Metro 2033

Metro 2033
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216186/mid_metro-2033-216186.jpg 4 3369 3369

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ...

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

snobold
04.08.2019 2 z 5

Nevzpomínám si, do které knihy jsem se tak moc nutil a kterou jsem četl déle než právě tuhle. Všechno mi připadá strašně roztahané a vláčné a děj se posouvá ne až tak rychle jak bych u podobné knihy asi čekal. Popis jednotlivých stanic metra mi přišel možná až zbytečně podrobný a po popisu třech stanicích mě to už nudilo.

Princezna22
29.07.2019 5 z 5

Trošku pomalu mi trvalo než jsem se začetla,ale pak už to šlo samo. A musím říct "BYL TO SAKRA NÁŘEZ!!" Tohle bylo opravdu skvěle propracované,popsané a místy i strašidelné. Mě se to sakra líbilo. DOPORUČUJI

Radous
25.07.2019 5 z 5

Ke knize jsem se dostal na doporučení své známé a jsem tomu popravdě rád, falloutovské záležitosti mi vždy přišly zajímavé. První co mě na padá je, že tento román je určitou paralelou na knihu Silo od Hugha Howeyho, navíc se stejně tak jedná o trilogii. Jsem na další díly Metra zvědavý, jelikož úvodní kniha se mi líbila Nicméně, tak tomu bylo i tehdy se Silem – avšak s každým dalším dílem to pak šlo (poměrně) z kopce.
No ale zpět k Metru. Bylo to promyšlené, okolnosti světové tragédie byly uvolňovány pozvolna, tím to vše nabíralo na napínavosti. Putování hlavního hrdiny skutečně svým způsobem připomínalo staré dobré erpégéčko – interakce s novými postavami, získávání questů, vybavení, objevování nových lokací, dotváření příběhu.. no sranda. To se fakt povedlo. A co víc, mnohé protagonistovy úvahy byly dost hluboké, vyvíjející se spolu s tím, jak poznával okolní po(d)zemní svět.
Avšak několik věcí mi přišlo docela zvláštních – například pro našince těžko představitelné vzdálenosti mezi jednotlivými stanicemi, nepočítám ani komplikované schéma metra – naposledy jsem mapku využíval snad u Pána Prstenů. Dále bych řekl, že dopad jaderné války na okolní prostředí (vliv radiace) byl autorem dost přeceňen. Jistě, mutace a všelijaké bizarnosti, ty by zcela jistě vzešly, ale podle mého laického názoru s rozhodně větším zpožděním (tedy – alespoň v podobě, v jaké jsou v románu znázorněny) než v pouhých třiceti letech po „incidentu“. Ale třeba to byl záměr. Celkově první díl průběžně vršil nevysvětlené otázky (ačkoliv jejich počet dost zredukuje docela překvapivý závěr), ale od toho je to taky trilogie, že ano. No jsem zvědavý, jak to bude dál. 8/10

lucie2371
21.07.2019

Při čtení jsem si uvědomila jedno. Sci-fi knihy nebudou můj šálek kávy. A k tomu ještě ten ruský autor :-\ Tahle kombinace je pro mě vražedná.
Jedna z mála knih, kterou odkládám nedočtenou.

Masoterian
14.07.2019 5 z 5

Zaslouženej fenomén. Záměrně upozaděná akce dává vyniknout zdrcující, klaustrofobický atmosféře která se zažere do těla. Depresi a beznadějnost Glukhovského metro-světa prožíváme prostřednictvím desítek malejch příběhů, který ovlivňujou hlavního hrdinu jakož i samotnýho čtenáře a jejich názory na stagnaci - nebo snad vývoj ? - lidský rasy a svět ve kterým je nucená přežívat, její bezradnost v konfliktu s čímsi nepochopitelným - na což má přirozeně tendenci odpovědět hrubou silou. Spousta podnětů k zamyšlení, výtečná gradace a zakončení, který zasáhne jako rána pěstí, přestože něco podobnýho nejspíš čekáte. Těšim se na "dvojku".

ZajdaPajda
13.07.2019 5 z 5

Mistrovský post-Apo kousek, který mě strhl svou nekončící akcí, dopilovanýma detailama a nabouchaným příběhem, jenž nemůžete jen tak přestat chtít číst...

Velkýbratr
09.07.2019 3 z 5

Od knížky jsem čekal jsem něco úplně jiného. Bohužel se mi velice obtížně překonávaly nedějové pasáže (každý průvodce předkládá svůj pohled na věc, velmi často jsou zde popisovány sny hlavního hrdiny...), které pro dějovou linku nejsou nezbytně nutné a přišlo mi, že slouží spíše k natažení knížky. Dojem nezlepšily ani velmi časté překlepy. Musím ale uznat, že když už se hrdinové dostali k nějaké akci, stálo to za to! Asi i ty pomalejší pasáže mohou někoho zaujmout, mě však příliš neoslovily. Dám šanci ještě dalšímu dílu, třeba se to už konečně rozjede:)

JanaJ.
05.07.2019 5 z 5

Jak to pomalu začíná, tak vás po přečtení ten příběh bude pomalu pouštět. Silný zážitek!

pismenkovyJoe
05.07.2019 5 z 5

Ještě že o této knize nemusím ihned po přečtení mluvit, spadla mi totiž brada. Od Dmitryho jsem četl Budoucnost a ta byla naprosto fantastická, miluju ji hlavně proto, že se trefila přesně do mých představ o možné budoucnosti lidstva. Metro dokázalo totéž, ještě dlouho budu na tenhle příběh vzpomínat.

krevetinka
04.07.2019 5 z 5

Trochu pomalejší rozjezd, ale zhruba od první třetiny mě příběh úplně pohltil a uchvátil. Líbilo se mi, že místo akcí a útoků na homo novus se kniha spíše zaměřovala na spoustu morálních, etických a filozoficlých otázek. Bylo to moc milé překvapení, těším se na další díly!

Ještě musím dodat, ač nerada, že mi dojem z příběhu dost kazily všechny překlepy, chybějící uvozovky, slova ve špatném pádu a podobně. To mi přijde jako naprosté selhání korekce...

katarina4591
26.06.2019 3 z 5

V této Gluchovského knize se před vámi otevře postapokalyptický svět moskevského metra a jeho přeživších obyvatel. Kromě toho, že zde hrozí neustálé nebezpečí zvenčí v podobě různých zmutovaných kreatúr, ani život na stanicích není jednoduchý. Potkáváte se s metrem kapitalistickým, revolučním, fašistickým či rudým. Gluchovský snažící se zahrnout i společenské problémy postapokalyptické společnosti, rozvíjí některé z myšlenek jednotlivých ideologií a také filozofické otázky ohledně života a smrti. To může být pro mnohé čtenáře příjemným zpestřením avšak na mě samotnou to působilo poněkud plytce a raději bych dala přednost častějším střetům s novým světěm a jeho obyvately. Bylo však velice příjemné se díky knize znovu procházet moskevským metrem a okolím VDNCH jež je mým nejoblíbenějším místem v tomto obrovském městě. Kniha byla psaná poměrně čtivě a další díl si nenechám ujít.

Mayaku
26.06.2019 5 z 5

Moje první zkušenost s audioknihou a musím říci, že naprosto fantastický a úžasně pasující přednes Filipa Čapky dodal knize další působivý rozměr navíc. Audio geniálně podtrhlo hutnou depresivní postapo atmosféru, stísněnost a temnotu metra a skvěle podbarvilo charaktery všech postav. Je fakt, že zejména v druhé části příběhu je docela hodně deus ex machina momentů, ale to mi na mém zážitku neubralo. Audiokniha byla zkrátka naprosto famózní a vřele ji doporučuji!

Laserus
26.06.2019 5 z 5

niha byla báječná.

Ramiel
23.06.2019 1 z 5

Snad u žádné jiné knihy se moje hodnocení neliší od průměru v databázi jako u této. Prostě mě to vůbec nebavilo. Dokonce jsem knihu odložil a přečetl jinou, než jsem se k ní zase vrátil. A to jen z toho důvodu, že žádnou knihu nenechám nedočtenou. Myšlenka postapokalyptického světa zničeného atomovkami, mutanty na povrchu a lidmi žijícími v metru vypadá slibně. Ale provedení je nudné. Arťom putuje metrem a bojuje převážně se svým strachem. Skutečná akce přijde až v posledních pár stránkách, ale to už dojem z knihy nezachrání. Nějak jsem nechápal, proč cesta mezi jednotlivými stanicemi trvá dlouhé hodiny, když průměrná vzdálenost mezi stanicemi je 1800m a nejdelší cca 6km. A těch nelogičností tam bylo mnohem mnohem víc.
Navíc mi to dost připomínalo Pistolníka od Kinga, který se taky dost nudně potloukal tunelem na svém putování.

Aivinka
14.06.2019 5 z 5

No wow... tak tohle bylo... ještě teď mě mrazí. Neskutečně silná kniha.

marti7729
14.06.2019 3 z 5

Bylo pro me tezke se zorientovat v tunelech, ale kdyz jsem si k tomu stahla linky ruskeho metra hodne mi to pomohlo. Prvni pulka se mi hrozne spatne cetla a bylo to snad nekonecny, strasne dlouho vlastne trvalo nez jsem pochopila proc pod tou zemi jsou.. Druha polovina naopak mela spad a byla moc ctiva a zajimava. Kniha se mi libila, ale do pokracovani se uz poustet nebudu zas tolik me neoslovila..

wiix
14.06.2019 2 z 5

Toto veru nie je môj štýl, ani som to nemohla dočítať i keď to nebolo až tak tragické.

Pasadenka
10.06.2019 4 z 5

Čteno po druhé. A i když mi autorův styl psaní úplně nesedí, stejně je to pro mě jedna z nejikoničtějších knížek. Kdo by neznal moskevské metro s jeho extraordinérními stanicemi, tak okatě se snažící ukázat, jak je komunizmus lepší než kapitalizmus. A kdo by nevěděl, že padly super bomby a zamořili veškerý prostor a lidé v metru přežívají jak krysy čekající na to, až je sežere kdejaká zmutovaná příšera? Co k tomu říct, jedná se již o kult. :D

celyl
04.06.2019 1 z 5

Nudná kniha napsáná nudným stylem. Mnoho uměle vytvořených náhod. Zbytečné čtení. Silný podprůměr.

Buldozer_TV
03.06.2019 4 z 5

Super kniha, jen trochu pomalejší rozjezd.