Meda Mládková – Můj úžasný život

Meda Mládková – Můj úžasný život https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219423/bmid_meda-mladkova-muj-uzasny-zivot-JVF-219423.jpg 4 205 51

Životní osud Medy Mládkové se naprosto vymyká malým českým dějinám. Odehrává se v pěti zemích a na dvou kontinentech, na geografické ose Zákupy–Ženeva–Paříž–Washington–Praha. Začíná v rodině despotického otce, pivovarského sládka, a vrcholí v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění, která pomohla světu objevit jednoho z prvních abstraktních malířů, Františka Kupku. Celý život si šla umanutě a odvážně za svým. Když utíkala před Hitlerem a později před komunisty, když dobývala srdce svého budoucího muže, spoluzakladatele Mezinárodního měnového fondu Jana Mládka, nebo když svými aktivitami v exilu podporovala utlačované české umělce a prosazovala jejich díla do amerických a evropských galerií. Po Listopadu se pak vrátila do vlasti a věnovala svou sbírku české společnosti. Získala a zrekonstruovala pro ni i výstavní prostor – pražské Sovovy mlýny, které se tak proměnily v Museum Kampa. Symbol jejího celoživotního díla. Ondřej Kundra vede domací rubriku týdeníku Respekt.... celý text

Chesterton
13.09.2019 4 z 5

Marie Meda Mládková
S touto dámou odejde kus noblesy, dnes již těžko přenosné prvorepublikové výchovy a osobité formy vlastenectví.
Pro mě naprosto fascinující, byť lehce kontroverzní osobnost, která celý život zasvětila celkem systematické cílevědomosti a vzdělanosti což jí přineslo naplněný a dlouhý život. Kontroverzi bych v jejím případě asi charakterizovala známým heslem "účel světí prostředky" a prostředky to byly dost vynucené dobou. Zároveň evidentně dokázala nebo se rychle naučila brát život tak jak je, ale nikdy neztratila přímost, ráznost a lásku k rodné zemi.

Samozřejmě je v jistém slova smyslu produktem své doby, ale při pohledu nazpět se asi dá i říct "zaplať Bůh za to", byť na první dobrou to asi zní trochu rouhavě.
Stejně jako se na jejím přístupu k životu podepsala postava jejího otce.
Poslouchala jsem audiopodobu na Čro Vltava, kde se střídají hlasy paní Medy - například její nezapomenutelné první setkání s Františkem Kupkou nebo až neskutečně decentní popis negativ jeho manželky - a Daniely Kolářové, což celkový dojem výrazně dokreslí. Stejně jako letní představení Meda na Kampě a fascinující ztvárnění Táňou Dykovou.

Přeji této upřímně lidské dámě co nejvíc důstojný, laskavostí a radostí naplněný podzim života. Zaslouží si ho.
4/4

Jana283
05.09.2019 5 z 5

Večerní Kampa a představení Meda. Jeden z nejkrásnějších kulturních zážitků letošního léta. Hned jsem vytáhla z knihovny Můj úžasný život a znovu si ho s chutí přečetla. 100 let naší historie v osudu jedné nezlomné ženy, která dokázala jít za svým snem. Obdivuhodné. Inspirující.
"Když chceš, můžeš."

irca3468
26.07.2019 5 z 5

Krásná kniha, je jen otázka času, kdy podle osudů paní Medy natočí někdo film.
Prostě se se životem musela naučit rvát a pak našla jeho smysl... Smekám.

Opatov
10.06.2019 5 z 5

Muj neuveritelny zivot, tak by mel znit nazev knihy. Cesta z rodiny pivovarskeho sladka se sklony k despotismu, pres tanec a nakladatelstvi az ke sberatelce umeni byla pomerne dobrodruzna. Urcite si sla tvrde za svym zivotnim snem, ale predevsim je tento zivotopis, psany formou dialogu, o zene s neskutecnym elanem. Doporucuji.

Jiparis
09.06.2019 4 z 5

Dozvedela jsem se mnoho noveho o umelcich z doby normalizace.Souhlasim s nazorem na myslenkovy posun Vaclava Klause. A urcite navstivim Muzeum Kampa.

Velekněžka
31.05.2019 4 z 5

Pokud by Meda Mládková věnovala svou energii primárně sportu, získala by pro Českou republiku olympijské zlato, pokud filmu, Oscara. Naštěstí ji věnovala umění, díky...

certik003
28.05.2019

Meda Mládková prožila rozhodně hodně zajímavý život a udělala toho spoustu pro české umělce. Přiznávám ale, že mi občas svou urputností byla místy nesympatická. Určitě ale nelituju, že jsem tuhle knížku četla.

MisaK81
13.05.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je neuvěřitelné, co zvládne člověk, pokud má vůli a nezalekne se překážek. Kniha mě také inspirovala k návštěvě Muzea Kampa a zhlédnutí divadelní hry k příležitosti 100. narozenin MM. Myslím, že by si kniha i vzhledem k dlouhověkosti paní Medy zasloužila pokračování.

brabofka
06.05.2019 5 z 5

Velmi zajímavý příběh a i zpracování životopisu. Někdo by mohl říct, že paní Meda si šla tvrdě za svým a měl by pravdu. Někdo by mohl oponovat, že s postavením a penězi manžela šlo vše snáz. Nicméně, za hlubokou poklonu této dámě stojí to, že všechno co dělala, nedělala pro sebe - ale pro Kupku, pro Čechy - potažmo Prahu. Podívejme se dnes kolem sebe, kolik je kolem nás takovýchto lidí? Moc jich nenapočítáte, protože stejně jako paní Meda, tak i oni to nikde neprezentují. Nejsou jich plné sociální sítě, média... Má můj obdiv, co všechno v životě dokázala.

ladyka
05.05.2019 5 z 5

Ke knížce mě zavedla spíš náhoda-plakát na divadelní představení Meda. O umění se nijak zvlášť nezajímám, na výstavě jsem nebyla nepamatuji. A po přečtení knížky bych se nejraději hned vydala do Muzea Kampa. Knížka je poutavá-rozhovor s paní Medou je proložen vysvětlením/popisy k tématům dalších kapitol,což uvede čtenáře do kontextu. To činí knihu srozumitelnou, obsahem rozvrstvenou a informacemi nepřehlcenou, najdete v ní i fotografie. Paní Meda mě zaujala svým elánem a hlavně odhodláním až urputností, neodbytností a sebevědomím. Je svým způsobem obdivuhodná!

marketa0224
25.01.2019 5 z 5

Krásná kniha

patricie7402
30.12.2018 5 z 5

Život Medy, sběratelky umění a mecenášky. Jakožto obdivovatelka obrazů Františka Kupky jsem tuhle knížku musela otevřít.
Medina autobiografie v podobě rozhovorů a výtahů z dopisů, to je skvělý krok k poznání ženy, která bude příští rok slavit 100 let svého úsměvu. Medu jsem skrz tuto knihu měla možnost poznat jako tvrdou a nesmlouvavou ženu, která i přes komunistickou kazajku a politickou nedůvěru dokázala prorazit Švýcarskem, Francií a Amerikou ve snaze poukázat na krásu českého umění.
Tato kniha je o ženě, která si jde za tím, co chce, vždy své sliby dodrží, a poučí se z chyb. Zní to neskutečně, ale tak jsem celou knihu vnímala.

Museum Kampa je krásné místo, doporučuji Všem jej navštívit.

Trillian01
30.11.2018 4 z 5

Tato kniha mě velmi mile překvapila. Jak příběh paní Medy, tak historická fakta a informace o malířich a zejména o Františku Kupkovi jsem četla s velkým zaujetím. Pravdou je, že při čtení knihy chcete jít okamžitě navštívit Muzeum Kampa, kde jsou díla o kterých je v knize řeč a vidět tak na vlastní oči to, čemu paní Meda věnovala život a v co věřila.

evask
11.07.2018 5 z 5

Napsáno skvěle.
Nehodnotím osobnost paní Mládkové, to mně nepřísluší. Její přínos pro českou kulturu je jistě mimořádný.
Čtivě a věryhodně napsaná kniha o významné ženě.

VladiKlaisner
07.01.2018 4 z 5

Velmi zajímavá a poutavě napsaná kniha, kdy autor formu rozhovoru doplňuje nenásilným komentářem. Meda Mládková je opravdu zajímavá a svéhlavá žena, ale nebýt těchto jejích vlastností, asi by nikdy nedosáhla toho co si ve svém životě předsevzala. Teď už jen držím palce aby našla někoho, kdo bude alespoň z poloviny tak houževnatý a převezme její poselství.

veverka@ořech
09.09.2017 4 z 5

Z této knihy si budu především pamatovat tento citát: Celý život se řídím heslem, že z ničeho, co dělám, a co chci, nesmím slevovat. Jakmile totiž začtete ustupovat, ničeho nedosáhnete.

gigi77
17.06.2017 5 z 5

Inspirativní čtení, schovávám jí dceři, až nebude vědět kudy kam, třeba jí přístup této dámy "nakopne". Dokonce jsem si ji nechala podepsat samotnou Medou, když odpočívala u své odpolední kávy na Kampě. Velmi milá paní.

Marunator
16.04.2017 4 z 5

Hezky se to čte :-)

MichelleS
11.02.2017 4 z 5

Paní Meda Mládková je neuvěřitelné silná a cílevědomá, zůstává za ní veliký kus práce. V pokročilém věku má energie na rozdávání a stále plány na další potřebné úkoly. V podstatě je zosobněním slov: "Kdo chce, hledá způsob..." Druhá část není potřeba dodávat, protože to není Medin případ.

Chloe.leknin
27.11.2016 5 z 5

Více než jméno Medy Mládkové mě na přebalu zaujalo jméno autora - Ondřeje Kundry, které je pro mne synonymem vynikajícího stylu a novinařiny.
Paralela dějin Československa a osudu této energické ženy je velmi zdařilá, přesto bych knihu nenazvala životopisem. Nemohla jsem se totiž ubránit dojmu, že na některé otázky nedostal autor přímou odpověď a zcela proti svému novinářskému povolání se dále nepídil a nešťoural. Meda Mládková je zde představena rozhodně v tom lepším světle.

sběratelství umění rozhovory kultura exil malíři emigrace čeští malíři

Ondřej Kundra
česká, 1980