Muži, ktorí nenávidia ženy

Muži, ktorí nenávidia ženy
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278770/bmid_muzi-ktori-nenavidia-zeny-ra0-278770.jpg 5 8137 8137

Milénium / Millennium série

Novinár Mikael Blomkvist je odsúdený za ohováranie významného švédskeho podnikateľa a snaží sa uniknúť pozornosti médií hlavného mesta. Priemyselný magnát Henrik Vanger, žijúci v severnom Švédsku, ho poverí úlohou napísať kroniku svojej rodiny, ktorou v skutočnosti sleduje jediný cieľ: objasniť záhadné zmiznutie svojej netere Harriet v lete 1966. Blomkvist pri písaní kroniky, aj s pomocou geniálnej hackerky Lisbeth Salanderovej, čoraz hlbšie preniká do záhad rodiny a odhaľuje pravdu o mužoch, ktorí nenávidia ženy. Prvý diel trilógie Millennium Muži, ktorí nenávidia ženy získal hneď po svojom vydaní cenu za najlepší severský kriminálny román roka a v deväťmiliónovom Švédsku sa ho dosiaľ predalo viac než 850 000 výtlačkov. Kniha bola krátko po vydaní preložená do tridsiatich jazykov.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Män som hatar kvinnor , 2005

Bbrody
12.09.2011 5 z 5

Výborná kniha, musím však přiznat, že mě nešokovala tak, jak mi bylo slibováno. Ikdyž je to nejspíše způsobeno tím, že jsem nejdříve viděla film, takže jsem věděla, do čeho jdu. Nicméně to nemění nic na tom, že se jedná o jednu z nejlepších knih našeho století. Skvěle a strozumitelně napsaná, úžasný příběh, přehledná, zajímavá...co víc si přát :)

Andulino
26.08.2011 5 z 5

"Je to více než kniha - droga!"
Le Nouvel Observateur

Knihu jsem poprvé začala číst asi před třemi měsíci, přečetla jsem ale pouze asi 20 stran a nemohla se dostat dál. Dala jsem jí ale ještě jednu šanci teď, na konci prázdnin. A - super! Už chápu, co na tom všichni mají. Kniha je opravdu "tlusťoch" (530 stran), ale měla jsem ji přečtenou během chvilky. Takový labyrint postav a vztahů - smekám klobouk! :)

NečumSlone
23.08.2011 5 z 5

Můžu říct, že tahle knížka je vážně skvěle napsaná. Ze začátku mě to nebavilo, později už jsem se od toho nemohla odtrhnout. Skvělý děj, skvěle rozepsané, každý detail... Právě se chystám si přečíst 2 díl, a už se na to upřímně těším [x

Abby
22.08.2011 4 z 5

Tato kniha si mě ze začátky získávala chvilku déle, musím přiznat, že všeobecně detektivky nejsou zrovna můj šálek kávy. Ale, jakmile jsem se přehoupla přibližně přes 100 stránek začala jsem se konečně bavit. Zpočátku si myslíte, že příběh není nic jiného než jednoduchá záhada, která se má vyřešit - strýc chce najít vraha své neteře. Jak kniha pokračuje, postavy jsou stále zamotanější a dějové linie složitější. Kniha je mnohem víc než jen příběh obyčejné záhady, objevují se samostatné příběhy o vztazích, milencích, rodině, pomstě ... Nic v této knize není tak jednoduché jak se zdá.

Ilalaolala
17.08.2011 5 z 5

Stieg Larsson ale umí psát detektivky! Skvělý příběh, dobře vykreslené postavy, mrazivá brutalita vraha a hřejivé teplo domku detektiva, do kterého byste se také hned uchýlili, kdyby venkovní teploměr ukazoval -37 stupňů. Ale tam byste místo vyšetřování a "dávání údajů do souvislostí" a hackerování raději četli román a pozorovali krásné okolí :-)

andrejs
13.08.2011 5 z 5

První díl Milénia jsem doslova hltala. Někteří sem sice píší, že rozjezd byl trochu zdlouhavý, ale pro mě bylo "nudnějších" jen asi prvních 40 stran. Pak už jsem se od knížky nemohla odtrhnout, za čež může jednak autorův styl, dobré prokreslení postav a samozřejmě i děj samotný. Super knížka!!

Verrrunka
10.08.2011 5 z 5

Velmi dobrá kniha! Rozjezd trochu pomalý, ale po přečtení nudnějších pasáží se rozjíždí skvělý příběh, který vás nenechá jen tak spát. Knížku jsem četla na táboře, když jsem zrovna nemusela krotit děti, tak jsem byla každou chvilku začtená. Trochu mě mrzí, že jsem dřív viděla film a zhruba jsem věděla, co se stane. Ale po přečtení 100% doporučuji shlédnout i film, který skvěle vykresluje drsnou Skandinávii. A po návštěvě Švédska si to vše představuji ještě živěji :-)

malí
28.07.2011 5 z 5

S dost velkym casovym odstupem si stale vybavuji detaily deje a postav. Cela trilogie stoji za precteni.

audrey
19.07.2011 5 z 5

super knížka,...detektivka jak má být a nejen to,...

kedalch
10.07.2011 5 z 5

Celkem dobrá detektivka. Akorát Lisbeth mi příšla malinko přemoudřelá - asociál, kterej nedokončil základní školu, hovoří plynně dvěma jazyky, je nejlepší hackerkou na světě, aniž kdy studovala počítače a v druhém díle celkem lehce řeší matematické záhady. Nick Carter v sukních ... :-) Uvidíme co přinese pokračování.

Randyz1986
08.07.2011 5 z 5

Prvních zhruba 100 stránek mě extra moc nebavilo, říkal jsem si, co na té knížce všichni vidí... Ale potom se to pořádně rozjelo a děj mě naprosto pohltil a od toho okamžiku jsem četl každou volnou chvilku :-) Teď jdu kouknout na filmové (zatím neholywoodské ztvárnění), tak jsem zvědav a už se těším na druhé Milénium :-)

Trina1
05.07.2011 5 z 5

Tohle je jedna z knížek, kterou čtete skoro bez přestání, protože se nemůžete dočkat, jak to skončí. A když ji dočtete, tak vás mrzí, že už to skončilo a ještě minimálně týden se vám hlavou honí její příběh... No prostě super knížka :)

Majdule
04.07.2011 5 z 5

Četla jsem tuhle knihu již podruhé a rozhodně patří k těm, které druhým čtením jen potvrdí své kvality. Opět mě chytla od první kapitoly, pořád je pro mě napínavá a velmi, velmi čtivá. Uvědomuji si víc detaily. Je vlastně psána hodně reportážním, dokumentárním stylem. Larsson si navíc potrpí někdy až na absurní detaily. Je-li někde hromádka časopisů, jistě se dozvíme, jakých, včetně ročníků, čte-li hrdina knihu, víme nejen jakou, ale i co si o ní zhruba myslí. Kupodivu to děj nezpomaluje, ale dodává příběhu na věrohodnosti. Na druhý pohled se mění i můj pohled na Lisbeth. Kupodivu víc vnímám její křehkost, kterou si sama neuvědomuje. Zmatek, který cítí okolo svých citů k Mikaelovi je dojemný. Skutečně je v ní (jak někde později poznamená jedna z dalších postav) kus oběti. Tenhle díl je relativně uzavřený, máme samozřejmě náznaky, že se příběh má potenciál rozvíjet, ale nejvíc tvoří samostatnou detektivku. Detektivku s přesahem.

KarlaP
01.07.2011 5 z 5

Vůbec mi nevadily dlouhé politické pasáže. Vůbec mi nevadily pro někoho snad až moc přehnané situace. Říkám si a proč ne? Někomu se to jednoduše nelíbilo a někdo to doslova ,,žral". A já se nemohla od té knihy odtrhnout. Naprosto strhující děj.

ttoper
22.06.2011 5 z 5

Pomalejší rozjezd, ale vyplatí se počkat. Po překonání dlouhých popisů a seznámení se s hodně rozvětvenou rodinou se zhruba po 200 stranách začne příběh rozjíždět a od té doby jsem se nezastavil až do konce třetího dílu :)

Veronika_!+
20.06.2011 3 z 5

moc povyku kolem této knihy která sama o sobě zas tak úžasná nebyla přišlo mi že je v příběhu dost nesrovnalostí na druhou stranu zase zajímavé postavy atraktivní prostředí a nečekaný závěr :)

Hwaelos
14.06.2011 4 z 5

Vynikající žánrová detektivka, která ani chvíli nenudí. Možná to není "seriózní" čtivo, ale čert to vem. Ve své kategorii je to vysoký nadprůměr a Larsson dokázal oživit žánr tak, jako po Doylovi a A. Christie málokdo.

mkurri
02.06.2011 5 z 5

Dobrá kniha, sice jsem tušil, že to nějak tak dopadne, ale byla tam i spousta zvratů, které jsem rozhodně nečekal. Jdu na další díly...

Peťanka
30.05.2011 3 z 5

Jak ohodnotit tuto knihu. No, popravdě mi asi moc nesedl ten žánr - tedy detektivka - ale dočetla jsem ji až dokonce a na konci jsem vlastně zjistila, že se mi to docela líbilo. Rozzuzlení zápletky bylo fantastické, nicméně když jsem se pustila do druhého dílu, tak už jsem tak nadšená nebyla a odložila jsem jej. Myslím, že si tohle dílo najde spousty fanoušků a já třeba jednou přečtu další 2 díly, které mi leží na poličce :)

karelk
28.05.2011 4 z 5

Zhruba do 1/3 nezáživná, pak se to ale rozjelo a ve 3. třetině velmi napínavá... Další dva díly nejspíš napínavější :)