Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4248 1064

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

Safienka
04.03.2015 4 z 5

Skvělá kniha! Ubírám půl bodu za ty občas sáhodlouhé pasáže popisů. Ale chápu, že tam musely být! Nebyl problém je moc neřešit! Bylo znát, že autor je opravdu zapálený do kosmonautiky a věcí s ní spojených. Kniha je zábavná a zajímavá! Určitě stojí za přečtení! Sci-fi ani náhodou.

Stauff
02.03.2015 5 z 5

Seriály ze sedmdesátých let? Budiž. Ale Disko? Disko???

Výborná kniha s hrdinou, který měl smysl pro humor.

Lenny33
01.03.2015 4 z 5

Naprosto úžasná kniha.
Přiznávám, že když jsem neměla náladu, pár odstavců "technické hatmatilky" jsem přeskákala, ale jinak nemám co vytknout!
Neuvěřitelný smysl pro humor! Velmi často jsem zavírala knihu a snažila se vydýchávat záchvaty smíchu. :)
Moc doporučuji a hodnotím 4,5*.

Jakeneg
28.02.2015 5 z 5

Po dlouhé době geniální příběh provázen vtipnými hláškami. Kniha mi udělala obrovskou radost, neustále se něco děje, opravdu pecka. (.Y.) .....tomu jsem se upřímně zasmál...Palec nahoru dávám 5*

Tiburon
27.02.2015 5 z 5

Koukněte ! Kozy!-) ( .Y. )

aannyy
26.02.2015 5 z 5

Výborné čtení. Ač byl v situaci, v jaké byl, neztrácel humor a člověk se u té knížky musel i zasmát. Bojoval od první chvíle a má můj neskonalý obdiv. Na konci jsem brečela, ale jestli štěstím nebo smutkem, to nepovím :-) Doporučuji.

simlenka
21.02.2015 3 z 5

Při čtení knihy jsem z ní byla totálně nadšená - je vtipná, stále se něco děje... Po dočtení z ní mám takový nijaký pocit - to bylo všechno? spousta techniky, spousta vtipu a víc se mi nějak nevybavuje. Fajn na jedno přečtení a poslání dál, dvakrát ji určitě číst nebudete...

Petra28
18.02.2015 5 z 5

... výborné čtení. Humor Marka je naprosto úžasný, odzbrojující. Nutí vás se pochechtávat :-) Ano hodně technických věcí, ale bez nich by to byla limonáda. Možná mi na začátku chybí nějaká velká Markova beznaděj ... bojoval od prvního solu na plno.
V každém případě doporučuji přečíst, užijete si to.

Linda.Etschyick
16.02.2015 5 z 5

Nejlepší, nejlepší, nejlepší....Mark Watney je prostě kádr.

kneslova
16.02.2015 4 z 5

Tak myslím, že tato kniha se bude hodně líbit mužům, v přehršli technických popisů činností hlavního hrdiny jsem se docela ztrácela. Výborný humor musím chválit, i když myslím, že postoj Marka je trochu nereálný v dané situaci.
Tak to vidím na nový americký velkofilm....

groula
15.02.2015 5 z 5

Skvělá kniha.
Již dlouho se mi nestalo, abych knihu přečetl s takovým napětím a zatajeným dechem.
Jedinečná kniha o situaci kosmonauta "zapomenutého" na planetě Mars.

Atrament
14.02.2015 5 z 5

Parádní variace na Robinsona Crusoe, s tím rozdílem, že Robinson byl vedle Marka Watneye totální břídil. Zatímco Robinson měl k dispozici krásný tropický ostrov plný zvěře, ovoce a občasných návštěv kanibalů, Mark je naprosto sám na pusté a mrtvé planetě. Přesto se nenechá nepříznivou situací rozhodit, svědomitě pracuje na svém přežití a případné záchraně, a svou činnost důkladně popisuje v deníku. Navzdory celkově nízké pravděpodobnosti že přežije si přesto uchovává zdravý nadhled a jeho cynické a jízlivé postřehy dokáží občas opravdu rozesmát. Ke konci knihy dochází k celkem rapidnímu poklesu tempa, ale Weir naštěstí přesně odhadl kdy skončit, takže si kniha jasně zaslouží plných pět hvězdiček.

It's true you know. In space, no one can hear you scream like a little girl.

(čteno v anglickém originále)

zdenek2831
14.02.2015 4 z 5

Největší vesmírné drama od Apolla 13.

Kniha o lidské vyznalézavosti a vůli žít. Autor si může odfajfkovat vše, co by napínavý thriller měl mít, od sympatického hrdiny v nebezpečné situaci po celý svět, který vše sleduje doma v televizi. Zaměřím se na pár drobností, kvůli kterým nedám pět hvězd.

Mrzí mě, že se autor víc nezaměřil na psychiku Marka Watneyho. Situace si to přímo říkala. Přece jen máte člověka samotného přes rok a půl na Marsu, který ve stísněném jednotvárném prostředí v podstatě čeká na smrt vyhladověním. Nevěřím, že by i cvičený astronaut vše zvládal s jeho smyslem pro humor.

Také bych ocenil rozvedení konce. Závěr mi přijde až moc utnutý, jakoby autor už už chtěl knížku dokončit. Opětovné shledání s posádkou, přílet na Zem a následky jejich činů (velitelka Hermesu prakticky unesla kosmickou loď) by si zasloužily pár stránek navíc.

Přesto se můžete skrze deníkové záznamy od největšího odborníka učit, jak přežít na Marsu, takže knížku jednoznačně doporučuji. A taky konečně oceníte brambory...

maphiosso
13.02.2015 4 z 5

Velmi povedený debut, ze kterého čiší Weirovo nadšení pro vědu a techniku. Deníkové záznamy hlavního hrdiny Marka Watneyho střídá dění na Zemi, kde probíhají přípravy na záchrannou misi. Kniha má spád, který brzdí snad jen místy zdlouhavé technické popisy. Trochu rušivě na mě působil i Markův přílišný optimismus, kdy pronáší hlášky i v bezprostředním ohrožení života – což na uvěřitelnosti moc nepřidává. Tyto ‘‘nedostatky‘‘ jsou ale kompenzovány napětím, ve kterém autor čtenáře po celou dobu drží. Mark i záchranný tým neustále řeší nové problémy, které se vyskytnou v tu nejméně vhodnou dobu.
Věřím, že film, který podle této knihy v režii Ridleyho Scotta vznikne, bude patřit k tomu nejlepšímu z hollywoodské produkce letošního roku.

HλNKA
12.02.2015 5 z 5

"Jaké to asi je?" uvažoval. "Zůstal tam trčet. Myslí si, že je úplně sám a že jsme ho hodili přes palubu. Jak se to může podepsat na lidské psychice?"
Otočil se zpátky k Ventakovi. "Zajímalo by mě, co se mu právě teď honí hlavou."
Jak může Aquaman ovládat velryby? Jsou to přece savci! Nedává to smysl.

Hodně chytrý a hodně napínavý příběh, plný skvělého humoru, s občasným štěstím a pořádnou dávkou pryskyřice, u kterého si občas budete připadat jako na hodině fyziky, matematiky či chemie, ale (možná) poprvé v životě vám to nebude vadit. Mozek vám od první řádky pojede na plné obrátky a stejně nebude ve vašich silách toho tolik pochopit, natož si všechno představit. Budete se smát, ale i zadržovat dech se slzami na krajíčku. Budete držet palce, doufat i bát se. Až do konce.

Den jsem zahájil nicotným čajem. Nicotný čaj se vaří snadno. Nejdřív ohřejete vodu a pak do ní nepřidáte nic.

Jednou z věcí, kterých mám vrchovatě, jsou pytle. Moc se neliší od kuchyňských pytlů na odpadky, ačkoli určitě přijdou na padesát tisíc dolarů, jelikož je nakupuje NASA.

Nejspíš mi řeknou: "Díky, že jste sbíral vzorky. Ale nechte je tam. A taky jednu ruku. Tu, kterou máte míň rád."

TheSkeletoN
12.02.2015 5 z 5

Vynikající kniha plná technických detailů. I ve vážné situaci dokáže Mark rozesmát. Člověk se díky této knize dozví plno zajímavých věcí ohledně vesmíru, NASA, chemie i fyziky. Pro fanouška sci-fi a vesmíru vůbec, je to povinná četba. :-)

3DD!3
11.02.2015 4 z 5

Do pazour se mi dostal slovenský překlad Patricka Franka a díky bohu za něj. Marťan je díky němu nahláškovanou jízdou, kterou jsem téměř celou prochechtal. Nechápejte mě špatně Andy Weir odvedl skvělou práci, ale dočetl jsem se spousty výtek týkajících se různých podivností, které ze sebe Watney chrlí, ale díky Frankově citlivé práci jsem si to musel přečíst až v jakémsi komentáři. Příběh je moderní variací na Clarkova vesmírná dobrodružství, aktualizovaná o nejnovější poznatky. Linie trosečníka je téměř bezchybná (ztrácí tah v polovině, ale pak se znovu rozjíždí na plné obrátky) a Watney je dost sympatický parchant na to, aby se čtenář strachoval o jeho osud a ponuré vyhlídky. Mars je sviňák, ale člověk je tvor vynalézavý a k smrti nerad umírá. Nejzábavnější je paradoxně první část s pěstováním brambor a jak se do toho začne cpát NASA zábava, klesne a máme tu "jen" výbornou real sci-fi. Škoda za slabší prostředek, stačilo trošičku zkrátit a byla by to bomba. Těším se s čím Weir příjde příště. Film z toho bude podle mě náramný.

Babouš
05.02.2015 5 z 5

Jedna z nejzábavnějších a nejpropracovanějších knih, které jsem v poslední době četl. Při otáčení stránek úplně vidíte ty narudlé pláně, prašné kaňony, cítíte třes svého vlastního těla, slyšíte tiché hučení strojů…

Kniha je psána v ich formě pomocí deníkových záznamů, což přidává na intimitě. Hlavní hrdina Mark Watney zpočátku ani nepočítá s tím, že by se mohl zachránit, proto je zcela otevřený, ale přesto všechno vtipkuje a snaží si zachovat svůj optimismus. To mi na něm přišlo sympatické.

eLeR
06.01.2015 5 z 5

Skvelé čítanie, od ktorého sa neviete odtrhnúť. Naozaj ma to bavilo a teším sa aj na film. Odporúčam!

Evita_P
02.01.2015 5 z 5

Novoby Robison Crusoe, ktery se snazi prezit sam na Marsu. Technicky pomerne presna a vermi poutave napsana kniha. Pustte se do ni, jen kdyz mate dost casu na cteni.