Maryla

Maryla https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176807/bmid_maryla-9ho-176807.jpg 4 36 7

Novela z doby správcovství Jiřího z Poděbrad líčí idylický život na zemanských dvorcích a milostný příběh zemanské schovanky Maryly, který ohrozí klidné sousedské vztahy. Všechno však šťastně dopadne, když oba rozvaděné rody svede dohromady volba Jiřího z Poděbrad za krále. Doslov napsal Zdeněk Nejedlý.

Hledam94
08.04.2024 3 z 5

Posloucháno jako rozhlasová hra, která byla dobře zpracovaná.
Vlastní příběh je bohužel prostinký a na naše poměry poměrně cudný.

666Jitka
26.03.2024 3 z 5

Příběh o zakázané lásce, sporech nižší šlechty o majetek a o životě na zemanských dvorcích v době vlády Jiřího z Poděbrad nám Jirásek podává lehkou formou, která není nic náročného na čtení. Děj je vcelku předvídatelný a vzhledem k tomu, jak všechno dobře dopadne ku spokojenosti všech, působí vyprávění spíše jako pohádka s historickými reáliemi.

Česneksmedem
27.02.2024 4 z 5

Předmluva toho řekne mnohem víc, než by asi měla. Následující historická novela začíná skoro jako pohádka: „A všecko jest lacino bylo.“. Pak ovšem dojde na spor o majetek a tam už lidi neznají bratra ani souseda.
Jak mnohý čtenář ví, dějiště pro Marylu Jirásek objevil, když o prázdninách roku 1884 procházel krajinou, o níž měl psát pro vlastivědnou publikaci. Zajímavostí také je, že Maryla byla třikrát zhudebněna jako opera, ale nedochoval se ani jeden zvukový záznam.
A nakonec jedna řečnická otázka. Není to hazard zamilovat se do Rozvody?

Dédečko75
22.11.2020 5 z 5

Skvělé, skvělé a skvěle

Kerberos
26.06.2019 4 z 5

Celkem jednoduchý příběh na pozadí historických událostí.Rozkol mezi dvěma sousedy kvůli pozemku a unáhlené svatbě.Poslouchala jsem rozhlasovou hru - příjemné.

EmiClare
07.05.2017 4 z 5

Pěkný, svižný a poměrně jednoduchý příběh. Podrobným popisům historických skutečností (např. oblečení) jsem z větší části nerozuměla, ale předkládám, že u Jiráska může být mnohem, mnohem hůř.

woodward
19.08.2015 5 z 5

Docela svěží, přívětivý a nejiráskovsky stručný středověký příběh z doby, kdy Jiří z Poděbrad měl být zvolen českým králem.

Alois Jirásek
česká, 1851 - 1930