Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216186/mid_metro-2033-216186.jpg 4 3358 3358

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ...

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

hippiesak
28.02.2020 1 z 5

Velké zklamání. Ale může za to z velké části zakoupená audio verze. Omlouvám se tvůrcům, ale přednes Filipa Čapky byl pro mě utrpení a je velká škoda, že jsem raději tentokrát nesáhl po klasické knižní verzi. Fakt jsem trpěl. Příšerně namluvené. A na druhou stranu i ten děj jsem čekal trošku jiný. Spousta času se tu věnuje politice, náboženství a tak. Knihu jsem si neužil, jak jsem čekal. Za pár let, bych se ale ke knize rád vrátil a dám jí ještě jednu šanci, ale bude to verze tištěná. Dnes jsem rád, že mám oněch 17,5 hodiny za sebou. Bohužel. A to jsem velký fanda sci-fi a utopie.

Turante
24.02.2020 4 z 5

Mám ráda postapokalyptické příběhy, k čemuž patří i filozofovaní o smyslu života. To vše mi Metro splnilo. Příběh mě bavil, jen ten konec byl pro mě takový divný. Tak uvidím, co další díly.

chevron-man
24.02.2020 odpad!

Jako jo, je to odpad. Autor je nudný a fádní, nepřichází s ničím originálním, je to tuctová záležitost, na kterou moc rád zapomenu. Autorský styl bez jakékoli zajímavé invence a popisy jsou povrchní. Výstavba příběhu je příšerná a hlavní hrdina velice pasivní. Sám v podstatě nic neprovedl, všechny ty věci se mu prostě jen tak děly a vždycky jako deus ex machina v problémových situacích mu někdo úplně cizí přispěchal na pomoc. Jakmile se tento vzorec objevil už poněkolikáté, prostě mě to přestalo bavit.

monickachlpkv
19.02.2020

Chaloupková.
Pro milovníky post-apo je tato knížka hotovou pohádkou a proto není divu že jsem si knížku zamilovala k čemuž patří i to, že moje hodnocení bude velmi kladné. Hru na počítač udělanou podle knih jsem nikdy nehrála ale viděla jsem jí natočenou a tak jsem si mohla krásně porovnat v čem byl příběh stejný či rozdílný a ikdyž tam bylo pár změn, musím říct že hra byla podle knížky docela podobná a velmi se jim povedlo zobrazit prostředí a pocit z knížky. Přeci jen je to v mrazivém po válce vymřelém Rusku.
Setkáváme se s mladým zdatným chlapcem už možná mužem Arťomem který nás provadí celý příběhem jakožto hlavní hrdina. Celý ponurý a klaustrofobický prostředí moskevského metra by vás mělo vtáhnout do děje a pokud ne tak vás určitě zaujme fakt že i po nukleární válce se v dlouhých temných tunelech metra rozdělují na rudé,komunisty a ostatní přičemž zajímavý je i poznatek o kultu Velkého Červa na ten bych nesměla zapomenout!
Příběh jsem si naprosto zamilovala a chystám se na jeho druhý díl. Metro 2035.
Knížku velmi doporučuji a aby se neřeklo že to jen vychvaluju tak je pravda že průchod metrem byl maličko zdlouhavý ale i s příběhem v pozadí to celé určitě stálo za to!

MisakiNezumi
29.01.2020 3 z 5

Kniha je napínavá. Určitě ji doporučuji. Avšak mi dělalo problém se v některých částích začíst. Konec jsem nedokázala vnímat.

knihovna22
29.01.2020 3 z 5

Zklamání. Často porovnáváno se Silem, takže Silo mnohem lepší, propracovanější. Autor moc nepopisuje život pod zemí ani vztahy mezi lidmi - dává dle doslovu prostor fantazii. Té je tam na můj vkus ale až moc - moc záhadných zvuků, plynů, příšer a všepohlcující hmota .... Moc zbraní a munice - žádná zbrojovka :-) a moc střílení ....

evilunicorn
22.01.2020 4 z 5

Originální prostředí příběhu na mě zapůsobilo svou klaustrofobií,strachem z neznámého a ponurostí opuštěných tunelů.Kniha má spád i když mě trochu mrzelo,že to bylo na úkor vedlejších postav,jenž málokdy vydržely déle než jednu kapitolu, alespoň tedy než se hrdina knihy dostal do Polisu.Překvapil mě i až jakýsi filozofický přesah,ale pomyslná třešnička na dortu je pro mě mystická "omáčka" (příběh o komunismu a pentagramu-hvězdě,nebo kult Velkého červa). Podtrženo sečteno,velmi čtivé postapo.

LuCc1211
10.01.2020 5 z 5

Tuto knihu jsme začala číst z nudy. Jezdila jsem s přítelem brigádně. On si knihu přečetl a začal hrát. Jednoho dne jsem se nudila a objevila ji v tabletu. Bylo to buď a nebo. Buď mě začne bavit a budeme mít s přítelem stejné téma o kterém se budeme moct bavit a nebo prostě knihu po pár stránách "zavřu" a vrátím se k ní časem. Začala jsme číst...
Nejdříve jsem si říkala, že tento žánr mě asi moc bavit nebude, ale opak byl pravdou. I když některé pasáže byli zdlouhavé a já se občas ztrácela v chodbách moskevského metra. Hltala jsem prakticky každý Arťomův krok po kroku. Prožívala s ním celou knížku. Nejhorší bylo, když člověk potřeboval skončit. Kapitola skončila a nechtěl začít číst další kapitolu, ale musel začít, protože mu to nedalo, potřeboval odpovědi, více příběhu, více nadpřirozena, více všeho. Hltáte stránku po stránce. Najednou je konec a vy se přistihnete jak dáváte do košíku další díl.
Kniha je opravdu moc dobře čtivá, občas až moc a opravdu děsně moc návyková. :D Skončilo to u nás tak, že Metro 2033 zařazujeme i s dalšími díly do naší knihovny.

DarthElle
02.01.2020 5 z 5

Když jsem si to v knihovně vypůjčila, abych si to přečetla, tak jsem se zasekla na prvních dvou stránkách a pak to odložilo. Ale to bylo spíš tím, že jsem v té době odložila vícero knih, ke kterým jsem se později vrátila. Ale nyní jsem si řekla, že by nebylo špatné vyzkoušet audioknihu a kupodivu jako taková pohádka na dobrou noc se mi to líbilo. Hlavně se u toho skvěle usínalo a těšila jsem se na další noc, abych se dozvěděla, jak to půjde dál. Zvlášť když mi to jednou skončilo tak napínavě ... u nacistů ... kdy "kdosi" schytal kulku, tam se to ukončilo, mě to nedalo a musela jsem si pustit dalších několik minut, jinak by mi to nedalo spát. Příběh znám dávno z hry, tak se mi líbilo, jak některé věci byli stejné a jak některé úplně jiné - taková část s Velkým červem a "procházka" po zakázaných chodbách patří mezi mé oblíbené. S Arťomem jsem byla sžitá, ale nejraději jsem měla Mělnika samozřejmě Khana a jeho "Jsem několikátým převtělením Činghischána, říkej mi Khan." Konec skončil tak, že nebudu čekat dlouho a pustím se do dalšího dílu. Otázka Ďáblů zajisté jen tak neskončila.

N30Ncz
31.12.2019 5 z 5

Skvělá hororová atmosféra, prvky nadpřirozena, psychylogie lidí v prostředí postapokalyptické Moskvy.
Postavy maji hloubku, z knihy sálá atmosféra, děj ubíhá a v člověku vzbuzuje emoce...
Od tohoto dílu už to šlo jen dolů :/

knihomolkajanca
28.12.2019 2 z 5

Po Metru 2033 jsem sáhla, jelikož mi jej doporučilo několik lidí z mého okolí. Na postapo jsem se chystala poprvé a tak jsem si myslela, že s touto knihou nemohu šlápnout vedle. Bohužel tedy musím říct, že jsem nakonec docela překvapená, že má kniha tak kladné hodnocení. Sama se k nim totiž nemohu přidat.

(Může obsahovat spoilery)
Nemyslím si, že by to bylo tím, že jsem v tomto žánru nováček, jelikož některé části mě i bavily. Ale spíš mi asi nesedl celkově příběh a možná i postava Arťoma. Přišlo mi, že se děj dost táhl, spousta věcí, co se v knize udála, byla zbytečná a příběh ani negradoval. Jako nejlepší část hodnotím tu, kde se Arťom poprvé dostal na povrch a pak sám unikal před tajemnými bytostmi. Tam měl příběh spád, napětí a četla jsem jedním dechem. U zbytku knihy jsem však měla problém se začíst a za celou dobu mi Arťom nepřirostl k srdci natolik, abych se o něj vlastně opravdu strachovala.
Doufala jsem alespoň v trochu zajímavý konec, ale ten pro mě ve finále byl spíš zklamáním. Celý cesta skrz metro byla vlastně úplně zbytečná. Nevím, jak bude příběh pokračovat dále, ale přišlo mi škoda, že autor nedal Ďáblům více prostoru, když tam vlastně celou dobu šlo o ně. Přiznám se, že jsem Metro dočetla spíš jen proto, že nemám ráda nedočtené knihy. Možná si pak obsah dalších dílů někde dohledám, ale na čtení se nechystám. Na postapo jsem však rozhodně nezanevřela a určitě se mi podaří najít knihu, která mi sedne lépe než Metro 2033.

z_nikca
17.12.2019 5 z 5

Vyvedu několik z vás z omylu, kniha se nelíbí pouze těm, kteří hráli hru. O hře vím, nikdy jsem si ale neviděla natož hrála.
Přesto říkám, ze je to pecka. Neotřelé prostředí, skvělé popisy, chvilku trochu zmatek v tom, kam a kudy vlastně kdo jde, jenže to přejde tak v půlce knihy.
Ženskou postavu jsem vůbec nepotřebovala, naopak mě bavila hra s psychikou mladého člověka vystaveného stresu a úplně nejrůznějším situacím absolutně odlišným od jeho dosavadních zkušeností, to všechno korunováno osamělostí jedince. Rozvoj postavy obrovský.
I konec - neobsahuje spoiler pouze můj názor - byl epesní.
Přiznávám, že trvá zhruba 40-50 stran, než se člověk pořádně začte, jenže od 150. nechcete nic jiného, než dočíst příběh do konce.
Nejsem hráčka, ale mám rada hry, obzvláště pak ty, které si hrají s vaší představivostí, citem pro detaily a empatií. Příběh jich obsahuje až až.
Za mě 5 hvězd bez námitek.
Ps. Proč někdo čte post apo, když ho nezajímají (nejen psychické) dopady apo na člověka a obecně společnost? Jestli chcete akční romantický příběh, podívejte se na Rychle a zběsile...
Totiž dost lidí asi podcenilo žánr, sci-fi (a zvlášť to postapo) bylo kdysi stvořeno právě proto, aby zdůrazňovalo možná nebezpečí budoucnosti, dopad nebezpečí na společnost a vytvářelo v lidech další psychické procesy jako strach z takového scénáře nebo zamyšlení se nad vlastním směrem, směrem společnosti. Podle mého názoru tak bylo metro zamýšleno i autorem a podle toho je potřeba s tím nakládat.

Bakana
15.12.2019 5 z 5

Skvělá kniha - zřejmě hlavně proto, že popisuje originální prostředí. Sci-fi knih z vesmíru je spousta, ale sci-fi ze zabarikádovaného metra?

mareksevc
10.12.2019 5 z 5

jedna z najlepších kníh ktoré som čítal

Lenisk@
08.12.2019 2 z 5

Přijde mi, ze knihu hodnotí jako parádní jen ti, kteří před přečtením hráli hru. Pro mě se jednalo o průměrný scifi román, do kterého jsem se nemohla zaboha začíst. Po dalším dílu jen tak nesáhnu.

Mantikocka
03.12.2019 2 z 5

Tohle určitě není bestseller. Průměrná kniha o zániku světa.
Pane Rudolfe Řežábku - vraťte se do školy a naučte se česky!!!

Petruse21
03.12.2019 3 z 5

Chyběla mi tam ženská postava a některé popisy byly táááák zdlouhavé. Další díly si ale přečtu.

ColbySawyer
02.12.2019 5 z 5

Naprosto parádní knížka. Nejdříve jsem dohrál herní trilogii, kterou mám velmi rád a musím říct, že první díl knížka rozhodně ještě překonává. Glukhovsky skvěle pracuje s mytologií metra a úžasně si vyhrává se tmou, při některých pasážích se vyloženě tají dech. Arťom je velmi sympatická postava, se kterou se velmi lehce ztotožňuje. Kniha se čte velmi lehce a 500 stran velmi uteče. Rozhodně jedna z úplně nejlepších sci-fi knížek, co jsem četl.

oněg_evženin
01.12.2019 4 z 5

Kolem této knihy jsem v knihkupectví kroužil již půl roku a rozhodoval se, zda jako první postapokaliptický román mého života zvolit Silo nebo právě Metro 2033. Premisa a celkové zasazení do neotřelého prostředí v kombinaci se znalostí počítačové hry zvítězili a mohl jsem se tak pustit do čtení. Musím říct, že první polovina kniha mi přišla bezchybná, přičemž jsem ale pomalu začal pojímat podezření, zda dojde v příběhu k nějakému skutečnému zvratu. Totiž hlavní hrdina působí jako nešika, který má víc štěstí než rozumu a většinu knihy zabírá popis jednotlivých stanic (byť dobrý), abstraktní blouznění různých individuí a líčení nočních můr hlavního hrdiny. Prakticky po celou dobu nevíme v čem hrdinova tajná mise spočívá a neví to ani on sám a nikdo kolem něj (tajemstvím to bylo snad i pro autora). Celý těžkopádný děj spěje k rychlému a zkratkovitému konci, který není příliš uspokojivý. Je třeba ale uznat několik málo akčních scén, které děj rozproudily. I přes tuto kritiku a množství výtek považuji Metro 2033 za kvalitní dílo. Pokud se totiž podíváme na děj prismatem kritiky společnosti, pak zjistíme, že jde o geniální dílo. V popisu lidské povahy a její vlastnosti kamkoli tahat své abstraktní konstrukty a ideologie, a to i přes to, že je to již bezpředmětné. Celý svět shořel na prach a přeživší živoří v útrobách metra, ale i zde se budou lidé snažit malicherně prosazovat ideály bolševické revoluce, vybudování "čtvrté říše", držet se své dogmatické víry, či stále čile pěstovat rasismus (i v prostředí, kde doslova rozhoduje a má cenu každý lidský život). Konec navíc evokuje pohled na člověka, jako na přemoudřelou opici, která má v povaze vše jen ničit. Vnímám to tak, že autor měl potřebu vytvořit manifest svého bytostného odporu i fascinace, které má vůči společnosti, a to vše zasadit do poutavého prostředí, což se mu povedlo. Navíc přihlédneme-li k tomu, že tuto knihu začal psát ve svých osmnácti letech. Pokud tedy odhlédnu od nepřirozeně strojených, dlouhých dialogů a rozvláčnosti děje, pak jde o knihu, která si zaslouží post kultovního díla právě díky originalitě a inteligenci děje.

renefer
18.11.2019 3 z 5

Asi jsem podle komentářů čekala víc... Nebavily mě pasáže popisující ideologie jednotlivých stanic, které tvoří větší část první poloviny knihy. Víc akce bylo v druhé polovině knihy, ale konec pro mne všechno zabil. Škoda.