Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292755/bmid_tma-z7q-292755.jpg 4 1936 450

Martin Servaz série

Na Štědrý den objeví Christine Steinmeyerová, rozhlasová moderátorka z Toulouse, ve své poštovní schránce dopis od ženy, která v něm oznamuje svou sebevraždu. Christine je přesvědčená, že se dopis dostal do její schránky omylem. Chyba? Hoax? Jenže druhý den ji zavolá do rádia neznámý posluchač, který ji obviní z toho, že nic neudělala. Brzy se urážky, hrozby a různé incidenty znásobí. Jako by se někdo snažil převzít kontrolu nad jejím životem, který se jí začne rozpadat pod rukama jako domeček z karet a promění se v noční můru. Martin Servaz se léčí na klinice pro policisty trpící syndromem vyhoření. Pronásledují ho zlé sny o bývalé lásce Marianne, unesené sériovým vrahem Julianem Hirtmannem. Jednoho dne dostane poštou obálku obsahující elektronickou kartu od hotelového pokoje, v němž před rokem spáchala sebevraždu jakási umělkyně. Někdo si přeje, aby se Martin vrátil do práce. A Martin Servaz se cítí být připravený. Co když naši nejbližší nejsou takoví, jací se zdají? Co se stane, když někdo převezme kontrolu nad vaším životem a vztahy? A co se skrývá ve tmě? Nezhasínejte světlo… a pokud to uděláte, připravte se na nejhorší!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

N'éteins pas la lumière , 2014

Mája777
27.02.2022 4 z 5

A zase musím číst dál. Tenhle díl byl malinko překombinovaný. Ale na druhou stranu je to perfektní vhled do mysli manipulátora i jeho oběti. Psycho!!! A můj oblíbený ,,Sveráz”, ten tady odpočíval :).
(27. 2. 22 - 5 263 - 12)

rlupinek
23.02.2022 2 z 5

Tak touto knihou jsem byl zklamán. Už samotný fakt, že se Martin Servaz léčí v nějaké léčebně pro vyhořelé policajty, ale přesto mu byl ponechán služební odznak a on se tak může vydat na své neoficiální vyšetřování sice zapeklitého, ale velmi nepravděpodobného případu. Zdlouhavá, nudná a co do obsahu nesmyslná pasáž čtení z deníku mě málem přesvědčil, abych sáhl po jiné knize. Naštěstí se děj celkem srovnal a knihu jsem dočetl.
A Julian Hirtmann? Jak už to s takovými bývá... Asi nás jako tenká červená nit provede celou sérií s Martinem Servazem, dokud autor sérii neukončí.

Maciiik
10.02.2022 4 z 5

Celkem drsný příběh o manipulaci. Dějová linka je promyšlená a krutě reálná, ale tentokrát mi ta kniha nějak neubíhala. Přišlo mi to hodně pomalé, můj oblíbený "Servác" se tentokrát moc nepředvedl, za mě asi nejslabší kniha série.

mysce
25.01.2022 5 z 5

Třetí díl série s kriminalistou Martinem Servazem popisuje neuvěřitelný příběh drsné psychické a fyzické manipulace a útočí na naše nejskrytější noční můry.
Hrdinka příběhu, Christine, prožívá naprostou devastaci svého doposud poklidného života, jako rána z čistého nebe jí zavalí hrozby, obvinění, urážky, prostě pořádné psycho a znervózňující pocit stísněnosti neustále graduje.
Vyšetřovatel Martin Servaz není po předchozím vyšetřování úplně ve formě, ale někdo neznámý ho úmyslně nasměruje k vyšetřování již dávno uzavřené sebevraždy.
Románem tak procházejí dvě dějové linie, Christinina a Martinova, a my napjatě čekáme, kdy se protnou.
Tento mimořádně napínavý thriller doslova překypuje mrazivou atmosférou a my až do poslední chvíle netušíme, kdo za tím vším stojí.
„Tma“ mě doslova pohltila…

slečna.k
18.01.2022 odpad!

(SPOILER) Jen další překombinované dílko s příšernou hlavní hrdinkou navrch. Samotný nápad asi nebyl špatný, ovšem provedení hrozné. Jediné na co ještě autor snad zapomněl je zavřít hlavní hrdinku do sudu s medem a za zvuků Kindertotenlieder ji shodit ze skály. Jinak totiž nechybělo znásilňování v kosmu, ruští nájemní vrazi ani HIV. Škoda papíru na takový brak.

LucušN.
13.01.2022 3 z 5

Za mne velké zklamání. To se nedalo číst. Přečteno 430 stan a to mi opravdu stačilo. Netvrdím, že by mne nezajímalo vyústění příběhu. Třeba se ho někde dovím :d. Knížka je velmi rozvláčná. Mohla by být poloviční. Neustálý psychický teror, násilí a nic jiného. Hodně mi chyběl Martin.

Mudry
09.12.2021 3 z 5

Pokud budu srovnávat s prvními dvěma díly , nemohu dát víc než tři hvězdičky. Ačkoliv mě příběh nakonec maximálně zaujal, první cca půlkou jsem se doslova prokousávala.

Kubajzz
29.11.2021 5 z 5

Třetí díl opět nezklamal. Možná i trochu lepší než předchozí dvě. Určitě doporučuji k přečtení.

kob
25.11.2021 5 z 5

Opět skvělá kniha plná napětí a překvapivých zvratů. Zařadila jsem Bernarda Miniera mezi své nejoblíbenější autory krimi.

Rihatama
08.11.2021 4 z 5

Minier musí milovat vážnou hudbu. Po Wágnerovi v Mrazu Minier předvádí znalost operních děl a taky seznamuje s problematikou kosmonautiky. Osvěžující! Téma je rovněž zajímavé. A reálné, protože s nebezpečným manipulátorem se můžete docela snadno setkat v reálném životě. I když jeho zájem může být třeba "pouze" vyštvat vás z místa, na které má zálusk, může to být nesmírně duševně i fyzicky destruktivní. Až jsem si chvílemi říkala, proč ty detektivky vůbec čtu (svého času jsem se na ně pouze dívala v TV), protože ve mně budí hodně nepříjemné pocity. Dvě paralelní dějové linie mi však umožnily určitý zachovat si určitý odstup od hrůz, které Minier dokáže úspěšně vyvolávat. Major Martin Servas, sám se spoustou vlastních problémů, to vážně nemá jednoduché. Jen ten přerod oběti ve mstitele už byl méně uvěřitelný, i když docela vítaný v té spoustě sr..ek. Ovšem název mě pobavil. Ten je nehorázně triviální (i když smysluplný). Ostatně jako názvy jeho dalších děl :-).

Hakate
01.11.2021 4 z 5

Další skvělé pokračování, Bernard se každou knihou zlepšuje. Ani mi nevadilo, že tentokrát je Martin spíše v pozadí. Těším se na další pokračování. Celá série mě zatím dost baví.

Petra101
06.10.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, i když ze začátku jsem se trošku nemohla začíst. Nakonec jsem to hltala jako předchozí dvě od tohoto autora. Knihu doporučuji. Začínám číst Noc, tak jsem zvědavá.

jihej
19.09.2021 3 z 5

Zbytečně rozsáhlá, nepřesvědčivý příběh.

Bax9
17.09.2021 5 z 5

Třetí kniha v pořadí, poslechnuto v audio verzi. Když o ni přemýšlím, zdála se mi trochu lepší než předchozí dvě. Možná tím reálným tématem, že se to může stát každému a jak málo s stačí k tomu, aby se komukoliv zhroutil dosavadní život. Nevadilo mi, že je Servaz trochu v pozadí, i tak tam byl a hrál nakonec důležitou roli. Christine byla sympatickou postavou, její příběh, beznaděj situace, váhání komu věřit a komu ne a nakonec rozhodnutí nestát se obětí, mně se to líbilo. Kniha byla napínavá a i občasné autorovy úvahy k zamyšlení, které děj natahovaly, mi nevadily. Je to prostě jiný, takový rozvláčný styl psaní, příjemná změna, proti jiným autorům, kde se na každé stránce musí nutně něco dít. Rozhodně doporučuji

VeFab
01.08.2021 5 z 5

Pokračování nezklamalo. Děsivé!

Knihajeradost
17.05.2021 4 z 5

Kniha byla opět skvěle napsaná, ale pro mě zbytečně dlouhá. Byly chvilky, kdy jsem se dost nudila. Jako Vánoce, seznamování Geralda a Christine s jejich rodiči apod. Taky mi nesedlo prostředí, ve kterém se děj odehrává, ale jestli máte rádi vesmír a kosmonauty, bude vás to bavit mnohem více. Jinak myšlenka děje byla pěkná a hlavně promyšlená. Trochu mi vadilo, že je tu Martin v pozadí. Postava Christine se mi líbila. Dokonce jsem se chvílemi s ní bála a to, co jí někdo prováděl, muselo být opravdu šílené. Tolik bezmoci v knize prožívá a vy s ní.

Toňula
17.05.2021 3 z 5

Po Mrazu, který mě naprosto pohltil dějem i atmosférou a Kruhu, který byl neméně čtivý a napínavý jsem se u Tmy od poloviny docela trápila..Opět napínavý příběh,ale pro mě místy překombinovaný a nepřehledný až k poměrně nereálnému vyústění..Škoda,ani Martin Servaz tu neměl tolik prostoru..

Kaja1
16.05.2021 5 z 5

Kniha se, jako ostatně všechny knihy od Miniera v překladu Jiřího Žáka, dobře četla. 600 stran uteklo jak voda. Tentokrát byl Servaz trochu v pozadí, ale vůbec mi to nevadilo. Je to hrozné, jak s námi mohou lidé manipulovat.

Szekynka
21.04.2021 5 z 5

Za mě o něco lepší než první dva díly (Mráz a Kruh), a to podotýkám, že ty nebyly vůbec špatné! Líbí se mi jak je oddělený příběh Christine a Martina a líbí se mi jak jejich cestičky postupně vedou k sobě, kniha je opravdu dobře napsaná a promyšlená. Za mě výborná detektivka.

MARTh
10.04.2021 5 z 5

Nemůžu jinak, než dát maximální počet hvězd. Za mě naprostá pecka, minimálně stejně dobré jako Mráz a Kruh. Jako fanoušek Martina Servaze musím přiznat, že po přečtení některých recenzí jsem se v koutku duše malinko obával, jak mě kniha zaujme-opravdu je Martin, alespoň v první polovině knihy, poněkud upozaděn, a Minier rozvíjí zejména příběh hlavní hrdinky Christine...ale obavy byly naprosto liché. Kniha se čte sama - ačkoli má opět cca 600 stran, autor rozvíjí mistrně příběh ve stylu "jak je snadné člověku v podstatě bezdůvodně zcela a brutálně změnit a zničit život". Postupně tedy sledujeme oddělené osudy Christine a Martina, které se v tom správném momentě protnou.....Musím dodat, že příběh je z mého pohledu také uvěřitelný (alespoň v obecné rovině, pominu některé drobné detaily), protože to, co se dělo právě Christine, se reálně může stát každému (píšu to jako člověk, jehož pracovní činnost souvisí s trestním právem). Pak je důležité, zda má taková oběť někoho blízkého, na koho se může obrátit a kdo jí může pomoci. Takovou osobu Christine naštěstí měla. Jak už zaznělo v několika předešlých recenzích, bavilo mě i to, jak se Christine nejprve dostala do pozice téměř trosky a posléze se z ní, štvané oběti, stane "lovec" :-)