrovské zanícení autora pro práci Lékařů bez hranic. Jeho nadšení je nakažlivé.

adelachlubnova
22.12.2016 5 z 5

Úžasná kniha.Doporučuji všem co se zajímají o práci Lékařů bez hranic.

MildeZ
14.12.2016 5 z 5

Hodnotím vysoko a řadím vysoko. Ono to jaksi ani totiž nejde jinak. Osobně oceňuji tu píli, snahu, um a mnoho dalších věcí, které člověka přivedou pomáhat a dělat čest nejen sám sobě, ale jak bylo zmíněno v knize, tak i státu ze kterého pochází. Víc takových lidí a víc takových Čechů! Pro mě pan borec a dost slov - doporučit k přečtení je povinnost ;-)

MichelleS
09.12.2016 4 z 5

Byla to síla. Ta kniha je upřímná, drsná, chlapská. Všichni, kdo jezdí na mise Lékařů bez hranic, jsou v mých očích ti opravdoví hrdinové dnešní doby. A autor knihy navíc strašně sympatický, nejen, že umí, ale i ta dramata dokáže popsat s vtipem, ironií, odborné věci vysvětluje i pro laiky poutavě, nestydí se za projevené city. Jen na můj vkus používá příliš mnoho vulgarit, chtělo by to s nimi zacházet jako s kořením, aby to bylo ono. Doufám, že se dostanu i k jeho knize z Haiti, protože jsem strašně zvědavá, jak to vyřešil v té sprše s jedovatou žábou a tarantulí.

Ausík
02.11.2016 4 z 5

Zajímavá kniha, nejvíc oceňuji autorovu upřímnost (a to i k sobě samému). Neobvyklý pohled nejen na práci lékařů, ale i na tuto zem, její obyvatele a kulturu. Některým vtipům jsem na chuť nepřišla, ale to u této knihy není důležité.

monz
24.10.2016 5 z 5

Nejsem z lékařského prostředí, ale kniha byla vážně zajímavá. Rozhodně si nemyslím, že by byla pro laika nesrozumitelná. A to i přes to, že autor používá lékařskou terminologii. Tu totiž následně většinou rozebere v popisu operací takovým způsobem, že to musí pochopit každý. Není to sice kniha, kterou bych zhltla za jeden den, ale rozhodně ne proto, že by nebyla čtivá. Jen se prostě některé věci musí dávkovat po částech. Jinak by se z toho člověk mohl zbláznit. A právě za to musíme tyhle lidi obdivovat, že se tam z toho nezcvoknou. V jistých částech knihy mi doslova padala brada a pořád jsem v úžasu, co vše jsou schopni lékaři operovat a kam se dá zajít v tak mizerných podmínkách. A i když autor píše, že jsou tam „naši lékaři“ především proto, aby učili místní, jsem přesvědčena, že je to obrovská škola pro ně samotné. Je z toho cítit, že si na tom místě tak nějak víc dovolej. Nemusí se o operaci rozhodovat dopředu. Prostě to buď zkusí, nebo pacient umře. Také musím říct, že se mi hodně líbilo, jakým způsobem o pacientech autor smýšlí. Že to, i přes ta léta zkušeností, tak nějak není jen „maso, do kterého jsem říznul“. Dál se zajímá, jak si pacient vede. Když má dojem, že už má vše na háku, život mu, jak už to tak bývá, nafackuje, aby se probral. A pokud se něco podělá, je schopen si (minimálně alespoň sám před sebou) nasypat popel na hlavu a jít to opravit. To je strašně důležitá vlastnost, která bohužel spoustě lidí chybí. A to nejen v tomto oboru…

Belatris
07.10.2016 5 z 5

Vůbec se mi nezdá, že by tam bylo příliš medicíny (jak někteří píší), ani že by to bylo monotónní (z hlediska prováděných zákroků). Je to dynamické čtení, zhuštěné a dokořeněné okouzlující sebeironií, vtipem a lidskostí. Žádná maska chirurga-cynika se nekoná - naštěstí.
Autorovi se povedlo najít balanc mezi psaním pro kolegy lékaře, a psaním pro laiky. Minipříběhy pacientů jsou prokládány střípky každodenní rutiny a zajímavostmi o organizaci Lékařů bez hranic. Tím, že jsou texty krátké a zhuštěné, dají se číst i během dne (a ne pouze večer v posteli nebo o víkendech).
Ať už v papírové podobě, nebo v audioknižní verzi si ji nenechte ujít. Není to James Joyce a ani si na to nehraje. Jde o obohacující a zajímavé čtení.

Lucie51
09.09.2016 5 z 5

Kniha "Mise Afghánistán" je první knihou českého chirurga Tomáše Šebka, na kterou jsem úplnou náhodou narazila v knihkupectví, když jsem šla vybírat narozeninový dárek pro svého švagra :) Knihu jsem kupovala s dostatečným předstihem, tudíž mi to nedalo, pořád mě lákala, začetla jsem se do ní a švagr nakonec dostal jinou knihu :D Mise Afghánistán se mi velmi líbila, pan Šebek zde velmi pečlivě zmiňuje detaily setkání s místními lidmi, jejich operaci a následnou léčbu. Občas přihodí i nějaký ten střípek z jejich životů, což mě neskutečně bavilo a přišlo mi to velmi zajímavé, občas vtipné, zasmála jsem se :) líbil se mi také popis místního prostředí, ráda si knihu přečtu znovu a doufám, že s dalšími misemi pana Šebka se má knihovnička rozšíří o další kousky. Hodnotím právem plným počtem, krásné čtení, oceňuji hlavně autorovu snahu přiblížit lékařské pojmy i široké veřejnosit, tudíž jsem neměla (i když nejsem z oboru ani jsem jej nestudovala) sebemenší problém s porozuměním a představením si dané situace ★★★★★

dadako
17.08.2016 3 z 5

Myslím že člověk bez lékařského vzdělání knihu plně neocení. Nedokázal jsem se plně začíst a jelikož mi popisované lékařské postupy nic neříkají, přišla mi každá kapitola jedna jako druhá. Zaujali mě jen části popisující život v Kundúzu, ale těch bylo v knize jak šafránu. Před autorem jako členem organizace Lékařů bez hranic smekám, ale jako spisovatel mě moc neoslovil.

hanča34
12.08.2016

Tak u této knihy jsem skončila velmi brzy. Nedokážu jí dočíst, i když práce našich lékařů na misích si velmi vážím.