Bez duše

Bez duše https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366585/bmid_bez-duse-eFs-366585.jpg 4 267 99

Matěj Mlynář série

Přes den pracuje Matěj Mlynář jako knihkupec. V noci je tu ale pro ty, kteří se ocitli v nesnázích a nemají se na koho jiného obrátit. Během podzimního večera vyhledá Matěje i Marta Kučerová. Mladá žena, která potřebuje ochránit před bývalým přítelem. Ten se nechce smířit s rozchodem a pronásleduje ji na každém kroku. To, co Matěj považoval za další rutinní kšeft, se brzy změní v drsnou hru bez pravidel. Jde mu náhle o holý život i o vlastní duši.... celý text

mirka71
09.12.2020 5 z 5

Pro mě zcela nový autor, ale byla jsem mile překvapená. Rozhodně se nejedná o thriler, ale do řady ,,velmi slušně napsané odpočinkové detektivky" ji klidně zařadím. dobrý styl psaní, dobré téma, za mě tedy spokojenost

Pánspok
07.12.2020 odpad!

(SPOILER) Bohužel mne tato kniha velmi, ale velmi zklamala. Nechápu jak může autor psát o něčem co viděl možná z hvězdářského dalekohledu nebo z helikoptéry. Celý příběh je postaven na totální neznalosti práce bezpečnostních služeb včetně práce Policie, která je zde představována jako absolutně neschopná veřejná státní služba. Autor musel asi zažít něco velmi traumatického, že zde popisuje takové bludy a nesmysly a stylizuje zde okresní kriminálku jako bandu neschopných diletantů a jedině jejich bývalý kolega (toho času prodejce knih - asi jako sám autor) , který je jediný schopný zachránit tu díru nazývající se Jindřichův Hradec.
Dále už jen spoilery:
(tedy nic proti jindřichohradečákům) ale autor zde žije tak si vybral za místo činu právě toto okresní město, kde se v podstatě nic neděje. Je to jen o něco větší pr...l než kterékoli jiné bývalé okresní město, ale autor zde hned zasadil hnízdo evropské mafie se kterým se vypořádá jediný muž - bývalý kriminalista, který odolá několika tvrdým bitkám během jednoho týdne, nebojí se čelit útoku nožem holýma rukama, bravurně umí odemykat jakékoli dveře šperhákem, ustojí několik bodnořezným poranění a jde neohroženě za svým cílem a všichni bývalí kolegové mu děkují, jak jedině on je schopen odhalit varnu pervitinu, ilegální ochod s bílým masem, zrušit ruskou mafii, vypátrat vykrádače sériovky chatek, objasnit několik vražd. A to vše prosím řeší okresní kriminálka (resp. Jejich šéf s nějakým pohůnkem – od kdy všechno řeší šéf kriminálky?), do toho všeho tam přijde nějaká pražská pipena, která si Mlynářem furt vyká (úplně mne to iritovalo), až se spolu vyspí, tak si potykají OMG- (kde ten autor žije – tohle má být intelektuální generace, která tu má jednou plodit děti, jen to ne !!!!) Ale kriminálka je zde ovšem zbytečná, jelikož mají Matěje Mlynáře...bravo tleskám takovému supermanovi. Co supermanovi, to je přímo John McClane (Smrtonosná past) jenže na rozdíl od McClaneho postava Mlynáře působí tragicky až uměle – bývalý alkoholik, který nevím co má dělat sám se sebou. Zřejmě jako kvalifikaci pro napsání tohoto bludu bylo shlédnuté celé série Specialistů nebo Kriminálky Anděl a podle toho také ta kniha vypadá. Naprostá ztráta času, lituji, že jsem vůbec tuto knihu četl a tohoto autora stejně jako Klevisovu, už nikdy více. Další (včetně současných stupidních severských autorů co už si nikdy nepřečtu). Proč se v ČR neobjeví podobný autor jakého mají Slováci - Dominika Dána. To je u mne absolutní machr co tu práci léta dělal a ví o čem píše. Tento holbárdek, všeuměl má raději psát o tom, jak se tam vykotí stařík co si jde v tom jeho zapadlém knihkupectví koupit pro vnoučata Dášenku a ne psát detektivky, když o tom ví úplné kulové. Nechápu jak takový blud může někdo vydat – to se snad v téhle republice všichni zbláznili a jsou oblouzněni sluníčkem a sluníčkáři? Ale není se čemu divit – filmovou tvorbu ovládli podobní všeuměli, kteří nejsou schopni nic kloudného natočit a vzor bychom si měli vzít právě od Slováků. Prostě tohle opravdu ne!!!

/19.5.2021 - opraveny překlepy, původní text nezměněn. Na DK už nechodím a musel jsem tuhle knihu rozdýchat, než jsem se odvážil sem znovu jít - P.S./

ela1972
16.10.2020 5 z 5

Hezká čtivá detektivka se sympaťákem v hlavní roli. Děj byl svižný a reálný. Jen těch rvaček tam bylo docela dost. Kvůli této knize se budu muset vydat do Hradce a najít Mlýnici. Děkuji panu Stručovskému a těším se na další knihy.

melda73
13.10.2020

žiji v Jindřichově Hradci, přes 20 let jsem tam pracoval jako číšník, zmíněné podniky, ulice a zákoutí znám. mám pocit, že poznávám i pár postav, kterými se nechal autor inspirovat. Pro mne bylo ...názvy ulic, a hospod spíše rušivým elementem...ALE jinak je to bomba. Skvělá oddechovka. Člověk se začte a na vše okolo zapomene. Proto se přeci taky knihy píšou..... Matěj je takový Jihočeský Schimansky....a já ho mám rád.....
všechny palce nahoru....
PS- sám autor pracuje v "Mlýnici" a já ho viděl jak nabízí zákaznici svoji knihu. Skromně,až po třetím autorovi jiných detektivek, nenutil jí ani se nezmínil, že on je autorem. Ani se na dotaz "jaký to je ?" nechválil...jen "lidi říkaj, že docela dobrý..." tím si mne získal ještě více

pravnik
22.08.2020 5 z 5

Právě jsem dočetl tuto českou detektivku na doporučení. Kniha je příjemným překvapením. Velmi čtivá a zručně napsaná. Děj je zasazen do reálných míst Jindřichova Hradce, což jí dodává na ještě více dramatičnosti, zvláště pro ty, kdo to tam znají. Všem doporučuji. Určitě si přečtu další knihu od Martina Stručovského.

Jirikk
10.07.2020 3 z 5

Docela dobra soucasna detektivka.. Určite si prečtu dalsí knihy o hrdinovi Mateju Mlynarovi, který je částečně knihkupec a soukromý detektiv. Poslechnuto jako audiokniha..

emamat
08.07.2020 3 z 5

Nějak mi celý ten příběh špatně zapadá na našeho ospalého města. Ale četla se docela dobře. Souhlasím s ostatním - hlavnímu hrdinovi trochu ubrat na "supermanství".

JanzPardubic
10.05.2020 5 z 5

Tak tohle byla velmi osvěžující záležitost! Příjemné překvapení, za něž musím poděkovat paní knihkupkyni z Jindřichova Hradce, která mi tuto místní detektivku doporučila. Je to kvalitní moderní česká detektivka s dobrým spádem, přirozenými dialogy a bez překombinované zápletky, která se ale naopak dobře rozvíjí. Jsem rád, že autor po této své prvotině pilně pokračuje v psaní příběhů o Matěji Mlynářovi, a těším se, jak budu pokračovat v četbě série.

soupik2012
11.04.2020 5 z 5

Svěží vítr do stojatých vod. To je asi první věta, která mě napadne po poslechu této audioknihy. Začátek mě nadchnul, mám ráda vlky samotáře a když se vyšetřování ujme někdo jiný než samotná policie, jsou to pro mne většinou ty nejlepší příběhy. Trochu mi vadilo, že se z knihovníka stal takový superman bez bouchačky, ale ještě hůře jsem snášela poměrně značně odfláknutý závěr příběhu, který tedy není ani trochu pravděpodobný. Ovšem laťku knih které tady hodnotím mám nastavenou tak, že knize nemohu za tyto nedostatky ubrat ani jednu hvězdičku. Protože jsem se královsky bavila a kniha patří k tomu lepšímu, co jsem v daném žánru měla možnost poslouchat. Audiokniha je opět bonusem. Pan Martin Preiss mi učinil z poslechu opravdu velký zážitek. Také oceňuji rozdělení hlasů, kdy deník přečetl pan Kryštof Hádek. Kvalita a zpracování audioknih, je jež opravdu na velmi profesionální úrovni.

kolacky
11.04.2020 4 z 5

V Jindřichově Hradci jsem byla už dávno, dost mě překvapuje ta zanedbaná městská zástavba... ale je to fakt dávno...

Andrea7272
09.04.2020 5 z 5

Super česká krimi. Dobrá zápletka, kniha se četla sama a bavila mě hlavně ty česká jména. Doporučuji a dávám plný počet a šupky do dalšího dílu :-)

rilajaan
29.03.2020 4 z 5

Kniha se moc dobře četla, byť bylo možná trošku neskutečná. Pan knihkupec/detektiv byl asi superhrdina, jinak nevím jak by to vše přežil. Ale bylo to fajn odpočinkové čtení.

Buchtolap
29.03.2020 4 z 5

Kniha se odehrává doslova na mém prahu. Co se týče událostí viděla bych to spíše na sci-fi detektivku, protože si vážně nedovedu představit, že by se něco podobného tady u nás v zapadákově dělo! Kniha se četla vážně dobře a sypalo se to, nebylo žádné hluché místo. Jen jsem si cca ve 3/4 knihy říkala, co ten Mlynář blbne, vždyť po těch mnoha rvačkách by měl sotva chodit, natož běhat nebo vyvíjet jakoukoli větší aktivitu.
Až na tu přemíru pestnich soubojů se mi kniha líbila a těším se na další díl ????

Kočičáci
25.02.2020 4 z 5

Bývalý policajt, toho času knihkupec (přes den) a soukromé očko (ve dne i v noci), to je Matěj Mlynář, který se snaží vyvážit nespravedlnost v Jindřichově Hradci. Když jeho klientka přijde o život, Matěj se pustí po stopě a postupně rozkrývá mafiánské podsvětí jihočeského maloměsta. Utrží u toho tolikrát přes "tlamu", že by se za to nemusel stydět ani Harry Hole s Joonou Linou dohromady, ale posilněn notnou dávkou alkoholu jede jak mašina až do konce.
Dokonalé to nebylo, ale dobře se to četlo, navíc byl Matěj sympaťák... tak se těším na další díl.

katerina5544
09.02.2020 5 z 5

Vynikajici detektivka. Ctiva a zabavna. Tesim se na dalsi dil. Mlynar je sympatak :)

martin9929
02.02.2020 5 z 5

Pěkné a napínavé čtení. Určitě si přečtu další díly.

Lamanai
28.01.2020 3 z 5

Nejdříve kladné stránky. Pěkně se to četlo. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a je vám s nimi v tom příběhu dobře. Kniha má skvělý soundtrack, jestli v Jindřichově Hradci opravdu v každém podniku hrají tak dobrou hudbu a ne FM rádia jako v Plzni, asi se tam odstěhuju :-D Teď k tomu, co mě mrzelo. Nikterak originální kriminální zápletka. Nelogické jednání postav v některých situacích (nechci ale prozrazovat děj). Horší uvěřitelnost některých dialogů, zejména u dětských a teen postav. Převaha dialogů je skvělá z hlediska dynamiky, ale nepřítomnost popisnějších pasáží ubírá na geniu loci a také na hloubce emoce, na které by kniha chtěla hodně stát. Hlavní hrdina jako rozervaný alkoholik taky není moc originální. A zase ta všude omílaná neschopná policie a jeden vyděděný spasitel, to snad ani nemuselo být. Za mě ale přesto svěží vítr do současné, dosti zabahněné krimi scény. Podobných chyb se totiž nedokáží vyvarovat ani nositelé velkých jmen současné krimi literatury, a to hovořím i o těch zahraničních, světově uznávaných. Na druhý díl jsem slyšel samou chválu, tak od něj mám zvýšená očekávání, stejně jako se celkem těším na společnost některých postav :-)

Allla9
23.01.2020 4 z 5

Česká detektivka, se svérázným soukromým detektivem Matějem Mlynářem, mě mile překvapila. Další pokračování si určitě přečtu.

michaela8238
19.01.2020 5 z 5

Napínavá, čtivá. Přečetla jsem ji za dva večery a bylo mi líto, že je konec. Hned jsem objednala další díl.

orinka3
29.11.2019 2 z 5

Asi už jsem zmlsaná. Čtu, a pořád mi to něco připomíná. Což mi kazí zážitek. Jakoby se autor snažil přizpůsobit těm zahraničním úspěšným. Jakoby se teprve hledal. Moc mě to nenadchlo, taková průměrná česká detektivka, která až moc stojí o čtenáře a přizpůsobuje se tomu, co se mu líbí. Žádná nadstavba nad obyčejným příběhem. Nic nenutí čtenáře, aby si trochu polámal hlavu. Všecko má pohodlně naservírované. Je tu i obvyklé klišé - neúplná rodina, dcera, milostný život. Že bych u toho byla napjatá, ani omylem.