Železná zkouška

Železná zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210036/bmid_magisterium-zelezna-zkouska-QIQ-210036.jpg 4 524 109

Magisterium série

Callum Hunt ví už odmalička, že pokud by se někdy zapletl s magií, znamenalo by to pro něj jediné – smrt. Jeho otec mu to ostatně nikdy nedovolí zapomenout. Když je Cal pozván k vstupním zkouškám do tajemné čarodějné školy jménem Magisterium, slíbí otci i sám sobě, že v testu dokonale propadne. Jenže Cal má naneštěstí magii v krvi, takže i přes veškerou snahu je spolu s dalšími dvěma žáky vybrán, aby studoval u největšího mága ze všech, mistra Rufuse. Cal zjišťuje, že magie je mnohem zábavnější, než si kdy uměl představit, a také skoro stejně tak nebezpečná. Ve škole si vedle nových přátel rychle udělá i nové nepřátele… Dvě nejlepší autorky současné fantasy pro mládež se spojily, aby napsaly nejúžasnější magické dobrodružství od dob Harry Pottera.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Iron Trial , 2014

pichova.veru
01.01.2017 4 z 5

Kniha se moc hezky četla, děj byl zajímavý. Harry Potter trochu v jiném kabátě, ale to na knize nic nemění :) Určitě p§jdu i do dalších dílů :)

Naifa
26.12.2016 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Magie je zde pojatá jiným způsobem, než klasické kouzlení. Mnohokrát zmiňované srovnání s Harrym Potterem mi zde nepřijde. Možná je to v kouzlech a trojici kamarádů - dva kluci a holka, ale to je asi tak vše. Příběh je zajímavý a myslím si, že pro mnohé i nečekaný konec dodá knize to správné kouzlo. Rozhodně stojí za přečtení.

any.anna
05.08.2016 5 z 5

Přijde mi, že všichni si myslí že celou knížku napsala Cassandra Clareová a Holly Blacková jí jenom přikyvovala. Od Cassandry Clareové jsem sice nic nečetla, ale od Holly Blackové jsem četla téměř vše a v hodně pasážích nacházím právě její styl. Nicméně ke knize: Příběh má sice malinko pomalejší rozjezd, ale to se dá překousnout. Líbí se mi, že hlavní hrdina není ten nejůžasnější a nejdokonalejší ze všech a představa školy v podzemí, jídla z lišejníků a filmů, které končí pokaždé jinak. Rozuzlení na konci mě doslova šokovalo, dost dlouho jsem to nemohla rozdejchat. Celkově je ta knížka skvělá a není ji co vytknout. Smekám před objemi autorkami

Želvička94
01.08.2016 5 z 5

Super kniha :) ...

adela3429
29.07.2016 4 z 5

Cassandra nezklamala a přijde mi, že ve dvojici s Holly jsou její příběhy ještě čtivější než normálně, nebo alespoň mně se to četlo strašně lehce. :) Magisterium je taková rodinná knížka, můžou ji číst lidé všeho věku.

Samira
13.07.2016 3 z 5

Na knihu jsem byla hodně zvědavá, ale přiznám se, že je první knihou od Cassandry, která mi moc nesedla. Inspirace Harrym Potterem, která je zřejmá, by mi nevadila, i když mi přišla zbytečně silná, protože Harryho miluji a budu ho nepochybně milovat i v hodně pokročilém věku.
Naproti tomu, pro tuto knihu jsem už asi moc stará a nebo prostě není pro mne.
Jistě si najde úchvácené čtenáře, ale u mne se jí to výjimečně nepodařilo.

Marg29
12.07.2016 5 z 5

Kniha je naprosto neuvěřitelná, nemohla jsem od ní odtrhnout oči. Připomíná mi to trochu příběh Harryho Pottera.

Adrianas.
22.06.2016 5 z 5

Dalsia unikatna kniha od Cassie a samozrejme aj Holly. Knihu som zjedla doslova na jeden hlt. Asi v polovici som ale vedela ako to skonci. No cim blizie som bola koncu, som pomalicky zistovala ze som vobec nevedela ako to skonci, len ma autorky dost pomiatli za co ich zboznujem. Koniec ma vyviedol z rovnovahi a urcite som nic take necakala.

EliaBooks
16.06.2016 5 z 5

Kniha mě ihned upoutala. Líbila se mi i když chvílemi mi opravdu připomínala HP. :D Ale děj se mi určitě zalíbil a postavy mi přišli velmi živé. A popravdě už moc nevím co o této knize napsat :D prostě super !

kristijan
15.05.2016 3 z 5

Zajímavá variace na Harryho Pottera se spoustou podobností, ale i spoustou vlastních pěkných nápadů. Místy se mi zdálo, že to není moc dobře napsané - např. scéna, kdy se v hangáru plném rodičů s dětmi popere Callův otec s jeho novými učiteli a na závěr hodí po svém synovi dýkou. Že by to nikoho z přítomných nevyvedlo z míry a všichni zůstali v klidu sedět? A korunu tomu pak nasadí sám Call, který na otázku: "To byl tvůj otec?" odpoví: "Jo, chce, abych byl v bezpečí." Že by zrovna tohle člověk řekl po tom, co se ho právě pokusil zabít vlastní otec? Možná se v tom ale zbytečně šťourám. Po slabším začátku se kniha rozjede do poutavého příběhu a dojde i na překvapivé rozuzlení. Jsem zvědavý na další díl.

maky11
10.04.2016 5 z 5

Paráda!

milunka21
02.04.2016 5 z 5

Moc se mi to líbilo a moc dobře se mi to četlo takže jdu hned na druhý díl :-)

Njzy
27.03.2016 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. Omlouvám se svým bratrům a sestrám Potterheads ale tohle, tedy u mě, Harryho snad ješte předčilo.

Natálie.
27.02.2016 5 z 5

Cassandra Clare i se svou spolu-spisovatelkou opět nezklamaly.
Všude jsem četla a stále čtu, jak většině vadí ona podobnost s Harrym Potterem. Myslím si ale, že je to přehnané. Až na čarodějnickou školu a hlavní trojici, stejně jako v Harrym, kluk-kluk-holka, jsem si zase až tak velké podobnosti nevšimla. Kniha by proto určitě měla dostat šanci. Jediné, co mi trochu vadilo, byl pomalejší rozjezd. Nevím čím to, ale rozhodně mi pár stránek zabralo, než jsem se do knihy začetla. Pak to ale přišlo a já se nebyla schopná od knihy odtrhnout. Bylo to zajímavé, fascinující, na konci až dechberoucí (což určitě vymyslela Cassandra, to mohla udělat jen ona, vsadila bych se). Moc se těším a jsem zvědavá na druhý díl.

annamc
25.02.2016 5 z 5

Vždy mě udivuje schopnost spisovatelů udělat vše jinak,než se zdá.I tentokrát mě dostali

verulik196
22.02.2016 5 z 5

Příjemná kniha, kterou jistě nikdo nepohrdne a každého pobaví.

natalli26
13.02.2016 5 z 5

Této plánované pětidílné sérii škodí zejména to, že je přirovnávána ke skvělé sáze o Harry Potterovi (ano vím, že tu je stále spousta pokrytců co považuje HP za komerční odpad, ale Rowlingová za svého života dokázala něco co ani Tolkien za svého života ne). Myslím, že by sérii a prvnímu dílů méně uškodilo kdyby se samotná kniha neodkazovala na HP. HP miluji o to žádná, pojí mě s ním šestnáct let historie (co se knih týče), ale i tak si musíme uvědomit základní a prostý fakt a to že knihy o čarodějnických učních a magických školách tu byly dávno před tím než se paní Rowlingová vůbec dostala ke psaní. Bohužel však vzhledem k úspěchu její série bude pravděpodobně už navždy (nebo alespoň několik dalších desítek let) každé nově vydané dílo s tématikou čarodějnické školy a čarodějnického učně srovnáváno právě s Harrym Potterem. Ani já sama se neubránila srovnávání při prvních pár stránkách a trápila mě obava že si čtení neužiji právě kvůli neustálému nutkání knihu srovnávat. Ale (a toho hodně velké ale) kupodivu jsem byla velmi mile překvapená a musím říct, že kniha a příběh samotný se natolik liší, že víc už to snad ani nejde a to jsem každý díl HP četla nejmíň 30x a to ani nepřeháním. Navíc hned jedna z úvodních vět "zabij to dítě" mě pořádně navnadila na to číst dál. Ano jsou tu jisté podobnosti - černé rozcuchané vlasy hlavního hrdiny, nepřítel, který si sám říká Nepřítel smrti a podobně jako Lord Voldemort se snaží porazit smrt - ale to už tu bylo i dávno před Voldym. Však si vezměme jako příklad Tolkienova Saurona - ten se přece také snažil porazit smrt a dokonce to i svým způsobem dokázal. A vzhledem k tomu, že autorky přiznávají, že milují Tolkiena, viděla bych tu podobu spíše se Sauronem než Voldemortem. Hlavní je to v čem se kniha od díla liší - Cal NENÍ sirotek, o tom, že má magické schopnosti ví a od mala byl vychováván v přesvědčení, že magie je ŠPATNÁ a bude ho jednou stát jeho život. Dokáže si nadělat víc nepřátel než přátel během pěti vteřin, narozdíl od Harryho ho nikdo neobdivuje ani po něm zvědavě nekouká, není slavný a jde z maléru do maléru, je i dost zlomyslný (viz Kylie) a do magické školy se vůbec, ale vůbec netěší. A jeho úhlavní nepřítel není blonďák s nosánkem nahoru, ale asiat a on sám není dokonalý naopak jeho nejlepší přítel ve všem dokonale vyniká. Navíc magie způsobem jakým je zde používána a využití základních živlů je hodně odlišná od té "bradavické" a zmíněné mystické bytosti a elementálové se snad od světa HP lišit už víc ani nemohou. Navíc se mi líbí, že kouzelnící (respektive čarodějové) v tomto světě jsou evidentně více zranitelnější, méně mocní a mnohem náchylnější k tomu zemřít. Neexistují zde žádné kouzelné lektvary, které by rázem zahojily zvrtklý kotník nebo zlomenou nohu. Navíc je tu i spousta humoru a bezvadných hlášek u kterých jsem se hodně nasmála. A tak bych mohla pokračovat do aleluja. Kniha je velmi dobře napsaná, je čtivá a rozhodně si nezaslouží být srovnávána s Harrym Potterem. Ne proto, že by byla tak špatná ale právě proto, že je tak dobrá a dokáže stát na vlastních nohou. Osobně jsem knihu měla přečtenou za pár hodin (275 stránek není moc) a závěr mě šokoval (takové rozuzlení jsem doopravdy nečekala a ten zvrat se mi opravdu líbí, jsem zvědavá jak se s tím autorky dál poperou) jako už dlouho žádná jiná fantasy kniha (možná s výjimkou ASOIAF) a jsem moc ráda, že jsem si koupila první dva díly najednou a mohu se rovnou pustit do pokračování. Kdo tomu nedá šanci a knihu odsoudí jen kvůli subjektivnímu názoru, že už žádná kniha o čarodějnickém učni po Harry Potterovi nemůže být dobrá, tak je s prominutím pořádný hlupák. A pokud s mým názorem nesouhlasíte nebo se Vám nelíbí je mi to upřímně jedno (ačkoli objektivní kritiku a odlišný názor samozřejmě respektuji). Myslím, že celkové hodnocení jak tady tak na Goodreads a to, že už se chystá film mluví za vše.

ewalien
08.02.2016 4 z 5

Od začátku jsem měla dojem, že mi to něco připomíná, až pak mi došla podobnost s Harry Potterem. Takže jsem dál četla trochu s obavou. Kniha mě sice docela chytla, ale ne natolik pevně, abych se k ní chtěla neustále vracet, bohužel. Proto jen čtyři hvězdičky.

arram
04.02.2016 4 z 5

Když jsem si ji v knihkupectví kupoval, měl jsem trochu obavu, ale mohu říct, že koupi určitě nelituji. Kniha mě svým dějem naprosto pohltila.

Dandulka
26.01.2016 5 z 5

Tohle je knížka spíše pro mládež, ale o já jsem si tuto knihu s radostí přečetla. Kdo má d
rád tajemno, tato kniha ho určitě nezklame.