Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420292/mid_maj-k5U-420292.jpg 4 5929 635

Znění tohoto textu vychází z díla Máj, tak jak bylo vydáno Dr. Františkem Bačkovským v Praze v roce 1905. Nejvýznamnější básnické dílo představitele české romantické lyriky 1. poloviny 19. století. rcholná skladba obrozenské literatury a českého básnictví vůbec je rozčleněna do čtyř oddílů, mezi nimiž se objevují dvě intermezza. Mácha vybavil svůj příběh romantickým dějem, v němž je hlavní hrdina vyhnán z domova, aby posléze vstoupil na loupežnickou dráhu a nevědomky ve svůdci své milenky zavraždil vlastního otce. Mácha zde navazoval na symboliku oblíbených romantických motivů, mezi nimiž například figurovaly postavy banditů, objevovaly se zde osudové zápletky z nepoznaných rodinných svazků i sentimentální pojetí marné lásky. V moderním autorově pojetí je však epická složka stále více odsouvána do pozadí přítomností básníkova subjektu, který navíc klade důraz na kontrast mezi pocity odsouzence čekajícího na popravu a smyslovou krásu májové přírody, lhostejné k tragickému osudu lidského jedince. Tímto dílem Mácha nepochybně dal vzniknout zcela modernímu jazyku české poezie, v němž už se projevily neobyčejné významové i zvukové složky, dále pak neobvyklá spojení, jež společně vytvořily sugestivní a zcela mimořádný básnický obraz.... celý text

Literatura česká Poezie
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Máj , 1836

Veeris
13.03.2015 1 z 5

jedna hvězdička za snahu, takové čtení nepatří do dnešní doby

Alexander1918
12.03.2015 4 z 5

Tož Máj je prostě pecka. Děj tu až tak důležitý není, ale kdo neholduje poezii se má alespoň čeho držet. Mácha a jeho básnické prostředky - vrchol naší literatury a našeho jazyka. Takže jenom na závěr ... Hynku, Viléme, Jarmilo ... Karle Hynku ... dobrá práce, dost dobrá práce.

Daniel.95
05.03.2015 3 z 5

Některé části byly pěkné, ale celkově mi to moc nezaujalo.

Lucík_16
08.01.2015 5 z 5

Mezizpěvy mě moc nenadchly, ale epická část díla je úžasná. V úvodu se oslavuje lásky čas, i příroda je rozjásaná, jak temní příběh, temní i příroda.

nella4998
02.01.2015 5 z 5

Mě osobně Máj velmi překvapil, a to především tím, o čem skutečně je a jaké je jeho poselství. Zajímavé je, že na ději v Máji vůbec nezáleží. Mnozí Máj interpretují jako příběh Viléma - otcovraha a Jarmily, ale o to v Máji vůbec nejde. Mácha v Máji přemýšlí o životě a o smrti, o lásce a o lidském údělu na Zemi. Přemýšlí nad konečností života, a tím zpochybňuje církev a vidinu posmrtného života. Vyvolává v nás pocit soucítění se zločincem, což bylo v jeho době neuvěřitelně odvážné a celé dílo je bohaté na nejrůznější básnické prostředky. Nazvala bych to básnickou genialitou.

MorbidCuriosity
30.11.2014 4 z 5

K přečtení Máje mě dokopal filmový soundtrack od Suport Lesbiens, který jsem si ke čtení pustila a celá báseň mi připadala poměrně pěkná, jestli se něco takového dá o takhle morbidním díle vůbec říct. Mácha byl zvláštní člověk a podle toho vypadá i tohle dílo. Ale to je možná právě to, co mi na něm imponuje. Krásy přírody zrovna já konkrétně moc neocením, ale celkový příběh byl zajímavý.
Nicméně čtyři hvězdy to má spíš z povinnosti.

Kateriska
04.11.2014 3 z 5

Velmi se mi líbily rozsáhlé popisy přírody, ale bohužel se mi zdá, že jinak mě Máj moc nezaujal.

jaryn
22.09.2014 5 z 5

Je až s podivem, jak je toto "známé" dílo neznámé! Jak to přišlo, že drtivá většina Čechů zná jenom první dva verše, ergo si myslí, že jde o milostnou, potažmo povrchní básničku?!

Tohle je strhující příběh - pochopitelně v neodmyslitelném romantickém hávu své doby - příběh otcovraždy, příběh "lesů pána" a jeho poslední noci před popravou.

Vždy 1.5. jsem několik let po sobě, svého času, poslouchal ve vytržení rozhlasovou verzi na Vltavě.

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Pro mě skvělé dílo, jeden z pokladů české literatury.

mdracek
11.09.2014 4 z 5

Musím uznat, že má tato báseň některé geniálně napsané části, Máchovy oxymoróny už asi navždy zůstanou těmi nejlepšími. Na druhou stranu má dílo pár slabých míst - ale co je nemá, že. Můj gymnaziální profesor na Máchu i jeho Máj stále pěje chvalozpěvy, a já po jeho přečtení musím přiznat, že je to vážně velmi nadčasové a celkově prostě skvělé dílo...

poetree
04.09.2014 3 z 5

Není to úplně špatné, některé části se mi i líbí, ale přijde mi to dost přeceňované a jak to náš profesor neustále dokola opěvoval, dostala jsem na celého Máchu už alergii... :-)

PavelKrnak
04.09.2014 5 z 5

Na gymnáziu jsem ještě nebyl dost zralý, abych dílo pochopil a ocenil.
To se povedlo až nyní, v mých 22 letech.
Souhlasím plně se slovy Pavla Vašáka v doslovu mého vydání, že čtenář musí s básníkem spolupracovat. Dodávám, že dokonce snad i sympatizovat a sdílet jeho pohled na svět, naladit se na stejnou notu.
Mácha vnímá svět skrze rozpory a takový romantický pohled je snad blízký i mně. Symbol poutníka mě vždycky lákal a sdílím také autorův cit pro křehkou krajinu.
Děj básně je samozřejmě velmi strhující a působivý, pokud si jej dokážeme pomocí Máchových zvláštních metafor sami vybarvit. Tvoří však jen podklad pro zamyšlení nad láskou a vůbec lidským žitím.
Je to dílo lyrické i epické. Romantické, filozofické a také sentimentální. Je to dílo velmi jímavé.

kvapsv
27.08.2014 3 z 5

Je to už delší dobu, co jsem tuto knihu měla číst k maturitě. Nečetla jsem ji, ale stáhla si ji jako načtenou knihu a poslouchala. A určitě jsem udělala dobře, protože kniha je způsobem psaní chvilkami dost těžko pochopitelná a bylo jednodušší lehnout si, zavřít oči a poslouchat..vychutnávat si to.

A vlastně ani nebyla tak špatná..je to prostě taková ta klasika. Je tak krátká, že se do ní snad brzo ještě jednou pustím, ale tentokrát už opravdu vezmu do ruky tu papírovou formu a začtu se. :) Každý by si ji měl přečíst..byť jen jednou, ale měl by. Vždyť se o ní učí děti již někdy v 5. - 6. třídě ZŠ. :)

Pedruska01
21.08.2014 3 z 5

Tak tohle je přesně ten typ knihy, ve které mi chybí dostatek děje - nebo aspoň nějaký. Jasně, každý ví, o čem je Máj, proto to také byla moje spása, jinak bych asi byla namydlená. U této knihy se musíte soustředit a někdy i to vám nepomůže. Sáhla jsem pro ni jen kvůli škole. Občas jsem se i díky vypravěčovi, který tam vkládal své dojmy, ztrácela. Pro mě jednoznačně "těžká" kniha. Jsem ráda, že jsem si mohla přečíst tuhle klasiku, ale už po ní zřejmě nesáhnu!

lucie.8
19.06.2014 1 z 5

Pro mě moc lyrické, tudíž málo děje.

Fairiella
19.06.2014 5 z 5

Nádhera... a miluju taky recitovaný Máj, který uvedl i například Český rozhlas tento rok na prvního máje.
"Hluboké ticho. – Kapky hlas
svým pádem opět měří čas."
A nelze též nepřipomenout také ztvárněn prvního z intermezz s duchy hudební skupinou WWW. :)

Katzenklo
08.06.2014 5 z 5

Tenhle geniální matroš si zaslouží více než 73%! Kdo ještě neslyšel zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk, zašlého věku děj, umřelé hvězdy svit...

Seeker
14.05.2014 5 z 5

Máj patří právem ke klasice české literatury. A rozhodně to není žádná zkostnatělá snůška nepochopitelných slov. Je to stále živé a hluboké dílo, které lety neztratilo nic ze své krásy a ještě dlouho neztratí. Pro mě to není brožura ze školní lavice, ale nádherné, inspirativní dílo.

Kátí09
06.05.2014 2 z 5

Četla jsem tuto knížku dvakrát. Po druhé to bylo proto, že jsem se v ní na poprvé chytla je u prvních veršů a pak sem tam. Ale ani na podruhé jsem neměla štěstí. Možná jsem nechápavá, možná nejsem naladěná na tu správnou vlnu. Ale přiznávám, že kdyby mi tenkrát třídní na střední neodvyprávěla děj tak do dnes nevím o čem to v podstatě bylo.

MarieAnnaSarah
01.05.2014 5 z 5

Tak jako na každého prvního máje, jsem ani letos nevynechala svou tradici, kterou dodržuji po dobu více než deseti let, a sáhla po básni Máj. Za tu dobu jsem ho již zažila ve všelijakých verzích a prostředích, jako různá knižní vydání čtená na lávce nad modravým potůčkem, na pařezu za ševelení listů, v srdci Krkonoš, pokrytých jemnou sněhovou pokrývkou a dokonce i jako hromadnou noční recitaci na veřejném chatu či letos poprvé jako ebook čtený přesně po půlnoci. Avšak za ta léta jsem zjistila, že na prostředí ani formě nezáleží, Máj mě dostane tak jako tak. Magická atmosféra této básně mě obklopí a vtáhne do děje, jako bych ji četla poprvé, jedno zdali je noc či den nebo zdali jsem v přírodě či vprostřed rušného města. Věřím, že se mi nikdy neomrzí a jsem si jistá, že mě svou krásou bude okouzlovat ještě po mnohé roky.