Lustr pro papeže

Lustr pro papeže https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418913/bmid_lustr-pro-papeze-A9l-418913.jpg 5 665 223

"Skutečný příběh z pekla normalizačních lágrů" Syrově drsná výpověď nevinně odsouzeného mladého trampa, který se provinil jen tím, že byl ve špatný čas na špatném místě. Jeho cesta brutálními pracovními tábory v té báječné normalizační době, kdy všichni mlčeli a užívali si populární hudby a veselých filmů. Skutečný příběh z dávno zapomenutého minkovického pekla, vězni přezdívaného Minkau – podle nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, se kterým si ten český v ničem nezadal...... celý text

LukBook
17.03.2020

Opravdu působivá knížka, ve které se ocitnete v komunistických lágrech, kde vězni bojovali o vlastní život. Zajímáte se o holocaust a nacistické koncentrační a vyhlazovací tábory? Potom byste si měli přečíst i tuto knihy, abyste zjistili, že ani po konci druhé světové války se někteří lidé neměli o moc lépe. Více v mojí recenzi

jitka7326
13.03.2020 4 z 5

Doporučuji přečíst všem kdo obhajují minulý režim. Přečteno jedním dechem.

laepus
28.02.2020 5 z 5

Hnus. Velebnosti, hnus. A ještě jednou hnus. Stydím se, že jsem se při studiu více a podrobněji nezajímal o období normalizace, protože to je to, z čeho vznikla naše postnormalizační současnost. Jsem ročník 81 a děsí mě, že ještě za mého života se v mé zemi dělo něco takového. Protože i kdyby jen polovina ze zde popisovaného byla pravda, i to pořád bude nejstudenější literární sprcha, jakou si pamatuji. Za mě naprosto povinná četba a už si začínám vybírat pasáž, kterou (s dovolením či bez dovolení autora...) využiji ve škole v dějepisu.

samali
27.02.2020

Po přečtení této knihy mi tekly slzy jako hráchy. Povinná četba pro dnešní zhyckanou mladou generaci....a vůbec pro všechny!!!

bacouch
24.02.2020 5 z 5

Skutečný příběh šestnáctiletého trampa, který se ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě. Kvůli tomu se dostal v 70. letech do soukolí brutálních pracovních táborů ve Vykmanově a posléze v brutálních Minkovicích.
Autor popisuje nedávnou minulost - kterou si mnozí z nás živě pamatují, jako šedivé období, protkávané legračními scénkami, zábavnými Silvestry a fasovanými vánočními kolekcemi, ale v podstatě, když člověk nevyčníval, tak to nebylo tak strašný. Většina z nás však nemáme ani ponětí, co se tady vlastně dělo. Smyšlená obvinění, která vás na dlouhá léta odloučí od rodiny a uvrhnou do prostředí plné násilí, nelidského zacházení, vulgarity, bezmoci... Knížka je útlá, ale obsahem natolik silná a působivá, že jsem to často musela rozdýchávat.
Je strašně důležité nezapomínat na vlastní historii, byť by to nebylo zrovna příjemné, protože lidé, kteří tento systém budovali jsou stále mezi námi a beztrestně se pohybují ve vysokých pozicích.

Iva2020
24.02.2020 5 z 5

Wow....slyšela jsem náznaky, útrapy - ve filmech, v knihách, ale takové surové vyprávění z této doby s tím jsem se setkala poprvé... zoufalství až člověka mrazí. Kniha mi naprosto dostala. Přečteno za večer. Říkám si, zda ještě pak člověk mohl začít žít normální život, pokud prošel takovým peklem...

Anahk1
15.02.2020 5 z 5

Bravo soudruzi.. opět je mi na zvracení.. tohle vám zřejmě šlo perfektně.. zlikvidovat tolik životů, jen tak, v podstatě pro nic za nic.. nechutné, neodpustitelné, nepředstavitelné .. velké díky za tento příběh, který by si měl přečíst opravdu každý.. jak píše autor v doslovu : "Ať není to, co prožili, nikdy zapomenuto.. "

ESKIMOS
06.02.2020 5 z 5

Asi nejrychleji přečtená kniha v mém životě a to nejen kvůli formátu a počtu stránek. Bylo, prostě, těžké ji odložit a nedočíst. )

nada3314
23.01.2020 5 z 5

Dnes tu mám pro Vás recenzi na knihu, která byla pro mě velkým překvapením a hlavně mě donutila se zamyslet! Kniha je malá svým formátem, ale velká svým obsahem. Ufff, ani nevím jak začít! Napadá mě citát, který bych s dovolením trochu pozměnila. "Malá kniha pro člověka, velký skok pro lidstvo." a to doslova! Moc mě mrzí, že kniha není více vidět, přitom by si to tolik zasloužila... Jan Tománek nám odkryl příběh Plzeňáka Míli, který se podělil o zážitky a bolesti ze svého života, kdy byl neprávem odsouzen.
Nahlédneme do komunistických věznic a pracovních táborů, musím konstatovat, že jeden lágr horší než druhý... Moc se mi líbily, předěly před kapitolou, kde nám autor sdělil, co se v tom roce zrovna dělo. např. Léto 1969 Všichni se cítili šťastní při zpěvu Bludičky Julie Hanky Zagorové, Karel Gott získal šestého slavíka a vyšlo první číslo časopisu Čtyřlístek... Opravdu úsměvné, co bylo "důležité" a přitom se u nás děli takové zvěrstva?!

Po přečtení knihy si člověk 100% uvědomí, jak je rád za dobu ve které žije. Pro mě kniha, kterou budu vydýchávat ještě hodně dlouho. Nechápu, co vše bylo za minulého režimu možné! A budu se "modlit", aby se toto již nikdy neopakovalo! Texty doslova hltáte a nevěřím, že by někoho mohly nudit! Rozhodně doporučuji každému se zájmem o nedávnou historii.

Ywonek
18.01.2020 5 z 5

Nemam slov. Je napsano stovky knih o koncentračních taborech.....Ale rikam si co bylo horsi. Jestli nacisti nebo komunisti ????

Lenkapřib.
17.01.2020 5 z 5

Tak nějak těžko se mi dává plný počet hvězdiček.
Ne proto, že by se mi kniha nelíbila. Jen pro ten obsah, který popisuje dobu nedávnou. Lidé jsou opravdu nepoučitelní. Hrůzy komunistických táborů o proti nacistickým jsou o to horší, že je páchal "bratr bratru".

eva3992
12.01.2020 5 z 5

Skutečný příběh – drsná výpověď – kdy se šestnáctiletý Míla ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě. Díky tomu se dostal do brutálních pracovních táborů a dávno zapomenutého minkovického pekla.

Já nemám slov. Nedávná minulost mezi roky 1970-1980, kterou si mnozí z nás živě pamatujeme, ale většina nemáme ani ponětí, co se tady vlastně dělo. Falešné odsouzení, brutalita, násilí, nelidské podmínky. Hrůza. Je to až nepředstavitelné, že tohle se tady dělo ještě před 40-ti lety.

Knížka je opravdu hodně drsná, někdy jsem si musela odstavec přečíst znovu, protože jsem nevěřila vlastním očím.

Je psaná hovorovým jazykem a díky tomu se do knížky snadno začtete a dostanete se přímo do děje.

Važme si svobody a nenechme si ji vzít.

Stanislava27
11.01.2020 5 z 5

Veľmi silný príbeh

Bobina74
04.01.2020 5 z 5

Skvělá, úžasná kniha, která ve vás zanechá nesmazatelnou stopu... více v recenzi od Chrudimka.cz

JarunkaP
03.01.2020 5 z 5

Velice emotivní čtení, každý měl vědět co se tady dělo. Nezapomínat na i ty relativně nedávné dějiny našeho národa. Útlá kniha, četla se sama, chválím i hovorovou češtinu bylo to takové lidsky blízké.

Gigy
03.01.2020 5 z 5

Konečně se o tom začíná mluvit. Vznikají desítky, možná stovky knih o zločinech nacistů, o období komunismu se stále mlčí. Přitom někteří aktéři dodnes pokojně dožívají. Tuhle knížku by si měli přečíst všichni. Povinně a bez výjimky. Jinak klobouk dolů před autorem, knížka je sice útlá, ale opravdu dobře napsaná (od vhodně volené slovní zásoby až po slovenštinu, která byla nedílnou součástí tehdejší doby).

Miretti
02.01.2020 5 z 5

Při čtení této knihy mi bylo snad i fyzicky špatně. Z těch zrůd, co mezi námi žily a nedělám si iluze, jistě i stále žijí. Míla musel mít hodně nezlomného ducha, sílu a chuť jít dál..kde se v lidech bere to zlo, neúcta ke druhým, chuť po moci a touze ubližovat. Ač je kniha poměrně krátká, stopu ve vás zanechá dlouhou, s pachutí studu za to, že toto se dělo, v nedávné době...

jajarara
20.12.2019 5 z 5

Silný příběh, až z něj běhá mráz po zádech.

rodak
28.11.2019 5 z 5

Fakt nechápu kde se tady vzali po válce takový svině.Češi.Kde se to v člověku vezme někoho mučit, mlátit, šikanovat.Co jim ten režim dal nebo slíbil že toto dělali?Po revoluci se na ně mělo ukázat prstem a ztrestat je.Člověku je z toho příběhu zle,ale tohle musí být známo a nesmí se zapomínat.

snimcibdim
24.11.2019 5 z 5

Nemám slov.
Něco naprosto jiného je číst o zvěrstvech, která se děla někdy před padesáti a více lety nebo na druhé straně zeměkoule - a něco jiného je minulost nedávná - tohle probíhalo v době, kdy už jsem žila a v kraji, který znám.
A tím, jak se stavíme k žijícím viníkům podobných věcí, to probíhá dodnes!
Kniha by měla být povinnou školní četbou. Alespoň to málo lze pro oběti toho pekla udělat - že nezapomeneme, nebudeme se tvářit, že se nás to už netýká a nebudeme volit, ty, kteří viníky podobných věcí namísto potrestání vyznamenávají a odškodňují.