Bez duše

Bez duše https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366585/bmid_bez-duse-eFs-366585.jpg 4 267 99

Matěj Mlynář série

Přes den pracuje Matěj Mlynář jako knihkupec. V noci je tu ale pro ty, kteří se ocitli v nesnázích a nemají se na koho jiného obrátit. Během podzimního večera vyhledá Matěje i Marta Kučerová. Mladá žena, která potřebuje ochránit před bývalým přítelem. Ten se nechce smířit s rozchodem a pronásleduje ji na každém kroku. To, co Matěj považoval za další rutinní kšeft, se brzy změní v drsnou hru bez pravidel. Jde mu náhle o holý život i o vlastní duši.... celý text

intelektuálka
25.09.2018 4 z 5

Zajímavý debut...

Kdopak je tu bez duše - Matěji Mlynáři ?

Sociální kritika těch, kteří si myslí, že za peníze dostanou všechno?

A do boje s nimi se pustí mladý knihkupec a bývalý policista a nezbývá mu nic jiného, než přistoupit na hru bez pravidel - nebezpečnou...

Vybavila se mi kniha Radka Johna Memento - i tu jsem tehdy četla se znepokojením - může to být realita anebo už to realita je?

Doporučím a budu čekat, jak bude mladý autor pokračovat.

Sauerkraut
10.09.2018 5 z 5

Pěkná česká detektivka o obyčejných i bohatých lidech za hranou zákona. Zápletka uvěřitelná i na město jako je Jindřichův Hradec. Hlavní hrdina je sympaťák. Rád používá pěsti, ale zároveň není žádným terminátorem bez duše.

MahulenaK
06.09.2018 5 z 5

Od téhle knihy jsem si moc neslibovala. Natrefila jsem na ni náhodou v mém oblíbeném Jindřichově Hradci, takže jsem nemohla odolat si ji nepřečíst. A naprosto mě dostala. Dobrá zápletka, sympaticky popsané postavy, četlo se samo. Snad nebude s Matějem Mlynářem poslední.

PMR
04.09.2018 4 z 5

Já jsem si vždycky myslel, že ten Hradec pamatuje lepší časy. Ale že je to až tak špatné, to jsem teda netušil :-)

Bella09
02.09.2018 4 z 5

Pěkná česká detektivka. Místy napsáno zbytečně složitě, občas dost nelogické. Hlavní hrdina je za Supermana.

deeli
15.08.2018

Celkem dobrá detektivka, která mě bavila. Hlavní hrdina Matěj Mlynář je fajn ( i když ruku na srdce, zmlácený do krve několikrát za den by snad už ani nemohl fungovat), ale jinak fakt dobrý. Mohlo by být i pokračování s tímto hrdinou, určitě bych zakoupila. Akorát výraz kur.. by nemusel být ve slovníku všech zúčastněných, tím detektivka drsnější není, maximálně vulgárnější a po desáté číst kur.. už začíná být "vopruz".

Lesní_chodec
30.07.2018 3 z 5

První polovina knihy mě vcelku bavila. Děj svižně utíkal a byl i poměrně uvěřitelný. Jak se kniha chýlila ke svému konci a příběh se víc a víc rozuzloval, přicházelo postupné opadání prvotního nadšení. Závěr byl pro mě jen těžko uvěřitelný a dost přitažený za vlasy. Přesto jako oddechovku na den dva čtení to nebylo špatné.

Roberta
27.07.2018

Vzdycky jsem si myslela, ze na ceskem malomeste vladne NUDA, ale neni tomu tak! Zrejme jsem se jen spatne divala kolem sebe...
A proc musi mit kazdy policista dospivajici dceru?
Kniha me bavila, asi si prectu dalsi ceske detektivky.

denib
25.07.2018 3 z 5

Nerada, ale musím přiznat, že mi kniha moc nesedla. Obdivuji s jakým nasazením a odhodláním jde hlavní hrdina vždy za domnělým pachatelem. Bylo by ale super, kdyby kromě odhodlání měl třeba také nějaký důkaz. Kdyby se místo mlácení pěstmi a vykřikování k..va také někdy zamyslel. Pere se tolik, že kdyby si to pobodané rameno ještě i sám zašil, mohl by alternovat Stalloneho :-) Nicméně kniha má spád a je čtivá. České detektivce fandím, tak autora zatím nezavrhuji.

Leniiis
17.07.2018 4 z 5

Knížka byla ctiva a napínavá, ale na můj vkus tam bylo až moc mlácení, bití. Trochu mi přišlo, že autor použil snad všechny zápletky, co mohl. Od drog přes vraždy až po vyhrožování. Navíc každej s každým.. Někdy méně je více, ale celkově knihu hodnotím pozitivně

Zrzavá_Tereza
29.04.2018 4 z 5

Přečteno za jeden den - docela příjemná detektivní jednohubka. Ale hlavně - odehrává se v Jindřichově Hradci a tam já se narodila, takže díky tomu se mi kniha líbila ještě víc! :)

alzbeta4340
28.04.2018 4 z 5

Autor kráčí v tradici dobré české detektivky a snaží se o drsnější školu. Četlo se to velmi dobře, kniha měla vtip a spád. Osobně mi trochu vadila menší uvěřitelnost jednání hlavního hrdiny i jiných postav. Ale jako oddechové čtení můžu určitě doporučit.

magnolia
24.04.2018 4 z 5

Detektivky si dopřávám výjimečně, ale pár jsem jich přečetla, i několik těch českých současných (ráda si vybírám i mezi současnou tv tvorbou z tohoto žánru - na něco se dívat dá, na něco ne). Příběh MM je zajímavý i dobře napsaný, autor je navíc sympaticky skromný (proto a kvůli komentářům jsem se do knihy pustila). Kdybych bydlela v lokalitách, kde se odehrává děj příběhu, bavil by mě ještě víc.

Janinak
15.04.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, už se těším na další.

peko
27.03.2018 5 z 5

Další česká chuťovka!
Opakuji se: Mám velmi ráda českou beletrii, podporuji české autory.
Tato kniha upoutala již krásnou obálkou, poté hned svou anotací. Proto pořízení bylo nezbytné, nutné a rychlé. :-D
Opravdu pěkná detektivka a Martina Stručovského si řadím mezi oblíbené.
Čtení jsem si užila se vším všudy, co ke skvělým detektivkám patří. Tato kniha rozhodně "DUŠI" měla. Není, co bych víc dodala, snad jen ... jdete do ní. Zklamáni určitě nebudete. :-)

cukrovka
24.03.2018 5 z 5

Příjemné a zajímavé čtení.

alca.h
20.03.2018 4 z 5

Hlavní hrdina, Matěj Mlynář, je docela řízek. Jeho způsob komunikace dost často spočíval v rozdávání ran pěstí místo pozdravu. Trochu mě mrzelo, že se autor příliš nezdržoval popisem osob. Matěj mě naopak bavil svým vnitřním monologem. Sarkastické poznámky, které se mu na jednu stranu líhly v hlavě a které ze slušnosti nemohl říkat nahlas, oproti tomu, co nakonec doopravdy řekl, dávaly čtení šťávu.

Na poli české detektivky vás tato nezklame. Je promyšlená, dotažená a baví. Každopádně jsem ale neměla problém knihu odložit a říct si, že si budu číst zase až zítra. Kdyby mě přece jen více vtáhla, bylo by to super.

Killingjoke
16.03.2018 3 z 5

Českou detektivku, vlastně české autory obecně moc často nevyhledávám. Ale občas je potřeba udělat výjimku, a tak se mi do ruky dostala i tato kniha... V příběhu bývalého policajta Matěje Mlynáře, toho času knihkupce a neoficiálního "soukromého očka", se zrcadlí kulisy důvěrně známé z americké drsné školy. Jindřichův Hradec se zde proměňuje v místo, připomínající temné newyorské předměstí plné násilí, drog a vražd, kterých je prostě trošku víc, než byste v klasickém českém maloměstu předpokládali. Matěj Mlynář je drsný chlap (s něžnou duší), vyškolený kopanci života, který se dvakrát nerozmýšlí přispěchat na pomoc bližnímu v nouzi, i za cenu malých katastrof v osobním životě... Co se týče detektivní linie, tak spokojenost, protože se nejedná o detektivku, kdy už na desáté stránce víte, že vrahem je zahradník. Autor tuto linii rozvíjí naopak až proceduálně a skrze vyšetřování a rozhovory (výslechy) pomaličku odkrývá karty. Na druhou stranu tady ale nejsou ani zbytečné falešné odbočky, které by příběh uměle natahovaly, což kvituji... Pokud bych měl najít nějakou tu chybu, jedná se vážně spíše o subjektivní drobnosti. Tou první je, že si osobně nedovedu představit, jak po dni plném marasmu jdu třeba s dcerou na film do kina. Jak stárnu, jsem asi stále větší a větší cynik a tahle "milá" tvář hlavního hrdiny mi místy trošičku vadila. A druhou je, že jsem si prostě v tomto příběhu nedokázal zvyknout na česká jména. Za to však opravdu může má deformace ze čtení primárně zahraničních knih... Nebudu to dál rozmazávat. Na románovou prvotinu docela dobré...

encyklopedie
24.02.2018 5 z 5

...tak jsem to dočetl... nuž tedy. před časem jsem psal na jiném místě, že se celkem obstojně vyhýbám původní české detektivce. MasteiMoba je zkrátka s tou českou detektivkou v pěkné pr.....
Tam píše každý,kdo má ruce a nohy...podle toho to tak vypadá. Všechno vrátil z kusé koleje Martin Goffa....a já zase čtu českou detektivku. Tak jsem šáhl i po této prvotině.
A protože jsem "hodný" čtenář, který se v knize nenimrá, nepitvá ji, nevyhledává nesmysly /které tam stejně nejsou/, nevadí mi, že hlavní hrdina hulí, pije kafe, chlastá ....a málo sexuje.... tak je s tímto krimi románem spokojenost . Je to prvotina. Ale dobrá prvotina.
A s Matějem jsme si hned od začátku padli do voka, nezbytný ženský protějšek dotváří kulisu sympatických hrdinů.... a nebudu dávat žádné spojlery ...jak je tady mrzká tradice..... zkrátka čtení na dvě zastavení a spokojenost .....každý musí posoudit sám...
U mne jasná 100 .....bavil jsem se ....tahle kniha není bez duše....