Iluze

Iluze https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493194/bmid_iluze-5Uu-493194.jpg 4 317 103

Jediný způsob, jak ho dopadnout, je být o krok před ním Před zábavním parkem ve Stockholmu objeví policie tělo ženy v bedně probodané meči. I když to na první pohled připomíná nepovedený kouzelnický trik, záhy je jasné, že se jedná o mimořádně brutální vraždu. Totožnost oběti však zůstává záhadou a případ se nehýbe z místa. Policistka Mina Dabiriová nakonec nevidí jinou možnost než požádat o pomoc Vincenta Waldera, mentalistu a odborníka na lidskou psychiku i magii. Ačkoli Vincent zpočátku není spoluprací nijak nadšený, probudí se v něm hluboko zasunuté vzpomínky. Spolu s Minou, která rovněž bojuje se svými démony, si během vyšetřování uvědomí, že pronásledují nelítostného sériového vraha. A ten jako by se snažil Vincentovi něco říct. Podaří se jim ho zastavit, než bude obětí víc?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Metafora

Box , 2021

Mikkinnen
19.12.2022 3 z 5

Jako ano, ale jednou stačilo. Další díly si nechám ujít. Příběh je poměrně utahaný a i když se tam něco děje, tak to působí, jako že vlastně o nic nejde. Čtenář dopředu očekává další a další vraždy, přičemž ani nemá nějakou vnitřní lítost s nimi. Prostě postavy, které v ději nemají jinou úlohu, než zemřít. A co je asi na knize nejhorší, tak jsou problémy (fobie), které obě hlavní postavy mají, a které snad na každé druhé straně řeší. Naštěstí čtenář dokáže poměrně brzy rozklíčovat, že se vždy jedná o jeden odstavec a tak ho lze celkem bez problémů přeskočit.
Spoiler:
Na závěr bych se rád pozastavil nad jednáním policistky, která poté co zjistila, že je unesená, tak dál klidně sedí na místě spolujezdce a absolutně bez reakce se nechá dovést na místo určení, jako zvíře na porážku.
Také mi vadila jistá šablonovitost reakcí u některých postav. Zejména stran policistů z týmu vyšetřovatelů.
Neříkám, že je to vyloženě špatná kniha, ale podle recenzí jsem očekával více. A to už vůbec nechci srovnávat poměr cena/výkon!

Anasa
22.11.2022 4 z 5

Tak pět rozhodně ne. Lhala bych, kdybych nezhodnotila knihu jako velmi čtivou, zhltla jsem ji rychle. Jenže mezi první kapitolou a zhltnutím byl den nebo dva, kdy jsem uvažovala o tom, že tohle číst nebudu. Drastické líčení vraždy a utrpení oběti není můj šálek čaje. Nakonec jsem knize dala šanci a začetla jsem se. Překonat nechuť k některým podrobnostem jsem pak musela už jen dvakrát.
Chvílemi jsem si však připadala, jako když čtu román od scénáristy některého z nekonečných seriálů. Za každou postavou, dokonce i za Sarou, která se případem jen dvakrát mihne, muselo být pozadí, rodinní příslušníci, nikdo nebyl dostatečně bezvýznamný. Také líčení Vincentova počítání a Mininých zvyků bylo všudypřítomné a nadbytečné, méně by asi znamenalo více.
Vrah? Postav nebylo tolik, takže poslední čtvrtinu knihy jsem už jen čekala, kdy se můj tip potvrdí. V téhle části příběhu bylo zajímavější zkoumání, jak jsou propojené oběti.
Takže ano, početla jsem si, a ne, nebudu pokračovat.

adzedan13
17.11.2022 5 z 5

Tahle kniha obsahovala úplně všechno, co mám ráda. I když mě zpočátku odrazoval počet stran, četlo se to snadno a rychle, děj byl zajímavý od začátku až do konce a taky díky krátkým kapitolám jsem chtěla číst dál a dál. "Ještě jednu kapitolu. Ta byla krátká, tak ještě jednu..." :)

Líbilo se mi nahlédnutí do života všech postav, některé kapitoly byly možná nudné a zbytečné, ale moc jich nebylo. A hlavně i díky své délce byla i ta nejnudnější kapitola přečtena za chvilku.

Jinak mě kniha moc bavila, zvlášť posledních cca 150 stran, kde už se pomalu dozvídáme, kdo za tím vším stojí. Některé věci mě překvapily, jiné jsem odhadla. Moc se těším na další díly a doufám, že budou stejně skvělé, jako tenhle.

Veju007
12.11.2022 4 z 5

Iluze v průběhu jara a léta ovládla bookstagram, byla vidět všude a já samozřejmě neodolala. A teď na tento napínavý thriller přišel ten správný čas.

Iluzionista Vincent je přizván k záhadného vyšetřování vraždy, která se velmi podobá nepovedenému kouzelnickém triku. Společně s vyšetřováním týmem se pustí do pátrání po psychopatovi, který jim jako drobečky nechává různé indicie na těle ch mrtvých, případ začíná být čím dal zamotanější a všem začíná být jasné, že Vincent bude pro vyšetřování naprosto zásadní. A času do další vraždy moc nezbývá…

Knížka je se svými 576 stranami už docela bichle, díky čemuž se můžou autoři naplno věnovat veškerým detailům příběhu. Důležitým i těm nedůležitým. Některé scény proto mohou působit zdlouhavě, ale dohromady to podtrhuje celou atmosféru knihy. Co mě velmi pozitivně překvapilo, byla rychlost vyšetřování. Týdny čekáme na výsledky laboratoří, nic není okamžitě a fakt, že případ nebyl vyřešený za 3 dny tak působí velmi realisticky.

Postavy jsou napsané opravdu zajímavě, Minu a Vincenta jsem si velmi oblíbila, brutálně popisované scény nepůsobí nuceně a obzvlášť jedna kapitola se mi vryla do paměti.
Iluzi doporučuji všem, kteří mají rádi poradně propracovaný detektivní thriller, který má sice pomalejší tempo, ale rozhodně dostanete to, co od pořádného thrilleru očekáváte. Na další díl si tedy rozhodně počíhám. A odhadla jsem, kdo je vrah! Po hodně dlouhé době.

januska82
08.11.2022 4 z 5

Až na ten dlhy rozbeh, bola kniha super... Ale kľudne mohla byť aj kratšia.
Hlavní hrdinovia Vincent a Mina mi boli veľmi sympatickí a určite sa teším na ďalšie pokračovanie ich spolupráce..... Snáď to bude čoskoro.

happy-smile
08.11.2022 4 z 5

Docela mě překvapilo, že hodnocení knihy je tak vysoké - je zde tolik fanoušků Camilly nebo to byla tak geniální kniha?. :) Hlavní hrdinové byli určitě netradiční a neotřelí a vysloveně mě bavili. Jenom se mi zdálo, že by knize neškodilo, kdyby byla trochu kratší. Ale jinak se určitě těším na nějaké další pokračování, jak bylo v knize naznačeno.

rodak
06.11.2022 5 z 5

Tato kniha mě zaujala hodně.Nešlo jen o vyšetřování případu a zapojení mentalisty-to bylo skvělé.Ale nezůstalo jen u toho.Čím dál více mě u detektivek baví když jsou hodně rozepsané postavy a každá má svůj život do kterého nahlížíme V tomto připadě se vše spojilo na výbornou.

JitkaHambi
04.11.2022 1 z 5

A to mělo být jako co?!!Myslela jsem si, že budu číst zajímavou detektivku(už dle toho vysokého hodnocení), že nahlédnu do světa kouzel a iluzí, ale dostalo se mi pouze knihy, kde Mina a Vincent řeší svoje "fóbie" a rodinné problémy a to pořád a pořád dokola.Všechny postavy mi byli nesympatické a přesně souhlasím s komentářem níže od uživatele Astonius - Mina dostane tip na nějakého mentalistu, hned ho vezmou vyšetřovatelé mezi sebe, chodí do pitevny, na místa činu, ukazují mu fotky, zprávy, no už se raději nebudu dál rozepisovat.Od 350.strany jsem i přeskakovala,( protože mi čtení této knihy přišlo jako ztráta času )a o nic jsem nepřišla.Jsem naštvaná, že jsem utratila peníze za takovou blbinu a už teď vím, že další knihu od Läckberg už nikdy číst nebudu, zvlášť tedy ne pokračování "Mina a Vincent"!

alzbeta4340
02.11.2022 5 z 5

Detektivní pohádka pro dospělé, která se určitě povedla. Bylo to napínavé čtení, které na druhou stranu nijak neděsilo. Hodně prostoru je věnováno detektivům, jejich psychickým potížím a rodinnému zázemí, ale to tentokrát patří jasně do děje. Musím také pochválit konec knihy - ne vždy se povede obzvlášť delší detektivku dobře zakončit.

stesti.s.knihou
27.10.2022 4 z 5

Když mám v rukou knížku Camilly Läckberg, vím, že půjde o dobře napsanou a čtivou záležitost. V tomto případě jsem byla o to víc zvědavá na autorčino spojení s iluzionistou a telepatem Henrikem Fexeusem a musím říct, že výsledek byl skvělý!
Ač je kniha poměrně tlustá (skoro 600 stran), četla se dobře a rychle. Jedná se o detektivku z prostředí iluzí, magie a kouzlení (už tedy chápete, proč si Camilla na pomoc přizvala mistra v oboru), hlavní vyšetřovatelkou je Mina Dabiri, jež si na pomoc při vyšetřování série vražd přizve iluzionistu Vincenta Waldera. Důvod je jednoduchý - všechny vraždy jsou naaranžovány jako nepovedené kouzelnické triky.
Hlavní hrdinové jsou poměrně sympatičtí, oba totiž bojují s jistými psychickými problémy, což čtenáře donutí s nimi soucítit a zároveň jim to v určitých situacích dodává na roztomilosti (nebojte, nejedná se o psychické problémy typu deprese, to by rozhodně roztomilé nebylo; Mina je chorobně posedlá čistotou, Vincent za vším hledá rovnice, jejichž výsledek musí skončit sudým číslem). Tato nesourodá dvojka si překvapivě velmi začne notovat, jejich postupy a nápady se doplňují a šmrnc dodává i to, že jsou oba “jiní” a stojí tak proti zbytku vyšetřovacího týmu.
Bavilo mě to moc, jedná se o první díl z nové série, jejímiž hlavními hrdiny budou právě Mina a Vincent a já se už teď těším na pokračování :)

Simstr
24.10.2022 5 z 5

Camillu Lackbergovou mám jako spisovatelku moc ráda. Síly spojila s dalším autorem a nebylo to špatné, ale někdy děj příliš roztáhlý. Ale dějově nadprůměrné. jsem zvědavá na další díl, určitě ráda přečtu.

Astonius
15.10.2022 1 z 5

Bohužel si myslím, že těch bezmála 600 stran tomu uškodilo. Kniha měla celkem neotřelý nápad a hlavní hrdiny, ale jinak jsem se bohužel nudila. Mám ráda dlouhé knihy, když vím, že to má svůj účel - bohatý děj nebo gradaci, ale tady to byla omáčka, při které mi často odbíhaly myšlenky jinam a četla jsem bez zájmu. Policejní vyšetřování bylo jak z dětských představ nebo televizních seriálů, jednotliví členové týmu se svými problémy a mnohdy neprofesionálním chováním by byli u policie těžko trpěni a způsob, jakým se mezi ně dostal "mentalista", tedy kouzelník z jeviště, byl taky neuvěřitelný. Ono šlo o vyšetřování bestiálních vražd a policejní odborníci a psychologové byli pominuti, protože náš svérázný hlavní hrdina byl vyšetřovatelce doporučen sice od pochybné osoby na pochybném místě, ale udělal na ni dojem... Od té doby ho tahala všude s sebou, na místa činů, vrcholné schůzky vyšetřovacího týmu, k výslechům osob, prostě se něco šustlo a už mu volala a někde ho vyzvedla. To tedy musela být policie hodně zoufalá. No, celé vyústění všech těch neuvěřitelných vražd bylo také dostatečně šokující, takže splněno, první díl si mohou autoři odškrtnout a mohou se pustit do dalších několikaset stránkových výplodů dílů dalších... Tentokrát ale už beze mě :-)

Kanylka
11.10.2022 4 z 5

Skvělé čtení. Děkuji

Makůvka
07.10.2022 4 z 5

Napínavý, čtivý příběh, ve kterém se dozvídáme něco ze světa iluzí a kouzel. Tento svět je zatím pro mě velká neznámá, proto to pro mě bylo zajímavé čtení.
Vincent a Mina je zvláštní nesourodá dvojka, která si i přes svoje fóbie sedla a vytvořila zajímavý vyšetřovací tým, spolu s ostatními. Velice dobře byly vykreslené jejich povahy, zlozvyky a psychické odlišnosti. Každý z vyšetřovatelů dostal se svým zamotaným osudem v knize svůj prostor. Ale občas to byly až zbytečné informace. Konec napínavý, až dechberoucí, takže velká spokojenost.

EvikU.
27.09.2022 5 z 5

U téhle knihy mě napadá jen jedno slovo. Bomba. Naplno jsem se ponořila do příběhu. Hned od začátku, žádná hluchá místa. Miluju tlusté knihy, jsou více rozepsané a navíc pokud je příběh skvělý, nemusím se hned loučit s hlavními hrdiny.

Hlavní vyšetřovatelka Mina byla skvělá. Zajímavá postava i se svou fobií. Spolu s mentalistou Vincentem, kterého přizvala k vyšetřování, protože se vražda odehrála v kouzelnické bedně, která vytváří Iluzi, že asistentka v bedně je prošpikovaná meči. Ve skutečnosti jsou tam tajná dvířka a asistentka vyleze. Ne už tak oběť vraždy, kterou najdou před zábavným parkem...

Započne se vyšetřování. Vincent se svým skvělým myšlením jim pomáhá najít indicie, zanedlouho je to dovede k další vraždě a shodou okolností i k minulé vraždě, kterou znovu otevírají... Mají co dočinění s psychopatem, se sériovým vrahem.

Postupně se odkrývají další skutečnosti, líbí se mi děti Vincenta, skvěle zpracovaný. Několikrát jsem zůstala s pusou dokořán, co bude dál, to když kniha zase začala směřovat trochu jinam a zmátla mě.

Ke konci knihy už jsem tušila, díky minulosti, která v knize čas od času vystupuje. Nijak to ale nevadilo. Thriller jsem četla rychle, opravdu paráda. Doporučuji. Už teď se těším na další díly, které snad vyjdou.

hlenicka
27.09.2022 5 z 5

Lackberg je jedna z mých oblíbenkyn,proto jsem po ní hned chnapla. Nedejte se odradit tlouštkou, 550stran není pro každého,ale děj odsýpá rychle,vše je vysvětleno,tak se nemusíte bát,že nebudete rozumet treba nejakým figlům v magii :)
Jediné,co mě na knize stvalo bylo,jak to bylo na mě až moc rozepsané. Me treba fakt nezajímalo,kdo sekal trávu,kdo mel rozepnutý knoflík anebo že mela cervený svetr uplne nejaka pro nás čtenáře nezajímavá postava. Pro mě to bylo až moc informací,které nebyly třeba vědět. Chápu,nekdo si počte rád a hltá informace, které mu k rozuzlení zápletky nepomohou,ale pro mě to bylo jen navíc se tím prokousávat, tak se přiznám,že jsem nejaké odstavce či strany jen projela :D
Obě dve hlavní postavy mi byly sympatické,ikdyž byly malinko nenormální, myšleno s vtipem,oki.
Pokud přemýšlíte, zda číst či ne, za mě palec hore a běžte do ní!

Peggy2711
25.09.2022 4 z 5

Trvalo mi, než jsem se začetla, dokonce jsem chtěla knihu odložit, hlavně kvůli manželce Vincenta. Ale pak jsme se dostávali hlouběji do soukromí všech vyšetřovatelů a v tom je kniha originální, většinou víme jen něco málo o hlavním vyšetřovateli, ale tady jsou skvěle popsané životní osudy všech v týmu a každý má nějaké tajemství a starosti. Nakonec mě to moc bavilo až mi bylo líto, že je konec.

alexis818
20.09.2022 5 z 5

Skvělé,naprosto dokonale.Jsem nadšená a moc se těším na pokračování.Takova bichle a mně se nechtělo ty lidi vůbec opustit.Autorum se to opravdu povedlo.

Martiiiik
19.09.2022 5 z 5

Kniha se mi velice líbila :-) Je neobvyklá, dvě hlavní postavy s určitou velkou psychickou odlišností, aby to člověk trochu zaobalil :-) Vraždy jsou provedené originálním způsobem, motiv je však starý jako lidstvo samo :-) Vraha šlo odhadnout celkem brzy, ale to vůbec nevadilo :-) Bylo to velmi čtivé, bavilo mě to od první do poslední stránky :-) Takže mohu jen doporučit :-)

Knižnítoulky
05.09.2022 5 z 5

Tleskám. Strhujících 560 stran. Kniha je velmi čtivá a napínavá, nejde se od ní téměř odtrhnout. A již nyní se těším na další díl.

Autoři knihy

Henrik Fexeus