Mráz

Mráz
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3036 3036

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

Lolila
18.11.2017 4 z 5

Aj napriek tomu, že Servaz je "netypický" policajt (nevie strieľať, bojí sa výšok, rýchlej jazdy a pod.) :-) a niektoré časti boli tak trochu neuveriteľné, kniha ma zaujala, dobre sa čítala. Mrazivé prostredie, atmosféra francúzskych Pyrenejí, stále sa niečo dialo,....prečítam aj ďalšiu časť.

Blaník8
07.11.2017 5 z 5

Napínavé, čtivé....zajímavé prostředí příběhu,atmosféra....Líbilo se mi to. Je pár malých místeček, které trošku vadily..ale určitě si přečtu i Kruh.

Iv8
06.11.2017 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora...líbila se mi. Ponurý příběh v ponurém prostředí, který je jako ušitý pro ponurý český podzim.

ondaboss
06.11.2017 2 z 5

Váhal jsem, jestli dát dvě nebo tři hvězdy.
Jsem velmi překvapený, jak se lidem líbí román plný, dle mě, nesmyslů.
Nepochopitelné je hned na začátku zabití koně, které není ani na konci knihy vysvětleno. A jeho vytažení na lanovku? Hloupost. Pokud se spisovatel tímto snažil o šokující a mysteriózní otevření, tak na mě to působilo zcela opačně. Celou dobu jsem přemýšlel proč, vůbec ne kdo, takovou blbost udělal.
Samotnou kapitolou je hlavní hrdina. Takový citlivý „jouda“ nemá u policie naprosto co dělat. Při čtení jsem z něj měl spíše srandu a v některých případech mě opanoval i soucit. Jak se bál, že za ním jede auto, bylo k popukání. Přitom ta ženská, která mu má pomáhat, jezdí úplně v klidu a pohodě v horách plných sněhu a mrazu na mašině.
Bylo by toho ještě hodně – ústav pro vyvrhele světa!!! bez špičkovaného zabezpečení; finální zločinec, který si může kdykoliv koupit daleko bizardnější vraždění bez sebemenšího rizika atd.
Opravdu jsem se snažil do příběhu vcítit, ale marně.
Pro mě naprostá ztráta času.

MorriconeTheGod
03.11.2017 4 z 5

Dočista mě uchvátil popis prostředí na začátku, protože přesně něco takového jsem si přál - místo pro mysteriozní, brutálně atmosferické krimi jak ušité mě na míru. A musím říct, že se to celé četlo velice dobře.

Wargo
02.11.2017 5 z 5

Vyše 600 strán pyrenejského mrazu, poznávania pozadia hlavného príbehu a sympatizovania s hlavným inšpektorom Servazom, ktorému budete veriť každú bolesť a strach, každú radosť s nájdenia nového kúska puzzle do celkového obrazu prípadu... Okorené ústavom plného nevyliečiteľných a nenapraviteľných bláznov a vrahov, popredkávanie ďalšími menšími či väčšími zvratmi (niektoré naozaj nečakané), pri čom si (možno) poviete, že ste po dlhom čase čítali fantastický detektívny thriller z pyrenejských hôr.

PADA123
01.11.2017 5 z 5

Po přečtení Zkurveného příběhu jsem přečetl Mráz a autor opět nezklamal. Výborně napsaný napínaný příběh se spoustou zvratů a konec opět skvělý.

evask
01.11.2017 3 z 5

Dala bych 3 a půl hvězdičky. První třetinu jsem tak nějak přeskákala a kolem strany 250 mě to začalo bavit. Ale závěr mě zase trochu zklamal.

Maxina
30.10.2017 5 z 5

Několik hodin jsem "skoro" nedýchala. Pak jsem "nedýchala" ještě další dny s dalšími díly. Skvělé! Napínavé!

bookcase
28.10.2017 5 z 5

Výborný thriller, mrazivé prostředí mu sluší, Servaz je sympaťák. Ale Zuzana Smatanová na konci zabila.:-D. Autor hledal ve vodách slovenské hudby? Pobavilo.

Ewik
26.10.2017 4 z 5

Geniálně promyšlené, mrazivě napínavé. Tohle šílenství, jménem Bernard Minier, mě přilepilo ke stránkám, že jsem místy ani nedýchala. Nedočkavě jsem hltala, jak bude major Servaz pokračovat ve vyšetřování a byla jsem nadšená, když jsme postupovali stejně.
Na druhou stranu byla všechna ta akce vyhnaná do takových otáček, že jsem jen nevěřícně kroutila hlavou. Občas to působilo až absurdně. Každopádně psychologický rozbor a myšlenkové pochody hrdinů byly hodně uvěřitelné, místy šílené až zvrácené.

Roberta
21.10.2017

Poslednich tricet stran jsem nedocetla. Uz me ani nezajimalo, kdo je vrah.

Braenn
19.10.2017 3 z 5

Příjemný thriller. Nebo detektivka? První půlka to první, druhá to druhé. Nejdřív se jeví celkem neotřelá, ale postupně se to tak nějak zamotává a uzluje, až to přestalo bavit snad i samotného autora a poněkud umělými zkratkovitými posuny dojde ke konci. Prozradím něco děje - třeba láska multimilionáře k jakési pofidérní kulturistické sestře v ústavu, té se mi opravdu nechtělo věřit. To propojení tam bylo zbytečné. Nebo náhlá láska manželky jeho kolegy, těhotné, podotýkám, k hlavnímu vyšetřovateli, zatímco její manžel to ví, ale je mu to jedno, páč je gay a... uhm.

Také jsem získala pocit, že snad každá postava v knize je nějakým způsobem vyšinutá a buď zneužitá v dětství, nebo naopak tyran a psychopat. Opravdu každej. A to nemluvím jen o obyvatelích léčebny! Na druhou stranu, nejsilnější moment knihy pro mě třeba byl popis zločinu na hrdinově matce. Krátké. Surové. Ponechané na fantazii čtenáře. Sice knize nic moc nepřidala, ale zamrazilo z toho víc, než ze zbytku románu dohromady.

Někde to s tou fantazií čtenáře zas přehání. Četla jsem to ve čtečce, tak nevím, zda mi nějaké stránky nechybí, ale co se sakra stalo s tím psychoušem v autě pod lavinou? Co? Co? Hledala jsem to třikrát a nic! A co ta jeho dcera? Kdo ji tedy uhodil? Nikdo? Co jeho kolega? Jak to tedy je s jeho ženou? A co ten Xavier, proč jí lezl do kanclu? Podezíral Lisu, ale přitom ji kryl a souložil s ní? Co? Jak?

Takže... dávám knize slabší tři hvězdy. Udržela si mou pozornost a některé scény byly skvělé. Některé méně. Jiné zbytečné. A spousta, opravdu spousta jich podle mne byla nevyužitých. Páni, léčebna, opuštěný dětský tábor a vlastně nic moc z toho.

Edit: Jo tak. Ono to má víc dílů. Tak snad to nějaké moje otázky zodpoví.

iveetka
17.10.2017 5 z 5

Fantastické čtení!! Hlavní hrdina Servaz se mi hned dostal pod kůži. Atmosféra zimy, sněhu a psychiatrického ústavu mě zaujala. O táboru Kamzíku nemluvě. Doporučuji!

mitsucz
16.10.2017 3 z 5

Má první kniha od Miniera mě nijak zvlášť neuchvátila. Detektivní romány nejsou právě můj oblíbený žánr takže problém bude možná u mne :) Zpočátku děsivá atmosféra se postupně vytratí a zůstane popis nudného detektivního pátrání, navíc hlavní hrdina Servaz nepatří mezi nejbystřejší. Asi zůstanu u Harryho Hola :)

Ildi
14.10.2017 5 z 5

Táto kniha ma milo prekvapila. Čítala sa veľmi dobre. Stále sa tam niečo dialo a posúvalo ma to ďalej a ďalej. Teším sa na ďalšie autorove knihy. Super.

Evišťátko
12.10.2017 4 z 5

Číst autorovu prvotinu poté co jsem před ní už přečetla jeho pozdější dílko asi nebylo šťastným řešením,ale v knihovně člověk bere co mu frekvence výpůjček dovolí. Zajímavá zápletka, to nepopírám, jen některé obrazy v příběhu zbytečně přitažené za vlasy,až měl člověk pocit, že čte pohádku pro dospělé.

Jizi
12.10.2017 1 z 5

No, tak pěkně děkuju, kdybych těch skoro dvacet (pocitově dvě stě dvacet) hodin strávila čuměním do zdi a pouštěním sliny, nejspíš bych se cítila duševněji obohacenější než teď. Nebo by mi aspoň "nebušilo srdce", "nepolykala bych", "netřásla bych se" a "nejímala by mě závrať" z vědomí, že za TOHLE jsem utratila těžce vydělané peníze, které jsem mohla utratit rozhodně užitečněji - třeba je naházet do automatu nebo je propít. Něco ti, milý čtenáři, prozradím - Ježíšek neexistuje a Mráz je totální ztráta času. Věř mi. Já nevěřila. Teď už věřím.

Dál to bez *SPOILERŮ* psát nejde, takže jestli vás varování na krabičce cigaret neodradilo, dál nečtěte, ať o to bombastické, suprácké a děsivácké rozuzlení nepřijdete.
Ve svých komentářích to krásně vystihl např. SteveP1, Velkomožný nebo Vesmich. Ty si přečtěte, stojí za to.
Kniha je totální sbírka ohraných motivů, bezhlavě naházených na hromadu vidlema - ta absence hlavy je zpočátku skutečně slibná a prvotní scény lákají napětím a neotřelým prostředím.
Hlavní hrdina je kriminalista z Toulouse, což je takový pidi město, kde žije skoro o sto tisíc lidí víc než v Brně, takže je jasný, že pan major má nulový zkušenosti se zločinci a zločiny. Jinak se nedá vysvětlit, proč ho všechno děsí, proč ho neustále zalévá pot a proč se pořád klepe. Možná nám autor jen zatajil, že major Sralbotka (počítejte se mnou - bojí se: výšek, rychlé jízdy na čemkoli a v čemkoli včetně automobilu, létání, koní, hor, ostatních jedoucích automobilů a střelby) má Parkinsona, protože jinak se to, že se věčně klepe jak drahej pes, nedává vůbec smysl. Navíc ho roztřese pohled na každou mrtvolu, novou, starou, vyfocenou, pitvanou. Kromě toho, že je to fakt srábek non plus ultras je to navíc totální lama a hňup, který se narodil nejspíš jako osmdesátiletý jedinec a posledních devětatřicet let žije v akvárku. Jinak těžko vysvětlit jeho staromilský názory dohnaný ad absurdum nebo třeba fakt, že neví, kdo je Kurt Cobain (v době jeho smrti mu muselo být lehce přes dvacet, KAŽDÝ, kdo žil v 90. letech, ví, kdo byl Kurt Cobain!). Jeho trapné házení latinských citátů a otřepaná záliba v klasické hudbě mě ke konci iritovaly tak, že jsem měla chuť mu klikou z gramofonu... no... prostě udělat něco nepěknýho. Kromě toho, že je zaprděnej, neumí pomalu ani zapnout počítač a furt žehrá na to, jak jsou dneska lidi příšerní, příšerní, příšerní (to za nás nebylo! Ne ne!), věří každýmu, kdo mu dá najíst, má těžké potíže se sebeovládáním, neustále se vzteká a všechno ho (když se zrovna neklepe a nebledne hrůzou) vytáčí, selhává v otcovské roli na plné čáře a neumí si ani dobít mobil.
Pak tu máme ženský protějšek, což je prostě Catwoman, co je navíc na holky, s jednou se bude i líbat a to je prostě děsně cool, sexy a jasně to dokazuje, že Minier nemá s homoušema problém (proto jsou tam hned dva, chybí už jen černoch na kolečkovém křesle, abychom to měli komplet).
A jedeme dál. Jaký smysl má sáhodlouhé představování ženské hlavní postavy, o níž se dozvíme naprosto všechno včetně počtu dětí jejího milence a toho, na co její rodiče mysleli 5. 3. 1958, když jediné, co má udělat, je to celé vyřešit tím, že vleze někomu do počítače? K čemu je těch tisíc keců, které vůbec s příběhem nesouvisí? Co je mi do toho, co má Sralbotka namazanýho na chlebu? A k čemu mi je vědět, co všechno je namazaný na dalších chlebech, které by mohl sníst?
Pak je tu děj - o jeho nelogičnost už psali jiní a fakt, že se to celé rozlouskne naprosto banálně (v audioverzi) dobré 4 hodiny před koncem, dojem absolutního zmaru a zoufalství (čtenářova) jen podtrhují.
K plejádě nelogičností si ještě připišme fakt, že oběti své agresory znaly, nevěřím, že by se za celé roky nikdo neozval. A to, že by státní zástupce dovolil, aby se na vyšetřování podílela oběť vyšetřovaného trestného činu, to je taková blbost, že se mi až nedostává adjektiv.
A pár otázek nakonec - proč chyběla ta hlava? Proč pachatelé nesmazali maily, když už byli ochotní vybít celé údolí, aby se na ně nepřišlo? Proč nevzali DNA při rutinním vyšetření? Proč se pomstili zrovna teď? Proč v tom vůbec vrah figuroval, když si mohl zaplatit všechno a všechny? A kdo byl ten chudák, co ječel v táboře? A proč jsem to vlastně poslouchala? P-r-o-č?!?

Závěrem slovíčko k interpretaci. Jiří Žák má moc příjemný hlas, čte většinou hezky, ale ta anglická výslovnost, to je fakt známka [punku], zlatý digi, zlatý adidi, to mu to nemůže někdo foneticky napsat?

Kačta
09.10.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Ani na chvíli jsem se nenudila.

mazlak
08.10.2017 4 z 5

Kniha plná napětí. Velice poutavý příběh a až do konce knihy se čtenář nenudí. Kdyby nebilo epilogu, mohl by si čtenář myslet, že je celý příběh pouze výmysl spisovatele. Takto. Posuďte samy ...