Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71893/marysa-71893.jpg 4 2530 2530

Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. ... celý text

Crejzi
26.12.2014 2 z 5

K této knize jsem se dokopala z důvodu povinné četby... tedy, jedná se o zajímavé dílo, které překvapuje svým extrémním pesimismem. Dost jsem narážela na problém s pochopením některých moravských slov. Samotné čtení pro mě nebylo záživné, ale alespoň jsem se dozvěděla, jak "drsně" to dříve chodilo, jinak mi tato kniha mnoho nepřinesla.

Elenblue
30.09.2014 3 z 5

Nemohu říct, že by mě tato kniha nějak nadchla, přesto mi ale ukázala obraz dřívějších způsobů, mravů a nářečí (za to si ji cením).

Kate.S
08.09.2014 2 z 5

Na tuto hru jsem narazila vlastně jen pro to, že se vyskytuje v kánonu povinné četby k maturitě. Divadelní hry mám ráda, tak jsem se s chutí pustila do čtení. Bohužel po pár stránkách nastalo obrovské zklamání. Děj není nijak originální, něco podobného se vyskytuje v mnoha jiných hrách a je to napsané daleko lépe. Při čtení mi také vadil jazyk, kterým je to psané. Hanácké nářečí bylo pro mě opravdový oříšek. Možná nejsem na tuto knihu dost zralá, abych ji ocenila tak, jak si popravdě zaslouží. Bohužel, nelíbilo se mi to.

lucie.8
22.08.2014 2 z 5

Četla jsem to kvůli škole, byla to ztráta času. Na jednu stranu odvážná myšlenka na svou dobu, ale knihu psanou nářečím už nikdy víc...

Pedruska01
21.08.2014 3 z 5

Knížka, kterou jsem otevřela díky škole. Byl to takový střed, ani ne špatné ani skvělé. Přesto dalo se to číst a ani bez nějakých protahů, které jsem tak trochu čekala. Příběh byl až fascinující, protože v dnešní době si to neumíme představit, v minulosti to tak chodilo, jak na běžícím páse. Jak smutné. Ale jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. :)

Eviik
19.08.2014 3 z 5

Skvělá kniha, ve které se člověk dozví, jak to dříve chodilo s uzavíráním manželství, či o lhostejnosti rodičů.

matyas4259
11.07.2014 5 z 5

Nejlepší česká klasika.

Weiler
23.06.2014 5 z 5

Četl jsem, že Maryšu koncipoval Alois původně jako román a popravdě bych si ten možná přečetl radši. Pokud by to byl ale striktně realistický román, možná bych přeci jen zdráhal. Maryša je výborná postava a je důvod, proč se z ní stalo jedno z nejznámějších jmen české literatury. Nářečí pro dokreslení atmosféry mi nevadilo, ale pravdou zůstává, že i při zasazení do prostředí kterékoli české vesnice bych četl dílo stejně. Já totiž Maryšu nečetl moc jako realistické drama, spíše jsem v něm vnímal obecně platné zásady a s přimhouřením oka by se příběh dal zasadit do kterékoli doby a kteréhokoli prostředí a s drobnými úpravami by fungoval. Úpravy, to je přesně to, co mi celou dobu běhalo hlavou – jak bych co pozměnil, kde bych čemu dal jiný význam. Právě proto říkám, že bych chtěl vidět Maryšu jako román. V něm by snad i musela fungovat trochu jinak. Neříkám ale, že mi přišlo drama špatné, naopak – dílo, které mě donutí se nad ním zamyslet, hledat skryté roviny a inspiruje mě, si jistě zaslouží plné hodnocení.

smejkalova.m
23.06.2014 4 z 5

povinná četba, ale kniha se mi líbila

Madluska
31.05.2014 5 z 5

Výborná hra - ať už díky (pro Češku) exotickému nářečí, nebo pro perfektní vykreslení charakterů. Moc se mi líbí, jak Mrštíci nepředkládají čtenářům nic úplně černobíle (ačkoliv z některých zjednodušujících obsahů by se to neznalému mohlo zdát), a tak čtenář chvílemi i lituje Lízala, který kvůli jednomu chybnému kroku zničí existenci svou i své dcery. A Maryša je jednou z nejsilnějších hrdinek, jaké znám. Paráda a labůžo.
P.S. Několik citací Strouhalky jako malá ochutnávka venkovské mentality (částečně přežívajíci dodnes): "Ba, milá děvčíco, vdé se, dokud seš mladá – shrbacenó si tě žádné nevezme. Jako ta přezrálá hruška je pak člověk – nikdo o ňu nezavadí, každé do ní kopne."; "Každá si udělá z muža, co sama chce. Je-li nedobré, sama je tím vinna."; "Ostatně, co se budem přít! Na všechno ti, má milá, tvůj rozum nestačí. Musíš si myslet, že seš enem hlópý děvčisko."

zuza.floderova
23.04.2014 3 z 5

Téma dobré, ale jazyk hrůza. A to jsem se na ni tak těšila... :(

Luxiee Axony
22.04.2014 5 z 5

Úžasné realistické drama.. Musím říci, že mne navedlo k tomu, abych se vrhla i na další :) Miluji českou tvorbu, obzvláště, pokud se řadí do realismu :)

Abekara
02.04.2014 5 z 5

Maryša mě opravdu nadchla, knihu jsem přečetla jedním dechem. Nářečí mi nepřipadalo nijak nesrozumitelné a tedy mě ani nerušilo. Velmi oceňuji syrovost díla; fascinuje mě, jak se postavy neustále oháněly Bohem, ač zastávaly zcela rozdílná stanoviska. Za nic na světě bych nechtěla žít v té době, chudák Maryša...

Hita
30.03.2014 3 z 5

Kdyby tato hra byla napsána v dnešním jazyce, asi by se těšila daleko větší popularitě. I tak se mi, ale líbila.

tatruszka
06.02.2014 3 z 5

Vůbec mi není po chuti číst knihu, kde kvůli penězům a umíněným rodičům musí trpět dva nevinní lidé, kteří se mají rádi. Co se týče kvality, nemám co vytknout, určitě kniha patří mezi české divadelní perly, ale příběh se mi prostě nelíbí.

s-a-r-i-k
23.09.2013 5 z 5

Mé nejoblíbenější české drama, které má hloubku a dá se v něm najít opravdu mnoho úžasných myšlenek a důvodů, proč je inscenovat i dnes.
A pokud někdo nerozumí Maryše a chtěl by, pak doporučuji Základy dramaturgie od Jana Císaře, kde je Maryša podrobně rozebrána.

seiwaa
23.08.2013 3 z 5

Divadlo je prostě moje srdcovka. Knížku jsem četla až po shlédnutí novodobé a originální inscenace (pro představu obsahovala například africký tanec místo lidových), která mě nadchla a zanechala ve mě dojem, že příběh Maryši je svým způsobem komedie. Takže si asi dovedete představit můj šok, když jsem zaklapla tuhle knihu. Každopádně nářečí, téma a celý příběh je podle mě originální, zajímavý a čtivý. Ne však lepší než průměr.

LEGACY
28.07.2013 2 z 5

Jen kvůli povinné četbě a už nikdy víc. Strašně špatně se mi to četlo a nářečí mi četbu jen znepříjemnilo. Už před knížkou jsem si moc velké naděje na nějaké lepší hodnocení nedělal - každopádně oproti filmu je kniha ještě příjemné překvapení. Myslel jsem totiž, že budu muset jít na úplně nejnižší hodnocení - naštěstí musím uznat, že knížka byla čtivá a biť mi nářečí četbu dost rozkouskovalo bylo příjemné si přečíst zase něco trochu jiného. I když hodnotím pro některý přísně, já jsem mile překvapen.

Belatris
24.07.2013 3 z 5

Jak už si jednou zvyknete na nářečí, které opravdu potřebuje chvíli, aby šlo snadno přes oči do hlavy, tak je Maryša úžasné lidské drama s krásně useknutým koncem. Na divadle mě zatím nikdy nezklamala, na stránkách knihy je třeba trochu "zapracovat" a vyjít textu naproti. Ale jde to a ve výsledku jsem byla příjemně unavená.

Valentine
24.07.2013 3 z 5

Četla se strašně. Vytáhnout si jí u maturity byl horor. Díky bohu za její jednoduchý děj a Kaisera s Lábusem ;)