Majonéza k snídani

Majonéza k snídani https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477043/bmid_majoneza-k-snidani-YVg-477043.jpg 4 775 156

Láska není příčinou vztahů, ale jejich důsledkem Nový samostatný román Markéty Lukáškové. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který nyní čeká na filmové zpracování. Po Lososovi následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně a Vlaštovka v bublině. Skrze své tituly se Markéta snaží šířit osvětu o vnímání psychických problémů. Ema měla s emocemi vždycky problém. Místo, aby je prožívala, raději je pitvá a sama si drží odstup i nadhled. Nejvíc ze všeho chce analyzovat lásku. Co je vlastně zač a proč třeba jejím rodičům zmizela? Proč zůstává tichá babička s despotickým dědou? Proč si její nejlepší kamarád nepřizná, kam ho táhne jeho srdce? Některé věci ale pochopíte jen tak, že se do nich namočíte, a proto se sama pustí do vztahového experimentu – na své první lásce.... celý text

1bublina
18.04.2024 5 z 5

Na začátku jsem s knihou trochu bojovala. Styl psaní mi přišel trochu krkolomný a hlavní postava Ema mi nebyla moc sympatická. Ale vydržela jsem a bylo to dobře. I Ema si mě nakonec získala.
ČV 2024 - Kniha s více než dvěma perspektivami vyprávění.

LucaM.
05.03.2024 4 z 5

Od Markéty už jsem něco málo četla, slyšela pár epizod jejího podcastu a baví mě i její příspěvky na Instagramu. Mám její projev ráda a Majonéza k snídani mě rozhodně nezklamala.
Hlavní hrdinku Emu vykreslila skvěle, ta holka mě bavila. Takový Sheldon (z Teorie velkého třesku) v sukních a toho miluju.
I když to byl příběh ze života osmnáctileté holky, životní příběhy jejích dospělých blízkých ho přibližovaly i k nám, dříve narozeným.
Dobře se četl a mě bavil. Další, i ty starší dílka Markéty Lukáškové si nenechám ujít.

ZuzanaZ83
15.02.2024 4 z 5

Velmi čtivý příběh o samotářce Emě, jejím jediném příteli Janovi a o výzkumu toho, co je to láska. Ema během děje poznává příběhy členů nejen vlastní rodiny, poznává i mění sama sebe.

Lehké čtení spojené se zamyšlením.

Už mi chybí jen jedna kniha autorky, kteroujsem ještě nečetla a těším se na novou.

Aleen
04.02.2024 4 z 5

Audiokniha
Bála jsem se, že nejsem cílovka, vzhledem k věku hlavní hrdinky, která, na střídačku s ostatními protagonisty příběhu, vypráví. Zbytečně, líbilo se mi to.
Ne příliš empaticky a emočně vybavená dívka chce pochopit lásku: kde a jak vzniká, jaká je, co ji změnilo, jak končí, nebo se prohlubuje. Proto se vyptává, nechává si vyprávět a píše o tom (opět kniha o psaní knihy - poslední dobou na ně mám štěstí). Zároveň prožívá svůj život, včetně první lásky. Přestože se mnou kniha nijak závratně "nezamávala", má dobrou osnovu, je přehledná a pěkná.

Lily101
06.01.2024 5 z 5

Kniha, která má jako hlavní téma něco, čím jsem se v mládí (shodou náhod zhruba ve stejném věku jako hlavní protagonistka) zabývala i já sama. Dokonce jsem také sbírala příběhy jiných, obdobně jako hlavní protagonistka.

Kniha, u které zapomenete na čas, protože Vás pohltí. A to, že jste o x let starší než hlavní protagonistka, z knihy pro Vás činí guilty pleasure.

Dimas
31.12.2023 5 z 5

Moje první setkání s autorkou (podporuji české autory) a hned jsem si ji přidala k oblíbeným

EvikU.
08.12.2023 4 z 5

Poutavě napsaný příběh o jedné holce a jejím okolí. Jak vzniká láska? A proč někomu vydrží celý život a někomu se vytratí? Ema začne dělat průzkum a vyptává se v rodině i kamarádů na jejich lásku, chce o tom pak napsat knihu.

Sama prožívá nádhernou lásku, dokud její přítel nemá odjet studovat do Říma. Odloučení se bojí. Navíc nastala Covidová doba. Vir z Číny, o kterém se moc neví a vláda dělá opatření v podobě karantény a později i zavřených škol a home office.

Dozvídáme se tak zkrz Emu tajemství jejich babiček, proč je maminka uzkostlivá a proč tatínek s novou partnerkou nechce mít dítě. Nebo o tom, jaký vztah má její kamarád Jan.

Styl autorky mi sedí  myslím, že celkem reálně dokáže odhadnout lidi a napsat o jejich běžném životě. Každý z nás má nějaké své tajemství, které si chce nechat pro sebe. Nějaký svůj osud  nebo chyby se kterými se nechce svěřovat na počkání. Ale máme také své touhy a přání a problémy.

Kopretinka784
24.11.2023 5 z 5

Moje první setkání s touto autorkou. Osobní (Listování ) jsem zmeškala, tak jsem si řekla, že si od ní aspoň něco přečtu. Právě díky Listování - Losos v kaluži byly její knihy půjčené, ale náhoda tomu chtěla a Majonéza... byla první k dispozici.
Po přečtení upoutávky jsem od knihy moc neočekávala. Ale velice mě překvapila. Nejen příběhem Emy, ale postupně životními příběhy všech jejích nejbližších. Takže si hned zamlouvám v knihovně další knihu a určitě mrknu na autorčiny podcasty.

Formicka93
25.09.2023 3 z 5

Nenáročná oddechová, u mě vede Panda v nesnázích.

L.Esoteric
18.09.2023 5 z 5

Úžasná kniha, Markéty styl mi strašně sedí

0450
06.09.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Má nejoblíbenější od Markéty

mfajmanova
24.08.2023 3 z 5

Příjemné čtení jako ostatní knihy od autorky, které jsem již četla. Po jejích knížkách sáhnu většinou, když potřebuji odlehčit mezi jiným čtením.

Pogy
21.08.2023 5 z 5

Teda tahle knížka mě neskutečně vtáhla. Za mě rozhodně nejlepší knížka autorky.

jaroiva
11.08.2023 2 z 5

Audiokniha se moc pěkně poslouchala, i když předloha je taková banální, nezajímavá. Vlastě nevím, o čem to bylo. Plkání studentky před maturitou. Mě to tedy nedojalo ani mi nikdo nebyl sympatický.
Audioknize bych dala tak 3,5 (takže 4) hvězdy, ale tady dávám svůj pohled na text knihy a to mi připadalo slabé. Asi nejsem cílová skupina.
Ještě, že jsem ji měla jen půjčenou z knihovny.

Clumsy
06.08.2023 5 z 5

Tak tohle mi bylo hodně blízký. Čte se to jedním dechem.

tezzpoletsar
25.06.2023 5 z 5

Moje 6. od Markéty a opět skvělá! Krásně se četla.

Čtenářka73
19.06.2023 5 z 5

Z téhle knížky jsem opravdu nadšená. Krásně a citlivě vylíčené lidské vztahy, předsudky, stereotypy, naděje i zklamání. Několikrát jsem u čtení slzela.

cukrovka
11.06.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. První knížka od autorky a vůbec jsem nebyla zklamána. Láska a pohled na ni od různých lidí z jedné rodiny. Příběh byl zajímavý, svižný a místy i vtipný.

mnohoknih
16.05.2023 5 z 5

Výborný název knihy a podle toho k ní můžeme přistupovat. Někdo majonézu rád, někdo nerad. Někdo je rád, když se v příběhu pitvají vztahy, někdo ne. Mně to velmi zaujalo. Ema své potíže dokáže skvěle přetavit do svého koníčku a zároveň se dozvědět něco o své rodině. Líbí se mi její upřímnost, i když to je vlastně neschopnost empatie.
Občas jsou přátelé proste k tomu, abychom s nimi sdíleli ticho.
A ňuňácký rozhovor na stranách 286 - 288? Je opravdu jedno jakého jste zaměření, nejistota v lásce je stále stejná. Občas se zadaří a změní se v jistotu.

Sova15
11.05.2023 4 z 5

Možná nejsem ta pravá věková skupina, které je kniha určená, ale proč ne? Zvládla jsem ji. Závěr byl velmi zajímavý, rodinné tabu, o kterém se nemluvilo a přesto ovlivnilo všechny členy rodiny. Poslouchala jsem na CD a tak jsem s Majonézou k snídani strávila velmi příjemné chvilky.