Maryša

Koupit

Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71893/marysa-71893.jpg 3.72223

Kniha Maryša

Kateřina259

Tato kniha se mi strašně líbila. Dokázala jsem se vžít do postav a jejich problémů. Celý příběh mě tak nějak okouzlil a určitě se k němu vrátím.

Filomena1961

Maryšu jsem nejen četla, ale i zhlédla v těšínském divadle. Stálo to za to. Maryša je natolik známá, že si myslím , že nemá smysl popisovat dějovou linii. Vybrala jsem ji proto, že zároveň ji dávám do čtenářské výzvy - Vávro nepij to kafe. Vypil ho a stalo se mu to osudným. Příběh je postaven na konfliktech - láska x nenávist, život x smrt, dogmatický
otec , který je hlavou rodiny a rozhoduje o osudu své dcery pouze ze svého pohledu, matka, která nemá odvahu se vzepřít a dcera, která nevidí úniku a nakonec se podvoluje. Cítíme jak toto venkovské realistické drama graduje k tragickému vyvrcholení vynuceného manželství.

andrii24

Zavrávorá. Z jejich rozhodnutí. Má silně sirné rysy. Na máry. Za šrámy, mor bytí.

a304

(+ SPOILER) Na pozadí příběhu, který známe, je vidět řada neřešených problémů, které bují v nedobrých vztazích. Včas nezvládnuté problémy vyústí v katastrofu. Opět dílo nestárnoucí.Záleží jej na nás...

TerryF

Ze začátku se mi do této knihy vůbec nechtělo, ale nezklamala. Po pár stránkách jsem si hezky zvykla na nářečí a četla se sama. Jako maturitní četbu doporučuji!

Nikola086

Jako maturitní četba je Maryša dokonalá. Krátký srozumitelný příběh, navíc historicky celkem věrohodný.
Pro někoho by mohla být překážkou nářečí a dialekt, ale po pár stránkách by to už neměl být problém pro nikoho.

Joymg

„Bude to život k utopení.“
Četlo se velmi svižně. Člověk si ani neumí představit, jaká bezmoc to musela být, přesto je chování hlavních postav beze zbytku uvěřitelné a do jisté míry pochopitelné.
Občas se v současné literatuře a hlavně ve filmech setkávám se smutkem tak okatě vyjadřovaným - kvílení, pláč, trhání vlasů -, že tohle tiché soužení mělo násobně větší sílu a jako čtenáře mě úplně pohltilo.

tessa.mik

Klasika, která krásně zabaví třeba při delší cestě vlakem :).