Lustr pro papeže

Lustr pro papeže https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418913/bmid_lustr-pro-papeze-A9l-418913.jpg 5 665 223

"Skutečný příběh z pekla normalizačních lágrů" Syrově drsná výpověď nevinně odsouzeného mladého trampa, který se provinil jen tím, že byl ve špatný čas na špatném místě. Jeho cesta brutálními pracovními tábory v té báječné normalizační době, kdy všichni mlčeli a užívali si populární hudby a veselých filmů. Skutečný příběh z dávno zapomenutého minkovického pekla, vězni přezdívaného Minkau – podle nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, se kterým si ten český v ničem nezadal...... celý text

Matka1188
05.02.2021 4 z 5

Útlá knížečka a tolik prožitku v ní! Nejprve se zasnite při eskapadach mladých kluků, párkrát možná i od srdce zasmejete ("čistokrevná tma"). Postupně se však šrouby utahují, až nakonec..Nakonec jen držíte knihu, klepete se hnusem, a doufáte v nějaký rozhresujici konec.. Prosté výstižně věty, jazyk bez příkras, syrový jako ranní cela. Vývoj osobnosti mladého trampa pokriveny luzou okolo. K dokonalosti mi chyběla pouze více rozvedená linka rodiny hlavního hrdiny, o níž se dozvídáme jen velmi málo.

veriszv
04.02.2021 5 z 5

Lustr pro papeže je fakt síla. O koncentračních táborech vychází neustále tolik knih, až je to s podivem. O těch normalizačních jsem toho mnoho nezaznamenala, přitom to bylo peklo velice podobné.
Syrová výpověď mladého trampa, který se do toho pekla dostane vlastně úplně bezdůvodně, vás určitě nenechá chladnými. Strašný příběh, který se opravdu stal, ve mě bude rezonovat ještě dlouho.
Pocit bezmoci ve mě navíc ještě utvrzoval ten kontext zábavního průmyslu, kterým je příběh Chlupa prokládán.
Řekla bych přečtěte si to, ale musím říct, přečtěte si to, pokud na to máte žaludek. Ale až vám zase někdo bude tvrdit, že za komunistů se špatně nežilo, tak mu tuhle knihu pořiďte určitě...

blackoutzuzi
04.02.2021 5 z 5

Tak tenhle příběh mi zlomil srdce. Je výpovědí nevinně odsouzeného mladého kluka, který deset let snášel tolik, pro nás nepředstavitelného, utrpení. Je o tom, jaká zvěrstva byl (a vlastně pořád je) člověk schopen udělat druhému člověku a jak takové činy zůstaly bez jakékoli satisfakce pro ty, kteří je museli protrpět...
K tomu se už snad jen hodí citovat pasáž ze songu od Vladimíra 518: "Ale za komunistů prej bylo líp. Cože? Asi začnu blít."

stanza
03.02.2021 5 z 5

Co napsat ? ... vše již bylo napsáno..
Pláču, nelze jinak....
Tak drobná, nenápadná kniha, ale tolik bolesti, krutostí, nespravedlnosti tak silný, věcný příběh mladého trampa mě absolutně ochromil.
Toto by měl číst každý, musí...
Ať není to,co prožili, nikdy zapomenuto.

Páájinka
25.01.2021 5 z 5

Nejen nacisti ale i komunisti byli zvířata. Co lidi dokážou udělat jinému člověku? Je mi z toho špatně. Kniha je dobře napsaná, četla jsem jedním dechem.

kata1
17.01.2021 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala náhodou a díky za to. Útlá knížka, jednoduchý styl ale silný obsah. Doporučuji.

juliesze
12.01.2021 5 z 5

Jsem skutečně lehká duše a rozplakat mě silným, strhujícím, děsivým nebo obdobným příběhem není zrovna těžké. Ale tady jsem plakala. Od příjezdu do Minkovic a potyčky s ředitelem mi bylo tak úzko, že jsem z toho plakala. Je mi tak strašně líto, že na hrůzy pracovních lágrů se vůbec nevpomíná a ani se jim nijak nevěnuje. Prokládání dobovými mementy ohledně zábavných písniček a filmů je na pozadí hrůz, které se děly mnohdy i zcela nevinným mužům a DĚTEM, zdůrazňuje celou absurditu těchto lágrů. Kniha mě nutila se zamýšlet - zda se lidé krutí stávají? Zda je zlo v nás všech? Zda je přeci jen jednání bachařů dá ospravedlnit davovým efektem? Mocí a nadřazeností? Lze se tomu vyhnout? Skutečně se jednalo pouze o osoby s vysokou agresitivitou, nebo se tak mohli chovat naši dědové, srtrýcové a přátelé a my ani o ničem nevěděli? Spousta řečnických otázek bez odpovědí. Jedna z knih, které doporučím snad každému dospělému, a jedna z vybraných, které si právě zasloužily místo v mé knihovně!

Doubravka1975
10.01.2021 5 z 5

Uff,....tak já se schválně vyhýbám knihám o holocaustu a koncentračních táborech (i když jsem jich pár četla). Ale po přečtení této malé skoro formátu kapesní knížky o 180 stranách můžu číst úplně v pohodě i tuhle tématiku.
70.-80. léta , 20. století, Československo - skutečný příběh šestnáctiletého Míly, který se ocitl ve špatný čas na špatném místě.
Mezi jednotlivými kapitolami jsou ohromné ty pozitivní "důležité" zprávy, které se zrovna udály v našem socialistickém státě a přitom za zdmi komunistických lágrů se děla taková zvěrstva. O kterých se vůbec neví a nikdo, nikdy nebyl potrestán. Věznice v Minkovicích hned po sametové revoluci srovnána se zemí....
Doporučuji úplně VŠEM!!!!!
Všem mladým i těm starším, kteří s nostalgií vzpomínají, jak bylo líp.....
Je mi z toho úplně nanic....

Mermaid
02.01.2021 4 z 5

Zajímavá kniha k zamyšlení.
Nechci sice nijak zlehčovat příkoří hlavního hrdiny, ale měla jsem pocit, že zážitky byly mixem osudů více lidí. Jak už to u vězněných často bývá, že se i životy jejich spoluvězňů na ně nabalí jak sněhová koule. Je to na poslech (počtení) zajímavější, takže proč ne?! Ale jsem na takové věci citlivá a nemohla jsem se proto do čtení úplně ponořit a knihu si užít.
Nedávno vyšla také kniha Mukl a dle popisu mi přijde, že zdroj (vypravěč) byl stejný.

Jirinamac
01.01.2021 5 z 5

Copak na takovou knížku říkají příznivci a voliči komunistů a estébáků? Ten, kdo říká, jak to byla krásná doba, tak asi takové knížky nečte, ale chválí, že měl pivo za 1,70 a bůček za 17,-Kčs Šestnáctiletý kluk a zničili mu celý život. 10 let tvrdého žaláře za nic. Člověku je zle a jenom o tom zvěrstvu čte a ty šmejdi bez svědomí za to nebyli nikdy potrestaný a dál si užívají krásný život. Příběh by měl být zfilmovaný, aby se dostal k ještě více lidem.

Nikkiproch
30.12.2020 4 z 5

Opomíjená část naší historie. Silný příběh. Jojo, “zlatí komunisti”...

Luvy
29.12.2020 5 z 5

Super tema, super zpracovane. I kdyz je to priserne smutne, cist by to meli vsichni.

MarwinWilliams
19.12.2020

Po maturitě v roce 1986 jsem pracoval v ČSAD a do věznice v Miňkovicích jsme vozili kyslík a acetylén. Nesměla se otevřít u auta okna, museli jsme jet krokem a po stranách auta šli "dva " hrdinové se samopalem. Několik plotů a mezi nimi pískem vysypaný prostor. Na můj dotaz zda jim někdo utekl, mi odpověděl jeden dozorce : " Né, ale když se o to pokusili, rozstříleli jsme je."
V roce 1988 jsem nastoupil vojenskou základní službu a se mnou tam také nastoupil jeden, který v civilu dělal dozorce na uranu ve Stráži pod Ralskem. Chlubil se, jak tam s těma "politickejma" dovedli zacvičit. Měl smůlu, že narukoval k ženistům. Hned první den dostal tak přes držku, že se po zbytek vojny ničím raději nechlubil.
Ta kniha je prostě zajímavá a má co sdělit.

ave55
19.12.2020 5 z 5

Tak o těchto hrůzách se našemu známému sluníčkáři ani nesnilo. A krmili nás, jak to měl v Ostravě-Heřmanicích zlé.

vevu.
16.12.2020 5 z 5

Malá kniha, ale velký příběh. Psychologie postav není příliš barvitá, ale život v lágru je popsaný naopak barvitě celkem dost.

Přála bych si, aby se o komunistickém režimu a jeho zločinech psalo stejně jako o zločinech během 2. světové války...

Ava365
08.12.2020 2 z 5

Chybí tomu hloubka, málo přesvědčivé a poněkud tendenční. Námět silný, zpracování slabší.

Katka2382
01.12.2020 5 z 5

No tak tohle bylo fakt drsný,zhltla jsem to na jeden zátah.Koncentrované zlo a brutalita,jak se můžou někteří lidé takhle chovat k jiným lidským bytostem asi do nejdelší smrti nepochopím.A jen můžu doufat,že když selhala světská spravedlnost tak ta boží že je semele a to důkladně.
Tuhle útlou knihu bych z fleku zařadila mezi povinnou četbu,především pro sympatizanty a voliče KSČM.
Děkuji autorovi že tuhle knihu napsal a také děkuji za to,že takováto kniha vůbec může vyjít,že už se nemusíme bát zazpívat anglickou píseň nebo říct co si myslíme.
Naše nynější svoboda nebyla zadarmo a na to bychom nikdy neměli zapomenout.

sgjoli
30.11.2020 5 z 5

Tak tohle byla dost síla. Knihu jsem dočítala s těžkým srdcem, protože tahle kniha mne dost zasáhla a já jen zírám s vyvalenýma očima. Proč jen jsem se k tomuhle příběhu nedostala dříve?! Lustr pro papeže v sobě obsahuje lidské zlo v té nejsyrovější podobě a byť autor podotýká, že některé věci tu jsou vyfabulované, stejně text působí tak strašně realisticky, až to bolí. Kniha totiž vychází z reálných životních zkušeností a musím říct, že místy se to nečetlo dobře. Ne proto, že by byla kniha špatně napsaná, ale naopak. Všechny ty nespravedlnosti, mučení, zloba, násilí - to je tady tak realisticky napsané, že z toho člověka mrazí. Autor jde dost na dřeň a popisuje vše bez nějakých příkras. Syrově, drsně. Ta frustrace, bolest, beznaděj a zoufalství hlavního hrdiny tu vyplouvají na povrch - zprvu možná nenápadně, ale s blížícím se koncem čím dál intenzivněji.
Kniha je svým formátem krátké a možná zkratkovité dílo, ale se silným obsahem a ještě silnějším přesahem. Pravda, ze začátku mi chvilku trvalo, než jsem si zvykla na to, že autor používá argot a ne vždy mohou být některá slova pro čtenáře nutně srozumitelná. Ale to nic nemění na tom, že kniha zachycuje drsnou realitu našich vcelku nedávných dějin.
Lustr pro papeže je dost depresivní dílo plné bolesti, které však stojí za pozornost a za přečtení. Pokud vás zajímá téma knihy a chtěli byste dát šanci nějakému současnému českému spisovateli, tak tohle rozhodně doporučuju.

Zdekat
22.11.2020 5 z 5

Kniha sice nevykresluje barvitě postavy, příběh spíš jen schematický, ale zásadní v knize je spusta sesbíraných a zaznamenaných střípků ze života totalitních vězňů. O totalitním lágru v Minkovicích jsem vůbec nevědě.l A to, že firma Preciosa se příliš nehlásí k historii nucených prací politických vězňů ve své firmě, je taky důležitým mementem knihy. Navíc (podle okolí) velmi čtivé a zajímavé i pro méně náruživé čtenáře.

Limonadovyjoe
14.11.2020 5 z 5

Nenápadná útlá malá knížka, která v sobě skrývá až neuvěřitelné množství bolesti, krutosti, ponížení a nespravedlnosti. A neměla by být přehlížená. Už ani nepamatuji, kdy jsem četla něco tak silného.

To si tak s partou v 69tém jeden večer před trampem zpíváte na vesnické tancovačce Beatles, večer si v povznešené náladě zvoláte "ať žije USA"...je vám šestnáct a svět je i přes komunistický režim krásný. Ráno, místo trampu na Šumavě skončíte na lampasárně a když se někdo trošku snaží skončíte jako politický vězeň, nejdříve v převýchovném táboře pro mladistvé vězně v Libkovicích, následně další tři roky ve Vykmanově a jáchymovských dolech a když už to snad nemůže být horší přijdou Minkovice na Liberecku. Deset let strávených v komunistických lágrech. V dobách kdy se celá země směje u Marečku podejte mi pero, Pane vy jste vdova, Arabely, v době kdy Karel Gott získává jednoho slavíka za druhým, v Americe se točí hvězdné války, Freddie Mercury zakládá Queen, vzniká Apple i Microsoft..bylo u nás v letech 1948 - 1989 z politických důvodu odsouzeno 205 486 nevinných lidí.
V lágrech jich minimálně 4495 zemřelo a 248 bylo popraveno. To jsou jen přiznaná čísla.

Ani jeden z tisíců bývalých dozorců a velitelů páchajících zla na věžních nebyl nikdy souzen. Ba naopak, někteří dozorci týrající vězně, dokonce za "nespravedlivé" stíhání vysoudili statisícové odškodné.

Ředitel sklářské firmy Preciosa , kde v nelidských podmínkách pracovali vězni, podnik po sametové revoluci zprivatizoval a stal se jedním z nejbohatších Čechů. V roce 2015 dostal vyznamenání - medaili Za zásluhy o stát od M. Zemana.

"Věnováno všem, kteří trpěli v komunistických lágrech, zatímco ostatní mlčeli. A mlčet znamená podílet se."

Minkovické peklo bylo v tichosti srovnáno se zemí hned v únoru 1990.