Dům mrtvých

Dům mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126799/bmid_dum-mrtvych-Yda-126799.jpg 5 625 97

Malazská Kniha padlých série

Malazská říše, oslabená událostmi v Darúdžhistánu, balancuje na pokraji chaosu. V rozlehlém Sedmiměstí, ve Svaté poušti Raraku, věštkyně šai'ik sbírá vojsko a připravuje se na dávno předpovězené povstání nazvané Smršť. Povstání, nesmírně rozsáhlé a kruté, zatáhne říši do jednoho z nejkrvavějších střetů, jaké ji doposud potkaly: do víru fanatismu a žízně po krvi, jež určují osudy lidí a dávají vzniknout legendám… Dům mrtvých, vzrušující, surová druhá kapitola monumentální malazské Knihy Padlých, je příběh zasazený do skvěle zpracovaného světa pustošeného anarchií a temnou, nezvladatelnou magií; mocné, drásavé vyprávění o válce, intrikách a zradě, potvrzující, že Steven Erikson je skvělý, originální vypravěč s neobyčejnou představivostí, nový mistr epické fantasy.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

Deadhouse Gates , 2000

kalache
31.12.2017 4 z 5

...takové knihy čtenáři milují jakýmsi podivným způsobem,asi tak jako člověk miluje nevrlého psa.Poplácáte ho jednou,zavrtí ocasem.Poplácáte ho podruhé a příjdete o ruku...

Dadly
27.12.2017 5 z 5

No, abych se přiznal Psí řetěz mě zprvu moc nebral a víc mě bavil Šumař a jeho parta (Šumař je božan pořád), ale jakmile šlo u Psího řetězu do tuhého, tak jsem byl jak přikovaný u této nádherné knihy.. a to jak to dopadlo mě srazilo na kolena ..celkově posledních cca 200 stran bylo skvostných. Jsem si jistý, že se k této knize v budoucnu mile rád vrátím a doufám, že v pokračování budou další zmínky o Záchlumčanech.

Dyaebl
14.11.2017 5 z 5

Jak jsem již pravil, tato sága vám dá vše. Úplně vše. Od promyšleného a velkolepého světa ve kterém je opravdu mocný příběh, plný humoru, smrti, emocí a žalu. Očekával jsem hodně od Malazu, ale to, co se mi tu dostává, převyšuje všechny očekávání. Ať již zdrcující příběh jednoho Trella a Jagha, tak neuvěřitelně mocný Psí řetěz a samozřejmě Tremorlor.
Opravdu jsem žasl a žasnu nad každým, kdo si po přečtení prvního dílu nepořídil Dům mrtvých...

Skupa
07.11.2017 5 z 5

Dočteno.Opět a zase jsem se ztrácel jak v postavách tak místy i v ději.Od poloviny knihy už jsem nacházel jisté spojitosti a na konci knihy se definitivně rozhodl v pokračování.Tak a hurá na třetí díl ...

Ivan F
24.10.2017 2 z 5

Vzdávam to a som rád, že som tak učinil. Prečítal som si niekoľko nadšených komentárov, s ktorými sa nestotožňujem, avšak komentár od užívateľky Avel znie tak, akoby som ho napísal ja sám. Ona však hodnotí o hviezdičku viac, čo je nemôžem. Takisto sa nehodlám k tejto série v budúcnosti vrátiť - čas sa dá využiť aj lepšie.

MagdaFish
28.09.2017 5 z 5

Další díl přečten a je fakt lepší než první. Sice se už začínám v postavách ztrácet, ale to neva. :-) Alespoň musím listovat zpátky a číst to znovu. Autor už začíná postavy prokreslovat a potěšilo mě, že takříkajíc "sovy nejsou, čím se zdají být" (Tavore a Felisín. Tahle sesterská linie mě moc zajímá.) Už se řítím na třetí díl. :-)

Rudla333
07.07.2017 5 z 5

Druhý díl mé oblíbené série pro mě byl zkouškový.
Autor se sice nikdy nezaobíral nějakým vysvětlováním, ale v prvním díle se držel na uzdě. V tom druhém už ale asi předpokládá, že se tak nějak vyznáte, a tak to vybalí naplno.
Ocitáme se zase na novém kontinentu, postav z jedničky je jen minimum. Nové rasy, cestování chodbami, atd. atd. Občas jsem měl hlavně v první polovině velké problémy.

Ale i přes složité pasáže je Dům mrtvých vynikající kniha. A Coltainův Psí řetěz dojme i toho nejbezcitnějšího drsňáka.

Targa Dall
20.05.2017 5 z 5

Na 2. dil serie malokdo narazi bez 1. dilu, takze i toto hodnoceni spise patri serii.
Vyborna kniha!!!!! Nevim, co dodat. Nove postavy, i stare postavy, prekvapeni, tajemstvi.
Proste si to prectete :-)

Mievr
17.05.2017 5 z 5

Velice zaujala, i přes nudnější úvod jsem si oblíbil všechny nové postavy a nemůžu se dočkat až poznám nové a zase si vyslechnu příběhy těch starých známých (Kulp je borec). Eriksonův fantasy svět znám o něco lépe, ale pořád je pro mě velice enormní... Skvělá sága

tanuki
15.05.2017 4 z 5

Naskakujeme do rozjetého příběhu z prvního dílu, ale jestli by někdo čekal, že ve druhém díle se už bude skvěle orientovat, protože přece v Malazském světě není žádným nováčkem, tak se krutě mýlí. Děj má několik linií a spousty postav, ve kterých se jen tak někdo nevyzná. Všechny ty národy, klany, spojenectví, odpadlíci, bohové, ascendenti, zabití a znovuzrození. Sice je to pořád lepší, než v druhé sérii Arabely, kde se nechytám vůbec, ale i tak je moje mozková kapacita přehlcená, přehřátá, přetížená a kolabuje. Děj je napínavý a nemá slabší místo, jen některé poznámky a události nedávají smysl, protože čtenář ještě spoustu věcí netuší, kdežto pan spisovatel je považuje za samozřejmé. Občas je to jako číst něco v cizím jazyce. Když neznáte daný výraz nebo slovní spojení, tak je důležité nepanikařit, nehledat všechno ve slovníku a prostě číst dál. Ono se to nějak vyvrbí. :o)
Konec je velmi emotivní. Musel jsem dýchat opravdu hluboce. Čekají nás asi ještě zajímavé události...

jan14s
23.03.2017 5 z 5

Jeden z nejlepších dílů celé série. Sledovat putování psího řetězu bylo dechberoucí. Zase je lepší knihu brát jako celek. Jsou tam části, které pro příběh v knize nejsou podstatné, ale po přečtení všech knih to do sebe zapadne.

Dervish
15.03.2017 4 z 5

Tak druhý díl dočten a na jednu stranu jsem opět nadšen, na druhou jsem trošku i v rozpacích. Začnu tím druhým, trochu nepříjemně mě překvapilo, že jsem ve druhé knize nenašel některé své oblíbence z první knihy (chyběli mně hlavně Paran a Besana). Objevila se spousta dalších lidí, což jsem tak trochu čekal, ale přesto jsem se často ze začátku ztrácel kdo je kdo a za který tým hraje, hlavně u těch vedlejších postav to byl trochu masakr.

Ale co mě nejvíc překvapilo, že je kniha tak nějak rozpolcená - jedna linie příběhu mě strašně bavila (ta kde je Kalous a Coltain), druhá mě trochu i "nudila" (Mappo a Icarium ). Upřímně ta část o putování a "jakémsi hledání prozření" pro Icaria je taková trochu "navíc", kdyby v knize nebyla, asi by se nic nestalo. On vlastně stejně Icarium celý napínavý finiš knihy prospal, což mně přišlo docela komické. Ale třeba je jejich putování důležité pro další knihy, kdo ví. Každopádně neubráním se pocitu, že zúžení knihy o 200 stránek právě o tuhle linii by jí asi dost prospělo, aby měla ještě větší drive.

Tím nejlepším jsou samozřejmě v této knize bitvy, to je potrava pro mé chrochtání nad fantasy, a v tomto díle se mi jich dostane požehnaně. A to je dobře, jen houšť pane Eriksone, jen ať se to mydlí, až krev stříká, ať se celá Malazská říše utopí v krvi... pak bude moje černá duše uspokojena. Už se těším na střet Tavore a Felisín, to bude krásný "dámský gambit" a očekávám, že jen u vyškrábaných očí nezůstane.

Celkově dávám knize tak 75%, Měsiční zahrady to měly za rovných 80% a to hlavně z toho důvodu, že jsem v nich našel méně hluchých míst.

Plague
12.03.2017 5 z 5

Překvapení. Příjemné. I když jsem se musel ze začátku zase aklimatizovat. Dychtiv ze závěru prvního dílu jsem chtěl jet ve stejném tempu i od začátku dílu druhého - což samozřejmě nejde .... ale vysvětlete to natěšenému fantasyfanatikovi. Ale smíření bylo rychlé. Snažím se pobírat všechny na první pohled nepatrné a nevýznamné detaily, protože tak nějak cítím, že se všechno bude ještě proplétat a propojovat. jen kdyby jich nebylo tolik. Zpět jsem v knize listoval několikrát a 2x jsem vzal do ruky i předchozí díl.
Průběh všech dějových linek mi od prvního dílu přišel "klidnější" a "pohodovější" a z toho jsem byl chvílemi nesvůj - no prostě se všem všechno až moc dobře dařilo. a když už jsem jim začal fandit (kromě Felisín, ta mě sr... snad pořád)....... tak o to brutálnější byl konec. Za mě - a zase dobře - jiný zážitek od prvního dílu. Jenom těch stránek ..... touhle ságou si vyčerpám svůj roční budget. ALE CO, STOJÍ TO ZA TO! Takže vesele do další.
odlehčení na konec - kniha má jednu vadu (i další pokračování co jsem se díval) - NEJDOU NACPAT DO VÝZVY 2017!

Atlantis

Och, autore mocný,
já zase čtu dál.

Atlantis
Databáze knih

Bože, jak já tuhle ságu nenávidím. A zbožňuju zároveň. Tohle prostě není fantasy pro odpočinek, mozek vám pořád pojede na plné obrátky, budete přemýšlet nad každým rozhovorem. Je to narážka? Že by nová informace? Odhalení? Nebo ne?
Děj je oproti prvnímu dílu mnohem svižnější, občas brutálnější. Úplně mi nesedlo prostředí pouště a občasný les jsem vítal asi tak jako postavy knihy. Neustálé kameny, písek a vítr byly prostě nezáživné.
Dům mrtvých sleduje několik příběhových linek, které se více či méně prolínají. Já si oblíbil nejvíce děj okolo historika, který se mi zdál nejvíce "klasické" fantasy. Kalam v pořádku, Mappo s Icariem jsou hádanka na hádanku, Šumař nic extra. Jednu postavu jsem ale naprosto nenáviděl. Felisin. Kápě, jak já čekal, až se jí něco stane. Přitom její putování je nabité událostmi a byla škoda, že tahle zabitíhodná postava dostala tolik prostoru.
Na plný počet to není, na to se děj někdy až nepříjemně táhne. Oproti Zahradám je to ale masivní krok dopředu a já se už těším na další díl. Jen si napřed musím chvíli odpočinout. Lehké čtení to prostě a jednoduše není.

elenai
20.02.2017 5 z 5

Jsem cíťa, přiznávám to, ale tohle jako vážně? Možná za to může fakt, že jsem při čtení přivedla na svět našeho potomka a fantazie pracovala na plné obrátky. Stačilo se jen trochu vžít do situace zúčastněných a po zádech mi přebíhal mráz. Byla jsem úplně ochromená a zděšená z Psího řetězu. Jak já tenkrát bulela! Z celé série řadím ukončení Kalousovy a Coltainovy linie za jedno z nejemotivnějších a vyloženě srdcervoucích.

V této knize jsem ani neshledala žádnou linii, která by mě vyloženě nebavila. Pravda, uprostřed děj plynul poněkud pozvolněji, ale přišlo mi to vhod, abych mohla řádně vstřebat své dojmy. Kdo mě vyloženě iritoval, byla Felisín. Ale ruku na srdce. Jak bychom se my zachovali v její situaci? Její společníci s ní však měli víc než svatou trpělivost, o to víc mrzí, jak to nakonec dopadlo.

Tento díl byl pro mě těžce depresivní, plný naděje, která ale vmžiku zhasne jako svíčka, a zoufalství z toho, že není cesta ven, ale právě kvůli tomu byl tak výborný. Život není peříčko a konečně se někdo nebál o tom napsat.

Oblíbenci: Šumař, Kalam, Gesler, Bouřňák, Lull, Sormo

Hellrampage
27.01.2017 5 z 5

Smrt bude mým mostem - Toblakajské pořekadlo

"Lepší je vlézt do pasti, kterou vidíš, než do té, kterou nevidíš." - Kalam

"Posmívají se našim urozeným, věděl jste to, dědo? V debrálštině pro nás mají jméno. Víte, co znamená? Psí řetěz. Coltainův psí řetěz. On vede, ale cení zuby, ale kdo mu poštěkává za patami, jestli ne ti, o kterých přísahal, že bude chránit? Á, taková jména mají hloubku, nemyslíte?" - Lull

********Spoilers! ********

Druhá kniha Eriksonovej Malazskej série je zasadená do úplne nového piesočnatého sveta "Sedmiměstí". Zo starých postáv stretnete len Kalama, Kvítka, Šumaře a Apsalar a pár ďalších a práve táto dejová línia so starými známymi vás bude baviť najviac, pretože po čase sa stretnú s legendárnym Icariom a jeho spoločníkom Mappom a mimo iného aj s Iskaralom Pustom, čo je IMHO najzaujímavejšia postavička v tejto časti. Časť s Felisín ("Felisín z rodu Paranů, jejíž sestrou je pobočnice Tavore, jejíž bratr jezdil s pobočnicí Lorn. Urozená, rozmazlená holčička. Kur*a."), Heborikom a Baudínom bola podstatne slabšia a rozvláčnejšia, dočkáte sa neustáleho putovania po púšti. Tretia dejová línia sa zaoberá hlavne historikom Kalousom, ktorý bude svedkom krutého povstania a zažije veľa krušných chvíľ uprostred boja medzi Záchlumčanmi, ktorých vedie Coltain. Strhujúce dielo, čo vám budem hovoriť. Erikson nešetrí telami ani dušami civilistov alebo vojakov a podsúva čitateľovi temné dielo krvavého povstania, v ktorom mi veľakrát vyrazil dych - napríklad Coltainovou smrťou, Pormqualovou tuposťou a zbabelosťou a konečným ukrižovaním tisíciek vojakov na Arenskej ceste. Môže sa zdať, že v knihe je málo krutých a temných pasáží, no keď Erikson o nich raz začne písať, majú silu a dostanú vás do kolien a vy rozmýšľate, či je naozaj v ľuďoch taká krutosť a prestáva vám z toho rozum stáť ako hlavným postavám.

Uvediem príklad pre silné žalúdky: "Kalous videl, že tady propuklo skutečné šílenství. Muže rozpárali, vytáhli jim střeva a omotali je kolem žen - manželek, matek, tet a sester - které nejdřív znásilnili, než je uškrtili na vnitřnostech. Historik videl děti s rozraženými lebkami, nemluvňata naražená na špízy pouličních prodavačů tapu."

Pár výtok mám hlavne k dosť neprehľadným bojom, takže som sa v nich nedokázal vyznať. Kvítko a ani Apsalar sa k "slovu" moc nedostali, zato Šumař hviezdil a strieľal zo svojej kuše jednu svietivku a práskavku za druhou. Na druhú stranu sú niektoré pasáže veľmi dojemné - vzťah Mappa s Icariom, tam som skoro uronil slzu.

Akurát počujem vonku krákanie vrán, vždy si spomeniem, že určite nesú dušu Coltaina :-)

********

Záchlumčané jsou démoni. Dští oheň. Jejich šípy se ve vzduchu kouzlem zmnožují. Jejich koně bojují se zlověstnou inteligencí. Vyvolali mezlovský ascendent a poslali ho do Sedmiměstí, kde teď čelí bohyni Smršti. Záchlumčany není možné zabít. Už nikdy nevyjde slunce.

"Nemůžeš něco předělat, dokud to nejdřív nerozbiješ." - Felisín

"Jestli nás povýšíte, pane, tak vám jednu vrazím, takže budete mít obě strany obličeje stejný. A až skončím, Bouřlivák vás nejspíš nakopne. Pane. - Gesler

"Žádný z vás není hoden ani toho, aby čichal prdy mého koně!" - Šumař

MH.
14.01.2017 5 z 5

"Každý zlo, který necháš bejt, se nakonec stane všední záležitostí. Potíž je, že je jednodušší si na něj zvyknout, než ho vykořenit."
Šumař

milan3144
06.01.2017 2 z 5

No...přečetl jsem Měsíční zahrady a Dům mrtvých...a čekal, kdy se ve mě probudí to vesměs všeobecné nadšení...a nic. Postav jak brablenců. Možná, až budu velký, tak to zkusím ještě jednou a prokoušu se dál, ale zatím do toho nejdu.

adorjas
01.01.2017 3 z 5

Hodnotím 3 a pol *. Začalo sa to teda poriadne vrstviť, bojím sa, že v ďalších dielach pribudne viacero postáv, objavia sa nejaké staré známe postavy z prvého dielu a vznikne mi z toho absolútny zmätok... Ku koncu autor opäť navnadil na ďalší diel, držím palce každému, kto sa pustil do tohto obrovského univerza :)

Damon
11.11.2016 5 z 5

A vítr mezi kostmi vál, hroznou jeho armádou.
A on řetěz v dlani svíral, na němž psi zuřiví se vedou.
Coltain na cestě domů krvácel, řekou písku, krví zbarvenou.
Oddíl jeho mezi kostmi vyl, však rozhodně ne pietou.
A on řetěz v dlani svíral, na němž psi zuřiví se vedou.

Druhá kniha dočítaná.. trvalo mi to síce ešte dlhšie než u prvej, ale ten zážitok stál za to. Niekedy som sa až divil, s akou presnosťou dokáže Erikson opisovat všetky tie hrôzy, znásilňovanie, vraždenie, mučenie.. najviac ma dostala linka s Coltainom a jeho pochodom svatou púšti Raraku a koniec, ktorý ma dohnal k slzám a chvílu som preklínal Eriksona za to, aký dokáže byť krutý.. vynorili sa však aj zaujímavé zvraty ohľadom Dujeka, či smrti cisára.. už sa teším až dnes večer otvorím Vzpomínky ledu :)