Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324180/mid_tma-7P2-324180.jpg 4 1946 1946

Martin Servaz série

Na Štědrý den objeví Christine Steinmeyerová, rozhlasová moderátorka z Toulouse, ve své poštovní schránce dopis od ženy, která v něm oznamuje svou sebevraždu. Christine je přesvědčená, že se dopis dostal do její schránky omylem. Chyba? Hoax? Jenže druhý den ji zavolá do rádia neznámý posluchač, který ji obviní z toho, že nic neudělala. Brzy se urážky, hrozby a různé incidenty znásobí. Jako by se někdo snažil převzít kontrolu nad jejím životem, který se jí začne rozpadat pod rukama jako domeček z karet a promění se v noční můru. Martin Servaz se léčí na klinice pro policisty trpící syndromem vyhoření. Pronásledují ho zlé sny o bývalé lásce Marianne, unesené sériovým vrahem Julianem Hirtmannem. Jednoho dne dostane poštou obálku obsahující elektronickou kartu od hotelového pokoje, v němž před rokem spáchala sebevraždu jakási umělkyně. Někdo si přeje, aby se Martin vrátil do práce. A Martin Servaz se cítí být připravený. Co když naši nejbližší nejsou takoví, jací se zdají? Co se stane, když někdo převezme kontrolu nad vaším životem a vztahy? A co se skrývá ve tmě? Nezhasínejte světlo… a pokud to uděláte, připravte se na nejhorší!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

N'éteins pas la lumière , 2014

HaHa11
04.08.2016 3 z 5

Třetí příběh a komisař Servaz hodně ztrácí ze své role svůdníka a ironmana, a vlastně trochu ztrácí i celá série. Chybí mi tady Zieglerová, málo prostoru dostávají Martinovi nejbližší spolupracovníci. Výrazně do popředí se prodere Christine - sledujeme její osobní život i (dost neuvěřitelnou) proměnu z role oběti do role predátorky a mstitelky. Autor tahá čtenáře za nos celkem urputně, až je jasné, že onen padouch, který se rýsuje zhruba v jedné třetině knihy, ještě není konečná. Závěr dost kakofonický a rozmotání některých dějový linií (milostný čtyřúhelník) ponecháno na čtenářově fantazii, aby si dosadil proč a jak. Inspirace HH je docela patrná - motiv osudové lásky, komisařův nebezpečný protivník přecházející z jedné knihy do druhé, a kdo ví, třeba se v příštích dílech ke slovu dostane i démon alkohol?!
Nebylo to špatné čtení, ale oba dva předchozí díly byly prostě o hvězdičku lepší.

nemeckovatereza
03.08.2016 5 z 5

Vilas1979 líp než tady pán bych to nenapsala ;)

Selinute
02.08.2016 5 z 5

Tma je brilantně napsaný thriller.
Je trochu jiný než předchozí díly a rovněž postava majora Servéze zde není tak výrazná. Děj provokuje svým tématem stalkingu a manipulace a vybízí čtenáře k zamyšlení.
Tma, jejíhož konce nedohlédnete a v žaludku cítíte její symptomy...
Tma, pro mě až do samého konce neproniknutelná, plná napětí a strhující.
Tma, rozhodně jedna z nejlepších knih.

SimonaM86
02.08.2016 3 z 5

Musim rict, za za me nejslabsi dil z cele serie. Nektere pasaze zbytecne protahovane az zdlouhave, ale na druhou stranu je az neuveritelne jak nekdo muze ovladnout a znicit zivot nekomu, kdo se mu nezlibi.

apfele
02.08.2016 5 z 5

Četla jsem Mráz i Kruh, ale Tma mi přijde jako nejlepší ze všech. Napínavé od začátku do konce.

petra7942
01.08.2016 5 z 5

I když major Servaz je zde hodně upozaděn,kniha je napínavá,čtivá a ke konci jsem jí zhltla jedním dechem...

Hella
30.07.2016 4 z 5

Dobré, resp. výtečné, přestože do plného počtu hvězd tomu přece jenom ještě něco málo chybí. A každopádně se zcela ztotožňuji s komentářem Vilas1979 - vystihl to dokonale.

Arocrynn
30.07.2016 2 z 5

S postupující sérií se mi knihy čím dál méně líbí, a tak ubírám hvězdy a ubírám...
Tma mi přišla již tak překombinovaná, až byla neuvěřitelná. Nejsem si jistá, jestli ještě stále "tančí" na hranici mezi detektivkou a sci-fi, nebo už "přepadla" přes okraj. Jen si představte, že byste byli na místě pachatele / pachatelů a rozhodli se něco takového udělat jinému člověku, to mít tak vybavení jak z "Nepřítel státu", jinak nevím. A skutečně věříte, že žádná z obětí neměla ve svém okolí nikoho, ale opravdu nikoho z rodiny, přátel či známých natolik rozumného, aby jí uvěřil? Tedy, že "všechny" oběti neměly nikoho... Zdálo se to jenom mě, nebo se lidi z okolí obětí skutečně chovali zcela nelogicky (viz "šéf a sklenička s léky z šuplíku") - opravdu všechny(!) postavy mají jen dvě polohy, černá - bílá, vypnuto - zapnuto?! A co mělo znamenat Catherinino dětství? Jako třešničku na dortu? Tak to už byla třešeň na třešni - snad, aby nás více "mrazilo". No, nepovedlo se. A "hvězdná zápletka"? Tak to je už triple třešeň.
O nelogičnostech v rádoby vyšetřování, policejních postupech a forenzních analýzách už ani nemá smysl hovořit - nezasvěcenému je to jedno, zasvěcený chápe sám...

PS: Dávám dvě hvězdy za "útulek" pro nemocné a odložené policisty tam někde v Pyrenejích! :-D :-D :-D A jdu smíchy umřít do křoví...

adicek8
28.07.2016 5 z 5

Tma se mi zatím líbila z dosavadní trilogie nejvíce. Tohle téma stalkingu / systematické manipulace/devastace něčího života čtu sice v poslední době už po několikáté, (až mám pocit, že se z toho stává "povinné téma", které si musí každý autor thrillerů aspoň jednou vyzkoušet) nicméně napsané to bylo skvěle, při čtení to se mnou cukalo a opravdu jsem nenáviděl všechny ty "blbce", co Christině nevěřili. Závěr jsem sice prokoukl předem, ale vůbec mi to nevadilo. Celkový zážitek byl super, 600 stran uteklo jako voda, a přestože je Christinin příběh rozpitvávaný docela podrobně, tentokrát jsem neměl pocit, že to bylo délkově přehnané a že by bylo potřeba něco ubírat. Na případný další díl už se předem těším.

skipiii
25.07.2016 5 z 5

Jednoznačně nejlepší díl. 600 stran, prvních 400 jsem jen tápala jak to celé bude a posledních 200 jsem přečetla jedním dechem! Pro mě super rozuzlení a parádní konec až do poslední stránky.Tohle se opravdu povedlo!

ivousekk
15.07.2016 5 z 5

Tma nemá chybu. Pro mne nejlepší z vydaných dílů. Hodně se mi líbilo jiné pojetí, kdy sledujete dvě dějové linie a napjatě očekáváte, kdy se protnou. Skvěle vystavěná hra na kočku a na myš. Při představě, že se mnou někdo dělá to, co se dělo Christine, je mi fakt špatně. Celý příběh má spád, neustále vás udržuje v napětí a téměř do posledních stran čekáte, kdo je zatím vším v pozadí. A pokud jste nečetli Mráz a Kruh, nevadí. Věcí, které by navazovaly, je minimum. Tím ale neříkám, že si je nemáte přečít, určitě ano. A Tmu, tu prostě přečíst musíte! :)

Hejtmy
12.07.2016 5 z 5

Po výborném Mrazu a podle mě trochu slabším Kruhu je Tma prozatím vrcholem celé série. Ačkoliv je pravda, že komisař Servaz tentokrát příliš prostoru nedostane, tak příběh je velmi zajímavý a hlavně je napsaný takovým stylem, že se kniha čte téměř sama. V porovnání s Kruhem ubylo odboček, děj je přímočarý a směřuje ostrým tempem k závěrečnému (byť částečně očekávanému) rozuzlení. Zde bych viděl jedinou drobnou slabinu knihy, protože závěr je podle mě až příliš useknutý a padesát (a třeba i sto) stran navíc by neuškodilo, přičemž psychologie některých postav není úplně dovysvětlena. Naopak oceňuji to, že Minier tentokráte nekladl takový důraz na Servazovo soukromí, což mě u Kruhu místy až otravovalo. Takže za mě skvělá kniha a jedna z vůbec nejlepších detektivek, které jsem za posledních pár let četl.

upol
11.07.2016 5 z 5

Začala jsem divně - od tohoto třetího dílu. Pak mi došlo, že to asi navazuje na předchozí události. Ale ne zase tak moc, myslím, že je to samostatný příběh. A je super. Teď nevím, jestli si mám koupit Mráz nebo Kruh (že bych to vzala pozpátku?). Konec je otevřený, tak se asi dočkáme dalšího dílu. Už se těším. Minier se stal mým oblíbeným autorem. Byla jsem ráda, že má kniha přes 600 stran, s postavami jsem se nechtěla rozloučit. Za mě plný počet bodů.

Jana_Hlus
08.07.2016 5 z 5

Martin Servaz ještě není úplně ve formě, ale někdo chce, aby vyšetřil již uzavřenou sebevraždu, a tak se rozjíždí místy až neuvěřitelný příběh psychické manipulace, dlouho není jasné, kdo v tom má prsty, ale my víme, že se můžeme spolehnout na Martina, že na to přijde. Místy je jednání hlavně jedné z obětí Christine poněkud neuvěřitelné, ale na druhou stranu, jedná se o detektivní thriller, kde jsou asi hranice trošku jinak nastavené. A jako bonus, jak už jsme u Bernarda Miniera zvyklí, nejedná se pouze o detektivku, záběr je mnohem širší, takže si nejenom rozšíříme znalosti opery, ale dozvíme se i zajímavá fakta o kosmonautice. Kniha je pořádná "bichle", ale čte se výborně.

Ajuszka
27.06.2016 5 z 5

Zase naprosto perfektni cteni! Uz se tesim na dalsi dil!

Vilas1979
24.06.2016 4 z 5

Na třetí případ majora Servaze jsem se hodně těšil, po dočtení nemohu říci, že bych byl zklamán, ale čekal jsem trošku něco jiného. Tma se totiž od předchozích dvou dílů dost liší, máme tu mnohem méně Servaze a jeho osobních problémů, jeho kolegové se v knize sotva mihnou a linie s Julianem Hirtmanem je zcela uložena k ledu. Tedy vše, na co jsem se tak těšil, bylo upozaděno. Příliš mne neuspokojilo ani navázání na předchozí děj. Cože? Servaz se zhroutil, je na nemocenské a už několik měsíců pobývá v léčebně pro podobně unavené policisty? Tohle mi k němu vůbec nepasovalo. Případ tak vyšetřuje zcela neoficiálně a prakticky sám. Tma je tedy takovým intermezzem, pauzou v honbě za Hirtmanem, a nakonec vlastně proč ne, rozumím autorově snaze zkusit to zase trochu jinak. Zápletka je velmi dobře vymyšlená a propracovaná, Minier se naučil tahat čtenáře za fusekli skoro tak dobře jako Nesbo, avšak vyšetřování samotné trvalo na můj vkus nějak krátce, začalo příliš pozdě a najednou je hlavní padouch odhalen a do konce knihy ještě pěkných pár desítek stránek zbývalo. Nu, moc jsme si Servaze tedy neužili, možná o to větší důvod těšit se na další díl. Tentokrát jen čtyři hvězdy. Tak trochu i za tu těhotnou kosmonautku, těžko uvěřit, že by jí to prošlo.

happy-smile
23.06.2016 4 z 5

Dobře napsané, opět taková knížka, kterou člověk čte jedním dechem. Minier umí skvěle vyvolat pocit stísněnosti a neustálého napětí. Na druhou stanu to podle mě mohla být o dost kratší. Některé pasáže už se mi zdály zbytečné, protože pořád opakovaly to samé téma. Ano, dalo by se také říct, že ho prohlubovaly, dokreslovaly atd., ale podle mě by zkrácení Tmě ve výsledku spíše prospělo. Jinak velmi důstojné pokračování a už se těším na další díl.

Didi15
22.06.2016 5 z 5

Mráz byl skvělý, Kruh byl skvělý, ale Tma je naprostá bomba. Strhující příběh, naprosto geniální . Nemohu se dočkat dalšího dílu.

Gibis
21.06.2016 5 z 5

Strhující, skvělé, neodložitelné....

majkuska
21.06.2016

Nemůžu se dočkat další knížky :)