Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71893/marysa-71893.jpg 4 2530 2530

Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. ... celý text

mikraf
23.07.2013 4 z 5

Velmi hezká kniha, jediné co mi vadilo byl te moravský přízvuk jakým se v té době na Moravě mluvilo. Ale povinnou četbu nesnáším, jenže už jí musím číst a tahle knížka byla fakt dobrá. Jednoduchý děj a ani moc stránek nemá. Přečetla jsem ji za dva dny.

Michaela91
26.06.2013 4 z 5

Povinná četba. Ale takový čtivý příběh, mě se to líbilo. A divadelní hra byla také velice dobrá.

rostwin
09.06.2013 4 z 5

Nejlepší české drama 19. století.
A mimochodem, s v hodnoceních kritizovanými dialektismy neměl ani Pražák problém.

ForiCZ
07.06.2013 2 z 5

Klasika od českých autorů, která mě osobně nijak nevtáhla. Nářečí se mi mnohdy dost špatně louskalo a jediné, co mi na knize zaujalo, bylo to, že celý příběh má reálnou základnu. A tu si pamatuju díky wikipedii asi víc, než děj téhle knihy. Čtená z donucení k maturitě.

_sjuu_
27.05.2013 2 z 5

knížka povinná k maturitě - špatně se mi v textu orientovalo a to nářečí tomu moc na oblíbenosti nepřidalo, nicméně jako divadelní představení to bylo skvělé.

K_laara
28.04.2013 4 z 5

Nářečí pro některé může být zpočátku překážkou, ale mně osobně se kniha zamlouvala. Děj je jednoduchý a "líbívý".

kniholka
17.03.2013 4 z 5

Klasika, která neurazí.

Andrejz
14.02.2013 3 z 5

Další dílo patřící k české klasice. Závěr mě překvapil. Nutno ocenit Mrštíkovský smysl pro detail.

Mrs.Domis
18.11.2012 1 z 5

Docela zajímavý příběh.

ondra1995
28.09.2012 4 z 5

Velmi povedené drama z venkova. Počínání Maryši se mi vážně líbilo.

Dandulka
23.09.2012 5 z 5

Není co dodat, klasika.

Teii-hime
22.09.2012 3 z 5

Divadelní představení mám ráda, ale v psané podobě mi přijdou nesouvislá a málo přehledná. Myslím si, že jejich čtení není plnohodnotným čtenářským zážitkem - je to zkrátka jen scénář pro režiséry a herce. Proto se mi mnohem víc než samotná kniha líbil filmový záznam z divadelní hry, který jsem měla možnost zhlédnout.

dendisek3
18.08.2012 5 z 5

Ze začátku mě to moc nebavilo, ae pak jsem v tom našla zalíbení, a když to celé zhodnotím, tak se mi ta knížka moc líbila!

Dominik_13
08.06.2012 5 z 5

Vynikající realistické drama s příběhem, který zaujme, a s hlavní hrdinkou, která vám může být milá i ne, ale je to ona a její psychologie, která je tak poutavá. Přistupoval jsem k této knize s mírný despektem, proto mě velice překvapilo, když jsem byl do atmosféry vesnice a do celého příběhu vtažen již prvními stránkami a vyplivnut až závěrečným slovem "Otrávila."

dark.ma93
01.06.2012 5 z 5

Velmi se mi líbí. Je perfektní. Děj je napínavý a mrzí mě, že končí a nepokračuje dál osudem Maryše :/

Ninočka
11.02.2012 4 z 5

I když to byla povinná četba, mě se Maryša velice líbila. Přečetla sem ji za jedno odpoledne :) .

Kermisee
11.02.2012 3 z 5

Maryšu jsem, stejně jako většina, četla hlavně kvůli povinné četbě. Tragický příběh o vynuceném sňatku, kde existuje jen bolest a smutek a kde žena nosí v srdci někoho jiného. V dnešní době dost ohrané téma, ale v tehdejší době naprostá pecka. Velmi mi o tomto díle a jeho problémovému nasazení jako divadelní hry pověděla knížka, kde je Maryša uvedena spolu s dalšími dvěma díly - Strakonickým dudákem a Našimi furianty. Po samotném díle je tam ještě komentář od profesora Františka Černého, který čtenáře pomocí citací z novinových článků a jiných zdrojů uvede do tajů okolo tohoto díla. O problémech, inspiraci a o tom, jak Maryša posunula českou tvorbu zase o něco dále.

Bára1182
27.09.2011 3 z 5

Četla jsem i hezčí knížky, ale aspoń měla Maryša děj který se dal pochopit (s čímž někdy mívám u povinné četby dost problém) :)

Denaille
19.09.2011 3 z 5

Po pár komentářích zde jsem myslela, že to bude něco... no, prostě kravina a překvapivě mě to docela bavilo. Mám ráda vesnickou tématiku a téma tohoto drama má každému co říct. I když v současné době se ke stejnému závěru dochází možná díky jiným podnětům než je vynucené manželství rodiči.
Mám rozhodně plánu si ji za nějaký čas zase přečíst.

Honey0105
07.09.2011 3 z 5

Četbu k maturitě docela flákám a tak jsem se zase donutila vzít do rukou aspoň nějakou hru (pár stránek, pár řádků a tak).. Vlastně jsem nevěděla o čem to bude (a to i když jsme to probírali-aspoň myslím).
Zezačátku jsem knížečku odkládala každou chvilku, protože mě to tedy vůbec nebavilo. Večer jsem si k tomu ale na chvilku lehla a přelouskala jsem to raz, dva.. Žádný zázrak, ale myslím si, že v divadle by to mohlo být docela zajímavé. Je tedy pravda, že už jsem četla lepší, ale stejně.. Myslela jsem si, že to bude naprostá hrůza (tento pocit přetrvával ještě asi prvních dvacet stran, které pro mě opravdu byly k nevydržení), ale nakonec bych řekla, že to je zlatý průměr (tady v hodnocení to tedy bude lehký nadprůměr).