Matka

Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454100/mid_matka-99j-454100.jpg 4 2079 2079

Čapkova poslední hra, v níž zpracoval naléhavé politické téma a v níž vyzýval k boji proti fašismu a válce. Děj se soustřeďuje na hrdinský boj ženy-matky, ve které vítězí vědomí povinnosti k surově přepadené vlasti nad mateřskou láskou. Protiválečné drama Karla Čapka, jehož hlavní hrdinkou je matka, která kvůli různým válečným konfliktům ztratí manžela i čtyři starší syny, ale nakonec pošle do války i toho posledního, aby bojoval proti nepříteli, jenž zabíjí nevinné děti.... celý text

Divadelní hry Literatura česká
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Matka , 1938

Romanka89
22.01.2016 5 z 5

Velmi silný příběh o tom, jak moc rozdílní si můžou být muži a ženy při tak vážné situaci jakou je válka. Muži touží bránit vlast, umírat pro čest, svobodu nebo vědu. Ženy/matky své syny a muže odmítají posílat do války. Co může být horšího než přijít o své děti i muže?

kata5121
06.01.2016 5 z 5

Nejhorší na čtení takových knih je uvědomění si, že onen autor už nikdy nic dalšího nenapíše, protože už není na tomhle světě.

k009
18.09.2015 4 z 5

Hezké. Skvělý závěr, ale přesto dávám hodnocení 4/5. Některé dialogy jsou možná nadbytečné.

Etelea
11.09.2015 4 z 5

Na základní škole jsem si ji vybrala jen díky útlému profilu, přelouskala jsem ji, vrátila do knihovny, napsala referát a tím to pro mě skončilo. Dnes s (trochu velkým) odstupem se konečně dokážu zamyslet nad hloubkou a hlavně poselstvím příběhu. Smekám před uměním pana Čapka.

ivzu77
02.06.2015 5 z 5

Citové drama matky, jejího zesnulého manžela kapitána a pěti synů. Každý šel za svým cílem, každý studoval něco jiného - lékař, letec ..., ale všichny nakonec potká stejný osud. A blížící se válka je z posledního autorova díla v životě plně cítit ...
SUPER, geniální dílo...

Naoki-Keiko
30.05.2015 5 z 5

Silný příběh, který se točí kolem vdovy a jejích synů, kteří jí pomalu odcházejí na onen svět. Na pozadí samozřejmě nechybí varování na blížící se válku. Mými oblíbenými postavami byla ta dvojčata, která stála proti sobě.

Lily28
16.05.2015 4 z 5

Hneď na úvod priznávam, že niektoré dialógy sa mi zdali trochu navyše, akoby opakujúce sa, no na hĺbke diela to nič neubralo. Keď som si knihu kupovala, netušila som o čom to bude a som milo prekvapená ako ma chytila za srdce a hovorila priamo z duše.

Terva
19.04.2015 4 z 5

K dílu Karla Čapka o třech dějstvích jsem se dostal tak trochu náhodou.
Jedna dívka se mě zeptala zda jsem to četl a já musel říci ne.
A pak jsem si řekl a proč si to vlastně nepřečíst?
Byl jsem překvapen, že je to duchařská divadelní hra a je vlastně tak trochu morbidní.
Nevěříte, Přečtěte si, není to zas tak dlouhé.
DIALOG:
MATKA - Vy byste mi tak pomohli! Co vy víte, co je pořádek!
KORNEL - Dát věci tam, kde byly.
PETR - Dát věci tam, kde mají být.
MATKA - Ba ne. Dát věci tam, kde je jim dobře.

CITÁT:
Vám připadá hrozně čestné za něco umřít, ale na to, že někomu umřete, na to už nemyslíte.............

oli.cvancarka11
13.04.2015

Nikdy bych nevěřila, že by někdo byl schopen tak výstižně konfrontovat mužský a ženský pohled na problémy, aniž by přitom podrýval jedno, nebo druhé pohlaví. Nevím, kde se to v Čapkovi vzalo a u tohoto díla bych ho klidně podezřívala z telepatie, nebo jiné zvláštní moci. Skvěle promyšlené dílo a opět tleskám.

opic 12
01.04.2015 5 z 5

Proč nám ruzní ... (sprosté slovo) chystaj smrt ? Nejsem sám matkou,ale ptám se spolu s matkou i zároven odpovídám : tomu nerozumím.

Daniel.95
05.03.2015 5 z 5

Kniha s velmi silným příběhem, poslední věta nezapomenutelná!

lucie.8
19.02.2015 5 z 5

V knize mě zaujal krom matčina i "mužský" pohled na věc. Odhodlání padnout za vlast svědčí o neuvěřitelné odvaze. A matka musí nakonec souhlasit.

eliska3246
27.01.2015 4 z 5

Neskutečně silný příběh. Jedna z nejlepších knih z povinné četby, co jsem kdy četla.

Matt Baker
04.01.2015 5 z 5

Toto dílo mi navždy zůstane v paměti.

domi13
21.11.2014 4 z 5

Páni! Já nevím, ale až budu mámou, nepustím ani prvního syna do války. Ale bylo dobré si všímat, jak mají muži jiné argumenty než ženy. Každopádně bylo užitečné si to přečíst

MonisPop
22.08.2014 5 z 5

Další skvělá kniha od Čapka.

1v8na
08.08.2014 4 z 5

Napřed mi děj našel do hlavy, protože to bylo tím, že nemám své dítě a nemám o ně tolik strach, ale později mne příběh strhnul. Tento pŕíběh byl napsán pro manželku Karla Čapka.
Velmi se mi to líbilo.

Janissek007
29.07.2014 5 z 5

Kniha naprosto úžasná... a poslední 3 strany nezapomenutelné...

Phoenix16.cz
01.07.2014 4 z 5

Knižka popisuje útrapy války z pohledu matky, která kdysi ztratila manžela a zbylých pět synů vychovala sama. Postupně, jak chlapci dospívají, stávají se jeden za druhým obětmi přímo i nepřímo války. Celá hra je postavena na rozhovorech mezi matkou a ztracenými nejbližšími, kteří se k ní vrací a vysvětlují, proč museli odejít. Kdo má pravdu? Matka, která je vychovala, nebo oni, protože dluží něco světu, ve kterém žijí. Je na čtenáři, aby si vybral stranu, na kterou se postaví.

smejkalova.m
25.06.2014 5 z 5

Čapka moc nemusím, ale toto je skvělé dílo :-)