Muži, ktorí nenávidia ženy

Muži, ktorí nenávidia ženy
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278770/bmid_muzi-ktori-nenavidia-zeny-ra0-278770.jpg 5 8137 8137

Milénium / Millennium série

Novinár Mikael Blomkvist je odsúdený za ohováranie významného švédskeho podnikateľa a snaží sa uniknúť pozornosti médií hlavného mesta. Priemyselný magnát Henrik Vanger, žijúci v severnom Švédsku, ho poverí úlohou napísať kroniku svojej rodiny, ktorou v skutočnosti sleduje jediný cieľ: objasniť záhadné zmiznutie svojej netere Harriet v lete 1966. Blomkvist pri písaní kroniky, aj s pomocou geniálnej hackerky Lisbeth Salanderovej, čoraz hlbšie preniká do záhad rodiny a odhaľuje pravdu o mužoch, ktorí nenávidia ženy. Prvý diel trilógie Millennium Muži, ktorí nenávidia ženy získal hneď po svojom vydaní cenu za najlepší severský kriminálny román roka a v deväťmiliónovom Švédsku sa ho dosiaľ predalo viac než 850 000 výtlačkov. Kniha bola krátko po vydaní preložená do tridsiatich jazykov.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Män som hatar kvinnor , 2005

Skip
08.04.2012 3 z 5

Kniha je napsaná tak, že se čte jedním dechem a dokážu si představit, že kdo má ten dech hodně silný, zvládne ji na jeden zátah. Larsson umí perfektně udržet čtenářovu pozornost, ani chvíli nenudí a svoji "hru" umí slušně vygradovat. Považuji knihu za dost dobrou, ale patří pro mě k těm, ke kterým už se nikdy nevrátím, protože by to bylo zcela zbytečné. Nečekalo by mě nic, žádné další objevování, pouze dobře napsaný příběh, který už ale znám. Tenhle druh knih je jako spotřební zboží s krátkodobou trvanlivostí. Určitě si ale přečtu i další díly.

Císařovna
01.04.2012 3 z 5

Pořád jsem všude narážela na trilogii Milénium, ale námět mě nijak zvlášť nezaujal. Pak jsem se jednou mezi řečí zmínila, že to asi bude dobré, když to má takový úspěch. Zanedlouho jsem darem dostala první dva díly.
Začala jsem tedy první knihu číst. Prvních sto stran jsem myslela, že to snad ani nedočtu, nebavilo mě to. Pak se to ale rozjelo, chytlo mě to a nepustilo až do konce. Jsem ráda, že jsem tuto knihu neodložila a vydržela jsem s ní až do konce, protože to stálo za to.

Lusssiana
31.03.2012

Perfektní, hned první stránka mne "chytla", přečteno v průběhu dvou dnů...

Komik
28.03.2012 5 z 5

Určitě stojí za přečtení! Jako úvodní díl trilogie - dobré, další díly jsou lepší!
Doporučuji.

cracken
18.03.2012

No,prvních sto stran to trvalo než se to rozjelo,ale pak super!!!

kroftik
14.03.2012 5 z 5

Co napsat, když nechci kopírovat předchozí komentáře, ve kterých je všechno podstatné již uvedeno?
Snad jen zopakovat, že i přes svoje mušky je to skutečně SKVĚLÁ KNIHA...

Juditha
11.03.2012 5 z 5

Po začtení se do knihy mi dělalo problém vůbec knihu odložit a jít něco dělat, protože jsem neustále přemyšlela nad dějem a tím, jak tohle všechno skončí. Kniha pro mě byla jako droga.
Po přečtení prvního dílu, jsem neváhala ani vteřinu a okamžitě otevřela další díl, abych se znovu mohla ponořit do známeho prostředí.

Luca287
07.03.2012 5 z 5

První díl -chvilku to trvalo, než se to rozjede...už jsem myslela, že to vzdám...ale pak... :-))) už jsem nemohla přestat....

Jack Bauer
25.02.2012 3 z 5

Román se rozjíždí pozvolna, nezáživně a nudně, postupně graduje, pak to trochu chytne, ale zas taková sláva to není. Z počátku jsem to chtěl několikrát vzdát, ale zvědavost, co všichni na té knize vidí a také po krátké době po sobě dvě úspěšná zfilmování mě donutilo dočíst až do konce.

Zdeslav
11.02.2012 5 z 5

Nebývá zvykem, že první díl série je nejslabší, ovšem v případě trilogie Milénium to platí. I přes stupňovitě napínavý, barvitý a originální příběh je kniha pouze takovým vánkem před bouří v podobě následujících dvou dílů. I přes některá detektivní klišé nabízí kniha převelice zajímavé čtení, takové to, které se dá přečíst jedním dechem. Když píšu, že je nejslabší, myslím samozřejmě pouze v kontextu celé trilogie. Ve srovnání s ostatními detektivkami vysoký nadprůměr!

Kermisee
10.02.2012 5 z 5

I mě k této knize dovedl ten obrovský poprask kolem celého Milénia. A mohu říci,že každá probdělá noc a minuta strávená nad touto knihou stojí za to. Neuvěřitelně mrazivý příběh, který vás vtáhne a nepustí. Postavy s tolika tvářemi a tak různorodé. Nevíte, jestli se v knize nachází nějaký ryze kladný hrdina, protože "Každý má svá tajemství - jde jen o to je odhalit."
Lisbeth je ze všech postav stejně nejzajímavější a nejpropracovanější. Ačkoli je to hackerka a vůbec takový zvláštní zjev s piercingy a tetováním, víme také o všech bolestech, které musí trpět a které ji ovlivňují celý život. A když už se konečně otevře nějakému člověku čeká plnou podporu a pozornost, lásku...a ten člověk buď umře anebo se vyskytnou další překážky. Jak realistické.

niggle
05.02.2012 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale na mě celé MIlénium působí jako plagiát knih Bernarda Werbera, kde vystupují hodně podobné charaktery (mladá nezávislá emancipovaná novinářka a od rány a její pomocník, novinář ve výslužbě, řeší zajímavé případy paralelně s policií). Podobnost bude nejspíš náhodná, ale neuvěřitelná. Každopádně Werber (v tom, co vyšlo česky, zrovna myslím, nevystupují, ale minimálně v dalších třech knihách ano: Otec našich otců, Nejvyšší tajemství a ještě něco) není tak známý a možná lepší. Navíc se obejde bez Larssonovy politické korektnosti, resp. misandrie.

tyrolka
05.02.2012 5 z 5

Dlouho jsem váhala, zda si tuto knihu mám koupit, ale dobře jsem udělala. Ikdyž mě večer děsně bolely oči, nemohla jsem se od ní
odtrhnout a vypila jsem u ní skoro tolik kávy, co hlavní postavy :-)
Po týdnu,co jsem dočetla jsem si hned musela jít koupit další dva díly.

Abdach
04.02.2012 3 z 5

Ze začátku mne kniha nudila, vadily mi některé zbytečné popisy a příliš jsem se ani neztotožnil s hlavní hrdinkou. V určité části knihy mne děj pohltil a já se nemohl dočkat vyústění, zápletka je výborná, stejně jako postupné odkrývání zločinu. Tehdy jsem nepochyboval o tom, že knihu ocením pěti hvězdičkami, ale závěr to vše vrátil zpět na začátek, proto tři hvězdičky. Nevadilo mi přitom vyřešení případu, naopak, je zcela originální a v duchu odvíjejících se událostí v příběhu, ale opět trochu zbytečná nadstavba příběhu a stylizace postav, se kterými jsem se neztotožnil. Přesto román stojí za přečtení.

Vernika
20.01.2012 5 z 5

Supr knížka, nejlepší z trilogie. Už dlouho mě žádná jiná tak nezaujala, abych s ní neležela do noci v posteli :)
Doporučuji všem přečíst.

Klára90
19.01.2012 5 z 5

Trvalo mi, než jsem se do knihy začetla. Moc jmen, různá prostředí...měla jsem z toho v hlavě guláš :-) Kolem sté stránky jsem už ale byla naplno ponořená do knihy a četla až do ranních hodin. To, že je děj napínavý, je slabé slovo. Kniha vám nedovolí vydechnout. Skvělé čtení.

Evelin
19.01.2012 5 z 5

Pěkně čtivá kniha :)

Vecko99
18.01.2012 5 z 5

Vynikající severská detektivka. Někomu se může zdát ze začátku nudná, ale je to nutné, aby se poté čtenář vyznal v množství postav, které v tomto prvním dílu vystupují.

hlosik
08.01.2012 5 z 5

Patřím mezi hrstku lidí, ve kterých označení "světový bestseller" vyvolává spíše skepsi, pokud za onou populární knihou nestojí někdo alespoň zpoloviny dosahující formátu spisovatelů jako Umberto Eco apod. Tato kniha není vyjímkou, takže jsem ji poprvé otevřel s očekáváním "pouze" nadprůměrné mainstreamové detektivky. Dá se říct, že tento první díl Larssonovy trilogie z této škatulky svými kvalitami nevyčnívá - žádný vystříbený a výsostně sofisitkovaný styl psaní zde nenajdete, ale naopak se jedná o velice čtivou knihu (už je to hodně dlouho, co mě nějaká kniha při čtení vtáhla do děje takovou silou jako zde), která, ač se nezbavila některých provařených klišé, obsahuje i několik překvapivých zvratů. To, že se zde vyskytuje nekompromisní kritika společenské smetánky často se uápějící v pokrytectví a také odvážný feministický náboj je pro mě dalším důvodem, proč tuto knihu pokládat za výkvět populární literatury.

Julieta
25.12.2011 5 z 5

Je to skvělá knížka, která mě narozdíl od kolegů, ani chvíli nenudila. Stojí za přečtení.