Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4248 1064

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

zahadum
04.04.2015 5 z 5

Tak a táto zaujímavá kniha padla. Dá sa povedať,že je to rozporuplná kniha..napriek asi milión plus jedna poučiek, návodov, definícii a technických údajov je to skutočne prudko čitateľná kniha! Miestami je to o hubu veriť tým všetkým náhodám a dobrým koncom ale kniha má svoje čaro skryté v hlavnom hrdinovi...v Markovi...to je osoba ktorá uviazne na Marse a zistí,že je v peknej kaši .... autor ale obdaril nášho hrdinu nielen vysokým IQ a bohatými znalosťami chémie, botaniky a šikovným rukám na všemožnú techniku....on má dar kráľovského sarkazmu...áno...každú chvíľku môže umrieť...každú chvíľu ho zrádza technika, počasie na Marse a....jeho hnevá disco :))) viacej nepoviem...bez toho by knižka bola suchá a v podstate by sa jednal o taký manuál čo všetko sa môže a nemôže na Marse spolu skombinovať aby ste prežili alebo obmedzili svoje riziká. Knihu vrelo doporučujem, nevšímajte si ten kopec nelogických vecí...bavte sa v dráme v ktorej ide o život jednému extra sympatickému chlapíkovi ktorý to čítanie poriadne okorení a spríjemní. Dobrá kniha od srdca :)

kocour_mikeš
03.04.2015 5 z 5

Velmi čtivá a zajímavá kniha. Hlavnímu hrdinovi obdivuhodně přeje štěstí (sem tam pokulhává:), vždy řeší jen jednu věc a čtenář je našponovanej, jak to bude dál. Dobře popsané a představitelné prostředí. Závěr je hodně scifi ;-) Četl jsem v originále, protáhlo se to na týden, ale já rád "dlouhé" příběhy:) Dávám 95%.

lapej
02.04.2015 5 z 5

Z knihy jsem byla nadšená. Velmi se mi líbil její humor. Ani slovenština nebyla na překážku.

YellowBean11
30.03.2015 5 z 5

Mark Watney je frajer. A taky klikař, vtipálek a (když se to vezme kolem a kolem) ... Matematický biolog! Přečetla jsem záznam 6 SOLU a nemohla jsem přestat. Tahle knížka mě opravdu dostala a fakt se těším, až si jí přečtu znova (a pak ještě jednou)
btw, opravdu si myslíte, že by na Mars poslali člověka, jehož znalosti chemie odpovídají znalostem (pod)průměrného gympláka? :D proberte se, na Mars lítají (ehm, budou lítat) nejlepší z nejlepších z nejlepších.

Čtenářská výzva 2015 #kniha která je(byla) poslední na vašem "chystám se číst" seznamu

tlllk
29.03.2015 5 z 5

taký McGyver skrýženy s madam Sklodowskou, chvíľami som sa strácal v tej chémii, ale zatiaľ najrealistickejšie sci-fi aké som čítal.

petrulka
26.03.2015 5 z 5

Skvělá knížka. Přes neskutečné množství odborných výrazů, popisů chemických reakcí na to či ono, popř. do detailu popisované elektrotechnické-montážní-svářečskospojovací práce, kteréž jsou pro mě španělskou vesnicí (pochopila jsem asi jen obor zemědělství), mě příběh fakt bavil. Trochu neskutečně na mě působil fakt, že Mark nijak extrémně nepropadá zoufalství, ale od první chvíle s nadhledem a vtipem bojuje. Slovenštinu jsem si užila, supr překlad!

mapet85
24.03.2015 5 z 5

Výprava na Mars sa predčasne skončí a šiesti kozmonauti sa musia vrátiť späť na Zem. Avšak vracia sa ich len 5 v domnení, že jeden je mŕtvy. Ako sa však ukáže, šiesty kozmonaut, teraz jediný obyvateľ Marsu, žije. Uviaznuť na Marse síce nie je med lízať, ale ak si myslíte, že na nasledujúcich stránkach budete čítať thriller či drámu a začína zúfalý boj o prežitie, tak ste na omyle. :)

Hnacím motorom príbehu je aspoň pre mňa samotný námet knihy, ale najmä hlavná postava Mark Watney, ktorá nestráca humor a duchaprítomnosť ani v tých najťažších životných situáciách. Pokus o záchranu života je popísaný s takým humorom, ktorý sa len tak nevidí. :) Je priam neskutočné s akým nadhľadom sa hlavná postava pozerá na problémy, s ktorými sa počas svojho pobytu na Marse potýka. Niekedy som sa vyslovene rozrehotal nad myšlienkovými pochodmi a hláškami, ktoré vychádzali z Markových úst. A tým pádom musím pochváliť aj prácu prekladateľa, pretože nájsť vhodný slovenský ekvivalent nebolo určite vždy ľahké.

Takisto vidieť, že autor je sčítaný a má toho skutočne dosť veľa naštudovaného, pričom svoje vedomosti vhodne pretavil do románu. Niekedy som musel radikálne spomaliť čítanie, aby som sa zorientoval, o čom autor píše (a to mám určité znalosti z chémie a biochémie) a mal som pocit, že čítam vedeckú publikáciu. :) Kniha je písaná pomocou denníkov, čo aj lepšie umocňuje atmosféru príbehu.

Marťan je kniha, ku ktorej sa určite ešte niekedy vrátim. Nevytýkam jej takmer nič a hodnotím piatimi hviezdičkami. Je obrazom toho, že život sa dá brať aj s ľahkosťou. Nič netreba brať tragicky a treba sa povzniesť nad veci, s ktorými sa potýkame, veď niekedy ide o hlúposti (čo zas ale nie je Markov prípad). :)

kloin
23.03.2015 5 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Četla se velmi dobře a ani jsem se nenadál a byl jsem na konci. Několikrát mě napadlo, jestli popisované myšlenkové konstrukce nejsou pitomost; ale i kdyby, tak o to nejde.
Hlavní hrdina, ač Američan, má zlaté české ručičky...

KleaM
23.03.2015 5 z 5

jednoduše skvělá, Marka jsem si zamilovala už na první stránce, při jeho prvních slovech: Jsem v hajzlu.

DalJa
22.03.2015 5 z 5

Marťan je boží, pokud počítáte s tím, že je to takový ozvuk hard SF a možná trochu starých (konverzačních) počítačových her. „Zůstali jste sami na Marsu, posádka vás tu omylem zanechala. Máte přistávací modul, vzletový modul, obytný modul, nějaké zásoby, vozítko a co tak na Marsu obvykle bývá. Pokud zjistí, že jste naživu, vráti se pro vás zhruba za 4 roky (čehož se potřebujete dožít). Co uděláte?“
Je to hra – hledání vhodného řešení, takže žádný prostor na deprese, zoufalství, vzpomínky, šílenství (což by dle mého odhadu bylo daleko reálnější, ale taky daleko menší zábava). Můžete se bavit všemi těmi chytrými řešeními, na které hlavní hrdina přijde (protože jeho IQ hvězd se dotýká a vystudoval zcela běžnou kombinaci VŠ biologie + strojírenství, plus kurz chemie) a jeho hláškami, které by jistě měl, kdyby takovou hru pařil na ZX Spectrum.
Autorovi asi někdo řekl, že by tam měl nějaké psychično dodat, takže se hrdinovi asi dva týdny pro opuštění zasteskne – zhruba na jeden kratší odstavec. Milostná zápletka je vyřešena tím, že se na jeho doporučení dají dva kolegové – astronauti (opačného pohlaví) dohromady.
Pokud vám tohle nevadí a zajímá vás extrémní pěstování brambor a výroba vody pomocí výbušnin, čtěte!

pavucik
21.03.2015 5 z 5

Perfektny, brilatne zvladnuty, miestami neskutocne humorny a do poslednej chvile napinavy pribeh. Knihu mi doporucila znama a musim sa jej za to velmi podakovat. Uz som sa dlho pri knihe tak s chuti nezasmiala. Za mna plny pocet.
Netreba sa nechat odradit technickou strankou, samozrejme ak ma niekto vztah k vede ako ja, nebude to vobec riesit. Samozrejme, treba brat na zretel, ze sa jedna o sci-fi.
Je to neuveritelna dobrodruzna jadza, ktoru by ste si nemali nechat ujst.

DRALI
16.03.2015 5 z 5

Užasná kniha. Potom co Mark Watney zjistí, že na Marsu zůstal sám, bez možnosti jakékoliv realné záchrany, mohl by to klidně ihned zabalit.. Ale on to neudělá a postaví se ke svému problému čelem. Je to skvělá kniha o tom, že když se člověk odhodlá a opravdu chce, tak nic není nemožné a předem ztracené. Je to kniha o pudu sebezáchovy. Úplně se dívím.. Kniha je totiž plná nekonečného promýšlení, počítání vzorečků, vysvětlování jak funguje chemie, fyzika a to by taky mohla být pěkná nuda. Jenže není, právě naopak je to zábava. Celou dobu mu prostě věříte, že to nějak dá. Ano občas je to přehnané a v reálu by to určitě neklaplo, ale to k tomu patří - je to přece SCI-FI. Velmi mne zarazilo že až cca po 500ti SOLech se mu postesklo po ženách. Nadruhou stranu o tom jak masturbuje na Marsu by se mi číst stejně nechtělo...

Standa Šebek
15.03.2015 5 z 5

Dechberoucí robinsonáda z Rudé planety. Zaujme promyšleností, vědeckou a technickou uvěřitelností, je poučná, napínavá a místy neuvěřitelně vtipná. Techničnost knihy by nikoho neměla odradit (hlavně prvních pár desítek stran překousněte), tohle dobrodružství za to stojí.

Steew
14.03.2015 5 z 5

Moc jsem toho nepřečetl, ale za mne zatím nejlepší dílo. Sarkastickýho hrdinu jsem si okamžitě oblíbil. Dílo se mi četlo rychle, skvěle a u ničho jsem se nenudil... :)

denuska
13.03.2015 5 z 5

Za mě rozhodně *****. Perfektně promyšlené, rychlý spád, neuvěřitelná "uvěřitelnost" příběhu.
Pro mě byla velice zajímavá i technická část příběhu. Fakt dobrý.

Thanyss
12.03.2015 5 z 5

Jo, tak tohle si nechám líbit. Po dlouhé době kniha, která mě dokázala napnout jako dědečkovy kšandy a přitom nahlas rozesmát. Že je tam dost technických "termitů", výpočtů zarytého matfyzáka a všude samý rezavý marsovský prach? No a co? Neměla jsem pocit, že bych něčemu z toho nerozuměla, bylo to srozumitelně popsáno a kdo má aspoň základní ponětí o technice a vesmíru, neměl by mít problém a může si tuhle meziplanetární robinsonádu užít naplno.
A hlavního hrdinu prostě miluju. I když tvrdí, že o botaniky se ženský neperou, hned bych ho pozvala na kafe! A to kávu prakticky nepiju...

Adris
10.03.2015 5 z 5

Geniální nápad, moc se mi kniha líbila:). I když jsem čtvrtině nerozuměla..:D. Ale to "dobrodrůžo" bylo super:)

jirzej
09.03.2015 3 z 5

Dobrý nápad celého příběhu. Není to klasické scifi, kde by byly marťani, ale vše je dle reálných hodnot. Jde vidět, že spisovatel má astronautiku, vědu a vesmír nastudovaný. Ovšem hlavní hrdina, který všechno zná a všechno umí mi přišlo už přitažené za vlasy. Chemii jsem neměl nikdy rád a tady jsem se musel neustále prokousávat N2, O2, CO2... Knihu hodnotím jako průměr.

piratmartin
06.03.2015 2 z 5

Takže hrdina co má iq 6000, což je stejně jako má 6000 učitelů tělocviku a ještě mi každou kapitolou ukazuje jakej já sem tupec. V každé větě je nějaký vypočet, to mi hlava nebrala. Co to sakra má být? Takhel se budete cítit do 50 strany. Ale že by to byla později nějaká knižní masturbace? Vůbec. Přijde mi to jako přeceňovaná kniha, kde všude píšou jaká to je novinka, ačkoli to je už druhé vydání nehledě na to, že autor to předtím prodával za 1dolar. A teď tomu cpou takovou reklamu, že se všichni bojí dát méně než 4 hvězdičky z 5. Je pěkné, že autor studoval všechnu dostupnou techniku NASA a zabýval se tím jak přežít na Marsu. Pěkné. Ale takovej podrobnej popis, nad kterým můžou slintat akorát tak vědci NASA. Kde je nějaká záhada? Kde je nějaké tajemno? Kde je touha číst dál? Mám se těšit na další kapitolu kvůli tomu,aby se hlavní IQ hrdina masíroval nad dalším výpočtem? Kde jsou mimozemšťani? Atd,atd... Je to spíš příručka pro NASA jak přežít na Marsu. Od 50té strany se to zlepšilo, ale i tak sem očekával více. Napětí tam bylo. Ale například, číst Silo bylo jako by mě někdo hladil po mozku. Číst Marťana je jako by mě někdo držel za vlasy a smýkal se mnou. A humor? Ano tak 15x sem se usmál, občas dobré hlášky jaké jen může člověk bez šance mít.

Elvien
04.03.2015 3 z 5

Ke kladům téhle knihy patří především to, že je čtivá a napínavá. Pokud máte rádi téma boje o přežití ve vesmíru, je to určitě něco pro vás. Je to ale spíš takové oddechové čtení, pokud jste zvyklí na sci-fi nejvyšší třídy, tak nic takového od knihy nečekejte.

Osobně mě chytl spíš děj samotný, než hlavní postava. Ale to je čistě osobní dojem. Mark má rozhodně smysl pro humor a vlastní hlavu a celou svou situaci tím odlehčuje. Nějak mi ale nesedí kombinace vysoce inteligentního astronauta (který působí trochu jako MacGyver) a laciného humoru. Celkově je škoda, že vedlejším hrdinům nebyl ponechán téměř žádný prostor, protože někteří měli potenciál zajímavých charakterů, možná i víc, než Mark.

Prostě dobré čtení na víkend nebo dovolenou, když si chcete hlavně odpočinout.