Mengeleho děvče

Mengeleho děvče
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2568 2568

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

kikina28
30.01.2021 5 z 5

Kniha, která se krásně četla, nešla odložit. Když o zvěrstvech nacistů na židech čtete jako všeobecný popis války, už to ve vás něco zanechá. Kniha napsaná z pohledu Violky, která tyhle hrůzy zažila sama na sobě, popisuje situaci ze svého pohledu a já jen němě někdy i se slzami v očích zírala, jaká příkoří a nelidské zacházení nacisti působili nevinným dětem a lidem. Lidem, které neznali, kteří nikomu z nich nic zlého neudělali, jen si chtěli žít v klidu po svém. Rozhodovali o jejich osudu jen tak, lusknutím prstů a podle aktuální nálady.

prochajda
29.01.2021 5 z 5

Velmi silná kniha. Můj obdiv všem, kteří dokázali peklo koncentračních táborů přežít a žít dál. Peklo, které dokázali vyrobit lidé pro jiné lidi ještě na Zemi.
"Víš, tady už nejsi člověk. Už vlastně ani nežiješ, tento svět už s tím nepočítá, nepotřebuje tě, dokonce tě přímo nechce. Čím dříve pochopíš, že jsi vlastně už mrtvá, jen se to z kapacitních důvodů momentálně odsunulo, tím dřív budeš - paradoxně - umět zabojovat."

Kara28
28.01.2021 5 z 5

Kniha byla velmi silná a čtivá. Z knih o holocaustu se mi zatím líbila nejvíce.

Lilip
27.01.2021 5 z 5

Velmi silný, smutný příběh. Z pohledu mámy nepředstavitelný, ale moc hezky napsaný. Četla jsem již několik knih s touto tématikou, ale žádná mě zatím neoslovila a nevtáhla do děje jako tato, doporučuji.

sara2965
23.01.2021 4 z 5

Jednu hvězdičku dávám pryč z důvodu dlouhého , zbytečného začátku , kde autorka popisuje zdlouhavě svou první lásku ( přeskakovala jsem a o nic zajímavého jsem nepřišla). Další část knihy je už velmi srdcervoucí. Určitě doporučuji přečíst.

K@chorra30
22.01.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Popisuje své mladí, svou první lásku a spokojený rodinný život, než to překáží válka a holokaust. I přesto, co všechno zažila, cítila, to přežila a začala nový život, i když nikdy nezapomněla.. Doporučuji.

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Nejlepší kniha o tomto hnusném období, kterou jsem kdy četla. Čtenář ten život prožil skrze četbu s ní.

Mišátko
21.01.2021 5 z 5

Velmi precizně napsaná kniha, strukturovaná a zasazena do historického kontextu. Už to totiž není jenom příběh.... jeden z mnoha o všech těch hrůzách... příběh vytržený z kontextu. Autorky čtenáře provádí životem "před", "v" a "po".

Byla jsem vtažená nejenom do knížky, ale i do života paní Violy. Četla jsem dál a dál, až přišlo i na všechny ty hrůzy. Často jsem trnula před tím, co ještě přijde, ale nadechla jsem se a četla dál. Dostala jsem se do bodu (cca uprostřed knížky), kdy už jsem to chtěla mít za sebou a o to rychleji jsem četla.

Ani jednou jsem nezapochybovala o pravosti tohoto příběhu a výpovědi jiných obětí holokaustu se ve spoustě věcí shodovaly, což jeho hodnověrnost podtrhlo ještě více. Všechny příběhy, které jsem doposud přečetla byly silné.... ale tento byl i pro mě dost "silné kafe".

Shoduji se s názorem, aby maminky malých dětí zvážily čtení knížky.... kapitola Mengele a chlapeček mi dala pořádně zabrat.

I přesto všechno doporučuji knížku přečíst. Je opravdu "dech beroucí" :(.

Každý den si plně uvědomuji, jaké mám štěstí, že žiju teď a tady... Děkuji.

SelenaGomez
21.01.2021 5 z 5

Doporučuji přečíst v originále, slovenština má něco do sebe. Kniha plně uspokojí všechny, jimž je dané téma blízké. Čte se jedním dechem.

Weweuka
17.01.2021 5 z 5

U knih, kde je ubližováno, se vždy zabývám myšlenkou, kde se ta bezcitnost a krutost v lidech bere. Zmíněnou knihu jsem potřebovala přečíst na jeden zátah a upřímně jsem si nad ní vícekrát pobrečela.

Lorri
15.01.2021 2 z 5

Já nevím, měl to být nejsilnější příběh vůbec (i dle hodnocení), ale prostě mi to asi nesedlo, nebo jsem se nedokázala do té holčiny dost vcítit. Je pravda, že se mnou celkově válečné, historické, židovské, holokaustské, osvětimské a jiné "ské" témata nic moc nedělají vzhledem k tomu, že dnes se pořád děje totéž, akorát na zvířatech. Celkem dobře tam ale byly popsány hokusy pokusy, ale přijde mi, že tyhle knihy jsou na jedno brdo.

Elčokča
13.01.2021 5 z 5

Hodně silná knížka.
Pokud máte děti, čtení zvažte - nejspíš si několikrát popláčete...

Alexxxka
12.01.2021 5 z 5

Nikdy nepochopím, co za zvěrstva jsou lidi schopni páchat na jiných lidech :-(. Na toto téma jsem přečetla už dost knížek ale přiznám se, že tato na mě zapůsobila hodně. Jen tak nezapomenu. Toto by měla být povinná četba. Rozhodně doporučuji.

janina pako

Doporucuji, krasne napsano.

Michaelabla
12.01.2021 5 z 5

Co do obsahu a stylu pro mne zatím nejlepší kniha na téma holocaustu během 2. Světové války. Smutný a velmi silný příběh, který mi dlouho nedal spát...

michaela3618
10.01.2021 5 z 5

Knihu jsem musela nekolikrat odlozit s tim, ze jsem dale cist proste uz nedokazala. Cetla jsem vice knih s tematem Osvetim, ale zadna me nedohnala k slzam jako tato. Pro me moc silny pribeh mlade zeny, ktera si toho musela nesmirne prozit. Urcite ma cestne misto v me knihovne. Vrele vsem doporucuji precist.

Vladimir8177
10.01.2021 5 z 5

Velice čtivá kniha, doporučuji.

Radka_p
07.01.2021 5 z 5

Táto kniha by mala byť povinná literatúra a minimálne maturitná otázka. Napísaná je veľmi ľahko, zaujímavo, čitateľne, no napriek tomu sa číta strašne ťažko, ja som sa ju snažila prečítať čo najrýchlejšie, nevládala by som byť s týmto príbehom viac ako pár dní. Viola ale nemala na výber a nemala to "šťastie" tento príbeh len čítať ale musela ho žiť. Kniha je aktuálna veľmi aktuálna najmä pre tieto dni...

Lenni_3006
05.01.2021 5 z 5

Príbeh, ktorý - v mojom prípade - absolútne nepatrí medzi tie oddychové, za jedno poobedie zhltnuté. Ťažké čítanie, často s niekoľko dňovými pauzami, než som ju mohla opäť vziať do rúk. Tak či tak, silno odporúčam, vie dať veľmi veľa.

Nasilia
04.01.2021

Velice silná knížka, která ve mně zůstala ještě dlouho.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová