Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/bmid_muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 5 8115 1196

Milénium / Millennium série

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist ztvárnil Daniel Craig).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

Val
17.01.2014 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších "severských detektivek". Na knize jsem se těch pár dnů, co jsem jí četla, stala téměř závislou :-) Z počátku tajemný příběh, který velmi pozvolna začal vystupovat z mlhy záhad je dokonalý. Už se těším na další díly trilogie ....

Sepurine
16.01.2014 5 z 5

První díl mi přišel napínavý už od začátku a říkala jsem si, že není možné, aby i pokračování tohoto prvního dílu bylo neustále napínavé. Ale je to tak. Samozřejmě je to dost drsné, ale to už u severských spisovatelů bývá.

mechulka
11.01.2014 5 z 5

Viděla jsem to jako film. Film mě zaujal, tak jsem si přečetla knihu. Neudělala jsem chybu, kniha je dokonalá a lepší jako film.

nula87
06.01.2014 5 z 5

Strhující, poctivě vystavěný příběh, zajímavé postavy.

januchka
04.01.2014 5 z 5

Vynikající kniha. Po začtení (prvních desítek stran) neodložíte.

BarboraM
29.12.2013 5 z 5

Vynikající! Knížka mě naprosto pohltila, nemohla jsem se odtrhnout. Zápletka skvělá, až jsem se nestačila divit. Nemůžu se dočkat až koupím druhý díl.

lilie.e
25.12.2013 3 z 5

Odpočinková četba, celkem dost femipropaganda.

LuciusWlk
24.12.2013 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha!Dlouho mě žádná kniha takhle nepohltila. Jsem doslova natěšený, na další díl. Vynikající!!!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy (2011):
Je to lepší, než jsem čekal. Úvod příjemně navnadil a má skepse vůči obsazení se hodně rychle vytratila. Fincher nenavodil temně podmáčivou atmosféru Opleva, ovšem skvělé nasnímání a to díky, cituji Mertax: "dvornímu kameramanovi Cronenwethovi, který dokáže scénu projíždění zasněženou krajinou nasnímat tak, že máte pocit, jako kdyby se dělo něco epického", a snahy o předloze věrnější dějovou linku, je mi Fincherova verze příjemnější, ne nudnější. Lisbeth (R. Mara) zprvu působí opravdu dementně, poté se ale její postava ustálí v zajímavé rovině a nakonec si vysloužila i mé sympatie. Nalezení Harriet a tento dějový "scratch" mě zamrzel, ale jinak není moc co vytknout. Dobrý filmový zážitek.

Evička
22.12.2013 3 z 5

Podle jiných komentářů jsem čekala trhák, ale jaksi jsem se nedočkala. Prvních osmdesát stran nuda, dál už to bylo lepší, ale stejně to nebyl můj šálek kávy i když mám detektivky ráda. Nutila jsem se, abych u této knížky vůbec vydržela, protože jsem pořád očekávala něco víc, ale ve skutečnosti jsem si oddychla, že už mám přečteno. Nevím, jestli si vůbec půjčím další dva díly.....

pepijik
21.12.2013 5 z 5

film jsem videl drive ,ale kniha je urcite lepsi

Hnědoočko7
20.12.2013 5 z 5

Velmi povedená kniha s působivým a děsivým příběhem. Doufám, že to není psáno podle skutečné události. Nelze se od ní odtrhnout, dokud není dočtená. Některé události v knize lze dopředu předvídat, ale na hodnocení 5 hvězd to nic nemění. Už se těším na II. a III. díl.

unavensluncem
09.12.2013 5 z 5

Super cteni, napinava zapletka.. Na detektivky moc nejsem, ale tohle me nadchlo...

Hancza
09.12.2013 5 z 5

Je tošku nudné a zdlouhavá prokousat se první částí knihy, která mě osobně moc nebavila... Ale kdo vydrží, odměnou je mu výborný zbytek díla. Výborný děj, který je podán velmi čtivou formou... Dokud jsem nedočetla, šlo všechno ostatní stranou. A když jsem dočetla, vrhla jsem se nedočkavě na další díl...

ThePetinka
09.12.2013 4 z 5

!!! SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje !!!

Když opominu obálku a prvních 34 stran, mohla bych říct, že je kniha vynikající. Ale neudělám to, protože si myslím, že světovým bestsellerem se kniha nestane proto, že by byla vynikající. Spíš kvůli tomu, že je jiná. A muži, kteří nenávidí ženy opravdu jiní jsou.
Larsson pracuje s poměrně velkým počtem postav, což nemám ráda. Důvod je zpravidla nasnadě - některé postavy bývají upozaděné, přestože je patrné, že původně měli zastávat mnohem větší roli. Stává se, že působí tzv. do počtu. Larsson se tomu jevu mistrně vyhnul, přestože naprosto dopodrobna rozebírá dva životy, Mikaelův a Lisbethin. A k tomu, aby toho nebylo málo, je tu časopis Milénium a obrosvský rod Vangerů, který má sám o sobě tolik členů (a stejný, ne-li větší počet problémů), že si autor musel dát vážně velký pozor, aby na někoho nezapomněl.
Pohnutý životní příběh není tím, co prodává. Takovou věc umí sepsat a každý. A pokud se jedná o dobrého spisovatele, rozpláče několik děvčat a donutí pár chlapců se zamyslet. Příběh Lisbeth mi tak nepřipadá zase tak úžasně děsivý, četla jsem i o lidech, kteří si zažili víc. Mikael mě zase k smrti ubíjel tím, že pro něj bylo všechno samozřejmé. To, co z ní dělá hit posledních dní je podle mě spíš příběh klanu Vangerů, mladinké Harriet a všech zrůdností, které zůstávají do poslední chvíle mistrně zapletené.
Mám ráda detektivky, které nutí člověka prožívat celý zločin s detektivem. A tohle je jedna z nich. Je jiná právě způsobem, jakým k celé věci přistupuje. Ten zvláštní způsob členění textu, to, že autor se obtěžuje přerušit Lisbethino životní drama jen proto, aby napsal, že Mikael si na druhé straně země dává k jídlu obložený chleba, to byla ta věc, která mě dostala. A štvala. Celá takhle kniha mě štvala, jakkoliv to může znít rozporuplně.
Abych to shrnula - MKNŽ se mi zavrtali hluboko pod kůži a zase se mi jednou stalo, že jsem se nemohla odtrhnout od čtení. Příběh rodiny Vangerů byl uchvacující a strhující. Autor mistrně zvládnul zakamuflovat skutečnost tak, že do poslední chvíle není jasné, jak Harriet zemřela. To, že je vlastně naživu, že utekla před svým bratrem, před člověkem, který povětšinu knihy vystupuje jako kladná postava, to dozajista dostalo každého! Celý příběh navíc působí vážně opravdově, nikdo se nechová nepatřičně, všechny postavy se zdají jako živé. Až mě napadá, jestli doopravdy neexistuje nějaká Lisbeth či Harriet.
Kniha má ovšem i své mínusy. Třeba místy se opakující ekonomické rozpravy, kterým laik sotva porozumí. K tomu patří i ono zcela přesné pojmenování každého elektronického nesmyslu, každé knihy a každého filmu, který se mezi řádky objeví. Pak, jak jsem již zmiňovala, mě nikdy dost vytáčel způsob členění textu. Nebylo to jako u jiných knih, kdy jste nuceni číst stále dál - tady se spíš jednalo o znechucené odložení svazku. Koho by zajímalo, co si dá Mikael k večeři tentokrát, když Lisbeth je na pokraji zhroucení?!
Víte, nad posledním odstavce jsem se rozčílila natolik, že mám sto chutí napařit knize jen 70%. Obálka, na které jsou herci z onoho stupidního hollywoodského nesmyslu, mě k tomu ještě pobízí. Na druhou stranu ale přiznávám, že kniha mě stále nutila přemýšlet, naučila jsem se díky ní spoustu nových věcí a zjistila, že potřebuji notebook s podsvícenou klávesnicí.

keri.H
06.12.2013

Do knihy jsem se pustila s velkým očekáváním. Náhodou jsem na ni narazila a zajímalo mě jaká bude a předpokládala jsem i podle hodnocení, že kniha bude skvělá. Jenže jsem se do ní nedokázala začíst, i když jsem se snažila knihou prokousat, jelikož mě zaujal případ a taky postava Lisbeth a její příběh mě opravdu zajímal. Chtěla jsem zkusit knihu dočíst, ale nakonec jsem ji odložila. Pro mě hodně nudné a spousta zbytečných pasáží.

Weritty
05.12.2013 5 z 5

V první třetině jsem si říkala, že to nedočtu...donutila jsem se to přečkat a nestačila jsem se divit! Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla...

annie111
02.12.2013 5 z 5

Prvních cca 50 stran mě nebavilo, ale vzhledem ke skvělému hodnocení knihy jsem si říkala, že to překousnu, že to za to pak musí stát...A taky že jo! Perfektní, přečteno jedním dechem a jdu na Dívku, která si hrála s ohněm...

vulnerable85
02.12.2013

Trošku pomalejší rozjezd v první třetině knihy, ale potom - nedalo se odtrhnout. Vynikající vypravěč.

Lucka.79
25.11.2013 5 z 5

Kniha naprosto splnila má očekávání. Vynikající čtení .... začátkem jsem se tedy musela trošku prokousat, ale potom bylo takřka nemožné knihu odložit. Skvěle napsané, poutavé .... doporučuji

Grejdus
20.11.2013 5 z 5

Výborné čtení, napětí vydrželo do poslední stránky. Film je jen slabým odvarem se spoustou nepřesností.

detektivní a krimi romány zfilmováno sérioví vrazi tajemství hackeři švédské detektivky rodinná tajemství

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy je v

Přečtených12 856x
Čtenářské výzvě1 499x