Cinder

Cinder https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120756/bmid_mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4 2141 2141

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Cinder , 2012

Tarrei
04.04.2018 4 z 5

Jako "oddechovku" knížku hodnotím kladně. Rychle a lehce se četla a děj byl lehko stravitelný, dost možná díky pohádkové předloze. Ze začátku jsem si myslela, že to bude kravina, protože spojení sci-fi a pohádky mi přišlo jednoduše absurdní, ale postupně jsem knížce přišla na chuť a posledních pár kapitol jsem doslova zhltla. Autorka svedla dobrou práci.

sassenkka
04.04.2018 4 z 5

Sci-fi rozhodně není můj žánr, ale tato sága mě nevím proč lákala. Asi mě uchvátily ty krásné obálky knih. A musím přiznat, že Cinder mě uchvátila i obsahem.
Během prvních několika stran jsem si říkala, že to asi nebude to pravé ořechové, ale pak jsem se najednou začetla a hltala kapitolu po kapitole. Příběh a všechno v něm, postavy, prostředí, všechny pojmy, jsou velmi nápadité a pro někoho jako jsem já, kdo jinak tomuto žánru neholduje, opravdu pozoruhodné.
Rozuzlení jsem malinko předvídala, ale to mi vůbec nevadí. Takže pojď ke mně, Scarlet.. :)

Sabishej
16.03.2018 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo zkombinovat starou známou pohádku o Popelce s roboty. Zní to jako blbost. Ale musím se přiznat, že tato knížka je jedna z nejlepších sci-fi knížek co jsem zatím četla.
Na začátku mě trochu zmátlo to místo děje - Peking. Takže jsem si tu holku prostě představovala jako šikmoočku. (Toto není žádná rasistická urážka jen tak pro info.) ;)
Ale když poté autorka vysvětlí, že je "adoptovaná z Evropy" tak začínám být velice zmatená nejenom jejím vzhledem. Dále mě docela fascinují ti tajemní Měsíčňané. Sice tady vysvětlí, že se vyvinuli z normálních lidí, ale není tu napsáno proč a jak. Je snad na měsíci jed v ovzduší, který tuto mutaci způsobuje? A proč jsou tak zlí?
Letumóza už je jenom třešinkou na dortu ve světě, který už teď vypadá jako post-apokalyptická říše, kde většina lidí jsou napůl roboti. A to mě přivádí k další části. Tihle kyborgové jsou dokonalí. A to nejen proto, že hlavní hrdinka je sama kyborg.
A nakonec, ve světě Cinderelly nesmí chybět krásný princ, který je zde zachycen jako skvělej, trochu naivní klučík. Naštěstí se rychle vzpamatuje a je z něj vzorový císař.
No, abych to shrnula, tak to je nádherný příběh, zasazený v dokonale promyšleném světě s nádechem známé klasiky. Prostě bomba, kterou si stojí za to přečíst. 5*

rycccy
16.03.2018 5 z 5

Psal jsem si poznámky průběžně, protože začátek knihy byl pro mě hodně matoucí a tak trochu nevysvětlen. Jména jsou dost krkolomná až hrůza - Nguyen-Shifu, Chang-Sachy, Chang-Jie a je jich víc samozřejmě. Lemutoza - nákaza , vysvětleno až někde docela na pozdějších stránkách. Hned na začátku jsem si říkal příběh mi něco připomíná - Popelku ... ano kybork-popelka. Ale musím se vážně zamyslet jestli už to nebylo trochu moc s tou její poručnicí a jejími dcerami ( příběh sám o sobě byl opravdu skvělí až na ten začátek kde tápete a vůbec nechápete která bije), nákaza která zabijí, Měsíčňané a jejích královna, samotná Cinder a její stavba těla a jakmile se zmínilo o ztracené princezně tak jste tak nějak věděli kdo to budea nebo doufali kdo by to mohl být a to je další zamotaná věc v příběhu. Velká škoda, že není v knize pohled i prince - čím ho okouzlila? každopádně kniha se po 70. stránce četla sama. Mám trochu obavy číst další knihu, jelikož jak jsem pochopil tak další kniha je o jiné slečně, ale jak jsem četl komentáře k druhé knize tak mě trochu uklidnilo, že se bude napojivat na samotnou Cinder, tak uvidíme. Na závěr chci říct, že i přes to všechno se mi kniha velmi líbila.

Jane007
04.02.2018 3 z 5

Knížku mi s velkým nadšením zapůjčila sestra. Dějově je to trochu podobné Popelce s prvky scifi. Každopádně nic zázračného se nedělo a místy to bylo velmi předvídatelné. Každopádně knížka se dobře četla a místy mě i rozesmála. Takže ji úplně nezavrhuji a dám šanci i dalšímu dílu.

xSimaix
29.01.2018 5 z 5

S klidným srdcem mohu říci, že jsem doposud nečetla žádnou knihu, která by se v nejmenším podobala Cinder - ve více než dobrém slova smyslu.

Kniha byla nesmírně:
- zajímavá, čtivá, poutavá, originální, skvěle napsaná, zábavná a mohla bych pokračovat
- vážně zajímavá a krásná byla i po estetické stránce (jak obal, tak design stránek)

Jak už jsem řekla, byla i nesmírně originální, ale tento bod budu muset rozvést: Moc se mi líbilo místo/svět, do kterého byl příběh zasazen. Bylo to vážně osvěžující, konečně vstoupit do vážně jiného a nového světa, v němž je vše jiné, futuristické a moderní - androidi, vznášedla, kyborgové, čipy, jiný letopočet, obyvatelé na Měsíci - a opět bych mohla pokračovat. Vážně jsem si připadala jako bych byla přenesena do vzdálené budoucnosti.

Kniha byla nesmírně poutavá a čtivá, proto jsem ji přečetla vážně jedním dechem.
Již Cinder se mi nesmírně líbila a slyšela jsem, že série Měsíčních Kronik má pouze stoupavou tendenci...No mohu říci, že už teď se nemohu dočkat na další knihy této nesmírně slibné série. :)

Doporučuji!

mišule5
24.01.2018 5 z 5

Tak tohle je velmi originální příběh. Hned od začátku mě děj pohltil! Knížka sice byla velmi předvídatelná, ale i tak se mi velmi líbila.
A ta obálka!! Úžasná :-o

Viky007
23.01.2018 5 z 5

Popelka, která si umí odšroubovat nohu? Paráda! Musím říct, že jsem si to moc užila. Kniha byla sice dost předvídatelná, ale přece jen se stále jedná o pohádku. Rozhodně jsem zvědavá, jakým směrem se to vyvine :-).

XenasChakram
16.01.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem zvolila ke čtenářské výzvě na téma žánr, který normálně nečtu. A tím je Sci-fi. Jelikož jsem na tuhle knihu četla kladné hodnocení, tak jsem si říkala, že to zkusím... A ono je to dobrý :)). Tak asi zkusím celou sérii.Těším se na další díly....

Irsaf
16.01.2018 5 z 5

Sice to bylo předvídatelný, přesto se to četlo dobře a rychle.

wildXchos
06.01.2018 4 z 5

Opravdu zajímavý nápad a velmi se mi líbil příběh, jen mi úplně nevyhovuje osobnost Cinder.

Alena_S
06.01.2018 4 z 5

Dřív by mě překvapilo, už kdyby mi něco řekl, že ve třiceti dobrovolně znova přečtu pohádku o Popelce, v níž je ale ona (pozor malý spoiler!) kyborg a mimozemský vetřelec. Natož že z ní budu upřímně nadšená daleko víc než z původní Popelky a nebudeš se moct dočkat dalších dílů :-) Skvěle využitý nápad, navíc se zdá, že autorka ví, co dělá, a bude pokračovat ve stejném duchu. Napínavé, ne přeslazené. Jediné klišé žánru (pozor, spoiler dvě): Hrdinka je zas jednou budoucí zachránkyně světa. Ale co už, někdo to dělat musí, jedeme dál.

kaca3606
05.01.2018 4 z 5

většinu knihy jsem si říkala ,že je fakt dobrá. zkazil mi to konec. zase jedna...
!!! pozor možný spoiler !!!
ztracená princezna ,ktera má vsechny zachránit . jasně že si přečtu další díl

Audrina
04.01.2018 5 z 5

Upřímně musím říct, že retellingy pohádek nemám ráda. Často jsou uměle naroubované na příběh a nepřináší nic nového. Cinder je oproti klasice výborně napsaná a samotný příběh a myšlenka knihy je nesmírně povedená.

miska331
04.01.2018 3 z 5

Taková futuristická pohádka vzdáleně připomínající Popelku. Vlastně, kdyby se to tady tak neopakovalo, ta paralela by nebyla tak zřetelná.

Kyta
01.01.2018 4 z 5

Na čtení Cinder jsem se připravovala opravdu dlouho. Přiznám se, že se mi do ní moc nechtělo, jelikož žánr sci-fi obvykle nečtu a ani mě takové knihy příliš nelákají. Na Cinder jsem však všude slyšela výborné ohlasy, tak jsem se do ní, ač s trochou nedůvěry, pustila. A výsledek? Opravdu to stálo za to a nechápu, jak jsem mohla tak dlouho otálet!

Cinder patří mezi ty knihy, které máte v klidu přečtené během jednoho dne, jelikož se od ní přibližně od padesáté stránky prakticky nedá odtrhnout. Zaujme vás svou originalitou, čtivostí a lehkostí, s jakou se čte. Svět androidů, kyborgů a měsíčňanů vás rozhodně nezklame! Autorka nádherně oživila všem dobře známý příběh Popelky, která se v tomto přepracování jeví jako uznávaná mechanička a navíc jako kyborg. V knize díkybohu nechyběla ani romantická zápletka, která všechno krásně oživovala.
Děj knihy je v jistém směru předvídatelný, jelikož se vlastně odvíjí od Popelky. Přesto v určitém ohledu není přesně jasné, jak to dopadne, protože od té klasické předlohy to má daleko. Nápad s obydleným Měsícem, mesíčňany a jejich vzácným měsíčním darem se mi opravdu moc líbil. Myslím, že je od začátku jasné, kdo ta ztracená princezna Selene z Měsíce je, skoro to přímo bije do očí a jestli autorka zamýšlela, že nás tím neprozrazením bude napínat až do konce, tak se nemohla mýllit víc. K originalitě knihy také přispívá nápad se smrtící pandemií, která sužuje Zemi a na níž vědci nemůžou nalézt protilék. Samozřejmě v příběhu nechybí ani pořádná dávka zla, intrik a nebezpečí.
Hlavní postavy jsou sympatické, především hlavní hrdinka Cinder - kyborg a mechanička, nenáviděna svou opatrovnicí a jednou z nevlastních sester. Androidku Iko si nejde nezamilovat, protože je opravdu správná a vtipná. Princ Kai je zkrátka klasický neodolatelný a oblíbený princ, po jehož přízni touží všechny dívky. Scény s ním jsem si opravdu užívala, líbily se mi kapitoly vyprávěné z jeho pohledu. Postavy jsou velmi rozmanité, každý čtenář si určitě najde svého favorita.

Kniha je opravdu vydařená, na plných 5* to ale podle mě není. Upřímně se moc těším na čtení dalšího dílu ze série Měsíčních kronik - Scarlet. Otevřený konec přímo nabádá k okamžitému otevření druhého dílu!

Shira27
27.12.2017 5 z 5

Hodnotím slabými pěti hvězdami.
Kniha se četla velmi dobře, u čtení jsem se nikdy nenudila, ale vadila mi častá předvídatelnost.

Pozor SPOILER (i když na něj přijdete v prvních padesáti stránkách knihy :D)
Že Cinder je ta ztracená princezna Selena, na to jsem přišla hned, protože za 1) je ten náznak už v anotaci, za 2) vždycky je hlavní hrdinka u YA knih něčím výjimečná a za 3) prostě to tam bylo hned poznat! Autorka nás chce napínat, ale u mě se to bohužel nepovedlo a celé jsem to prokoukla. Dojem z celé knihy mě to tak bohužel zkazilo.

KONEC SPOILERU

Ale i tak jsem si čtení užila a těším se na další díly! :)

julythreemosen
18.12.2017 4 z 5

Tak jo, konečně jsem se odhodlala přečíst si všemi opěvované Měsíční kroniky. A výsledek? 4*, protože to vůbec nebylo špatné, jen mě strašně štvalo neskutečné protahování nevyhnutelného. Než jsem se prokousala k jádru každé scény, tak mě to neskutečně ubíjelo. Napsáno to bylo ale čtivě a samozřejmě mě konec podle očekávání nalákal na další díl, jen doufám, že děj v dalších dílech bude nabírat obrátky trošku rychleji.

Leanis
07.12.2017 5 z 5

Jak jsem mohla bez této knihy tak dlouho žít? :D Paráda! Nikdy by mě nenapadlo, že by měl někdo odvahu udělat z jedné z nejznámějších princezen cyborga. Ale výsledek stál za to! Cinder je postava, kterou si brzy oblíbíte, budete s ní soucítit a při jejích poznámkách se budete smát nahlas. A kdo by si nezamiloval prince Kaie nebo malou sarkastickou androidku Iko? Za mě rozhodně 5*! :)

BarkaS
29.11.2017 4 z 5

Ani mi nevadila vykradená Popelka a další pohádky. Zajímavý námět i příběh, zábavně sepsané. Jen několik logických lapsů, které mírně kazí dojem.

roboti kouzla smrt Měsíc technika nákaza kyborgové

Marissa Meyer
americká, 1984