Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30444/bmid_malevil-s5P-30444.jpg 4 2097 369

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v sedmdesátých letech tohoto století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Malevil , 1972

Kapis
30.09.2014 4 z 5

Prokousat se prvními padesáti stranami bylo hodně těžké a i když některé zmíněné události byly nutné k rozehrání pozdějšího děje, ne všechno bylo potřeba tak protahovat. Ale budiž, od toho "když se stala ta věc" mě k sobě kniha vyloženě přikovala. Je to pořád jako těch první padesát stran rozvláčně upovídané a autor neopomine sebemenší pohled, ruch mysli či rozbor každého cizího náznaku chování, ale je to strhující. Člověk musí odpustit Emanuelovi tu dokonalost v rychlém a správném rozhodování, je to holt ta vůdčí osobnost, které jak je v knize správně napsáno pak mnohdy a mnohde chyběly a společnost se rozpadla. Je to takové trochu i Robinsonovské, kdy z ničeho (skoro) je potřeba vybudovat vše zpátky a pomalu se to daří, přibývá, rozšiřuje se stávající, měl jsem chuť z pohledu naší rychle a plytce žijící civilzace tam být s nima a prožívat tento pomalý a skutečný život na plno. Taky autorovi nelze upřít místy až zbytečnou teatrálnost, ale nešť, četlo se to samo, moc mě to bavilo, některé scény byly hodně silné, např. ta "v obilí", ztotožnil jsem se trochu s postavama a prožíval dobrodružství s nima. Merle taky potvrdil, že je velkým znalcem lidí, jejich charakterů a jednání. Takže obrovská spokojenost, plný počet kvůli pár výtkám nedávám, ale druhá Merleho kniha, kterou jsem přečetl stála HODNĚ ZA TO!!!

Jakeneg
29.09.2014 5 z 5

Výborné čtení, tuto knihu jsem četl poprvé ale určitě za nějaký čas, si ji rád přečtu znovu. Podle mého názoru tento knižní román má velmi málo společného se stejnojmeným feancouzským filmem, snad jen ten výbuch. Ostatní částí se s knihou absolutně neshodují. Kniha je samozřejmě mnohem a mnohem zajímavější na rozdíl od filmu, který je opravdu nuda. Dávám 5 * a už teď se těším na čtení dalšího Merleho románu.

Bayern88
10.09.2014 5 z 5

Kniha má velmi zajímavý námět a proto prostě stojí za přečtení.

Malevil je výborný román, který nemá úplně šťastný konec, a to mně baví. Je v ní plně poznat rukopis p. Merleho (čímž chci říct, že komu se líbila např. Smrt je mým řemeslem, mohla by se mu líbit i tato kniha, byť z jiného žánru).

Na můj vkus autor málo popisuje důvod katastrofy, a ikdyž je to tak jistě autentičtější, prostě by mně to zajímalo :)

Rawen616
06.09.2014 5 z 5

Výborná záležitost pro milovníky realistické post-apo. Kniha příliš neřeší onu apokalypsu - ( i když její popis je děsivý, zejména to, jak přijde zcela náhle a nečekaně) - ale zaměřuje se právě na přežití po tom všem. Hlavní hrdina je idealista a pracant který se snaží vytvořit nové společenství i hospodářství a zachránit zbytky lidstva. Postupně dokonce zjišťuje, že se cítí onou zkázou "obohacen". Lidé mohou začít budovat svět znovu a možná lépe, s jinými pravidly. Bez naší moderní civilizace je najednou na všechno dost času. Ovšem jak to tak chodí, vždy se najde někdo komu zkáza zahraje do karet a na troskách světa může začít budovat svojí verzi světa, která má do mírumilovného hospodářství našich hrdinů daleko.
Vážně skvělá kniha, donutila mne přemýšlet jak bych se v dané situaci choval sám. Je to trochu černobíle podané, ale neurazí to. Závěr mi přišel krásně ironický :-)

kony9
03.09.2014 5 z 5

Klasika, četla jsem tuto knihu podruhé, po velmi dlouhé době jsem si říkala jak to tam vlastně všechno bylo a tak jsem se do ní pustila znovu. Nezklamala mě, v průbehu čtení se mi příběh vybavoval a bylo mi líto, když jsem ji dočetla...Jedna z mých nejoblíbenějších knížek!!

LuxLis
13.08.2014 4 z 5

klučičí kniha :)

LPG
02.08.2014 5 z 5

Pátou hvězdu přihodím za neobvyklé setkání s pánem na baru. Naše setkání proběhlo náhodně a v poslední fázy deliria. Při otázce zda čte, odpověděl pouze MERLE - MALEVIL. Tím mi dal do ruky knot a ten jsem zapálil když u mne MALEVIL přistál na veletrhu knih v hale antique. Opravdu nehorázný osud.
Bylo to první setkání s Merlem a nezapomenutelné. Konec světa jsem si až do teď představoval tak nějak, ale tohle je manuál na přežití v psychologii vztahů. Neuvěřitelný

ritz
23.07.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla už dávno, ale pocit hrůzy, že bychom něco takového museli prožít, jsem v sobě nosila dlouho a bohužel se mi v dnešní době občas vrací z toho, co se kolem nás děje.

zahadum
20.07.2014 5 z 5

Nedávno som sklamane odložil Silo a sťažoval som sa na plytký dej a chabé psychologické vykreslenie postáv. Na jednom fóre ma oslovil čitateľ ktorý mi poradil,že ak chcem kvalitný post-apokalyptický román mám sa obrátiť na Merleho Malevil. Knihu som rýchlo našiel na jednom knižnom bazári , objednal a čakal. Naprosto súhlasím,že Malevil je špička medzi tzv. post.apo románmi .... nevadí ani jeho dátum vydania ( 1972 ) .... v podstate ani nie je podstatné čo sa udialo...aká bomba ukončila svet ako ho poznáme..autor tuším použil bombu ktorá nie je rádioaktívna a dôvody sa dozviete v samotnom románe. Porovnať Silo a Malevil je ako porovnať detské leporelo pre dvojročné deti a nejakého Ruského klasika....Malevil je malé hradné sídlo niekde vo Francúzsku .... podotýkam vidiecka poľnohospodárska oblasť...Stručne ale detailne je nám predstavený hlavný hrdina Emanuel Comte, jeho príbeh je vlastne nosná časť románu...aj keď miestami je na pár stránkach prerušený pohľadom inej postavy...je to veľmi zaujímavý spôsob podania totožných udalosti dvoma osobami....Po krátkom úvode nastáva deň D....apokalypsa....na malom ale dobre zásobenom priestore sa zachráni malá skupinka ľudí....nikto nerieši prečo sa to stalo a kto to bol..poprípade prečo a načo....stalo sa to a rieši sa fakt,že treba jesť a existovať ďalej .... skupinka potrebuje vedenie...potrebuje evidenciu toho čo majú a toho čo nemajú...čoskoro sa začne úžasne spracovaný boj o prežitie....kontaktovanie okolia.....okolie kontaktuje ich....autor sa nehrá s ničím..ukazuje neľútostný boj o holý život kde padli niektoré formy civilizácie aby ich nahradili nové .... príroda je proste FAKT...ak máte 5-6 mužov a jednu ženu....nastupuje príroda...autor to nijak neprikrášľuje a našich hrdinov nám ukáže vo svetle reality.....celý román je pojatý ultra realisticky a zameraný na detail psychológie jednotlivých postáv .... až maniakálne puntičkársky rozoberá prepletenec vzťahov medzi postavami.....je tu komunizmus, demokracia, náboženský fanatizmus...cit pre spolupatričnosť a aj cit vlastne pud pre sex...vraždy...lúpeže a potrebu ovládať svet .... aj keď v malom....dokonalý román v dokonalom podaní...bez rušivých vplyvov gýču a nejakých šablón....knihu doporučujem a beriem si z nej veľmi veľa !

Melic
14.07.2014 5 z 5

Výborná knížka, autorův styl mi naprosto sedí. Málokdo dovede psát tak, aby si i u popisných odstavců, které nejsou nezbytné pro hlavní dějovou linii, udržel mou pozornost. Merle to ale umí. Taky se mi líbil jeho syrově realistický pohled na postapokalyptický svět, kdy ukazuje, že naše společenské rituály a kulturní zvyklosti mají své místo v dobách dostatku, ale ne už tolik v nouzi. Musím se přiznat, že oproti ostatním se mi Malevil líbil i víc než Smrt je mým řemeslem.

Hudis
07.06.2014 5 z 5

Jak píše KetrinZel, před 40 lety to muselo být něco. V dnešní době, kdy je násilí a surovost v médiích a knihách tak nějak běžná, je to prostě slabý odvar. O to více je tato kniha lepší. Kdo nehledá popisování zvěrstev a násilí, ale chce zažít post-apo, je tato kniha určitě pro něj

Lubor123
14.05.2014 5 z 5

Když jsem Malevil na konci 70 let četl poprvé tak jsem ani nespal, musel jsem tu knihu dočíst. Nedávno jsem si ji opět koupi a přečetl , dojem zůstal silný. Malevil je neskutečně čtiví.

vhumanik
28.04.2014 5 z 5

Ve sci-fi už mám něco načteného, ale tahle kniha v trochu starším pojetí mě přesto dostala. Pokud pominu skvělý styl psaní Roberta Merleho, pak se mi nejvíc líbil psychologický vývoj postav po atomové katastrofě...

KetrinZel
23.03.2014 5 z 5

Myslím, že se to tak jeví díky současným rozšířeným fantastickým filmům, ale před těmi čtyřiceti lety to tak podle mne nebylo.

Neo1tex
21.03.2014 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Děj je sice snadno předvídatelný a zajímavé zvraty se tu nenajdou, ovšem čte se to skvěle.

JitkaJak
03.03.2014 5 z 5

Taková pohádka. Úžasně čtivá, zábavná, chytrá.

Missty.
11.02.2014 5 z 5

Kdysi jsem tuhle knihu četla - mé začátky se Sci-fi...Čte se to krásně, ale jako snad vše od Merleho, je to kruté a syrové. Prostě příliš možné, než aby se nad to člověk úplně povznesl.

Morkon
04.02.2014 5 z 5

Kniha, kterou jsem cetl jako nactilety a ktera me velmi nadchla.

dan-sam
27.01.2014 5 z 5

Na doporučení kolegy jsem neodolal a s potěšením se vrhnul do stínů Malevil. Po rozvláčném začátku se kniha dnem D překlopila do velice svižného tempa a já ji četl doslova každou volnou chvilku. Velice se mi líbil nastíněný svět, byť jsem měl občas pocit, že přeživší skupině na Melevilu vychází téměř vše, na co sáhnou. Co mi trochu chybělo byl přesah za hranice malého regionu - nastíněný konflikt s loupeživými tlupami měl velký potenciál, který ale zůstal nevyužit. Celkový dojemmi trochu pokazil závěrečný epilog - bez Emanuela samotného jako by jeho plány a intriky přestaly fungovat. Naopak, velmi kladně hodnotím nastínění společenských problémů skrze jednotlivé osobnosti (vztah k církvi, politické uspořádání, ...). Určitě doporučuji, je snadné této knize propadnout.

Olia
15.01.2014 5 z 5

Malevil patřila v mládí mezi mé nejoblíbenější knížky, byla to síla. Nedávno jsem tohle vydání z roku 1974 darovala emigrovavšímu strýci, takže už ji nemám v knihovně, byla to hodně velká oběť.. jinak naprosto souhlasím s Candid, přesně tak to cítím i já! áchjo..