Metro 2033

Metro 2033
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216186/mid_metro-2033-216186.jpg 4 3369 3369

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ...

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

renefer
18.11.2019 3 z 5

Asi jsem podle komentářů čekala víc... Nebavily mě pasáže popisující ideologie jednotlivých stanic, které tvoří větší část první poloviny knihy. Víc akce bylo v druhé polovině knihy, ale konec pro mne všechno zabil. Škoda.

Predator3313
12.11.2019 5 z 5

Jakožto fanoušek post-apokalyptické sci-fi jsem byl zvědavý, jak autor popíše život lidí v metru, a nebyl jsem zklamán. Hrozně se mi líbilo, že hlavní hrdina prošel velké množství stanic, takže jsem si mohl užít popisy, jak kde lidé žijí. Hlavní zápletka byla taky v pohodě stejně jako popisy povrchu. Jediné co mi trochu vadilo, byly některé pasáže, kde postavy doslova blábolili. Přišlo mi, že autor chtěl čtenáře víc vtáhnout do děje, ale moc se mu to nedařilo. Nicméně celkový dojem je super a rozhodně to stojí za přečtení a v mé knihovně má tato kniha čestné místo.

Pumpkin
31.10.2019 4 z 5

No byla jsem na to zvědavá jednak pro postapo dobu ale hlavně pro život v metru...čekala jsem to trochu míň sci-fi, no ale ve výsledku to bylo napínavé, atmosféra příjemné strašidelná. Jako určitě budu v sérii pokračovat, protože jsem na to zvědavá.

Akorát mne trochu rušily občasné chyby v textu a popravdě bez mapky bych se vůbec neorientovala.

bulda3
26.10.2019 4 z 5

Dobrý to bylo.

NiNo
26.10.2019 4 z 5

Kniha mě mile překvapila. Moc jsem od ní nečekala a o to víc se mi líbila. Některé části byly trochu slabší, autor se nevyhnul řadě klišé, někdy až neuvěřitelnému patosu, ale celkově se jedná podle mě o zajímavé dílo. Autorovi se podařilo dobře nastínit postapokalyptické prostředí moskevského metra formou jakéhosi fiktivního cestopisu - trochu mi to připomnělo knihy od Davida Eddingse, kde hrdinové mají cíl, kam se musí dostat, ale většina příběhu je vlastně jen o tom, jak se tam pokouší dostat a jak překonávají větší či menší překážky.
Arťom je sympatický, trochu přitroublý hlavní hrdina, který hledá sám sebe a nachází jen samé problémy. Hloubá nad smyslem života, obzvláště života v takových podmínkách, v jakých Moskevané posledních dvacet let žijí, a sní o životě jinde, tzn. na povrchu, kvůli čemuž ho ostatní považují za cvoka a sám si tak občas připadá. Stejně tak nenachází pochopení, hloubá-li nad výjimečností nebo bezvýznamností lidského bytí, obzvláště toho svého.
Hru jsem nehrála a ani se na to nechystám, ale myslím, že by z Metra šel udělat dobrý seriál.

Metla
22.10.2019 4 z 5

Poslední tři pracovní dny jsem trávila v podzemí moskevského metra, kam jaderná válka zahnala zbytky ruské populace. Ponurou atmosféru jsem na plné pecky vychutnávala především, když jsem pro přesun po rozlehlém komplexu užívala tzv. koridor, což jsou vlastně kolektory - stovky metrů dlouhé, mizerně osvětlené tunely a chodby plné různých syčících, šumících, hučících či poťukávajících potrubí.
Ve vyvolání pocitů odloučenosti, beznaděje a všudypřítomné temnoty román exceluje, umocněn záhrobním tónem Filipa Čapky, ovšem se zápletkou je to horší. Mladého Arťoma nejprve zastihneme u hlídkového ohně, kde poslouchá zkazky zkušenějších obyvatel metra. Poté je z nějakého záhadného důvodu vyvolen k vykonání obtížné cesty, při které na vlastní kůži poznává rozličné stanice a tamní podmínky, jednotlivé frakce (komunisty, fašisty, satanisty, Svědky Jeho nohy, kanibaly, jednoduše bordel) a vůbec magory všeho druhu. Jeden jako druhý jsou zasmušilí, tajemní, neustále filozofují a trousí mystické pindy. Dialogy zaváněly patosem a nepřirozeností, postavy byly převážně takové nijaké, bez pořádných osobností, ani hlavní hrdina bohužel není výjimkou. Arťom se tříská mezi průsery, ostatní lidé mu z nich nezištně pomáhají, zatímco on mudruje nad smyslem života a hledá ujištění o vlastní výjimečnosti.
K "Metru 2033" jsem se poprvé dostala zhruba před sedmi lety a tehdy jsem četbu brzy vzdala. Pravděpodobně bych nedočetla ani tentokrát, kdyby mi text nebyl předžvýkán v podobě audioknihy. Částečně za to asi může ne zcela dokonalý překlad s občasnými divnými obraty, zamrzí několik nedomyšleností ve fungování komunit, ale hlavně jsem se nebyla schopná s nikým ztotožnit, nedržela jsem palce a smrt mě nechávala netečnou. Za atmosféru bych dala možná i 5 rudých hvězd, zbytek literárních ingrediencí hodnotím průměrem, takže v souhrnu mi to vychází na +/-70%.

kytikyti
13.10.2019 5 z 5

Zvláštní a jinak, než jsme zvykli, napsaná kniha. První polovina je spíše takové popisování metra. Človek si představuje autora, jak jezdi metrem a uspořádává si myšlenky a plánuje knihu. Myslela jsem, že se k žádné akci ani nedostanem, ale druhá polovina knihy začne být akčnější a děj dostává spád. O to více začne být kniha filozofická a pojednavatvo lidstvu, osudu a člověku znečišťujícím planetu. Také mě štve, ze pořádně nevime, co se stalo se světem. Dozvídáme se jen střípky a skoro to dělá dojem, ze autor sam neví. Když to ale sečtu a podtrhnu, od knihy jsem se nemohla odtrhnout a to je to, co se počítá.

jiřííí
29.09.2019 4 z 5

O téhle knížce jsem se dozvěděl přes kamaráda, který mi ji doporučil a i mi ji půjčil. Ze začátku jsem to vůbec nechápal, až postupně se mi to začínalo vyjasňovat. Taky jsem nechápal některý smysl stanic metra, ale i přes toto se mi knížka moc líbila. Knížka Metro 2033 má dobrý děj pěkně se mi to četlo. Hlavní postava Arťom a jeho příběh byl úžasný, líbilo se mi jak musel procházet stanicema a dávat si pozor na vsělijaké nebezpečí. Knížka mě bavila, pěkně se četla a byla až do konce napínavá. A proto bych ji rád doporučil všem.
Knížce dávám 5 hvězdiček a těším se až si přečtu pokračovaní.

Lemra794
18.09.2019 3 z 5

Tak kvůli některým až příliš zdlouhavým pasážím a popisům metra a jeho stanic dávám jen čtyři hvězdičky. Jinak skvělá postapo. Od ruského autora moje první kniha, takže mi dělaly ze začátku trochu problém ty ruské názvy a víceslovná jména. Skvělá nečekaná zápletka, u které pořád váhám, čemu věřit ;).

Druhou hvězdičku nakonec bohužel musím strhnout hlavně za překlad (i když je to možná celkově styl psaní, postapo čtu hodně a žeru ho), protože někdy mě to fakt otravovalo a občas věty trochu ztrácely pointu. Hlavně když jsou chyby v koncovkách podstatných jmen a sloves je to hrůza.

P.S.: Rozhodně souhlasím s komentářem melouna97 (taky se mi těžko hodnotilo a přijde mi škoda dát knize tak málo hvězdiček)

Padma
18.09.2019 1 z 5

Pro mě velké zklamání. Stálo mě hodně přemáhání knihu dočíst, pořád jsem čekala, kdy se konečně stane něco zajímavého. Hlavní hrdina mi nebyl ani trochu sympatický, bylo mi tak nějak jedno, jak to s ním dopadne. Chápu, že má mít kniha asi určitý filosofický přesah a nejdeme v ní spoustu pasáží, kde se řeší náboženství a různé politické směry. Ale přišlo mi to takové plytké. Po dalším dílu rozhodně nesáhnu.

Davezet
17.09.2019 5 z 5

Metro, Artom prechodom cez tmave casto uskalne chodby ruskeho metra. Jednoducho bud Vas vtiahne alebo nie ( no verte ze ano ). Skoda ze viec ludi pozna len jednoduchu hru.

katushah
13.09.2019 3 z 5

Taky mám rozporuplné dojmy. Nejdříve jsem hrála hru, která mně nadchnula a tak jsem se vrhla i na knížku. Bohužel jsem trochu zklamaná. Nešlo mi vcítit se do děje a tím pádem, mně kniha moc nebavila. Zase ale na druhou stranu se mi líbily filozofické otázky a vytvoření dost reálného a děsivého postapo světa. :-)

WolfIssen
09.09.2019 4 z 5

Nemám s čím srovnávat, je to první postapo román, co jsem četl, mám nainstalovanou i hru, ale ještě jsem se k ní pořádně nedostal. Příběh, ve kterém by se dala podzemní atmosféra beznaděje krájet, mě bavil a třeba si následně přečtu i obě pokračování. Á propós - Až uvidíte výbuch atomové bomby, dobře se dívejte, protože to bude poslední věc, kterou uvidíte, a navíc, proč se už dnes zajímat o to, jak přežít takovou katastrofu, když už stejně není pro co dále žít. Tato kniha život po jaderné válce autenticky popisuje, asi proto se mi tolik líbila.

capar
08.09.2019 3 z 5

Tak jsem jednou sáhla po něčem, co běžně nečtu...na doporučení...A jako nebylo to zlé, ale děsivé na tom asi nejvíc bylo to, že ono to jednou možná s námi podobně...jen bez azylu metra...Jinak jsem měla asi trošku jiná očekávání, což je ale vlastně můj problém :D Takže asi zkusím i ty další...

Kokso
03.09.2019 3 z 5

Na tuto knížku jsem se hodně těšila. Nápad mi přijde velmi zajímavý a tak jsem měla velká očekávání. Hned na začátku ale přišlo spíš zklamání.
Styl psaní mi připadal, jako kdyby se autor teprve učil psát. To, co mělo být děsivé, nebylo děsivé ani trochu, nedokázala jsem se do toho vžít. Nicméně jak kniha postupovala přišlo mi to lepší - možná jsem si ale pouze zvykla...
I přesto je v knize hodně zajímavých momentů - například je mnohem více filosofická, než bych čekala. Hlavní hrdina se vlastně postupně seznamuje s nejrůznějšími ideologiemi a přemýšlí nad správným pohledem na svět.
Mám sice rozporuplné pocity, ale doporučuji přečíst.
Jen těžko se mi hodnotí pomocí hvězdiček...

Maki21
31.08.2019 4 z 5

Nikdy by mě nenapadlo číst knihu s touto tématikou, ale na doporučení jsem jí vyzkoušela. Upřímně ze začátku mě moc nebavila. Popisování jak lidé žijí v metru nic moc. Poté se děj začal rozvíjet a popis jednotlivých stanic a lidí kteří v nich žijí, a vyznávají různá náboženství, to už bylo zajímavější. Ale úplným vyvrcholením byl konec, myslím si že ten nikdo nečekal. Na závěr si myslím že je dobré se zamyslet jestli my taky náhodou nesměřujeme podobným směrem.

meloun97
20.08.2019 3 z 5

Při hodnocení této knihy jsem dlouho váhal. Čtení jsem si užil. Už jen samotný nápad vytvoření postapokalyptické společnosti v metru je překrásně originální. Autor také prokázal, že má cit pro popis způsobů přežití v tomto prostředí, atmosféru při popisných pasážích musím také ocenit a za zmínku stojí i to, že Metro je pravděpodobně první kniha, u které mi přišla mapka nejen zajímavým zpestřením četby, ale i skvělou pomůckou k ději.
Nicméně, přes všechny tyto klady, nedokážu hodnotit lépe než 3*. Celkový jazyk vyprávění a především dialogů, je naprosto otřesný. Mluva postav mě neustále vytrhovala z četby a zkrátka jsem si nedokázal představit, že takto mluví lidé v tak skvěle popsaných a otřesných podmínkách.
To, že Arťom prakticky nemá osobnost je možné přehlédnout vzhledem k tomu, že cesta metrem je jeho cesta dospívání, ale vadilo mi to, že prakticky všechny ostatní postavy byly pouze epizodické a tedy v celé knize neexistovaly prakticky žádné zajímavější vztahy mezi nimi.
A nakonec silně pokulhává i děj. Především kvůli tomu, že autor téměř každý problém řeší stylem Deus ex Machina a zbaběle se tak vyhýbá jakékoliv možnosti pro postavy ukázat své schopnosti.
Zápory mi tedy přijdou značné a početné, přesto, nevím proč, je mi velice líto dávat pouze 3* a dlouho jsem uvažoval o vyšším hodnocení.

Laf
10.08.2019 4 z 5

Skvělá kniha. Sice chvilku trvalo si zvyknout na styl psaní a než jsem se začetla, ale pak mne kniha vtáhla a bavilo mne to. Hodně kniha překvapila a ten nápad žít v metru je na jedničku.

Jidlos
10.08.2019 5 z 5

Hrál jsem hru a řekl jsem si, že si to i přečtu nebyl u knížky to nebylo tolik hororový než hra, ale příběh jsem si několika násobně užil. 5*

Mystifica
08.08.2019 4 z 5

Knížku jsem četla velmi dlouho, ale bavila. Trochu mi to připomnělo Sofii svět tím, jak tam byly popisovány různé režimy, u Sofie zase různé filozofické směry. Bezesporu je to ale knížka ctivejsi a strhne pošle mě jak kluky, tak holky a to bez rozdílu vzdělání a každý si vezme to svoje. Dej ubíhá a je úžasné jak to autor naplánoval.