Iluze

Iluze https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493194/bmid_iluze-5Uu-493194.jpg 4 317 103

Jediný způsob, jak ho dopadnout, je být o krok před ním Před zábavním parkem ve Stockholmu objeví policie tělo ženy v bedně probodané meči. I když to na první pohled připomíná nepovedený kouzelnický trik, záhy je jasné, že se jedná o mimořádně brutální vraždu. Totožnost oběti však zůstává záhadou a případ se nehýbe z místa. Policistka Mina Dabiriová nakonec nevidí jinou možnost než požádat o pomoc Vincenta Waldera, mentalistu a odborníka na lidskou psychiku i magii. Ačkoli Vincent zpočátku není spoluprací nijak nadšený, probudí se v něm hluboko zasunuté vzpomínky. Spolu s Minou, která rovněž bojuje se svými démony, si během vyšetřování uvědomí, že pronásledují nelítostného sériového vraha. A ten jako by se snažil Vincentovi něco říct. Podaří se jim ho zastavit, než bude obětí víc?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Metafora

Box , 2021

Pája699
05.09.2022 4 z 5

Tak já budu asi jedna z mála, které vadilo, pro mě zbytečné natahování knihy bylo sálo dlouhé popisování soukromí všech vyšetřovatelů. Chvilkami mi to přišlo, že čtu dva seriály v jednom :-) I když musím říct, že Vincent a Mina mi nakonec k srdci přirostli. Největší zalíbení jsem ale našla v psím parťákovi Bossem. Námět originální, tajuplný a nervy drásající. I přes nějaké zápory, si určitě nenechám ujít další díl.

Zuzulinka
04.09.2022 5 z 5

Nádherná a zároveň zajímavá kniha! Vřele doporučuji a těším se na další pokračování!

Rosse
30.08.2022 5 z 5

Věřím, že kniha může mnoho čtenářů odradit jen tím, že je opravdu hodně tlustá, ale rozhodně bych neházela flintu do žita, protože kniha nám to vynahrazuje skvělou čtivostí, krátkými kapitolami a neskutečně napínavým dějem.

Iluze nemusí sednout všem, stejně jako nespočet jiných knih – ať už kvůli tomu, že se autorka zaměřila i na vývoj samotných postav a občas se tak pátrání upozaďuje či kvůli její brutalitě, která se mě naopak velmi líbila.:)

Každý si na knize najde to své. Za mě se jedná o knihu, která bude patřit do mého seznamu TOP knih roku 2022, protože se mi líbili všechny její stránky a upřímně jí nemám co vytknout. :-)

Heli20
23.08.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem.Trochu jsem se ze začátku obávala, protože poslední dvě knihy od Camilly mne velmi zklamaly (v porovnání s její původní Ericou Falckovou)…Ale naštěstí to byly obavy zbytečné.Vraha jsem ale tušila hned od začátku přinejmenším tu souvislost s vražděním.Oba hlavní hrdinové byli tak trochu psycho,ale na druhou stranu originální a neotřelí. Už se moc těším na další setkání se všemi zúčastněnými včetně psa Bosse.

Pepina19
23.08.2022 5 z 5

Tak to byla pecka, prostě super čtení. Mám ráda inteligentní podivíny. Hlavní postavy Mina Vincent, jsou dokonale vykreslené. Vraždy i závěr mi vcelku sedly. A pokud něco budí dojem jako nedokončené, tak věřím, že příběh Miny a Vincenta bude mít pokračování.

kneslova
15.08.2022 5 z 5

Velice povedená detektivka, hlavní dvojice detektivů super, to mě baví … příběh parádní, pravda hodně odbočení při rozebírání jednotlivých postav ale to mi nijak nevadilo. Nad motivem a pachatelem hmourim oči , to bylo trochu příliš .., přesto - bavilo mě to

astra3
13.08.2022 4 z 5

Kniha se četla vcelku dobře. Je zbytečně dlouhá. Víc prostoru má osobní život vyšetřujících než samotné vyšetřování. Za přečtení určitě stojí. Další díl si nenechám ujít.

kuruteku
06.08.2022 4 z 5

Pořád mi to vrtá hlavou - je sedmiletý chlapec s PAS zodpovědný za své činy? A je šestnáctiletá slečna dostatečně empatická? A jak moc a čím byla nemocná jejich matka? A nebyl výskyt lidí s poruchami myšlení a chování v knize větší než v reálné společnosti? To jsou mi otázky.
Cetlo se to skvěle, sympatické postavy (Peder, Christen, snad i Milda a Sára) se střídali s výstředníky (Victor, Mina, Jena, Kenneth), do toho nějací zakomplexovaní (Ruben, Julie).
A vykreslení světa iluzí.
Takže ano, zajímavá série a vhled do světa lidí jinak myslících a do určité míry cítících (míněno společensky).

čef
04.08.2022 5 z 5

Kniha upoutá množstvím poněkud excentrických postav, díkybohu dobře vykreslenými. Na druhé straně je tím nafouknut obsah o neústrojné detaily, z mnoha těchto pušek se nevystřelí. Příběh je rovněž poutavý, autoři si zápletku dobře vymysleli, v závěru sice nastavovali kaši, jak jen to šlo, ale vcelku snesitelně.

ladyfromskye
03.08.2022 4 z 5

Začátek nové série a hned taková bichle! Ale nebojte, nudit se rozhodně nebudete. Stránky vám budou ubíhat pod rukama, ani nebudete vědět, jak. Na hluchá místa nenarazíte. Hlavní protagonisté jsou dost zvláštní, ale určitě si k nim cestičku dřív nebo později najdete. Spojení Läckberg/Fexeus byl výborný tah na branku a já doufám, že s dalšími díly se bude laťka jen a jen zvedat. Potenciál tahle dvojice, tahle série opravdu má. Jen ji nepromarnit!

Evelin2506
01.08.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila - do konce napínavé. Na konci mi vadila změna chování Vincent - manželka. Problém s dcerou byl nedotažený. Nicméně hlavní linie příběhu Vincent/Mina dobrý. Těším se na další díl a doufám, že se poodkryje problém Miny.

Christie2020
29.07.2022 4 z 5

Kniha byla čtivá a napínavá. Hlavní hrdinové Vincent i Mina zajímaví. Příběh a zápletka neotřelé.
Hvězdičku dolů za neustále opakující se “hladina kortizolu a adrenalinu”!!!‍️

zuzana2599
23.07.2022 5 z 5

Chci poděkovat oběma autorům, Camille a Henrikovi, za tak objemné a čtivé dílo a ujistit je, že i já se těším na další setkání se svéráznou dvojicí Minou a Vincentem.
Iluze je švédský mrazivý thriller, pro mnohé určitě dost brutální, mně se to až tak hrozné nezdálo, ale každý čtenář to vnímá jinak. Ocenila jsem originalitu příběhu a velmi se mi líbila vložená linka z minulosti z Kvibille. Konec byl samozřejmě velmi strhující ! SUPER !

iveta3689
19.07.2022 4 z 5

Hodně dobré čtení. Kniha je pěkně tlustá, ale nevypustila bych jedinou stránku. Děj pěkně ubíhá, nenudí. Rozuzlení je asi předvídatelné, ale nevadilo mi to, nerušilo to od napětí. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, jejich potíže byly skvěle popsané.

annettka1098
17.07.2022 4 z 5

Kniha je od prvních stran brutální. Na prvních 3 stranách vám autoři vylíčí, jak první oběti pronikají meče do těla. Proto rozhodně není pro ty, kterým vadí bruralita. Mně to nijak zvlášť nevadí, ale i mně se při popisu jedné scény udělaly mžitky před očima.
Hodně mi sedli hlavní dva protagonisté, a to Mina a Vincent. Mina je úchylná na čistotu a to tak, že se si dezinfikuje ruce cca 3krát za hodinu, všude okolo sebe totiž vidí viry, bakterie a roztoče. Vincent je kromě mentalisty také téměř autista, vše přepočítává na čísla a vždycky mu musí vyjít sudý výsledek. Možná proto si Vincent a Mina tak rychle sednou, protože jsou oba okolím nepochopení.
Dvojice mě od začátku bavila. Autoři jim dali velký prostor a postupně odkrývali jeji strasti i minulost. Kolem strany 300 šel detektivní případ velmi do pozadí a hodně prostoru bylo věnováno osudům všech členů vyšetřovacího týmu. Hodně toho zbylo i do dalších dílů, ale přesto si myslím, že kniha mohla být klidně o 100 stran kratší. Neříkám, že mne kniha nebavila. Na čtení jsem vždy těšila, ale byly pasáže, které mi přišly zdlouhavé.
HODNOCENÍ: 80 %

dencazrnu
16.07.2022 4 z 5

Za mě velmi dobře napsaná detektivka s brilantní a zajímavou zápletkou. Ze začátku jsem měla z knihy maličko obavy, protože přeci jen 576 stran je dost, ale nemůžu říci, že bych se u knihy nudila. Je pravdou, že některé pasáže byly poklidnější, ale vzápětí vždy přišel zvrat, který to vyvážil. U této detektivky jsme se hodně dozvěděli i o hlavních postavách, což nebývá úplně zvykem. Samotné vyšetřování by stačilo třeba na polovinu celé knihy, ale každopádně já jsem si to užívala po celou dobu knihy a rozhodně nelituji ani jedné přečtené strany :-) Jsem velmi zvědavá na pokračování této série, protože dvojice Vincent a Mina mi ve finále neskutečně přirostla k srdci ( i když na začátku jsem měla s jejich úchylkami docela problém :-D )

Šárka5875
16.07.2022 3 z 5

Mně kniha vůbec nesedla. Za mě zbytečně dlouhé, rozvleklé, spousta omáčky, téma kouzel a magie mě neoslovilo, nesedly mi ani hlavní postavy. 2,5*

nada3314
27.06.2022 5 z 5

Když jsem brala do ruky tuto bichli, věděla jsem, že by se mi mohla líbit. Od Camilly jsem četla už více knih a vždy jsem byla spokojená. Kniha má sice 600 stran, může se to zdát hodně, ale mě to nepřišlo. Četlo se to fakt skvěle. Krátké kapitoly tady hrají pré a nabuzují k dalšímu čtení.

Spojení Camilla Läckberg a Henrika Fexeuse byl skvělý tah! Henrik přinesl do knihy jiný, neotřelý styl, a to se mi líbilo hodně.

Pod pojmem „mentalista“ si asi každý představí seriál, kde hlavní roli hraje velký fešák Simon Baker, a neznám nikoho kdo by ho neměl rád ;-)

V thrillerovém románu ILUZE je to stejně  Vincet Walder je ve Švédsku známý iluzionista a jeho představení si nenechá ujít mnoho diváků. Je zván do různých pořadů – ve Švédsku je zkrátka hvězda ve svém oboru. Velkou náhodou se ocitne uprostřed vyšetřování vražd, které se točí kolem magie a kouzelnických triků. Tento nápad mě hodně bavil, hltala jsem každou stránku.

Hlavní postava policistka Mína a její tým jsou sestaveny na zkoušku, tak se ráda nechám překvapit, co pro nás toto DUO připravilo do dalšího dílu. Snad zůstane stejné osazení.

Poznámka na závěr:
Autoři mě chtěli naštvat nebo spíš zkoušeli, jestli jsem stále ve střehu a Vincentovi dali za manželku Marii – to byla tak žárlivá fúrie, fakt mě pokaždé když se na „scéně“ ukázala, tak mě zvedala ze židle )) Vždy jste kroutila hlavou a v duchu si říkala, že toto se mi snad zdá, že takto se přece nikdo chovat nemůže. Opravdu to hraničilo až s psychopatií 

Moc jsem si čtení užila a můžu jen doporučit!

oblakaknih
26.06.2022 5 z 5

Iluze byla peckovní! A jsem neskutečně ráda, že jsem její skvělost odhalila hned po pár stranách!
Kniha je prvním dílem ze série Mentalista a autoři již na konci slibují druhý díl, na který se já osobně moc těším.
Se spojením vyšetřovatele a někoho zvenčí jsme se v knihách sice už setkali (a to mnohokrát), ale tady to prostě působí jinak, originálně a já jsem z toho nadšená.
Často ve svých názorech píšu, že každá postava v knize dostane dostatečný prostor, ale to jsem ještě neměla přečtenou tuhle. Tady to má totiž úplně jiný rozměr. Nahlédneme do soukromí hlavní vyšetřovatelky, ale také do životů všech ostatních, kteří se případu nějakým způsobem dotýkají. Prostě je kniha v tomto ohledu naprosto kompletní.
Co se stylu psaní týče, vůbec nešlo poznat, že se na knize podíleli dva (nebo vlastně mnohem víc) různí lidé. Maximálně v tom, že je kniha opravdu promyšlená z různých úhlů. Četla se moc dobře, kapitoly byly krátké, takže i díky nim příběh skvěle plynul.
Co mě ale nadchlo nejvíc byla propojenost. Iluze má skoro 600 stran, ale ani jedna z nich není zbytečná.
Celé je to jako provázek smotaný do těsného klubka. Detaily se různě prolínají a dohromady je to téměř otupující.
Při čtení jsem sice měla pár teorií, ale naprosto upřímně říkám, že jsem vůbec nepočítala s tím, jak to dopadne.
Jsem nadšená! Teď nezbývá doufat, že další díl nezklame.

Kenan
26.06.2022 4 z 5

Před zábavním parkem se objeví první mrtvola a okolnosti naznačují, že jde o nepovedený kouzelnický trik. Policistka Mina požádá o pomoc Vincenta Waldera, mentalistu a odborníka na lidskou psychiku a magii. Nacházejí k sobě určité spojení, protože každý z nich řeší nějakou svou úchylku. Stanou se originální dvojicí a bavilo mně sledovat, jak se každý z nich se svým problémem vypořádává. Dozvídáme se i o spoustě podrobností z osobního života ostatních vyšetřovatelů. Kniha je proto dost bichle, ale když jsem se začetla nemohla jsem ji odložit. Fajn pomalé čtení bez množství krve a přebytku drastických scén.

Autoři knihy

Henrik Fexeus