Muž, který hledal svůj stín

Muž, který hledal svůj stín https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342724/bmid_muz-ktery-hledal-svuj-stin-dOc-342724.jpg 4 1144 281

Milénium / Millennium série

Lisbeth Salanderová si odpykává kratší trest v ženské věznici Flodberga a snaží se vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Když se ale zastane mladé ženy bangladéšského původu ze sousední cely, okamžitě ji napadne Benito, nepsaná vůdkyně věznice. Lisbeth navštíví Holger Palmgren a oznámí jí, že obdržel dokumenty vrhající nové světlo na bezpráví, které na ni páchali v dětství. Lisbeth poté požádá Mikaela Blomkvista, aby jí pomohl s pátráním. Stopy je dovedou k jistému Leovi Mannheimmeru, partnerovi makléřské firmy Alfred Ögren. Jak je minulost bohatého mladého muže z finančnických kruhů propletena s minulostí Lisbeth Salanderové? A dokáže se Lisbeth postavit stupňujícím hrozbám Benity a jejího gangu? David Lagercrantz splétá napínavý příběh o zneužívání moci, otázkách cti a o stínech Lisbethina dětství, které ji stále pronásleduje.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Mannen som sökte sin skugga , 2017

Matita310
11.11.2018 5 z 5

Musíš říct, že začátek této knihy mě vůbec nebavil. Od poloviny knížky už se konečně začalo něco dít a konec byl skvělý!

Adelajda_4
11.11.2018 3 z 5

Téma Milénia už mi přijde vyčpělé. Knihu jsem si půjčila spíše z nostalgie, protože původní série byla skvělá, ale teď je to bída. Autor se snaží těžit z bývalé slávy, ale už se mu to nedaří. Přijde mi, že kniha je zbytečně překombinovaná a ačkoliv jsem měla dřív Lisbeth moc ráda, teď mi spíš leze na nervy tím, jak je nesmrtelná a dokonalá. Co se týče obsahu, nápad s dvojčaty byl sice hezký, ale jak dlouho ještě budeme číst o tom, ze to Lisbeth měla v dětství těžké? Autor by měl vymyslet něco svého.

kofina
30.10.2018 4 z 5

Tak po slabším 4.dílu mě tohle opět neskutečně vtáhlo, ale... U obou dějových linek se Lagercrantz pohybuje jen po povrchu. Celý příběh i téma obecně jsou dobré, ale tentokrát mi tam chybělo trochu toho "kutání" ke skutečnému příběhu. Všechno bylo až moc přímočaré, některé situace dost přitažené za vlasy. Navíc z Lisbeth se v knihách tohohle autora stává až James Bond...

Shui-Xian
21.10.2018 3 z 5

To, co se mi na Lagercrantzově próze líbí, je, že stejně jako Larsson, dokáže i D.L. spojit hlavní příběh s epizodami, které svou závažností a naléhavostí drží krok s ústřední linií. To v Muži, který... zafungovalo bezvadně a nemyslím si, že by se tím poutavost dalšího pokračování Lisbethiných či Mikaelových osudů rozmělnila.
Co už považuji za méně zdařilé, je uchopení hlavních postav v novém vylíčení. Na to, že se v Dívce v pavoučí síti změnila Lisbeth v akční hrdinku, která si ve volných chvílích odskočí od akce k pokročilé matice a fyzice, se dalo zvyknout. Epilog Muže mě ale zanechal s dojmem, že se od Lisbeth příště dočkáme emotivního blogu, kde se zpovídá ze svých traumat. Zkrátka posun, který k charakteru nesedí. Obdobně mě znechutila krátká scénka v poslední kapitole, která pro změnu vůbec neslušela Erice (jinak v knize bohužel upozaděné). Obecně - poslední dvě kapitoly mi přišly rychle napsané a prvoplánovitě zakončené; jen málo odpovídající tempu celé knihy. Nebýt jich, hodnotila bych výše, protože Lagercrantz odvedl dobrou práci ve všech třech příběhových liniích... Škoda, že opět podlehl tlaku uspokojit čtenáře koncem, ze kterého bude mít dobrý pocit a učesal problémy, jinak dobře rozpracované, do přijatelného zakončení. Líbivost v thrilleru málokdy působí přirozeně...
Na závěr ještě vyzdvihuji tradičně podmanivé audiozpracování. Ať už jsou dojmy z textu jakékoliv, Martin Stránský jej ve výsledku vždy povýší na požitek. :-)

Monika145
27.09.2018 3 z 5

Dvě celkem samostatné dějové linky jsou zajímavými tématy,ale v obou případech se zůstává celkem na povrchu problému. Nikdo asi neočekává kvalitu původní trilogie,ale větší propracovanost by knize určitě neuškodila. V první půlce se téměř stále čeká na to,že se něco stane.

Jaruš7
25.09.2018 5 z 5

Pátý díl ze série a určitě ne poslední, ( pomsta je v očekávání), což je fajn, neboť svéráznou hrdinku nemůžu nemít v oblibě.
Jako audiočetba je tato série šťastným počinem.
Nové téma "fatvy" a " selekce" je pro čtenáře podané jako thriller.
Výběr problémových témat k poutavému příběhu v současnosti je určitě pestrý a autor s nimi umí kouzla.
Citát :" Nutnost očistit jméno rodiny její vlastní krví." (Fatva)
Prostě, bez vady.

Costanzo
23.09.2018 5 z 5

Tato "druhá" kniha byla naprosto skvělá s výbornou zápletkou. Přečteno jedním dechem. Téma experimentování s dvojčaty bylo velmi zajímavé. Pro někoho sci-fi a přehnané, pro jiného vysoce pravděpodobná realita s nahlédnutím pod pokličku toho největšího humusu a odporností našeho zvráceného systému. Lisbeth zase všechny nakopala nečekaně do zadku;-) Je naprosto výjimečná!

davas
20.09.2018 4 z 5

Kniha není špatná ,děj začíná opět skvěle ,ale pomalu tempo uvadá a pak je pasáž asi 150 stránek,které ovlivní hodnocení celé knihy ...když tohle překonáte,máte znovu velmi dobrý příběh...ale prostě těch 150 stran ...

Nelly
20.09.2018 3 z 5

Oproti minulému dílu od tohoto autora jsem pocítila jakési zklamání - především nad stavbou celé knihy - přišla mi spíše jako průměrná slohová práce. Oblíbení hrdinové z původní trilogie mi přišli jako vyčpělá treska - bez zápalu, chuti, tajemství, prostě všeho, co jim vdechl jejich knižní otec. Další díly, pokud budou, od toho autora už nechám raději ležet ladem. Tři hvězdy jsem dala za nápad s dvojčaty.

YA-girl
17.09.2018 4 z 5

Děj mi přijde svižný a dobře odsýpá, skoro bych řekla, že líp než v původní trilogii Stiega Larssona (tam mi ten děj přišel takový těžkopádnější). Ale je zase pravda, že tady nejde autor u jednotlivých postav tak do hloubky, jako šel právě S. Larsson. Každopádně díky sympatickým a dobře známým hlavním hrdinům jsem se rychle nechala vtáhnout do děje, obě hlavní linie mě zaujaly a bavily a i s vyřešením zápletek jsem spokojená. Jednu hvězdičku ubírám za to, co už tu někdo zmiňoval níže: 1) na konci románu se nedostavil žádný wow efekt, 2) Lisbeth začíná svou šikovností, dokonalostí a nesmrtelností připomínat nějakou marvelovskou superhrdinku ;-).

Richardson
05.09.2018 3 z 5

Neni to spatne, ale s puvodnim Mileniem se to uz bohuzel srovnavat neda. Takove prijemne cteni, ktere vcelku rychle utika, ale na konci se ten 'wow' efekt zkratka nedostavi. 3/5

p.pavlina
02.09.2018 5 z 5

Tenhle díl se mi líbil ze všech nejvíc. Žádné popisování politiky a děj pěkně svižně plynul.

sestricka1
30.08.2018 4 z 5

Kniha se mi četla dobře. Sice zavání trochu pohádkou, ale jsem ráda, že jsem opět mohla trávit čas s Mikaelem a Lisbeth :-)

kalache
29.08.2018 4 z 5

...tak tohle bylo lepší než Pavoučí síť...

Riley11
28.08.2018 2 z 5

Jsem tak ráda, že jsem ji konečně dočetla. Tak dlouho jsem snad knihu nikdy nečetla. Hodně překombinované. uff, již nikdy více.

haski
02.08.2018 5 z 5

Dobrá detektivka, napětí i dobré rozuzlení, ale Larsson to nebyl. Přesto se mi to moc líbilo, bylo to trochu jednodušší, ale zato se mi to pěkně četlo. Už se těším na závěrečný díl.

bigben
01.08.2018 4 z 5

Líbilo, oddychová detektivka - celkem srozumitelná zápletka a dobrý konec...letní čtení:-)

callahanh
26.07.2018 4 z 5

Lagercrantz se pustil na tenký led a s Larssonem bude srovnáván vždy, tomu se nelze vyhnout. Je jasné, že s ním jednoznačně prohrává, protože zatímco původní trilogie byla promyšlená a propracovaná, postavy měly motivaci, hloubku a nebyly čtenářům jedno, další pokračování jsou vesměs spotřební thrillery. Muž, který hledal svůj stín je vystavěn na vcelku solidní zápletce s rozdělenými dvojčaty a zvrácených sociálních experimentech na nich, v čemž zachovává ducha původní trilogie, bohužel ale nejde úplně do hloubky a nabízí jen fádní rozuzlení. Druhá linie s bangladéšskou rodinou je sice fajn, ale trochu zbytečná a pro vyznění knihy nemá absolutně žádný význam. Jak už tu bylo mnohdy zmíněno, Lisbeth je bohužel za superhrdinku a přežije i nemožné, což dojem hodně sráží a posouvá dílo k onomu spotřebnímu thrilleru. Blomkvist tu navíc není tak výrazný a jeho charisma se někam vytratilo. Ve výsledku tak Muž, který hledal svůj stín jakožto pokračovatel původního Milénia nemá šanci uspět, jakožto čtivý severský thriller obstojí slušně. 70 %

Aya81
13.07.2018 3 z 5

Souhlasím, že je to nejslabší díl. Není to špatné, ale je to už nějak málo uvěřitelné... už je těch kauz z dětství na jednu Lisbeth příliš. Napsané je to čtivě, člověk se nenudí, ale nejde holt donekonečna vařit z jedné vody. Ještě uvidím, co poslední chystaný díl. Jak se to celé uzavře...

HankaK54
08.07.2018 2 z 5

Velké zklamání. Nejslabší díl Milénia. Slohově prostoduché, rozvláčné - nadstavovaná kaše. Pokud by autor nevyužil popularity postav Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderové, nikdo by tuto slátaninu s prvními třemi díly Milénia nespojoval a nekupoval.

severská literatura švédské detektivky

David Lagercrantz
švédská, 1962
2015  77%Dívka v pavoučí síti
2017  75%Muž, který hledal svůj stín
2019  74%Dívka, která musí zemřít
2022  65%Temnota
2014  89%Já jsem Zlatan Ibrahimović

Kniha Muž, který hledal svůj stín je v

Přečtených1 767x