Bez duše

Bez duše https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366585/bmid_bez-duse-eFs-366585.jpg 4 264 99

Matěj Mlynář série

Přes den pracuje Matěj Mlynář jako knihkupec. V noci je tu ale pro ty, kteří se ocitli v nesnázích a nemají se na koho jiného obrátit. Během podzimního večera vyhledá Matěje i Marta Kučerová. Mladá žena, která potřebuje ochránit před bývalým přítelem. Ten se nechce smířit s rozchodem a pronásleduje ji na každém kroku. To, co Matěj považoval za další rutinní kšeft, se brzy změní v drsnou hru bez pravidel. Jde mu náhle o holý život i o vlastní duši.... celý text

marwinmh
14.06.2022 4 z 5

Hodnotím velmi kladně, i když mi to trochu připomínalo seriály typu Polda či Dvojka na zabití.
Jelikož mě však "zkrachovalí" chlápci bojující s nekalými živly poslední dobou baví hodně, tak jsem si čtení užila.

Kochy84
16.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Kdysi jsem hrál koncert v Jindřichově Hradci. Málem jsme se tam tehdy porvali. Po přečtení knihy Bez duše jsem rád, že jsme z Hradce odjeli živí :)
Ale teď vážně. Kniha je pro mě milé překvapení a rozhodně hodlám přečíst další díly. Je to vlastně taková severská detektivka z jižních Čech. Máme tu bývalého policistu, který pracuje jako knihkupec a po večerech je Hradeckým superhrdinou a jakožto nelegální detektiv pomáhá lidem z problémů. Má svoje démony, hodně pije ( z nějakého důvodu nikoli rum s plachetnicí ale jamesona a když už to nejde dál, kafe. Takže si můžu škrtnout další téma výzvy..), zaplétá se do případů na které policie nestačí.
Zajímavý je způsob vyšetřování. Hrdina někam vstoupí a začne se vyptávat. Někdy si musí pomoct svým bývalým odznakem. Dozví se střípek informace a pak ho někdo strašně zmlátí. Opravdu, přemýšlím, jestli jsem někdy četl knihu, kde by hlavní postava dostala tolik nakládaček jako Matěj Mlynář.
Po obsahové stránce je to takové jednodušší, spíš to celé plyne jako taková ta noir detektivka od McBaina, akorát se holt místo v L.A. odehrává v Jindřichově Hradci. Jinak je tam všechno, drogy, porno, mrtvé děti a detektiv co žije s maminkou.

katynka78
29.11.2021 3 z 5

Právě jsem přečetla tuto českou detektivku. A tentokrát bude můj komentář trošku jiný než obvykle.
Proč bych ji doporučila:
- Je z českých luhů a hájů.
- Naprosto rozumíte mentalitě postav, protože jsou zkrátka našeho uvažování.
- Jména jsou zapamatovatelná, i když se autor snažil držet mozek na pozoru, protože i když naše abeceda má plno písmen, tak autor si vybral pár z nich a postavy pojmenoval podobně. Ale jak je to české, tak se to prostě dobře pamatuje.
- Příběh a zápletka je naprosto uvěřitelná. Opravdu, tady to není přitažené za vlasy, nepůsobí to tak ani trochu. Nic není na sílu a nic není přes čáru.
- V příběhu je od všeho něco, láska, nenávist, jemná erotika, zločiny, o jejichž dosahu nemáme ani tušení.
Je to vyvážené.
- Líbilo se mi to a to hlavně díky té myšlence - ve dne knihkupec, v noci strážce a ochránce.

Co mi vadilo:
- To otravné klišé vykopnutého poldy, kterému se stala životní tragédie a on začal chlastat. A jak se z toho hrabe a zase se zabředává a zase se hrabe ven. Toto je všude, polda s problémem. Takže toto je jedno mínus.

wendulka321
10.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Doposlechnuto.
Tak v první řadě musím pochválit výběr interpretů oba dva byli skvělí.
A i když jsem se že začátku trochu ztrácela ve všech těch jménech tak to byl docela dobrý příběh. Hlavní hrdina bývalý policista nyní knihkupec který se ve volném čase věnuje detektivní práci mi sice přišel jako super hrdina který i přes značné množství alkoholu které konzumoval (i když to v detektivkách není nic nového) dokázal přežít všechny ty rvačky a napadení. Ale jo poslouchalo se to dobře.

Puntíkatýhrnek
05.11.2021 2 z 5

Naprosto průměrná rádoby drsná detektivka křížená s červenou knihovnou. Spousta dějových linek neladí, rozpletení zápletky mi neposkytlo odpovědi na základní otázky ani omylem. Občas až zbytečně roztahané a zbytečně překombinované. Pokud to má být první díl serie, tak už pokračování číst nebudu, protože je to blbost... možná, že se policie v Jindřichově Hradci chová jinak než ve zbytku republiky, ale třeba malý spojler, že by detektiv, notabene bývalý policista našel to, co kriminalistický technik a jeho tým přehlédl, je prostě nesmysl... Mimochodem autorovi občas nesedí ani časové roviny...Za mě je to slabší po všech stránkách...

Kerberos
09.09.2021 5 z 5

Dobrá česká detektivka, hlavní hrdina je sice moc akční a tolik nakládaček co dostal by ho asi položilo. Řešené problémy jsou uvěřitelné. Překvapilo mě mládí autora, který se inspiroval u renomovanějších autorů. Poslouchala jsem audioknihu načtenou Martinem Preissem za což přidávám pátou *.Jsem zvědavá na pokračování tak navštívím knihovnu.

kudrdlinka
29.08.2021 5 z 5

Český detektivky mám ráda a i tato se mi líbila. Soukromý detektiv Matěj Mlynář byl sice trochu ranař, bitek tam bylo dost, ale příběh byl dobrý, zajímavý a napínavý. Kouknu se po i další knize z této série, protože mě zajímá i vývoj soukromého života MM.
Poslechla jsem si jako audio úžasně načtené Martinem Preissem, kterému role Matěje Mlynáře vysloveně sedla. Kousek načetl Kryštof Hádek.

Evišťátko
23.08.2021 3 z 5

Zápletka nebyla vůbec špatná,po celou dobu jsme byla autorem udržovaná v mírném napětí.Co mi ale vadilo,byly reakce postav,které by v běžném životě prostě neobstály,klišovité dialogy a hlavní hrdina,kterým se mnohé detektivky jen hemží.Škoda.

Iki1
13.08.2021 3 z 5

Čtivá oddechovka třeba pro letní dovolenou u vody. Matěj se tu stává hloupějším českým James Bondem. Vždy někam naslepo vtrhne, nechá si parádně napráskat, známá doktorka ho ošetří a jede se dál. Posun děje mi přišel autorem méně promyšlený, místo toho tu byl jakýsi mišmaš všeho, co by čtenář mohl ocenit.

Gaudericus
31.07.2021 3 z 5

Přemýšlel jsem i o dvou hvězdách a to jsem MFS fandil... Kniha je čtivá a skvěle namluvená (už to tu někdo psal). Je i docela napínavá, jenže... Od začátku vrší jedno klišé na druhé (hrdina detektiv skoroalkoholik, zanedbává rodinu ale má je rád...), takže průměrně sečtělý čtenář detektivek má celkem jasno, kdo bude tím tajemným hybatelem v pozadí, byť ani neví, že tam nějaký bude. Nemohl jsem taky vystát, jak protagonista v jednom kuse lže (prostě to byl srab par exellence) a to i svým nejbližším. Plus mi (velmi subjektivně) vadí, když se v knihách v jednom kuse ohánějí pěstmi a rozdávají rány, ale je poznat, že autor o boji holýma rukama ví kulové a tomu odpovídá i popis bitek. Jako oddechovka, pokud se vám nechce přemýšlet, to však ujde.

š.m.i.k
16.07.2021 5 z 5

Hodně se mi to líbilo, zaujalo. Zařadila bych mezi velmi oddechovou detektivku, takovou tu poctivou, která je zkrátka "naše". Česká mentalita je v ní znát a je to pro mě bonus. Trochu mi připomíná Malého pitavala ;) Matěj Mlynář je sice neohrožený superhrdina, ale budiž, jeho přežití množství rvaček téměř bez následků mi nevadilo. Hezky to odsýpalo a na pokračování se těším.

kahoma
08.05.2021 3 z 5

Docela dobré. Hodnotím audioknihu. Velmi dobře namluveno - jako vždy - Martinem Preisem. Dobře se to poslouchalo, bylo to docela napínavé, ale ke konci jsem se téměř ztrácela v menší překombinovanosti. Ale docela i doporučuji. Ráda si přečtu pokračování.

Nunynka
16.04.2021 4 z 5

Čtu převážně severské a americké detektivky a proto jsem od této knihy nic moc neočekávala. A musím říct,že ze začátku jsem byla z knihy nadšená. Ani bitky a pití hlavního hrdiny mi nevadilo. Ale ten konec byl za mě strašně moc uspěchaný. Klidně bych si s tím ještě nějak pohrála. Ale je fakt,že mě bylo líto,že kniha už skončila. Byla to moje první kniha od autora,ale troufám si říct,že ne poslední.

ZuzanaZ83
15.04.2021 4 z 5

Docela podařená česká detektivka. Zajímavý děj i zápletka, hlavní hrdina sympatický. Jako v norských thrillerech má i on svoje temná místa. Ale nejde srovnávat a myslím, že o to ani autor neusiloval. Rozhodně si přečtu další knihy ze série.

ZuK1
05.04.2021 3 z 5

Po detektivkách Michaely Klevisové, které mám moc ráda a několika přečtených dílech výborné série Miko Syrový od Martina Goffy jsem si chtěla vyzkoušet dalšího českého detektivního autora.
Bohužel pro mě to bylo tentokrát dost zklamání. Matěj mi trošku pripomínal nesmrtelného akčního hrdinu, jehož mnohé sólo akce mi připadaly těžko uvěřitelné a jak už se uvádí v několika komentářích níže, i těch rvaček tam bylo na mě příliš ...

Formicka93
18.03.2021 4 z 5

Taková svěží česká detektivka, velice čtivá. Až těch rvaček bylo na můj vkus přespříliš. Těším se na další pokračování.

Janadvorackova
07.03.2021 4 z 5

Ti knihkupci se ale nezdají :).
Dobré to bylo, až potkám další, ráda si počtu.

Zuzulinka
07.03.2021 5 z 5

Pecka! Bomba! Super kniha! Jako všechny od pana Stručovského. Chňapněte po ní a ani neváhejte!!

NannyOgg24
10.01.2021 4 z 5

První kniha od autora a určitě si přečtu pokračování. Tento styl mi sedl. Detektivka je napsaná srozumitelně, nejsou tam nepředvídané a nepravděpodobné zvraty, což nemám ráda.

tygřímáma
26.12.2020 4 z 5

Za mě docela slušná česká detektivka. Od tohoto autora moje první knížka, ale určitě ne poslední.