Bez duše

Bez duše https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366585/bmid_bez-duse-eFs-366585.jpg 4 267 99

Matěj Mlynář série

Přes den pracuje Matěj Mlynář jako knihkupec. V noci je tu ale pro ty, kteří se ocitli v nesnázích a nemají se na koho jiného obrátit. Během podzimního večera vyhledá Matěje i Marta Kučerová. Mladá žena, která potřebuje ochránit před bývalým přítelem. Ten se nechce smířit s rozchodem a pronásleduje ji na každém kroku. To, co Matěj považoval za další rutinní kšeft, se brzy změní v drsnou hru bez pravidel. Jde mu náhle o holý život i o vlastní duši.... celý text

ctenarkaEva
09.11.2019 2 z 5

Těšila jsem se na současnou českou detektivku. Četla se dobře, ale čekala jsem přece jen něco trochu víc. Kniha je nabitá rvačkami a na můj vkus častými vulgárními slovy, ale někomu se naopak může zdát, že to k tomuto žánru sedí. Z českých autorů detektivek se mi víc líbí knihy Michaely Klevisové a Martina Goffy. Přesto si určitě přečtu i další pokračování.

janina66
06.11.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších českých detektivek, co jsem četla. Výborně se četla, Matěj byl sympaťák. Určitě si přečtu pokračování. Mohu doporučit k přečtení.

Knižní střípky
29.10.2019 3 z 5

Konečně jsem se dostala k přečtení této české detektivky a jsem velmi spokojená. Dostalo se mi příjemného příběhu z pera českého autora. Hlavním hrdinou je sympaťák Matěj Mydlář, bývalý policista, který po smrti své ženy pracuje v rodinném knihkupectví ( komu by nebyl sympatický ) a vychovává sám dospívající dceru. Jelikož se v něm policista nezapře, ve svém volném čase se věnuje, dá se říci, práci soukromého očka. A ta mu jednoho dne přivede do cesty mladou ženu Martu Kučerovou, kterou obtěžuje její bývalý přítel, alespoň dle jejích slov. Matěj se spolu se svým strýcem případu ujme. To, co vypadá ze začátku jako obyčejný rutinní případ, se ovšem velmi brzo zvrhne v boj o holý život.
Kniha se četla velmi dobře, lehce, příběh krásně plynul díky sympatickým hlavním hrdinům. Moc se těším na další díl ZAVÁTÁ SNĚHEM. S chutí si jej zase přečtu.

rajcatko
26.10.2019 4 z 5

Na prvotinu od Čecha dost dobrý. V globálním měřítku lepší průměr. Vůbec se nebráním dalším dílům, postavy jsou sympatické a příběh má hlavu i patu. A chválím dialogy v krátkých větách, kniha má díky tomu spád. Doporučuji.

rodak
22.10.2019 4 z 5

Máme dalšího českého neohroženého hrdinu.Na prvotinu výborný příběh.Budu se dál velmi rád shledávat s Matějem Mlynářem a jeho kouskama.

bagel
18.10.2019 3 z 5

Čekala jsem trochu víc, ale celkem tom šlo. Jsem zvědavá na druhý díl.

Olous1
17.10.2019 5 z 5

Tak to se četlo samo.Hlavní hrdina je sympatický, trošku víc pije alkohol:)a více se rve.Ale příběh je dobrý, kniha se čte opravdu dobře. Za mě doporučuji. Je to taková oddechová detektivka.

lenka666
16.10.2019 5 z 5

První kniha od tohoto autora a nezklamala.

V28
15.10.2019 4 z 5

Tak četlo se to fakt samo. Knihkupec a bývalý polda Mlynář je sympaťák, vlk samotář co má problém s chlastem a rodinkou - to už se tak nějak dá čekat předem. Případ zajímavý a tak jen to umístění do Jindřichova Hradce bylo trochu přitažené za vlasy. V každém případě si rád přečtu pokračování.

trudoš
23.06.2019 2 z 5

Jednu věc musím rozhodně pochválit - čtivost. Dozajista nebudete mít problém knížku slupnout jako malinu za jedno odpoledne. Ale pak už tu jsou z mé strany jen negativa. V první řadě je Matěj Mlynář přehnaně velkej drsňák, co v noci zachraňuje dámy v nesnázích a přes den vypomáhá mamince v knihkupectví. Cítil jsem v tom až moc velkou snahu o českou obdobu Jacka Reachera či Matthewa Scuddera. Jenže co funguje za velkou louží, v Jindřichově Hradci fatálně selhává. Navíc jak u něj, tak i u zbytku postav mi chyběla určitá chemie, která by z románu dělala něco víc, než jen špatnou epizodu ze seriálu Detektiv Martin Tomsa. Čímž se dostáváme k zápletce. Ta se sice rozehraje mile atraktivně, jenže někde ve třetině jsem si uvědomil, že děj místy působí až absurdně a táhne se jako žvejkačka. Přičemž ve výsledku mi vlastně bylo fuk, zdali hrdina odhalí, kdo za čím stojí.
Každopádně to nebylo úplně blbý a hlavně začátek byl fajn, ale kdyby autora někdo klepl přes prsty, tak by to možná bylo lepší.

berry-uska
09.04.2019 5 z 5

Bez duše se mi velmi líbila, je čtivá, je tam spousta zajímavých diskuzí a neočekávané situace, má to napětí a na českou detektivku velmi povedené, autor je mladý a pracuje na dalších dílech, což jsem nadšená :)

Artep25
07.03.2019 3 z 5

Dávám lepší tři , nemám moc ráda české detektivky, ale tato se celkem povedla .

čef
06.03.2019 5 z 5

Trochu svěžího větru do celkem poklidně unylé české detektivky určitě neškodí. Nápadně seversky rozervaný opilec, odejitý z Policie, který se každý den popere, sem tam obdrží ránu nožem a druhý den zase vesele honí bandity. Mezitím prodává knížky a miluje svojí dceru. No, odhaduji, že v dalším díle už bude mít odznak zase ten pravý. K extratřídě už chybí jen trochu propracovanější zázemí a více zajímavých vedlejších motivů, událostí a jiných poznatků.
Pro nenáročnou četbu to však už dnes bohatě stačí.

Bobina74
15.02.2019 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné, samozřejmě nějaké mouchy to mělo, ale masařky to rozhodně nebyly. Mělo to spád, napětí, u čtení jsem se nenudila. Možná bych nenacpala tolik nápadů do jedné knihy, něco bych si nechala i na další díl. A ten já klidně také přečtu ;-)

JustWomen
25.01.2019 2 z 5

Bohužel, moc mě to nezaujalo, četla jsem lepší detektivky mladých českých spisovatelů... ztrácela jsem se v postavách a musela se do čtení nutit, bylo to ploché a závěr byl zcela popisný ve snaze vysvětlit všechny souvislosti.

Šmoulinka1980
23.01.2019 5 z 5

Mně se kniha velmi líbila. Kdyby to šlo, přečtu ji na jeden zátah ;-). Opravdu čtivě napsaná, udržovala mě po celou dobu v napětí. Hlavní hrdina i mně po pár stránkách začal být sympatický a zůstalo to tak až do konce příběhu. Několikrát se mi tedy stalo, že jsem se ztratila v osobách (bylo jich tam docela hodně), ale to spíše přičítám mojí chabé paměti, když knihu musím na nějakou dobu odložit a pak než se zase do příběhu "vžiju". Bylo by moc fajn, kdyby autor napsal další takto čtivý příběh s postavou Matěje Mlynáře ;-). Nevím jak jiní,ale já jsem v úplném závěru knihy mezi řádky úplně "přečetla" pokračování... Tak snad!?

Marekh
11.12.2018 4 z 5

Matěj Mlynář má 2 práce. Přes den pracuje v knihkupectví a v noci pomáhá lidem, kteří se na něj obrátí, když se cítí v ohrožení. Jednoho dne se na něj obrátí žena, aby využila jeho služeb a Matěj její nabídku přijímá. Od této chvíle je v ohrožení života..

Matěj působí jako drsňák, nebojí se nebezpečí a když se pustí do vyšetřování, jde si tvrdě za svým. Vychovává patnáctiletou dceru, žije společně s mamkou v jednom domě, má problémy s alkoholem. Líbilo se mi, že se dokáže zastat žen. Občas se popere, ale není to superhrdina, který by zvítězil nad každým soupeřem. Je z masa a kostí, takže se také občas stane, že dostane pěknou nakládačku, ze které se musí vzpamatovat.

Kniha má 3 části: Škorpion, Perník a Na druhém břehu. Kniha obsahuje také 2 Mezihry. Občas se knihou prolne nějaký vulgarismus. Děj se odehrává v Jindřichově Hradci. Celkově se kniha četla dobře, někdy jsem našel i vtipné dialogy. Autor píše o tématu, které je aktuální a popisy v knize mohou být reálné, což je děsivé.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Jenže někdy je nutné lhát, protože milostivá lež je častokrát lepší než pravda. Pravda totiž někdy řeže jako nůž.

knihomolkadorfa
08.12.2018 4 z 5

Jo ! Tak tohle bylo hodně dobrý. Uvěřitelný, čtivý, napínavý od začátku až do konce. Hlavní hrdina sice alkoholik a tak trochu Superman, ale velký sympaťák a ještě k tomu knihkupec :) Na českou detektivku prostě pecka. Doufám, že i vzhledem k věku autora, se dočkáme dalších příběhů s Matějem Mlynářem.

katka.oo
30.11.2018 4 z 5

Celkem fajn česká detektivka, Matěj jako český superhrdina, sympaťák :-) jo bylo to fajn, pokračování bych ještě brala.

Monys02
25.09.2018 4 z 5

Na můj vkus tam těch rvaček bylo příliš, ale jinak mě knížka mile překvapila.. kdyby to šlo, přečtu na jeden zátah. :-)