Železná zkouška

Železná zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210036/bmid_magisterium-zelezna-zkouska-QIQ-210036.jpg 4 524 109

Magisterium série

Callum Hunt ví už odmalička, že pokud by se někdy zapletl s magií, znamenalo by to pro něj jediné – smrt. Jeho otec mu to ostatně nikdy nedovolí zapomenout. Když je Cal pozván k vstupním zkouškám do tajemné čarodějné školy jménem Magisterium, slíbí otci i sám sobě, že v testu dokonale propadne. Jenže Cal má naneštěstí magii v krvi, takže i přes veškerou snahu je spolu s dalšími dvěma žáky vybrán, aby studoval u největšího mága ze všech, mistra Rufuse. Cal zjišťuje, že magie je mnohem zábavnější, než si kdy uměl představit, a také skoro stejně tak nebezpečná. Ve škole si vedle nových přátel rychle udělá i nové nepřátele… Dvě nejlepší autorky současné fantasy pro mládež se spojily, aby napsaly nejúžasnější magické dobrodružství od dob Harry Pottera.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Iron Trial , 2014

JitulHa
19.08.2020 5 z 5

Autorky zde přišly s dost originální myšlenkou, jejich magickému světu nejsou vlastní žádná zaříkadla ani kouzelné hůlky, ne tady se magická síla bere z jednotlivých živlů, vody, země, ohně a vzduchu, které doplňuje tzv. magie chaosu, která pochází z nicoty, což je podle mého názoru oproti např. takovému zažitému koštěti, skvělá změna. Avšak, co se jim skutečně povedlo, je sám hlavní hrdina! Call je totiž pořádný rošťák, který se nezalekne žádné spontánní, mnohdy nebezpečné akce, z níž se skoro vždy vyklube pěkný průšvih... (více v záložce recenze).

MarketHons
17.08.2020 3 z 5

Zrecenzuji vám tady přímo celou sérii :)
Ze začátku musím říct, že jsem od Železné zkoušky čekala něco víc. Napomáhalo tomu hlavně, jak to tu téměř každý srovnává s Harrym Potterem. Co se týče děje, skutečně tam najdete menší podobnosti. Styl psaní, oproti propracovaném Potterovi, je rychlí a málo detailní. Větším zklamáním ale pro mě bylo, že jsem z knih od Cassandry Clare byla absolutně unešená a to samé jsem čekala i od této série. Samozřejmě bych to celé mohla svést na Holly Blackovou, od které jsem nic nečetla, a jak to tu také někteří udělali s C. Clare. Jednoduše si myslím, že obě autorky se chtěli odpoutat od svého stylu psaní a zkusit něco nového.
Když ale nebudete od knih tak moc očekávat, jako ze začátku já, jsou to fakt moc dobré nadprůměrné knihy. První díl se mi ze všech líbil nejméně, další díly mi přišli lepší. V některých chvílích jsem knihy úplně hltala očima a byla celá zvědavá, jak to dopadne. Kdyby mi bylo o trochu míň (je mi 14) věřím, že bych Magisteriem úplně žila. Takhle jsou to skvělé knihy na odreagování. Co se mi nejvíce líbilo, byly komické hlášky postav nebo jejich situace, i když je v prvním díle nenajdete. Za tohle autorkám velké plus. Když se také zaměříte na přídavná jména u názvů všech knih, neunikne vám detail, kterého jsem si všimla až hrozně pozdě a kterého jste si možná všimli hned po přečtení prvního dílu.
Co mě ale ze všeho nejvíc štvalo, byl překlad. Ve VŠECH knihách se objevují překlepy (můj oblíbený je ve Zlaté věži, strana 192 na konci druhého odstavce), nebo zbytečně krkolomně napsané věty, které by se určitě daly napsat lépe.
SPOILERY
Blíže k Železné zkoušce: Líbil se mi začátek knihy, kdy se Call snaží u zkoušky propadnout. Věc, co ale nejvíc nechápu, byla scéna, když si Call vezme pod bundu Pohromu a odnese do Magisteria. Prostě…cože??? Právě vás skoro sežere hromada posedlých chaosem vlků, a vy si jedno vlče stejně vezmete domů?
KONEC SPOILERŮ
Když to ale celé shrnu, jsou to skvělé knihy, i když v nich najdete hromadu chyb.
Za mě 3,5/5

PetraaMatouš
08.08.2020 3 z 5

Jako nebylo to špatný, jen takový podobný Potterovi. Další díly si přečtu. Bohužel to už není kniha přímo pro mě. Být mladší tak bych dala více hvězd. Mé mládě Pottera nerad, tak ji ani číst nechce. Jinak příběh v celku rychle utíká. Psán je v celku lehce. Občas i nějaký vtip.
Kniha je pro mě spíše na dovču, nebo když nemáte zrovna co číst. Přečteno za jeden líný víkend.

kokrokr
18.07.2020 3 z 5

Bylo to zábavné, dobrá fantasy pro mládež. Sám jsem sice již pokročilejšího věku, přesto si občas rád přečtu nějaké nové dobrodružství pro kluky od současných autorů.

hanpari
03.07.2020 2 z 5

Taková průměrná fantasy. Podle doslovu jde o dílo dvou autorek amerických bestsellerů, takže se připravte nastavit laťku poměrně nízko.
Pokud tak uděláte, dočkáte se příjemného překvapení. Autorky podle svých slov hltají fantasy od Pána prstenů až po Batmana. Pokud jde o literární kvality, řekl bych, že Batman vede.
Na druhou stranu, nejde o vyslovenou katastrofu, takže pokud přeskočíte zbytečný prolog, můžete zabít trochu svého času.

Luigi1
11.05.2020 5 z 5

Ani si nedovedete představit jakou mám radost,že mám další knihy této autorky.

Halt468
05.02.2020 5 z 5

Super!

zuzana4291
05.10.2019 3 z 5

Kniha je vtipná, zalahená tajemstvím a díky tomu i plná zvratů. Bohužel, jsou tam i nudnější a ne úplně záživné pasáže. Kdyby tam nebyly, byla by kniha super. I když mi tak trochu připomíná Harryho Pottera.

vandalindakova
02.09.2019 3 z 5

Na oddech opravdu fajn příběh, ale až příliš velká podobnost s Harrym Potterem (jako přes kopírák). Naštestí mě ten konec celkem zaujal, takže jsem zvědavá, co bude dál, ale snad bude příběh originálnější.

Elizza
30.08.2019 4 z 5

Hezká odpočinková kniha, niméně jsem místy měla pocit, že čtu Harryho Pottera v podzemní verzi. Všude ne, samozřejmě.
Ale i tak. Rozuzlení s Nepřítelem... já tomu říkám viteál, jak vy, to je vaše věc.
Call za celou dobu skoro nekouzlí a musí za něj zaskakovat holka. A ten konec... jsem jediná, komu Drew připomínal profesora Quirella?

Ailee
06.06.2019 5 z 5

Svižné, rychlé, četlo se to samo a to odhalení na konci jsem vůbec nečekala, takže za mě best. Zbožňuji, když mě kniha zaskočí. A téhle se to povedlo.

Ivka14
25.05.2019 4 z 5

Wow tohle mě fakt milr překvapilo. Úžasné postavy(Call je můj oblíbenec) a taky svět. Cassandra, idkyz to psala s jinou spisovatelkou, tak nezklamala a už se moc těším na další pokračování.

yuria7037
30.03.2019 5 z 5

Dobrá knížka, i když mi chvílí vadilo chování postav. Skvělý byly takový ty věty jako:,, Já nejsem nepřítel smrti, to ty!" nebo :,, Jeden vás zradí, jeden zemře a jeden...je už mrtvý." Na tom se vždycky s kamarádem úplně smějem, když to čteme tím dramatickým hlasem :D Rozhodně naprosto hodně originální. Obal ucházející, i když Tamara (pokud to měla být Tamara na tý ilustraci), vypadá nějak prošle...Doporučuju!

Paja_Reine
23.02.2019 5 z 5

Ach! Ano! Když jsem po knize sahala s tím, že už ji konečně musím přečíst, vůbec by mě nenapadlo, že se mi bude líbit. Přiznávám, že je spíše pro mládež (což já pořád ještě jsem) a nese téma, jež je všude opakovaně, ale přesto Cassandra Clare s její kamarádkou Holly Black podala vynikající výkon. A já jsem spokojená!

DracoMalfoy
17.02.2019 3 z 5

Gonna be honest. Měla jsem příliš velká očekávání. Největším mínusem knihy je pro mě její jazyk. Ten mi, tak nějak, zkazil požitek z knihy. 2.5*

luboskniha
19.09.2018 4 z 5

Kniha je spíše pro mládež než-li pro mou generaci, přesto jsem byl zvědavý a tak jsem si knihu koupil. A aby se neřeklo, koupil jsem si rovnou celou sérii. Kniha je docela čtivá. Občas mi postavy přišli hodně naivní a nepřestává mě udivovat, jak se další mladiství snadno dostávají do nebezpečí a skoro až k smrti :). Knihu jsem přečetl velmi rychle a i když moje sympatie nejsou na 100%, musel jsem si hned přečíst další díl. Na zkrácení dlouhé chvíle je Železná zkouška velice dobrá.

Saravana
12.07.2018 5 z 5

Byla to super kniha sice jsem se trochu ze zacatku nemohla začist ale potom to šlo rychle

Veruu95
24.06.2018 5 z 5

Skvělý kouzelnický svět! Trochu jsem se bála, jelikož ve svých 22 letech asi nejsem úplně cílový čtenář, ale mě to fakt nadchlo. Přečetla jsem celou knihu za večer, ani nevím, jak (čas rychle letí, když se člověk dobře baví :D). Konec mě překvapil, měla jsem svou teorii ohledně hlavního hrdiny, ale tohle jsem nečekala a přesně tohle mám v knihách ráda, když dokáží překvapit.

Teď se trochu prospím a hurá na druhý díl! :D

Nikiny
19.06.2018 5 z 5

Zase nová série o kouzelnickém světě? Proč ne :). Sice kvalit Harryho Pottera tato kniha nedosahuje, ale to neznamená, že nebaví! Protože tento svět vážně zbožňuji, vůbec jsem se nebránila začíst se do obdobného příběhu s lehce odlišným osudem hlavního hrdiny (zatím se odlišnosti dočkal jen konec první knihy, ale nemůžu říct, že by mi to kupodivu nějak vadilo). Spíš se těším na další díl, který začnu číst, hned jak bude prostor. I když už nejsem náctiletý čtenář, pořád mě tento svět kouzel a dobrodružství fascinuje a asi už nikdy ani nepřestane!

paja5
09.05.2018 3 z 5

Ačkoliv je kniha poměrně zajímavá svým nápadem, hodně mi připomíná Harryho Pottera... možná to je jen můj pocit, ale co se týče prvního dílu, hodnotím ho třemi hvězdami a čekám co se vyklube z dalšího. :D