Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113262/muzi-kteri-nenavidi--113262.jpg 5 8115 1196

Milénium / Millennium série

Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. První díl (Muž, který nenáviděl ženy) dostal v roce 2005 cenu za nejlepší skandinávský kriminální román, druhý díl (Dívka, která si hrála s ohněm) byl oceněn jako nejlepší švédský kriminální román roku 2006, a poslední (Ztracené vzdušné zámky) získal cenu Kniha roku. Larsson není autorem, který by se spokojil s naplněním žánrových konvencí, píše se silným zanícením pro problémy současnosti, uvažuje o vztahu politiky a morálky, klade otázky a hledá zodpovědnost. Šíře jeho znalostí odpovídá hloubce pohledu na věc, což činí příběh velmi věrohodným. Má fantastickou schopnost udržet napětí v mnoha komplikovaných paralelně se odvíjejících zápletkách a současně je brilantně propojovat. Svým bohatým jazykem a stylem navazuje na tu nejlepší severskou vypravěčskou tradici. Globální bestseller / vychází v 35 zemích / dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

Petronelka123
23.11.2022 5 z 5

Zpočátku jsem knihu asi třikrát odložila. Vždycky jsem si šla znovu a znovu přečíst recenze a nakonec jsem překlenula prvních asi osmdesát stran a konečně jsem se začetla. Jsem moc ráda, že jsem to nevzdala, protože Lisbeth Salanderovou i Michaela Blomkvista jsem si oblíbila. Jejich postavy byly v knize tak skvěle vykresleny, že jsem je viděla přímo před sebou. A příběh neměl chybu.

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Není to asi úplných 5*****, ale za blockbuster a přitom minimum patosu to tentokrát rád dám. Asi zkusím i pokračování.

uzivatel5137
31.10.2022 5 z 5

Jedna z mála knih (vlastně celá trilogie), u které jsem se opravdu nemohl odtrhnout a četl to, kde se jenom dalo. Což se mi nestává skoro nikdy :) Podat příběh tak poutavě, ale přitom uvěřitelně, přirozeně a bez blbostí, které jsou součástí některých thrillerů, kde autoři vymýšlí tak dlouho, až jim z toho vznikne (i když často čtivý a poutavý) mindfuck, je opravdu velmi úctyhodné. Je to dlouhé, ale naprosto v tom není nějaké natahování, zbytečné věci, atd. Klobouk dolů.

martiline
27.10.2022 5 z 5

Parádní kniha ... já už ji měla jednou půjčenou, ale vrátila jsem ji nepřečtenou. Zřejmě kvůli její velikosti.
Ale ona si zaslouží každou stránku přečíst. Skvělý příběh. Už mám připravený i druhý díl.

Terka1975
05.10.2022 2 z 5

Já budu černá ovce v hodnocení této knihy, asi jsem očekávala něco jiného, ale příběh mě hrozně nudil. Nicméně jsem pocítila sympatie k Mikaelu Blomkvistovi i Lisbeth Salanderové, ale to je asi tak vše… jsem z knihy opravdu v rozpacích.

Lukáš987
04.10.2022 5 z 5

Prvně jsem viděl film, až teď jsem přečetl knihu. Lisbeth jsem si hned oblíbil. Tahle kniha nešla přestat číst. Je tu vše co od knihy člověk očekává. Perfektně napsané, hltal jsem řádky a stránky jednu za druhou. Detektivka se vším všudy. Kniha neskutečně vtáhla do děje. No jdu na další díl...

kallisto
02.10.2022 5 z 5

Mantra do budoucna: Už nikdy, NIKDY, nebudu koukat na film dřív, než přečtu knihu. Vždycky je lepší, akorát se mi pak ve fantazii mydlí představy charakterů s herci.. hodně let jsem si musela díky tomu počkat, než se do série pustím.. a stejně to bylo málo.. stejně pět hvězd.

nicolettkaa
23.09.2022 4 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem letos četla. Sice řešení záhady jsem tušila už od začátku, otázkou bylo ale proč! Hvězdičku ubírám za konec, který mi přišel už zbytečně zdlouhavý. Jako celek určitě doporučuji a časem si přečtu i další díly.

ozzak
08.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Skvělá severská detektivka se skvělou hrdinkou Lisbeth Saladerovou mladou hackerkou která byla už od mala znezivana se zaplete s novinářem Mikaelem Blomkvistem který mu pomůže vyřešit 40 lezou zahadu zmizení jedné mladé ženy ze kterého se podaří odhalit řádění sériovych vrahů zen otce který byl už posmrti a jeho syna který v tom v úplne tajnosti pokračoval až do odhalení.

olca1983
05.09.2022

Tak nevím. Čekala jsem asi, že mě kniha pohltí okamžitě. A to se nedostavilo. :-( Zkusím tedy film, který jsem původně chtěla shlédnout až po přečtení knihy, a uvidím, jestli se k ní vrátím. Hvězdičkové hodnocení nedávám, nerada bych knize ublížila.

nadali
04.09.2022 5 z 5

Skvělá a napínavá kniha.
Z filmových zpracování mám mnohem raději starší verzi, Noomi je v té roli jako doma :)

Mirka320
15.08.2022 4 z 5

Po dlouhé době to byla detektivka, která se mi líbila. Zajímavý příběh, postavy. Trošku moc náhod, ale i tak se kniha četla pěkně.

petgona
14.08.2022 5 z 5

Zo zaciatku som mala tazkosti sa zacitat, ale vtiahlo ma to. A bolo to super! Napinave, so zaujimavymi zvratmi a pomerne necakanym rozuzlenim. Skutocne vyborne.

aktijnov
10.08.2022 5 z 5

Nejdřív jsem se nemohla začíst, pak zase nešlo se odtrhnout. Napínavý příběh, propracovaný, místy velmi drsný...

Termina
03.08.2022 5 z 5

Nádhera, nádhera a nádhera, přesně takovou knížku jsem chtěla potkat. DÍK!

AlexandraBane
22.07.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Jakmile se člověk začetl, nešla odložit a čtenář potřeboval vědět, jak to skončí. Výborný thiller, místy mi běhal mráz po zádech (nebo jsem u jistých momentů cítila znechucení) a to jen dokazuje, jak je kniha propracovaná.

_Brunetka_
20.07.2022 5 z 5

Tahle ta knížka byla vážně bombová. A Stieg Larsson je vážně Pan spisovatel. On totiž nepsal tuctové a jednoduché thrillery,které jsou dnes všude a u čtenářů hodně oblíbené, a u kterých jen bezmyšlenkovitě otáčíte stránky a nemusíte moc přemýšlet. To je nebe a dudy oproti tomuhle. Tohle totiž má vážně skvěle vystavěný příběh,který jak vás jednou chytne,tak už nepustí. Stránky mi mizely pod rukama a napětím jsem málem nedýchala. Ponořit se do minulosti Vangerů totiž vážně chcete, je to rodinka k pohledání. Vážně hrozně zajímavý a originální námět. Kromě toho se ale v téhle knížce nepotkáte ani s typickými hrdiny.Mikael Blomkvist je sympaťák,kterému prostě nejde odolat .(A ve filmovém zpracování Daniela Craiga? To prostě chcete!) No,a Lisbeh ta se vymyká naprosto všem pravidlům a normám,přesto si myslím,že vám to nebude bránit v tom,abyste si ji oblíbili. Zároveň knihu obohacuje ještě politikaření z novinářského prostředí,což ji dělá ještě zajímavější a kauza s Wennerstromem je třešinka na dortu. A ke konci ještě musím říct,že z některých stran se ke mně doneslo,že je to složité dílo na pochopení. Čímž se rozhodně nenechte odradit od přečtení, není to totiž pravda,ale kapku víc soustředění potřebuje. Konec jsem naprosto neodhadla a vzal mi dech.

jopp
14.07.2022 4 z 5

Pěkná oddechovka jako dělaná na prázdniny, sice trochu přitažená za vlasy, ale četlo se to dobře :-) Mikael je sympaťák. Přečtu i další díl.

jan7760
13.07.2022 5 z 5

Zaujímavé čítanie, moje prvé stretnutie s autorom, snáď nie posledné. Zaujalo ma vykreslenie postáv, morálne dilemy Mikaela, svojrázna Lisbeth a jej riešenia prípadu.

betička
16.06.2022 5 z 5

Moc hezká a napínavá kniha u které člověk do posdlední chvíle neví jak dopadne :-) Autor realisticky vykresluje jednotlivé postavy a také mě hodně zaujal popis rozhodování/ váhání a snad i zoufalství Mikaela Blomkvista, který se musí rozhodnout mezi novinářskou a morální etikou.
Ještě musím mrknout na film :-)