Mráz

Mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3015 738

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

Pampalini
02.06.2021 4 z 5

Dobrý příklad vrstevnatého krimi románu s atraktivními postavami v atraktivním prostředí. Myslím, že určitá odtrženost od reality je naprosto v pořádku. Předse jen, jedná se o fikci a ne literaturu faktu. Francouzové to dělají po svém a dělají to dobře. Má to šarm i spád. Kotrmelce v podobě drobností jako přítomnost maďara se slovanským přízvukem, nebo indický rock be se ovšem stávat již neměly.

tanecnica
06.05.2021 3 z 5

S touto knížkou jsem se hodně prala. Zajímalo mě, jak vše dopadne, proto jsem knížku nechtěla odložit, ale forma mi nevyhovovala. Měla jsem poměrně dlouho chaos v osobách i prostředích, francouzská jména zmatku jen přidávala. Děj se táhnul, spousta věcí byla podle mě zbytečná, zdlouhavé popisy, myšlenky. Naopak některé zásadnější informace byly zmíněny v rychlosti, ztrácely se v obsahu. Je to škoda, protože děj sám o sobě byl vymyšlen výborně. Do dalších dílů série se ale pouštět nebudu.

NikolOt
05.05.2021 3 z 5

První díl série Martin Servaz jsem přečetla na doporučení od kolegyně. Mě osobně zas až tak nenadchl, nicméně neřadím toto dílo mezi ty špatné. Příběh s dobrým a zajímavým motivem, ale to vyřešení případu mě pak ke konci přišlo trochu přitažené za vlasy. Nicméně opět na doporučení jsem pokračovala ve čtení zbývajících dílů a nemůžu se dočkat, zda autor bude vydávat další a další. Kniha od knihy je lepší a lepší. Líbí se mi celkové propojení všech knih.

monte
01.05.2021 4 z 5

Zdařilá, čtivá a napínavá deteltivka

Gindolfin
29.04.2021 3 z 5

Kniha je to hodně moderní, je rasově vyvážená, genderově a sexuální orientací převážená. Zkrátka materiál pro Netflix. Ale musím říci, že homosexuální policisté mi jsou sympatičtější než hlavní hrdina, který je hodně levicově orientovaný a neustále vyděšený a unavený a furt ho musí kolegové zachraňovat.
Druhá dějová linka s Dianou je až dokonce knihy úplně zbytečná. Mohla být výrazně kratší. Autor by si mohl i trochu načíst reálie, Maďaři jsou Maďaři, ne Slované.
Ale dost kritiky, na prvotinu to bylo dobré. V knize jsou okamžiky, kdy jsem napětím nedýchal a čekal na rozuzlení. Nelogičnosti utlumí napínavost děje. Další díl si určitě dám.

Kortez
27.04.2021 3 z 5

Audiokniha.
Vyhledal jsem si první díl série se Servazem a měl možná velké očekávání. Nebo jsem se málo soustředil na poslech při práci, každopádně se mi jeví že kniha měla víc hluchých a nudných míst než by bylo vhodné. Kůň, léčebna, vraždy a samovraždy byli v pohodě, chtělo to jen víc propojit, nebo někde něco ubrat.

Szekynka
21.04.2021 5 z 5

Knihu jsem začala číst na doporučení a jsem, zato ráda . Minier má skvěle promyšlené postavy, na rozdíl od ostatním se mi líbí postava Servaze, který není popsán jako nesmrtelný superman, naopak má své chyby a daří se mu občas i díky štěstí. Celá jeho postava mi přijde uvěřitelnější než spousta jiných „vyšetřovatelů“ od jiných autorů. Na to, jaká je kniha bichle, čte se opravdu lehce, autor umí vtáhnout do děje. Líbí se mi, že kniha má jeden hlavní příběh ale zároveň setkáním Juliena a Martina zasadila semínka úplně jiného příběhu. Nejde nedat 5 hvězd stejně tak jako nejde nechtít číst další díl

Lucina88
17.04.2021 2 z 5

No, tak to byl děs. Já se poměrně dost dlouho těšila na jeho knihy, prvotina a velké zklamání.
Jak píše EliskaD, strašně moc vaty, zbytečnosti a to na knize nesnesou, ztráta mého času.

EliskaD
12.04.2021 3 z 5

Příliš moc stránek, a nebo naopak příliš málo stránek. Kniha obsahuje velké množství vaty, která by se dala vypustit. Na druhou stranu kniha neobjasňuje některé linky příběhu, které by stálo za to rozvinout, dopracovat a zejména čtenáři vysvětlit (např. technické provedení zločinů). Nápad zajímavý, ale potenciál nebyl plně využitý. Do příběhu autor vrazil takový pel-mel - od všeho trochu a vlastně nic do hloubky. Autor ve mě na počátku vzbudil sice zvědavost, ale napětí jsem příliš nepociťovala. Závěr mi dojem z knihy spíše zkazil. Přes to všechno se mi kniha dobře četla a stránky ubývaly poměrně rychle. Hodnotím jako průměr. Žádná bomba to nebyla.

ladyba
05.04.2021 4 z 5

Zdařilá detektivka a konečně jsem pochopila kontext, když jsem případy Martina Servaze četla na přeskáčku, jak se mi je podařilo ulovit v knihovně. Konec je zbytečně teatrální na úkor detailnějšího osvětlení, co se stalo jedné z postav.

Toňula
26.03.2021 5 z 5

Opravdu čtivý, napínavý příběh umocněný drsným horským prostředím, sympatickým vyšetřovatelem a gradujícím dějem, od kterého se nešlo odtrhnout. Brzy na viděnou, Martine Servazi..

Miliarda
23.03.2021 4 z 5

Velice dobře napsaná detektivka s mistrně načrtnutými postavami a napínavým dějem, kterou dle mého soudu trochu sráží překombinovaný konec, často nepravděpodobné chování jednotlivých "hráčů" a "nesmrtelnost" hlavního hrdiny. Celkově jsem si však detektiva Martina Servaze velmi oblíbil a určitě budu pokračovat v četbě dalších dílů a doufat, že autor zmíněná negativa prvního dílu knižní série odstraní.

Janicga88
22.03.2021 5 z 5

Vynikající kniha, po dlouhé době dobře napsaná detektivka

Rihatama
13.03.2021 5 z 5

Nadšení. Nevěřila bych, že takové vyjádření použiji v souvislosti s jakoukoliv detektivkou. A navíc francouzskou! Čímž se omlouvám všem frankofilům, ale tak to prostě cítím. Francouze mám spojené s úplně jiným než detektivním žánrem. I když Minier ani v tomto ohledu "nezklamal" a závěr už je typicky francouzský bez ohledu na žánr ;-). Nicméně, nic to nemění na tom, že mě Minier nesmírně překvapil. Zajímavé postavy, zajímavé zápletky, napětí stupňuje stejně snadno, jako já kancelářské gumičky. Rozjíždí paralelní příběhy a dokonale zvládá umění otevřených konců. Už jen ten bezhlavý kůň stačí na brilantní rozjezd. Takže až na ten rádoby "mrazivý" název (já mám totiž zimu, hory a sníh ve velké oblibě a nic z toho mě tudíž neděsí) a závěrečnou francouzskou čtyřčlenku (nejsem prudérní, ale policajt by možná měl) jsem maximálně spokojená!

Ilsa2
01.03.2021 4 z 5

Co k tomu dodat - prvních 400 stran jsem četla a četla, moc hezky napsané a posledních 200 jsem zhltla najednou, protože to už se prostě nedalo přestat - do půl 3 do rána

ctenarkaEva
21.02.2021 4 z 5

Moje první kniha tohoto autora. Určitě si přečtu ještě další. Jak už psali někteří přede mnou, to mrazivé prostředí bylo opravdu mrazivé. Zalezla jsem si pod deku, uvařila si čaj a četla. Některé pasáže mě moc nebavily, ale jiné byly naopak zajímavé a čtivé. Pachatele jsem chvílemi tušila a chvílemi jsem byla vedle jak ta jedle. Nakonec jsem se částečně trefila.

Vladii
18.02.2021 5 z 5

Mé první setkání s autorem a ráda ho přidám na seznam oblíbených. Jak už tu psali mnozí přede mnou, kniha měla pomalejší rozjezd, ale pak to vzalo spád a napjatá jsem byla snad do poslední stránky. A hlavní hrdina sympaťák. :-) Těším se na další díl.

kamila5406
09.02.2021 2 z 5

Některé úryvky jsou dobrý a zajímavý ale spíš tato kniha je o ničem

Katchun
19.01.2021 5 z 5

Na začátku jsem se nemohla začíst, ale pak když jsem se dostala do děje, tak jsem knihu velice těžko odkládala. Těším se na druhý díl.

P.S. Jsem zvědavá na vztahové linky. ;)

mol378
18.01.2021 3 z 5

Ne a ne se začíst, přišlo mi to poněkud zdlouhavé, ale možná byla chyba mezi knihou a židlí, život přinášel během četby víc napětí a zvratů než lecjaká kriminálka a nedovolil pořádně se soustředit. Nicméně mírné překvapení na konci se konalo. Zkusím další díl série a uvidím. Obstojný průměr.