Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11589/mid_malevil-YhY-11589.jpg 4 2100 370

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v 70. letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Vědeckofantastický, podle autora futurologický román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Československý spisovatel

Malevil , 1972

Peternikdy
13.02.2018

Majster pera Merle. Malevil je silná a veľmi originálna vec v žánri postapo. Hlavný hrdina je hnusný narcis a truhlík...pravdivý až strach. Veľmi, veľmi dobré.

Bublinka.
12.02.2018 4 z 5

Samozřejmě nebýt kniha postapokalyptická, tak bych po ní zřejmě nikdy nesáhla a byla by to chyba. Je to trochu "jiné" postapo, než čtu obvykle, ale rozhodně jsem ani na chvilku neuvažovala, že bych knihu odložila, byl to zajímavý náhled zase z jiného úhlud pohledu.
Jen nevím, jak se postavit k té "bombě" po které nebyla naprosto žádná radiace. Nepodařilo se mi to nějak moc vyzkoumat, o co by tedy mělo jít a srejně tak o skutečném rozsahu a původu katastrofy... a já mám ráda ve věcech jasno.
Hlavní hrdina byl poněkud také otravný, všechno věděl nejlépe a pokud měl někdo jiný názor, tak ho zmanipuloval úplně snadno, vždy věděl, co přesně udělat, aby mu všihni dali za pravdu. A i když si svou neprosadil, nakonec všichni došli k tomu, že vlastně měl pravdu. Jinak to ale nebylo vážně vůbec zlé, naopak z toho sociologického pohledu to bylo zajímavé, čtivě napsané, občas jsem se dočkala i nějaké té akce.

mh.mail
05.02.2018 5 z 5

Zatím jediná kniha, kterou jsem od Merleho přečetl, ale když mě stručné popisy některých dalších, na které jsem narazil, tak neoslovily. Malevil je ovšem něco jiného. Je to strhující příběh, ve kterém je zakódována spousta moudrých myšlenek. Je to vlastně taková zkratka vývoje lidské společnosti a poznání jeho zákonitostí. Vlivem (nedá se příliš říci, jestli „díky“ nebo „vinou“) nespecifikované globální katastrofy (pod kterou si ale nejspíš většina z nás představí bleskovou jadernou válku) dojde k „restartu“ života skupinky lidí, kteří měli to štěstí, že se v inkriminované době nacházeli v chladném kamenném sklepě, takže nebyli přímo vystaveni smrtícím účinkům katastrofy. A my můžeme sledovat, že v prvních měsících i letech je tím nejdůležitějším snaha o přežití — tedy o to mít co jíst a mít se kde schovat. Veškerá činnost skupiny je zpočátku podřízena tomuto hlavnímu cíli, nic jiného v tu chvíli nemá smysl. Teprve později, až je tato základní potřeba zafixována, přichází na řadu poznání, že přežily i další skupinky lidí, a začíná socializace, se kterou přichází i ideologie a touha po ovládání druhých. A také vědomí, že je potřeba se takovým snahám odhodlaně postavit i za cenu ohrožení vlastního života. Scéna „lidového soudu“ proti hlavnímu hrdinovi Emanuelovi, který je jeho protivníkem Fulbertem zinscenován s cílem se ho definitivně zbavit, je úchvatná. Vlastní závěr knihy je pak možná ne nezbytným, ale rozhodně logickým završením celého příběhu.

Calinda
02.02.2018 3 z 5

Ze začátku mě nesmírně chytla, čtivě napsáno, hlavní hrdina sympaťák, těšila jsem se na každé čtení, bohužel, nebylo to tak po celou dobu knihy, čím blíž jsem byla konci, tím víc jsme ztrácela zájem. Ano, byly tam úžasné pasáže (např. první déšť a napětí, zda bude či nebude smrtící, tuto pasáž jsem prožívala stejně, jako kdybych byla součástí té partičky), ale nevím, mám pocit, že jak přibývaly postavy, tím se pro mě kniha stávala méně zajímavou a nic moc se tam nedělo. Ale i tak doporučuji knihu ke čtení, jak uvádím výše, některé pasáže jsou chytlavě napsané a celkově se to čte dobře.

ibáG
20.01.2018 5 z 5

Poslouchala jsem to jako audioknihu https://audioteka.com/cz/audiobook/malevil a naprosto skvělé! V některých částech knihy jsem ani nedýchala a napjatá jak kšandy čekala, co bude dál. Souhlasím s komentáři "Kamil2" a "stju". Považuju tuto knihu za jednu z nejlépe vystavěných a napínavých. Samozřejmě s ohledem na to, co jsem já sama kdy přecetla a jaký druh literatury jsem četla. Autor byl bezpochyby velice inteligentní.

Nomia
13.01.2018 5 z 5

Malevil donutí přemýšlet. Jak by se člověk zachoval po takové katastrofě, kam se poděje morálka, lidství, jak vlastně přežít a nezbláznit se. Smutná, ale velmi působivá kniha.

PolarBee
08.01.2018 4 z 5

Hodně mi zde chybí kontextu příběhu, útoku/katastrofy. Několik věcí mi zde tak nějak vrtalo hlavou, například proč jsou zavřeni a odříznuti v této oblasti, copak je napadne jet jinam? Ono je (respektive autora) nenapadlo navštívit ani sousední město, o kterém automaticky předpokládají, že již neexistuje. Kromě toho mi průběh takové bomby nepřipadá reálný, co třeba nemoc z ozáření? Všechna zvířata jsou mrtvá, ale lidem není ani špatně. Dost to v příběhu ruší.
Nicméně, libíly se mi procítěné dialogy postav a hlavně jejich struktura. Hlavní hrdina se zdá opravdu hrdinou, autor to ale krásně vyváží druhým pohledem, doplněním jiné postavy. Líbilo se mi to, určitě to dalo hodně práce, škoda těch nesouvislostí.

petaSk
05.01.2018 2 z 5

Ano, chápu, proč je kniha oceňována. Ve své době se zřejmě jednalo o jednu z prvních vlaštovek postapokalyptických románů. Jsou zde načrtnutá zajímavá témata a dramata, jak by si lidé poradily v době po celosvětové katastrofě, a to včetně nájezdů, přerozdělování potravin a zachování života.
Po celou dobu čtení jsem měla ale pocit, že knihu autor napsal v 19. století, ať už způsobem vyprávění nebo reáliemi. že jde o moderní dobu mi připomínaly jen zmínky o televizi, telefonu a automobilu. To pro mě nebyl problém. Problém pro mě byl autorův náhled. Pro mě to byl povýšenecký blahosklonný pohled muže, který zde vystupuje jako rozený vůdce, dokonalý diplomat, stratég a nadto idol všech žen, na které s laskavým otcovským okem pohlíží jako na prostoduché ovečky pro chov. Zatímco muži tady většinou udávají tón, rozhodují, jsou rozvážní a drží spolu, ženy jsou většinou děvky, blbky nebo slepice, které by se uklovaly nebýt přítomností oněch moudrých mužů, a to hlavně vypravěče. Jistě by se takové ženy našly, ale pochybuji, že by se neobjevila žádná s mozkem a bez vyhrnuté sukně.
Vlastně ano, jedna se našla, autorem popsaná jako vzdělaná, s rozumnými názory a snad i schopnostmi vůdcovství, ale je okamžitě kategorizována jako stará panna a ustupuje do pozadí, protože lidé by za ženou nešli.
Román na mě působí staromilsky, často prostopášně a jako fantazie stárnoucího muže, který vidí svět svým způsobem, nebo by ho tak rád viděl. Tímto pro mě ztrácí na síle a realističnosti.
Co mě taky mrzelo bylo brzké vyprchání dopadu katastrofy. Fakt, že přežilo jen pár lidí se brzy vytratil stejně jako ztráta a boj o přežití. Najednou je všeho dost, někdy až moc a lidi si řeší svoje malichernosti jako předtím. Příznak tragédie je pryč a stává se z toho spíše veselohra s bandity. Kde jsou nemoci, kde strádání?

Izu
04.01.2018 5 z 5

I když má dílo hodně děr v logice,nemůžu dát míň než plný počet hvězd.Skvělý příběh.

Kamil2
14.12.2017 5 z 5

Robert Merle vystavil skupinu lidí extrémním podmínkám post apokalyptického světa a pak pomalu nechává promlouvat skrze slova charaktery jednotlivých lidí - ty dobré i ty špatné. Jejich boj o každodenní přežití a marné čekání na pomyslné světlo na konci tunelu vtáhne do děje. Je naivní si myslet, že se v podobných hrůzách lidé semknou a budou držet pospolu. Stejně jako v jiné Merleho knize Ostrov i tady je zřetelné, že největším sokem člověka, je zase jen člověk.

Zornitza
13.12.2017 4 z 5

Četla jsem ji v poměrně útlém věku, a byla mi takovým návodem, co dělat, kdyby :-)). Četla jsem ji opakovaně, a pokaždě s chutí

stju
10.12.2017 5 z 5

Kniha, kterou miluju a opakovaně se k ní vracím-třeba jen k některým pasážím. Autor mě svým stylem psaní dokázal vtáhnout do příběhu, který jsem s jeho hrdiny prožívala a opravdu jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Obdivuji úžasné vykreslení chování tak různorodých postav a dramatičnost situací, které prožívají. Jen mě děsí chování lidí, kteří ve snaze po přežití jsou schopni naprosto všeho. Ono nemusí ani jít o jadernou katastrofu...
S nadšením jsem se začetla do dalších knih Merleho, ale bohužel mě žádná už nedokázala takhle nadchnout. Ale za Malevil děkuji-a Emanuela je mi líto...

Archa
02.12.2017 5 z 5

Kniha která zasáhne

RenkaB
24.11.2017 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na doporučení a nezklamala. Dobře se četla, příběh je pěkný. A rozhodně donutí k zamyšlení. Mnohokrát mne při čtení přepadly myšlenky typu "co by, kdyby" (s přihlédnutím k tomu, co se děje kolem nás ve světě) a honem jsem je odháněla pryč. Doufám, že obsah knihy zůstane navždy sci-fi.

maryska09
24.11.2017 5 z 5

Nemám příliš v oblibě scénáře popisující možnou apokalypsu lidstva a proto jsem k této knize přistupovala se značnou nedůvěrou. Velmi příjemně mě však překvapila svou čtivostí, dobrým příběhem i uvěřitelným závěrem, kterého jsem se obávala. Charaktery postav jsou skvěle popsané. Autorovi pouze kolísala míra katastrofy, nevěřím, že by byl zcela zničen hmyz i všechny stromy, ale to jsou jen detaily v jinak skvěle postaveném příběhu.

Petr101
20.11.2017 3 z 5

Trvalo mi 3 měsíce, než jsem knihu dočetl. Mám rád sci-fi, ale tohle nebyl můj šálek kávy. O oné události, důvod, proč a jak, jsem se prakticky nic kloudného nedozvěděl. Ale to asi nebylo autorovým úmyslem.

kečup60
20.11.2017 5 z 5

Už jsem ji četla před mnoha lety a i dnes jedním dechem. Lidé se v každé době chovají stejně.

druzickaster
10.11.2017 5 z 5

Musím uznat, že mě autor velmi mile překvapil. Když jsem knihu rozečetl, říkal jsem si, no jo robinsoniáda pro dospělé. O kousek dál jsem už mi bylo jasné, že to tak jednoduché nebude. Děj mě příjemně strhl, sem tam jsem v napětí mrkl na konec kapitoly, i když to většinou nedělám a říkám si aha, takže tak to bude... a ono to bylo nakonec všechno jinak :D Autor si se mnou pohrával jako kočka s myší a to je dobře, mám to rád a užíval jsem si. Z pohledu filozofické stránky je kniha propracovaná do detailu, je krásně vidět jak jedna krátká událost dokáže změnit, řekl bych až převrátit naruby všechny morální a hodnotové žebříčky. Spravedlnost, lidský život, síla vůle a boje o přežití to je to oč tu běží. Demokratický komunismus, proč ne. No, nechám toho, kdo přečte pochopí a tuto knihu by si mělo přečíst opravdu hodně lidí.

Manyna
31.10.2017 5 z 5

Ačkoliv science fiction není můj šálek každodenní kávy, tak takhle kniha se vymyká. Je to krásný a nadčasový příběh, který vrací společnost tam, kde už byla a dává jí druhou šanci.

anko57
18.10.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, jinou jsem snad víckrát nečetla.