Maryša

kniha od:


Koupit

Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71893/marysa-71893.jpg 3.71825
Žánr
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, SPN - Státní pedagogické nakladatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (193)

Kniha Maryša

Přidat komentář
certik003
dnes

Knížka se četla snadno, i když v tomto případě bych asi radši dala přednost divadelnímu představení.

Rebelka_uh
29. března

Kniha psana moravskym narecim coz hezky dokresluje celou povídku. Cte se dobre.

TheMelorry
21. března

Maryšu jsem viděla jako divadelní představení asi před třemi roky. Až teď jsem se ale dostala k samotné knize a musím říct, že mě rozhodně nezklamala. I po tolika letech od vydání má stále více či méně aktuální téma, které chytne za srdce a s nebohou Maryšou nejde než soucítit.
Tak jako mnoho dalších čtenářů jsem měla strach z nářečí, jakým je kniha psána. Po několika málo stránkách jsem si na něj zvykla a a vůbec mi nevadilo. Naopak jsem si užívala onu zvláštní mluvu.

Klarutianus
17. března

Ráda jsem si zopakovala nářečí :). Kniha se četla velmi dobře.

Ronnie68
12. března

Zajímavý příběh divadelní hry, o které jsem slyšela ze střední, ale dostala jsem se k ní až teď ... jen to moravské nářečí pro mě bylo chvílemi horší na čtení ...

martinaandulka
12. března

Maryšu jsem viděla nejdříve v Národním divadle ze Zuzanou Stivinovou a pak jako film s Jiřinou Štěpničkovou a moc mi ten smutný příběh vlezl pod kůži a knihu jsem už dlouho plánovala.Je to klasika,ale stále má co říci ... .

Tynkaa272
05. března

Myslela jsem si, že když je kniha napsaná v moravském nářečí, tak se mi bude špatně číst, ale po chvíli jsem si zvykla a příběh byl zajímavý.

Aleh
01. března

Drama nevelké rozsahem, výrazné svým významem. Děj se soustředí na vesnici na konci 19. století. Láska mladé dívky musí ustoupit a dívka je kvůli majetku provdána za vdovce se třemi dětmi. Téma, které se s neochvějnou pravidelností objevuje na divadelních scénách i dnes na počátku 21. století a stále má svým divákům i čtenářům co nabídnout. Klasika, která stále žije.

1 ...