Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71893/marysa-71893.jpg 4 2530 2530

Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. ... celý text

zuzanagelnarova
06.12.2016 4 z 5

Strašně miloučká divadelní hra, která vás svým příběhem nezklame

aneta6526
01.12.2016 4 z 5

Tato kniha se velmi dobře čte a vtáhne vás do děje, zalíbila se mi

marketa536
28.11.2016 5 z 5

Kniha měla zajímavý děj, který se dobře pamatuje. Jedna z lepší maturitní četby.

kacenka7206
19.11.2016 4 z 5

Pěkný příběh, zajímavý děj, jen se to hůř četlo, protože to je hanácky, ale zvykla jsem si a za hodinku přečtené. :)

Půca4
09.11.2016 5 z 5

Já si nemůžu pomoct, ale mě se tenhle příběh neskutečně líbí. Sama jsem ho hrála na základní škole, byla na něm v divadle a tak mi tak nějak přirostl k srdci.
Budu si ho psát i k maturitě :)

Susan94
24.09.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších divadelních her. Drama, které v sobě má všechny prvky. Přečetla jsem to jedním dechem a ten krátký děj mě opravdu tolik bavil. Maryšu známé spíše z parodií, ale myslím že by každý měl znát základní a nejznámější díla jakéhokoliv žánru, protože to rozšiřuje naše obzory.

StefFišerová
03.09.2016 4 z 5

Na to, že se mi do knížky nejdřív vůbec nechtělo, jsem byla nakonec příjemně překvapená jak mě autor dokázal vtáhnout do děje.

AkiB
13.08.2016 4 z 5

Docela dobře se četla, bylo skvělé pozorovat, jak se postavy postupem času mění díky svému okolí. Nářečí mi ani moc nevadilo. Nejlepší je stejně konec, ono přiznání :-)

DomenicaRisa
03.08.2016 5 z 5

Když na vysoké, v momentě, kdy vám kamarádka vaří kafe, prohodíte onu nesmrtelnou hlášku "Odkud je ta káva" a ona nereaguje a i po vysvětlení z ní vypadne, že neví o čem mluvíte, je to katastrofa.
Jedna z naprostých, nejklasičtějších klasik českého dramatu co snad kdy byla napsána, která by měla být povinnou součástí všech maturitních četeb.

Nikki.Jukki
31.07.2016 4 z 5

Místy jsem se musela pousmát nad zněním nářečí, ale tam sranda končila. Drama, které má rychlý spád a čte se velmi dobře. Hezky zpracovaný příběh nešťastné lásky. I přesto, že kniha není dlouhá, čtenáře rychle vtáhne do děje tak, že člověk opravdu s Maryšou soucítí a k jejím rodičům a Vávrovi má odpor.

Es.024
28.06.2016 5 z 5

Veliké překvapení maturitní četby :) Řeknu upřímně, ten jazyk se opravdu špatně četl. Ale když se začtete, máte dojem, že příběh má opravdu spád. A přece se tam toho tak moc neděje :). V podstatě tě by se dalo říct: psychologické drama z venkova. :)

elaine
16.06.2016 5 z 5

Patří mezi mou oblíbenou knihu. Přečteno několikrát.

hana1984
08.06.2016 4 z 5

výborné čtení,doporučuji všem

romana3473
29.05.2016 5 z 5

Tatínku, tak co bude s tó turkyňó, na poli ju žeró ptáci...
Čtivost, dramatický děj, nářečí... to vše a ještě víc, dělá z knihy zajímavou výpravu do minulosti

Eliška_P
12.04.2016 4 z 5

Velmi pěkná divadelní hra. I přes hanácké nářečí se mi četla dobře.

Xena011
27.02.2016 3 z 5

Klasika, pěkný příběh dobarvuje hanácké nářečí, které někomu může činit potíže.

Kedi
18.02.2016

Klasické dílo české literatury 19. století, které dokáže oslovit i současného čtenáře či diváka. Svědkem je inscenace zlínského divadla, kdy publikum vytahovalo kapesníky. Silný příběh nešťastné lásky. A zase není tolik vzdálen problémům některých současných vztahů.

baru_h
04.02.2016 5 z 5

Opět si mohu na seznam k maturitě připsat knihu, která mě bavila. Ze začátku jsem o tom nebyla přesvědčená, protože to nářeči je mi dost daleké a musela jsem si to domýšlet. Pak jsem si na to zvykla a už se to četlo samo. Závěr mě dost překvapil.

Zloba12
10.01.2016 4 z 5

Už jsem asi vyrostl, protože bych nikdy nebyl schopný číst divadlení hry, nicméně nyní si je užívám. Baví mě o to více, když mám koupené lístky do divadla a můžu srovnat předlohu s moderním ztvárněním.

kmotrkCZ
07.01.2016

Jedna z knížek vybraných k maturitě. Dílo se mi moc dobře nečetlo, kvůli použitému nářečí a ani mě moc nebavila. Takže těch 90 stran mně dalo celkem zabrat.