Muž, který hledal svůj stín

Muž, který hledal svůj stín https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342724/bmid_muz-ktery-hledal-svuj-stin-dOc-342724.jpg 4 1144 281

Milénium / Millennium série

Lisbeth Salanderová si odpykává kratší trest v ženské věznici Flodberga a snaží se vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Když se ale zastane mladé ženy bangladéšského původu ze sousední cely, okamžitě ji napadne Benito, nepsaná vůdkyně věznice. Lisbeth navštíví Holger Palmgren a oznámí jí, že obdržel dokumenty vrhající nové světlo na bezpráví, které na ni páchali v dětství. Lisbeth poté požádá Mikaela Blomkvista, aby jí pomohl s pátráním. Stopy je dovedou k jistému Leovi Mannheimmeru, partnerovi makléřské firmy Alfred Ögren. Jak je minulost bohatého mladého muže z finančnických kruhů propletena s minulostí Lisbeth Salanderové? A dokáže se Lisbeth postavit stupňujícím hrozbám Benity a jejího gangu? David Lagercrantz splétá napínavý příběh o zneužívání moci, otázkách cti a o stínech Lisbethina dětství, které ji stále pronásleduje.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Mannen som sökte sin skugga , 2017

Susan94
01.04.2018 3 z 5

Říct o této knížce, že je skvělá se hodí, opravdu jen pro aprílový žertík. Koupila jsem si jí pouze z melancholie, abych zachovala celou sérii. Nedařilo se mi pořádně začít, sice jsem četla stejné názvy postav, ale nepoznávala sem je. Autor by se mohl pokusit spíš psát svoje příběhy.

swayno
28.03.2018 4 z 5

Nějak se mi opět nedařilo do knížky začíst, ale od druhé poloviny dobrý, to jsem zase knížku nemohla odložit :))

Mia77
17.03.2018 5 z 5

Mně se to líbilo a moc. Čtvrtý díl jako bych chtěl autor až moc navázat na předchozí styl, což nebylo špatné ale ... Pátý díl mne pohltil. Lisbeth je prostě neskutečná a stále překvapuje. V podání Lagercantze (bože to se ani nedá napsat, natož vyslovit ;-) ) to mělo spád a prostě i takovou tu šťávu.

Opět musím dát velké mínus nakladateli. Zbytečně moc stránek, které by se daly smrsknout na méně stránek. Příště už si takhle vydanou knihu nekoupím.

TreborDor
17.03.2018 3 z 5

V drobet pozměněných, byť zajímavých tématech (dvojčata především!, imigranti - bohužel poplatné současnému korektnímu politiku, chování k ženám, ...) zopakovaný a ne úplně záživně zjednodušený "jedinečně osobitý, první Larsson". Mnoho postav "po povrchu", napínavé jakž takž, spíš předvídatelné, a tak nějak hned vyšumí...dvakrát do jedné knihy nevstoupíš. Přečteno z "povinnosti" sérii.

BarbRyc
16.03.2018 4 z 5

Mám několikrát přečtenou celou Larssonovu trilogii, a tak bylo jen logické, že se pustím i do dalších dvou dílů. A zatímco mě Dívka v pavoučí síti úplně nenadchla (jistě, Lagencrantz musel navázat na Larssona a trochu se tam podle mého tloukly dva styly), Muž, který hledal svůj stín jsem přečetla jedním dechem.
Člověk se musí při čtení oprostit od všeho, co zná z předchozí trilogie, protože postavy jednají trochu jinak a Lagencrantz se zaměřuje na trochu jiné věci - je zde méně aktuálního dění v Miléniu a na policejní stanici apod. Ale pokud se člověk nesnaží o srovnání s Larssonem, čte se kniha výborně, je zábavná, napínavá, má velmi zajímavou zápletku.
Pokud vyjde od Lagencrantze další díl, určitě si ho opět přečtu.
Čtyři hvězdičky jsou spíše kvůli překladu, který mi místy úplně nesedl.

antonin0999
12.03.2018 4 z 5

Byly to rozporuplné pocity s kterými jsem zavíral tuto knihu. Bavila mě. Samotná zápletka a proplétání času mi připomínala jiného mého oblíbence Olsena. Hlavní postavy jsem si zamiloval už dříve. Z mého pohledu posunul Lagercrantz Milénium, ačkoliv to bude znít trochu paradoxně, mezi bestsellery dnešního typu, čímž kniha trochu ztrácí kouzlo. Je to dobré, kvalitní, ale to, čím se stalo Milénium ikonou, začalo trochu šednout.
Larssonovo charismatické psaní se neohlíželo na "záživnost za každou cenu" ani na jednoduchost děje a černobílé chování postav. Znám mnoho lidí, kteří po pár desítkách stran zavřeli první díl, kvůli složitým popisům a detailnímu přístupu k politice. - Jenže bez těchto atributů by se tato série nikdy nestala legendární. Charaktery mi tentokrát připadaly jako podruhé vymáchaný čaj. Lisbeth trochu překofeinovaná, do Mikaela bych se znovu literárně nezamiloval.
Přesto je "Muž, který hledal svůj stín" kvalitním pokračováním, které, sic nedokonale, nadále dokáže udržet čtenáře v napětí, a tak i očekávání dalšího dílu.

Artepy
11.03.2018 3 z 5

Za mě knížka už neměla náboj jako ty předchozí. Vždy jsem s napětím hltala co se Lisbeth a Mikaelovi stane a to mi tu docela chybělo. Zápletka a příběh se mi ale moc libili.

ji7967
10.03.2018 2 z 5

Za normálních okolností by to mohla být taková béčková detektivka. Ale vzhledem k tomu, že jde o pokračování Milenia, posouvá se hodnocení minimálně na "C"... Tento díl jsem přečetla jen s vypětím všech sil. Z Lisbeth a Blomkvista se staly v mnoha ohledech jiné postavy. Nevím, jestli by z toho měl radost Larsson. Já jako čtenář rozhodně ne. Pokud tedy máte rádi trilogie od Larssona, pak snad tohle ani nečtěte. Dívka v pavoučí síti ještě šla...i přesto, že to prostě není ono. Muž, který hledal svůj stín už nestojí za nic. Vše tedy s ohledem na to, že má jít o pokračování Milenia. Za mě jen pastva na úspěšné trilogii a nakonec i ztráta času.

Sarrah
02.03.2018 4 z 5

První tři díly byly prostě lepší. V pátém jsem se trochu ztrácela v postavách. Ale za přečtení kniha stojí.

kavu
27.02.2018 3 z 5

Tenhle díl Milénia se mi moc nelíbil, ztrácela jsem se ve velkém množství nových postav, které se navíc vynořují "odnikud", a také mi připadalo, že autor už to přehnal s množstvím různých zápletek, které se mi zdály už "vycucané z prstu". Stále mě to odvádělo od ponoření se do děje. Vadilo mi také, že v knížce probíhá až moc osobních linií postav, stačila by Lisbeth a Mikael, ty další už bych nepřidávala. Neustálé přeskakování mě vytrhávalo z děje. Přesto je knížka čtivá. Bohužel se mi nelíbí Lagercrantzovo líčení postav Lisbeth a Mikaela, Larsson to prostě není, podle mého názoru se tohle spíš blíží "béčkovému" čtení.

VladiKlaisner
26.02.2018 5 z 5

Po Milleniu Stiega Larssona, byl čtvrtý díl od Davida Lagercrantze velkým zklamáním. Měla jsem trochu obavu pustit se do pátého dílu "Muž, který hledal svůj stín", ale dala jsem mu šanci a dobře jsem udělala.
Lisbeth už není tím top hrdinou, přesto celý děj velmi ovlivňuje. To však celé knize neubírá na dramatičnosti. Nové postavy lehce zapadly do původního příběhu a a začaly rozvíjet svá nová dobrodružství.
Dvě linie, a to projekt oddělených dvojčat i příběh islámských přistěhovalců tak nutí čtenáře přepínat meze dvěma naprosto odlišnými světy, aniž by postav bylo přespříliš.

Lucifer.CK
13.02.2018 2 z 5

Spravedlivé dvě hvězdy. Kniha nebyla zas tak špatně napsaná jen postavy pomalu ztrácejí to, co je dělalo tak jedinečnými úžasnými. První kniha nebyla ještě tak špatná k téhle jaksi už nemám, co říct.
To nenahraditelné mrazení v zádech, které jsem měla u originální trilogie prostě vymizelo-

Danuše7
11.02.2018 4 z 5

Kniha byla napínavá. A vlastně to dopadlo dobře.

Tereziee
09.02.2018 4 z 5

Docela mi trvalo než jsem se prokousala první polovinou knihy. Podle mě už to díl od dílu ztrácí takovou tu svoji správnou atmosféru. Myslím, že další díl už bude jen zbytečné natahování i když mi Lisbeth a Mikael budou chybět. Každopádně v druhé půlce knihy už se to četlo pěkně a i zápletka byla hodně zajímavá. Rozdělování dvojčat a sledování jejich vývoje v různých sociálních kruzích dodalo knize určitou originalitu. I druhá dějová linka zaměřená na muslimskou dívku mě bavila a nevadilo by mi, kdyby byla rozvinutá ještě o trochu více :) No, za mě taková fajn detektivka, i když už postrádá severskou surovost předchozích dílů.

GiZMoSK
08.02.2018 3 z 5

no neviem, ten dej bol nejaky moc umely. Najvyssi cas skoncit.

PetraBery
05.02.2018 4 z 5

Další díl knihy o Lisbeth Salanderové neporovnávám s prvními třemi jiného autora, takže hodnotím jako samostatnou knihu a jsem spokojená. Starý vědecký projekt ohledně dvojčat se dostává na světlo a při zjišťování pravdy pomáhá starý známý Mikael Blomkvist. Ani druhá dějová linka mladé muslimky mi nevadila. Za mne čtivé a líbilo se mi to.

niknikita
05.02.2018 5 z 5

Detektivky nejsou moje priorita, ale Milénium mne dostalo a David Lagercrantz má můj obdiv za to, jakým způsobem navázal na Larssonovu trilogii. Množství postav a děje skvěle kombinuje a vůbec mi nevadilo, že mi občas připomenul předchozí události abych se líp orientovala. A bavilo mne, jak umí být taky vtipný.
Jo... Lisbeth a Mikael jsou pořád senzační a ne, že ne.

Zuzu88
04.02.2018 3 z 5

Ano, kniha se čte docela dobře, ale... mnoho příběhů, stará, těžce nemocná a všehoschopná stařena, nepřemožitelná Lisbeth, identická dvojčata, hlavní postavy všech předešlých dílů...je toho trochu moc a víc knize škodí, než prospívá...

meesha13
02.02.2018 3 z 5

Kniha je rozhodně čtiva a hlavní motiv je velmi zajímavý a nutí k zamyšlení. S původní trilogii se však, bohužel, nedá srovnat. Jako samostatné dílo je však dobra. Ačkoli se autor snažil zachovat charaktery hlavních postav, ne uplne se mu to podařilo a obzvláště v pripade Lisbeth působí jeho verze misty až komicky.

oleg
02.02.2018 5 z 5

Pro mě opět velmi čtivé,nezklamala,jak byl čas,už jsem ji měla v ruce a ke konci jsem ji neodložila,dokud jsem ji nedočetla,těším se na další.......

severská literatura švédské detektivky

David Lagercrantz
švédská, 1962
2015  77%Dívka v pavoučí síti
2017  75%Muž, který hledal svůj stín
2019  74%Dívka, která musí zemřít
2022  65%Temnota
2014  89%Já jsem Zlatan Ibrahimović

Kniha Muž, který hledal svůj stín je v

Přečtených1 767x