Lustr pro papeže

Lustr pro papeže https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418913/bmid_lustr-pro-papeze-A9l-418913.jpg 5 665 223

"Skutečný příběh z pekla normalizačních lágrů" Syrově drsná výpověď nevinně odsouzeného mladého trampa, který se provinil jen tím, že byl ve špatný čas na špatném místě. Jeho cesta brutálními pracovními tábory v té báječné normalizační době, kdy všichni mlčeli a užívali si populární hudby a veselých filmů. Skutečný příběh z dávno zapomenutého minkovického pekla, vězni přezdívaného Minkau – podle nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, se kterým si ten český v ničem nezadal...... celý text

ZoeChaya
04.11.2020 5 z 5

Jak jedna malá událost změnila život náctiletého kluka. Jen kvůli lžím a zášti lidí v totalitním režimu. Emočně nabitá, stylisticky příjemná a velmi smutná kniha.

deniska2
02.11.2020 5 z 5

Byla to drsná doba a nemělo by se na to zapomínat!!!Kniha je dobře napsaná.

evask
01.11.2020 4 z 5

Tohle není čtení na dobrou noc. Hrůza, co se dělo. Pokud bych měla hodnotit literární zpracování - tři a půl *. Nějak jsem se s tím Chlupem neskamarádila.

soupik2012
20.10.2020 5 z 5

Kdyby byla kniha zpovědí jednoho z nespočet politických vězňů, byla bych touto knihou mnohem víc nadšená. Takhle si myslím, že když jde o smyšlený příběh, mohl autor zapojit mnohem víc svojí fantazii a vytvořit zajímavější příběh. Autor stvořil fiktivní postavu "chlupa" jehož jednání bylo velmi často nepříliš logické a tudíž nevěrohodné. Za většinu potíží které mu autor přisoudil si mohl zcela sám. Jak se říká kdo seje vítr, sklízí bouři. Až s přesunem do vězeňského lágru Minkovice, což je v poslední třetině této útlé knížečky, jsem začala vnímat příběh s mnohem větším zaujetím. Zdejší lágr se skutečně podobal nacistickému koncentráku. Z celé knihy mě nejvíc zasáhlo to jak se chlup setká s bachařem na rodinné procházce. Jak je možné, že otcové rodin dokáží být takové zrůdy? Audioknihu čte pan Jaromír Nosek. S přihlédnutím, že se jedná o jeho prvotinu co se načítání audioknih týká, tak svou práci odvedl slušně. Párkrát mu nebylo rozumět a musela jsem se vracet a napínat uši. Přehrával a při smíchu, pláči, či řevu mu nebylo vždy dobře rozumět.

DavidKeller
20.10.2020 5 z 5

Zajimavé čtení o drsné době. Napada mě jediné..povinná četba před každýma volbama!!

Allla9
20.10.2020 5 z 5

Stručné, věcné a neuvěřitelné. Přesto výstižné a pravdivé.

Kája95
17.10.2020 3 z 5

Čekala jsem mnohem víc hloubky, 150 stran bez jakékoli myšlenky posledních 20 by se dalo označit za zajímavější.
Na přední straně napsáno "skutečný příběh...." Na další stránce však autor píše" .... volně inspirováno.....autorem upraveny .. v některých případech se jedná o čistou fabulaci ..." Takže co si vybrat.

LadyAnn
06.10.2020 3 z 5

Tak já nevím... samozřejmě, že námět a prostý fakt, že se u nás něco takového dělo, je šílený. Pokud ale budu hodnotit samotnou knihu, na víc než tři hvězdičky to bohužel opravdu není. Autorův styl je velmi jednoduchý a nepřináší žádný hlubší zážitek ze čtení. Své hodnocení srážím také z důvodu velkého množství překlepů (e-kniha), kvůli kterým mám pocit, že text neprošel důkladnou redakcí a korekturou. Osud inspirovaný životem hlavní postavy by si zasloužil mnohem lepší románové zpracování.

petrarka72
03.10.2020 4 z 5

Peklo pracovních lágrů jako metafora komunismu, čistá chuť útěků a opojnost svobody. Přežít je vše. Mlčení spoluvina. Nekompromisní zachycení silného příběhu. Někdy věcnost stačí...

tittanie
21.09.2020

Vlastně nevím, co napsat. Chce se mi vzteky brečet. A obdivuju a zároveň nechápu bývalé vězně a jejich rodiny, že dokázali odpustit a nevzali spravedlnost do vlastních rukou.

petula22
20.09.2020 5 z 5

Člověku se ani nechce věřit, co vše bylo možné... Velmi silný příběh...

Kirtans
17.09.2020 5 z 5

Jako četbu do škol, včera bylo pozdě.

annacte
10.09.2020 5 z 5

Nejsilnější kniha kterou jsem letos přečetla. Týká se těžkého tématu, ale je psána čtivě a není příliš dlouhá. Doporučuji každému, i když se o popisovaném násilí nečte úplně snadno. V některých pasážích se mi z utrpení, které musel hlavní hrdina prožít, dělalo špatně a překvapilo mě, že se "osvětimské" praktiky odehrávaly na našem území ještě pár desítek let zpátky.

hs777
02.09.2020 5 z 5

Nevědět to, tak nevěřím, že se odehrává v normalizačních sedmdesátkách ... děs.

kikikrat
29.08.2020 5 z 5

Kniha je krátká a přesto mě dokázala úplně zničit... ta beznaděj, která se odehrávala na každé stránce byla devastující... nedokážu si ani představit čím si museli projít a kolik sil v sobě každý jeden z nich musel mít. Kéž by si tuto knihu přečetl každý, možná by víc lidí pochopilo... Kniha se i prěs těžké téma dobře četla a tak jen a jen doporučuji!

pedroK
28.08.2020 5 z 5

"..a vono za těch komunistů nebylo všechno špatný!". Tuto větu mi dnes řekl jeden údržbář v práci a já odešla z místnosti. Je mi všech obětí komunistického bezpráví nesmírně líto a skláním se přede všemi, kteří vydrželi a nedali se na jejich stranu. Víc asi netřeba říkat. Čtěte!

ErikaJ
20.08.2020 5 z 5

Kluci si vyrazili jen na tramp a takhle to dopadlo...Neskutečné, co se tu v době normalizace dělo a čeho všeho byli komunisti schopni. Tahle knížka by se měla číst jako povinná školní četba, aby se i dnešní mládež seznámila s tím, jak by mohla v jejich věku dopadnout, žít v éře komunismu a být v jednu chvíli na nesprávném místě.

simona5r
04.08.2020 5 z 5

Uff, velmi silná kniha plná brutality, bezpráví a beznaděje. Neskutečné jaké hrůzy dokáže provést jeden člověk druhému!

BratrO
27.07.2020 5 z 5

Tahle kniha je moc malá na to aby jste s ní někoho praštili po hlavě když vám řekne: „Zlatí komunisti.“ Můžete mu ji ale koupit k nějaké příležitosti s přáním všeho dobrého a s tím že je to čtení na jedno odpoledne.
Jsem 85. ročník, takže na vlastní kůži jsem nezažil nic, ale rád jsem si povídal s babičkou a ... každej kdo má alespoň trochu zájmu musí vědět. V této knize odpor a hnus tahá za hrudní koš. Díky za knihy jako je tato.

Lenka51
20.07.2020 5 z 5

Malá kniha s velkým příběhem. Jeden večer, který poznamená mladého chlapce na celý život. Neuvěřitelné, čeho jsme my, lidé, schopni.
Opravdu silný zážitek.