Matka

Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454100/mid_matka-99j-454100.jpg 4 2078 2078

Čapkova poslední hra, v níž zpracoval naléhavé politické téma a v níž vyzýval k boji proti fašismu a válce. Děj se soustřeďuje na hrdinský boj ženy-matky, ve které vítězí vědomí povinnosti k surově přepadené vlasti nad mateřskou láskou. Protiválečné drama Karla Čapka, jehož hlavní hrdinkou je matka, která kvůli různým válečným konfliktům ztratí manžela i čtyři starší syny, ale nakonec pošle do války i toho posledního, aby bojoval proti nepříteli, jenž zabíjí nevinné děti.... celý text

Divadelní hry Literatura česká
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Matka , 1938

Hendrychova.K
14.04.2013 4 z 5

Toto dílo se mi velmi líbilo. I přesto, že nejsem moc emotivní člověk, tak mě hluboce dojalo a zasáhlo. Chvílemi jsem stála na straně matky, chvílemi jsem přebíhala na mužskou stranu. Můj názor se tak postupem čtení měnil. Nakonec si myslím, že otcova strana i strana matky byly vlastně stejné strany – oba chtěli chránit to, co vytvořili, i když si to každý představoval trochu jinak.

J.angel
22.03.2013 5 z 5

Velmi krásné drama..:) Matka ztrácí své milované, kteří se k ní jako mrtvý vracejí! Silný příběh, stručně - bez zbytečné omáčky napsáno. Za mě 5*. Čapek si to zaslouží..:)

hajna
07.02.2013 5 z 5

Přečteno za pár hodin, více citově propracovanější dílo.

kazecha
20.01.2013 4 z 5

Když jsem chodila na gympl - "byli jsme nuceni" shlédnout toto dílo v kině jako představení. Bylo to fenomenální. Po letech jsem se k této hře vrátila a přečetla jsem si ji, no nic moc. Ale to "živé" představení ve mě doznívá dodnes (i po 20ti letech).

BarushS
19.01.2013 5 z 5

Nádherná hra, pouze čekám, kdy ji naše divadlo zpracuje. Moc ráda Čapka čtu a tato hra je jedna z mých nejoblíbenějších.

Kate.S
03.12.2012 5 z 5

Další pěkná Čapkova hra. Líbila se mi, i když Bílá nemoc mi přijde o něco lepší.

Es.
16.11.2012 4 z 5

Bylo mi matky líto, že postupně přicházela o všechny nejbližší, ale přece na celém díle bylo krásné, jak se k ní vraceli :-)

Addie
29.10.2012 4 z 5

Že za Čapka a jeho přínos pro českou literaturu můžeme být jedině rádi, víme.A já teď nejspíš vím, že i když si vezme do rukou svým způsobem jednoduchý (ale současně velmi vážný) motiv, umí z něj vytvořit mnohé. Matka totiž čtenáře skličuje i ve své útlé podobě. A možná lepší nehádat, o co horší pocity vyvolávala, kdyby K. Č. zažil i druhou světovou válku...

wiksi3
03.09.2012 5 z 5

Knížka je velice zajímavá a zároveň smutná. Tuhle knížku však nikdo nepochopí pokud to neprožije.

Pájice
22.08.2012

Cítím, že mi nepřísluší toto dílo hodnotit. Nebo alespoň ne teď. Bylo v tom cosi obrovsky odzbrojujícího, ale v mém věku drama matky, abych pravdu řekla, nejsem s to zcela pochopit. Určitě se k této hře vrátím, až budu starší (aspoň o něco).

kniholka
01.06.2012 3 z 5

Celek vyznívá lépe než jeho části, z nichž některé mi přišly trošku zbytečné...

chamyl
11.05.2012 5 z 5

Podnět ke hře dala sice autorova manželka Olga, nicméně v matce je podle mého názoru ze všech postav této hry Čapka nejvíce. Obrovské dilema ženy, která již ztratila tolik, kolik jen může manželka a matka ztratit. Mám pocit, že jejím prostřednictvím se pacifista Karel Čapek vypořádává s otázkou vojenské obrany se zbraní v ruce proti okupaci, aroganci a bezpráví agresora i za cenu osobních utrpení a ztrát. Matka zde promlouvá řečí obyčejných žen - matek - lidí a její "přízemní" pohled na svět je přitom v kontextu "velkých věcí" jí nejbližších plný moudrosti, pochopení, lásky, ale i hrdosti a odvahy. Je to smutné až zoufalé, dramatické a přitom napsané s obvyklou Čapkovou lehkostí. Vynikající dílo!

Lusinkaoko
07.03.2012 5 z 5

Výborná knížka, zatím nejlepší, co jsem od K. Čapka četla a jedna z nejlepších knih dle mého názoru vůbec :-)

Darf...
06.03.2012 4 z 5

Jedno z nejlepších Čapkových dramat. Velmi silné téma. Četla jsem i viděla na divadelních prknech. Nevím, co z toho bylo lepší. Stojí za přečtení a určitě i za vidění v divadle.

Ay.Le
06.02.2012 5 z 5

malokdy se mi stane ze mam z knihy husi kuzi ale matka zapusobila obrovsky silne..z capkovych (mnou dosud prectenych) dramat pro me nejlepsi

Jiitush
14.01.2012 5 z 5

Asi nejlepší Čapkovo drama!

MatheF
10.01.2012 4 z 5

Obdivuji tu přirozenost s jakou matka mluví s mrtvými, které milovala a miluje..

ELKA.
11.10.2011 5 z 5

Výborné drama. Tato hra byla první, které jsem z mnoha čapkových dramat četla. Ještě dnes, když si čtu řádky, ve kterých syn Jiří oznamuje své matce, že se zabil, mi běhá mráz po zádech!

aychend
30.09.2011 5 z 5

Úžasný a silný příběh! Těžko říct, jestli by to někdo ze současných herců v divadle zahrál. :-(

WEIL
10.08.2011 4 z 5

Dobře vymyšlený příběh, pro někoho možná trochu legrační, ale svým způsobem drama až existenciální.